Polecane posty

komodo    277

napewno latwiej jest zadawac tresciwa bo kada sztuka traktowana jest idywidualnie no duzy plus jest tez przy wykrywniu jakiejs dolegliwosci odrazu widac ze nie wyjedzone jest i mozemy juz podjac jakies kroki bo dojne to wiadomo na hali da mniej mleka tez zareagujesz ale zasuszonych nie doisz a jak jedza wszystkie to nie wieadomo czy jadly wszystkie. No i konkurecja w stadzie to mnie najbardziej denerwuje bo krowy silne dominuja w pastuchu i niezaleznie jak szeroko by mialy jedzenie to piwerwiastki nie maja zycia dlatego wydaje mi sie ze w wolnostanowiskowej pierwiastki powinny miec osobna grupe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

U mnie pierwiastki niektóre to sobie lepiej radzą jak krowy po kilku laktacjach. Mam taka jedną to żadna krowa do niej nie podejdzie bo się boi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale wiesz jak napisales niektore ale wiekszosc jednak jest slabsza bo zdarzaja sie takie fighterki jak pierwiastka po montbeliarde ktora weszla do stada w pastucha i chciala zwojowac caly swiat niestety samica alfa jest poza zasiegiem jakiej kolwiek sztuki :) jedno moge powiedziec zaskakujaco dobrze radza sobie te mikre jerseyki nie rzadza ale jako jedyne moga pic i jesc bez obaw przy grupie trzymajacej wladze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Wogóle, z pierwiastkami, to jest tak,że one mają troche inne "zwyczaje". Np. zabierają się do jedzenia dużo częściej niż wieloródki, za to jedzą mniejsze porcje. W większym stadzie wydaje mi się, że oddzielna grupa pierwiastek, to obowiązek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Przy większych stadach krowy się już nie znają i nie odróżniają nowych. u mnie z konkurencją wśród bydła nie ma problemu. Żadne nie są gnębione a pierwiastki nie wyróżniają się wśród starszych jako słabsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Profil usunięty   
Gość Profil usunięty

Ja rzepakowej nie daję. Po takiej ilości mieszanki te krowy przekraczają 70 a ta po Shottle 75 litrów. Pozostałe w stacji dostają do 5kg a kilkanascie daje po 50- 60. Te z drugiej grupy w stacji wogóle nie dostają a w paszowozie tylko 7kg.

Troche kolego wyolbrzymiasz wydajności przy średniej stada jak podawałeś 10 tys. Powiedz z kąd jesteś ? Dowiemy się czy muwisz prawdę czy opowiadasz zmyślone historyjki.

 

Troche kolego wyolbrzymiasz wydajności przy średniej stada jak podawałeś 10 tys. Powiedz z kąd jesteś ? Dowiemy się czy muwisz prawdę czy opowiadasz zmyślone historyjki.

A i nie ma stada w podlasiu ma ponad 100 krów powyżej 10tys wydajność kture bym nie znał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

mam 10 szt. dojnych i 5 młodzieży i mam 110 balotów sianokiszonki, słomę jęczmienną, owsianą i ziemniaki. Chce kupić wysłodki suche bo w okolicy nie ma żadnej cukrowni, jakie wysłodki polecacie i kiedy je najlepiej zadawać, w jakiej ilości i czy suche czy moczyć ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja nie muszę ci się tłumaczyć i udowadniać że istnieję. Dla ciebie może mnie nie być i mojego stada też nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

wszystkie doje 3 razy dziennie. Masz rację że więcej roboty ale u mnie robią to pracownicy. Odkąd postawiłem tą oborę dla pracy powiedziałem nie i teraz tylko nadzoruję. Niektóre prace sam wykonuję ale na udoju to tylko jak próbny jest to jestem a normalnie nie.

 

To jak oceniasz stopień zdrowotności wymienia? Jakosci mleka od danej sztuki, przeciez mastitis moze być z dnia na dzień. Az tak ufasz pracownikowi? on wie co ma podac w takim wypadku? Jaka masz hale?

 

 

U mnie po canvas to byki duże były.

Żywienie należy dostosowywać do wydajności i najlepiej z zapasem. Jak postawię drugą oborę to stado podzielę na 3 lub 4 grupy i będzie łatwiej żywić a zarazem zarządzać. Nie mogę przecież krowie co dała 17000 i tej co dała 11000 dać te same żarcie. Na razie mam 2 grupy (<9500 i zasuszone oraz >9500)Mam nadzieję że będę w stanie szybko to zmienić.

 

to jaka masz średnia? jaki jest okres miedzywycieleniowy? jak mozesz to wklej pierwsza strone tabulogramy z wycieciem nazwiska i bedzie wszystko jasne

 

Dawałem do paszowozu lactome ale teraz i do stacji i do wozu daję pasze provimi. Nie wiem czy do stacji nie przerzucę się na hendriix ale nie wiem czy warto.

Do tej pory w stacji 3 najlepsze dostawały po 8- 9kg ale jak podzielę na grupy to dostaną mniej a nadrobie w paszowozie. Narazie do wozu sypie 11 kg/szt. Mam nadzieję że moje rekordzistki jeszcze się rozdoją ale wtedy to by wyszło ponad 20/szt.

 

To co Ty dajesz kupiona pasze do wozu??? dla mnie to irracjonalne


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość rmiecz8   
Gość rmiecz8

Ja już pisałem odpowiedzi na te pytania i nie mam zamiaru dla was nic udowadniać. Poszukajcie.

Edytowano przez rmiecz8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

moglbys podac numer postu gdzie udzieliles tych opowiedzi?

 

Ile NEL czy BJN spozywają sztuki o których pisaleś że daja 75l? Jak radzisz sobie z deficytem energetycznym po porodzie? Co podajesz i w jakich ilosciach? Pytam nie dlatego ze chce cos sprawdzic tylko sam posiadam z tym problem. Mam dosc dobra genetyke i krowa po porodze ma POWER aby dawac duzo mleka a nie mam mozliwosci podziału na grupy i idzie woz na 23l a reszta w stacji


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grzegorz132    12

witam , co stosujecie w kiszeniu kukurydzy aby nie pleśniała, grzała się ... rozumiem że należy dobrze ubić przykryć ... ale co zrobić w takie gorące i mokre dni .... pełno takich malutkich muszek się np u mnie kręci przy pryzmie .... koło 3 dni wybieram całą szerokość .... jest też drugi problem ptaki się do kopca dosiadają to co zostanie nie zakryte jest rozdrapane strasznie ;\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meduza06    0

Witam jestem nowy na forum i potrzebuje pomocy w ułożeniu dawki pokarmowej dla mojego stada .

Do tej pory nigdy nie przykładaliśmy do tego uwagi krowy były karmione praktycznie latem sama trawa na pastwiskach zima sianokiszonka +śruta z mieszanki zbożowej (owies jęczmień) od dwóch miesięcy Golmix Lacto 18 z firmy golpasz S.A. ok 2kg na sztukę + od tygodnia: wywar gorzelniczy zbożowy słuszny z firmy Supros ok 1 kg, kristall hefe z sano 100g sianokiszonkę przy dojeniu rano i wieczorem do woli, krowy zaczeły rzadko sr** . Krowy są chowane w oborze więziowej.

W tej chwili posiadam tylko sianokiszonke w belach i kiszonke w pryzmie (trawy lucerna dużej wilgotności) kukurydzy w tym roku nie mam, będę miał za jakiś tydzień mieszankę zbożowa ( jeszcze nie skoszona) ale i tak nie starczy na cały rok. Za rok planuje posiać kukurydze tak żeby starczyło na cały rok i więcej z boża jakiego jeszcze nie wiem.

Nie mam skanera wiec przepisałem tabulogram

Przeciętne wyniki

11/06 11/08 11/09 11/10 11/11 11/12 12/01 12/02 12/03 12/04 12/05 12/06

Lkd 29 27 28 29 29 30 29 26 30 27 28 28

Ml 16,2 21 22,8 15,8 17 14,4 17 15,2 14,6 18,2 23 21,8

%tl 4,71 4,68 4,3 4,76 4,58 5,06 4,44 4,49 5,13 4,2 4,03 3,84

%bi 3,28 3,39 3,38 3,32 3,26 3,41 3,15 3,29 3,33 2,93 3,26 3,25

Wks 341 178 147 182 168 300 235 282 492 400 227 581

 

Ogulna wydajność ost 12m-cy

Krów 33, kg ml5760, %tl 4,53, %bi 3,27

Skład mleka z ostatniego udoju

L krow mleko kg tl% bi % mocznik

Od1-40 dni 3 27,3 4,2 3,37 345

41-100dni 12 23,3 3,58 3,01 366

101-200 5 21,2 3,71 3,2 366

Pow.200dni 8 17,5 4,39 3,69 364

Nie posiadam wynikow z lipca ponieważ zeotechnik był na urlopie.

Chciał bym je zacząć karmić tak aby wydajność wzrosła i poprawiła się somatyk i parametry

Mama nadzieje ze mi pomożecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Jak żywicie krowe od zasuszenia do wycielenia i po wycieleniu pierwsze tygodnie????


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelwlosty    6

Czy można samemu zbadać ilość moczniku w mleku puki co nie chce wchodzić pod ocenę czy można kupić jakiś test ?


Sprzedam oponę do beczkowozu !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

Witam jestem nowy na forum i potrzebuje pomocy w ułożeniu dawki pokarmowej dla mojego stada .

Do tej pory nigdy nie przykładaliśmy do tego uwagi krowy były karmione praktycznie latem sama trawa na pastwiskach zima sianokiszonka +śruta z mieszanki zbożowej (owies jęczmień) od dwóch miesięcy Golmix Lacto 18 z firmy golpasz S.A. ok 2kg na sztukę + od tygodnia: wywar gorzelniczy zbożowy słuszny z firmy Supros ok 1 kg, kristall hefe z sano 100g sianokiszonkę przy dojeniu rano i wieczorem do woli, krowy zaczeły rzadko sr** . Krowy są chowane w oborze więziowej.

W tej chwili posiadam tylko sianokiszonke w belach i kiszonke w pryzmie (trawy lucerna dużej wilgotności) kukurydzy w tym roku nie mam, będę miał za jakiś tydzień mieszankę zbożowa ( jeszcze nie skoszona) ale i tak nie starczy na cały rok. Za rok planuje posiać kukurydze tak żeby starczyło na cały rok i więcej z boża jakiego jeszcze nie wiem.

Nie mam skanera wiec przepisałem tabulogram

Przeciętne wyniki

11/06 11/08 11/09 11/10 11/11 11/12 12/01 12/02 12/03 12/04 12/05 12/06

Lkd 29 27 28 29 29 30 29 26 30 27 28 28

Ml 16,2 21 22,8 15,8 17 14,4 17 15,2 14,6 18,2 23 21,8

%tl 4,71 4,68 4,3 4,76 4,58 5,06 4,44 4,49 5,13 4,2 4,03 3,84

%bi 3,28 3,39 3,38 3,32 3,26 3,41 3,15 3,29 3,33 2,93 3,26 3,25

Wks 341 178 147 182 168 300 235 282 492 400 227 581

 

Ogulna wydajność ost 12m-cy

Krów 33, kg ml5760, %tl 4,53, %bi 3,27

Skład mleka z ostatniego udoju

L krow mleko kg tl% bi % mocznik

Od1-40 dni 3 27,3 4,2 3,37 345

41-100dni 12 23,3 3,58 3,01 366

101-200 5 21,2 3,71 3,2 366

Pow.200dni 8 17,5 4,39 3,69 364

Nie posiadam wynikow z lipca ponieważ zeotechnik był na urlopie.

Chciał bym je zacząć karmić tak aby wydajność wzrosła i poprawiła się somatyk i parametry

Mama nadzieje ze mi pomożecie.

 

Moim zdaniem masz za duzo białka w dawce o czym swiadczy wysoki mocznik we wszystkich grupach laktacyjnych. Od 1 do 40 dnia mozesz miec problem z ketoza, dawaj jakis tluszcz chroniony lub wlewaj glikol na samym poczatku. Z koleji powyzej 200 dnia dajesz za duzo energii i krowy beda Ci sie zatuczaly.


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Niby białko nie kiepskie, ale ten wysoki mocznik to chyba z niedoboru energii właśnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kamis2010    5

pomóżcie w ułożeniu dawki żywieniowej dla krów, dostają kiszonkę z kukurydzy praktycznie tyle ile chcą do tego śrutę z jęczmienia owsa żyta i pszenicy tej śruty około 2,5 kg dwa razy dziennie, krowy po wycieleniu tak miesiąc może dwa i dają max 20l dziennie a wiem że mogłyby dać więcej, jaki koncentrat proponujecie albo jakieś witaminy ??? śrutę sojową ?? jest bardzo droga czy rzepakową ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale ja nie wiem czy te 4.2 i 3,37 swiadczy o ketozie bo gdyby byl tluszcz co najmniej 4,6 to bym sie zgodzil mnie bardziej martwia parametry tej drugiej grupy ten niski tluszcz wskazywalby na stany kwasicowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meduza06    0

Wprowadzając wywar miałem na celu zwiększenie energii z tego co pisze statek nie potrzebnie stosuje go dla wszystkich to musze zmienić . zastanawia mnie dlaczego krowy zaczęły sr** na rzadko. Tydzień stosowania to chyba jeszcze za wcześnie żeby zobaczyć jakieś pożyteczne skutki .Glikol to należało by od zaraz wprowadzić, czy może poczekać jeszcze trochę aż krowy zaczną przyswajać nowa pasze, a jeśli tak to w jakiej ilości?

Ten wywar to się nazywa wywar gorzelniczy zbożowy słuszny (kukurydziany) z firmy Supros, wcześniej nie dodałem kukurydziany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
meduza06    0

przeczytałem dzisiaj ze ten wywar to DDGS i ze ma białka ogólnego zwykle powyżej 28%, to by chyba tłumaczyło srokę.

To nie był chyba trafny wybór z wprowadzeniem tej paszy.

Patrząc na wynik ostatniej próby z mleczarni : tl3,70 bia3,0 mocznik 378 deficyt energii się powiększa

Mama taki pomysł żeby zastąpić DDGS mielonym ziarnem QQ do 200 dnia i jak by to nie wystarczyło. glikol dla tych do 40 dnia. Co o tym sadzicie i jak cos to w jakich dawkach QQ?

 

Kolega mi jeszcze podpowiada ze zamiast glikolu podawać melase ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

jesli masz możlwość to dla tych przed wycieleniem i po wycieleniu polecam tluszcz chroniony mieszany z soja w proporcji 1:3 (300gr tlusczu i 700gr soji) alba sam tluszcz jesli na prawde brakuje tylko energii.

 

co do pomyslu śruty kukurydzianej na pewno poprawi Ci bilans energetyczny, tylko uwazaj z tymi sztukami na starcie laktacji, zeby nie brakowalo im białka. Te sztuki które były na poczatku laktacji też srały na rzadko po dodaniu DDGS-u?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja na zaszuszenie daje Prenata 50 i biomilk Z z probio i dolfos bz krowy ładnie się zasuszą trochę śrutu sianokisznka słoma owsianka troche kukurydzy i lucerna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
statek    140

po co dajesz kukurydze krowom zasuszonym?

jaka jest celowosc ekonomiczna takiego postepowania?


Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
konrad82    50

Statek jak sie żywi krowy od zasuszenia do wycielenia ,może Ty mi powiesz? Dzieki.


kupie silos na pasze!!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj