Polecane posty

Gość   
Gość

Raczej się tym nie chwal. Zbadaj po cichu całe stado i chorych się pozbądź. To się trafia coraz częściej tylko każdy robi to po kryjomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0889    1
Dnia 5.09.2018 o 15:04, kr9292 napisał:

Acidbuf jest z alg morskich. Nurtimix ma też jakiś produkt. O coś takiego ci chodzi?

Tak, dzieki za info

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    222

Jakie negatywne skutku otwarcia pryzmy po 18 dniach od przykrycia? Skończyła mi się QQ a na samej trawie plus treściwa poleciało strasznie mleko i nie wiem czy nie otwierać już QQ czy mimo wszystko lepiej poczekać żeby więcej szkód nie było jak pożytku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184
Otwieraj tylko przesyp ziemią lub przełuż workami z piaskiem żeby powietrze nie wchodziło w głąb pryzmy jak się kiedyś kończyła to robiłem małą pryzmę na przejściówkę lub odrazu otwierałem a na drugi rok staraj się więcej posiać najlepsza strawność to po trzech miesiącach od skoszenia .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Panowie i Panie kolejny problem.

Przyjechal zywieniowiec. Ulozylismy dawke. Glownie zwiekszenie kiszonki z kukurydzy + zmiana dodadtkow bialkowych i koncetratu do tresciwej.

Oczywiscie mowil, ze krowy nagle nie zjedza dwa razy tyle paszy objetosciowej i trzeba dojsc do tego stopniowo.

Zwiekszylem kiszonke z kuku o doslownie kilka kg na sztuke, tresciwa zostala narazie ta sama, zwiekszylem o moze 300-400 gram i sie zaczelo. 

3 krowy maja juz zapalenie wymion, wloski...

W przeszlosci juz 2-3 razy probowalem zwiekszac ilosc pasz i za kazdym razem ten sam efekt, zapalenia i nasilenie biegunek.

Co moze byc przyczyna? Czy to normalne, ze krowy tak reaguja na zwiekszenie dawki? Nawet w tak nie duzym stopniu?

Normalnie dostawaly okolo 18kg kiszonki z kuku, teraz probowalem podac okolo 23-25kg i juz sa negatywne skutki, a wedlug zywieniowca mam podniesc dawke do 32kg, tylko jak to zrobic, jak krowy ledwo to 25kg jedza, lub nawet zostawiaja, a przy tym dostaja zapalen.

Dodam, ze przy malej dawce zapalenia sa naprawde sporadyczne

Narazie zamiast podniesc mleko, pozbylem sie 3 sztuk na okres karencji.

Nastepny problem. Jalowka po wycieleniu. Podejrzewam ketoze. Maly apetyt i kal gesty. Podaje gliceryne i troche sie poprawia, ale pobranie wciaz jest troche male. 

Zjada okolo okolo 12-14kg kiszonki z kuku + 3kg tresciwej, z apetytem na sianokiszonke raczej nie ma problemu. Powinienem odstawic sianokiszonke i liczyc, ze pobierze wiecej kiszonki z kuku, zeby dostala wiecej energii czy macie jakies inne sugestie?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

nadają ochłodzenie to sie tak aż grzała niebedzie .  po tygodniu dawania  bedzie 4 tygodnie  aile zła pie powietrza silos 20 cm przeciez do 1 metra niedojdzie chyba 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12184
asus921 jakie to są zapalenia? chodzi co je powoduje coli czy gronkowiec lub paciorkowiec narpiew to ustal stosujesz diping?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Moim zdaniem 32 kg kukurydzy to jakieś przegięcie, przy normalnej jakosci pasz i bilansie 26kg powinno wystarczyć. Najlepiej jakbyś pokazał całą dawkę i na ile kg mleka. Też próbowałem u siebie zwiększyć ilość z 18 do 24, stopniowo ale skutek był jak u ciebie - zapalenia więc odpuściłem i zostałem przy 18 kg i wysokoenergetycznych paszach + wysłodki. Na większe ilości qq w dawce poczekam aż zawita tmr... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
1 godzinę temu, tumiwisizm napisał:

Moim zdaniem 32 kg kukurydzy to jakieś przegięcie, przy normalnej jakosci pasz i bilansie 26kg powinno wystarczyć. Najlepiej jakbyś pokazał całą dawkę i na ile kg mleka. Też próbowałem u siebie zwiększyć ilość z 18 do 24, stopniowo ale skutek był jak u ciebie - zapalenia więc odpuściłem i zostałem przy 18 kg i wysokoenergetycznych paszach + wysłodki. Na większe ilości qq w dawce poczekam aż zawita tmr... 

Widze, ze nie jestem sam. Czyli jednak potwierdzisz, ze zwiekszanie dawki kuku skutkuje zapaleniami? Troche to dla mnie dziwne, bo znam ludzi co daja po 35kg w TMR.       Co to za wysokoenergetyczne pasze o ktorych piszesz? Cos konkretnego czy po prostu tresciwa mniej bialka, a wiecej energii? Wyslodki mokre czy suszone? Po podaniu 25kg kuku miales zapalenia, a jak podales 18kg kuku + wyslodki to przyjely to bez zadnych zapalen ? Mozemy porozmawiac na priv?

slawek74

Tak stosuje diping

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Nie potwierdze że zawsze tak jest :D potwierdze za to że u mnie tak się działo. Teoretycznie energia z qq jest najtańsza więc dodanie więcej dk dawki ma sens. Tylko nie zawsze sie udaje wbrew temu co twierdzą ci mądrzy z firm paszowych. Daje 6 kg mieszanki z własny zbóż, rzepak, soja, ziarno qq suche(18 proc białka z tej mieszanki), 3 kg pelnoporcji 20 proc białka 7mj energii No i wyslodki dla tych najlepszych powyżej 35 38l w szczycie laktacji. U mnie to się sprawdza póki co, w tradycyjnym systemie bez wozu paszowego. Ostatnia sztuka zacielila sie za pierwszym razem po 80 dniach, mleka w 100 dniu jest ok 38 l i żadnej ketozy. dodam jeszcze że jak uda mi się już wejść na Tmr to będę jeszcze próbował dodać więcej qq do dawki kosztem wyslodek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Czyli dostaja 9kg tresciwej dziennie? Niezakwaszaja sie? Witaminy czy premiks to tylko z tej 3kg pelnoporcjowej, tak? Sianokiszonki niedostaja? Bo nie napisales. Czyli jednak w moim przypadku bedzie chyba lepiej dorzucic 3-4kg zboza +1kg ziarna z kukurydzy do tych 5kg tresciwej, ktora ulozyl zywieniowiec, a zrezygnowac z dokladania kiszonki z kuku, a przynajmniej to jakos wyposrodkowac. Tylko szkoda, bo nastawilem sie juz na siew wiekszej ilosci kuku + zawsze cos tam z pryzmy mi zostawalo. Jednak jakas przyczyna tego jest, bo ludzie laduja po 35kg kuku bezproblemowo. Dziwne te nasze krowy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

potwierdzam biegunki przy zwiększeniu kukurydzy, z 22 do 25kg na sztuke mimo że W TMR , mocznik 154  białko 3,5  były zapalenia jak chol...ra . Po zmniejszeniu było ok. W W zimie 25 jadły i było ok :/  zwiększanie pasz białkowych powyzej 2 kg również  nasilało biegunki . bez sensu ale w zimie było lepiej. Będzie nowa pryzma kuku, będą nowe badania. A i zakwaszacz chemiczny pojdzie 

Niby prosta rzecz dosypac po lopacie kuku i lipa

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Ja daje 35 kg kukurydzy i rano pusto. ten żywieniowiec był w oborze? Nie są zakwaszone?  Kukurydza si grzeje i pleśnieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Dostają sianokiszonkę do oporu, jakieś 10-15 kg dziennie zależnie od tego jaka bela się trafi. 18 kg qq, sianokiszonka, 6kg swojej 18%, 3 kg pełnoporcji i wysłodki dla najlepszych. Za kilka dni cielą mi się 3 szt, zobaczymy jak będzie wyglądała sytuacja z rozrodem(wcześniej miałem mega duzo problemów z brakiem rui i małymi jajnikami no i czasem ketozami - wynikało to z braku energii w dawce. Dlatego chciałem poprawić to qq ale nie udało się więc doszły wyslodki i pełnoporcjówka 20% 7Mj). Nie miewam żadnych zakwaszeń, przemieszczeń trawieńca ale są problemy z somatyką ale to nie do konca wina samej dawki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

W tym roku banda zwyroli przeszła wszytko załatwili w naszych stronach już 8 sieczkarni poszli o krok dalej zamiast samych śrub podkladaja butelki z benzyną tak by cała sieczkarnia się spaliła średnia awaria to koszt 60 000. Nawet w agrobiznesie o tym mówili. .mój usługodawca połknął śrubę z kwasowki o wymiarach 3 na 10 cm... jak zbiory kukurydzy u was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Takich to tylko mordować przez tydzień żeby czyli jak zdychają. U mnie w okolicy też kiedyś butelki szklane wieszali i standardowo pręty kołki ale to sporadycznie i aktualnie nic nie słychać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Kilka miesięcy, mleko jest ale czy rozród się poprawił to jest to niejednoznaczne. Zobaczymy jak będzie u tych 3 świeżych, dopiero będzie można powiedzieć czy to działa czy nie.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

A co dokladnie zmieniles w porownaniu do wczesniejszego zywienia, bo napisales tylko aktualna dawke.

Zmiana to dodanie 3kg pelnoporcjowej czy tej swojej mieszanki tez wczesniej dawales mniej?

Stosujesz kwasny wegland sodu? Byc moze nasze krowy sa delikatnie zakwaszone jak ktos pisal wczesniej, ze tak ostro reaguja na podniesienie dawki kiszonki z kukurydzy. Ja juz mam obawy cokolwiek testowac, chce czlowiek lepiej, dorzuci troche kuku, a tu biegunka i zapalenia. Dorzuci troche tresciwej, efekt pewnie podobny. Troche drogie te testy...

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robert1226    1587

Zapytam tutaj: czy pryzmę kukurydzy przykrywacie odrazu czy można się tak nie spieszyć. 

Zawsze okrywałem odrazu ale w tym roku jutro będzie mi kosił i czy można zostawić na dobę bez okrycia czy jej to nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Wcześniej nie zajmowałem się gospodarstwem, krowy dostawały tyle samo kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki i ok. 6 kg pasz treściwych. Czasem własna mieszanka, czasem pełnoporcjówka. Jeśli któraś sztuka po ocieleniu dawała więcej mleka do dodatkowo dostawała trochę katapultu nutreny(19% białka, 7,1 Mj)

Mleka było sporo mniej, zdarzały się ketozy. Konkretne zmiany to: więcej pasz treściwych ogółem(z 6 do 9 kg dla standardowej sztuki, plus dodanie bonusowych wysłodek), zmiana składu własnej mieszanki( Wywalenie z niej otrąb, dodanie więcej soi, rzepaku i kukurydzy kosztem zbóż. Wcześniej to był tylko owies i żyto, teraz mieszanki tychże zbóż z dokupowanym jęczmieniem i pszenicą), zastąpienie pełnoporcjówki, zamiast 18% jest 20% 7Mj. Przy okazji poprawiły się sianokiszonki które nie zawsze były dobrej jakości i krowy jadły ich mniej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40
Dnia 7.09.2018 o 14:57, marcinffff napisał:

potwierdzam biegunki przy zwiększeniu kukurydzy, z 22 do 25kg na sztuke mimo że W TMR , mocznik 154  białko 3,5  były zapalenia jak chol...ra . Po zmniejszeniu było ok. W W zimie 25 jadły i było ok :/  zwiększanie pasz białkowych powyzej 2 kg również  nasilało biegunki . bez sensu ale w zimie było lepiej. Będzie nowa pryzma kuku, będą nowe badania. A i zakwaszacz chemiczny pojdzie 

Niby prosta rzecz dosypac po lopacie kuku i lipa

Niski masz ten mocznik , ja z 240 nie zchodzę przed zaasuszaniem , najmiejsza somatykę mam przy 270-280 mocznika przy 150 mają u mnie zapalenia . 26 kilo kuku to nie tak duzo ja tyle daje + 3-4 kilo wysłodek melasowanych tylko je mocze 12 godzin przed podaniem . sianokiszonka do woli i do 10 kilo treściwych na dzień + do 3 kilo premii dla tych powyżej 40 l mleka na dobę . Treściwe mieszam sam zboże ,soja , rzepaczanka , ziarno kuku.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nokia6002    9

Nigdy bym się nie spodziewała, że karmienie krów jest takie trudne. 

Niby mam krowę i też ją karmię. Ale jak poczytam jak wy karmicie, to tak na prawdę nie mam zielonego pojecia o karmieniu i właściwym żywieniu krów.

Moja dostaje na dzień 2 kg wysłodków, które moczę 12h, otręby pszenne miarkę pełną taką z sano i ok 300g koncentratu dla cieląt firmy Koncpasz. I to na dwa karmienia karmię o 5 rano i o 17. Pastwisko ubogie już ma ok 3-4ha sama dla siebie, ale przez suszę to ciężko rośnie. 

Daje ok 15l/dobę mleka. O jakich godzinach najlepiej doic? Rano doj3 po 5 a po poludniu po 17.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
12 godzin temu, leszekb napisał:

Niski masz ten mocznik , ja z 240 nie zchodzę przed zaasuszaniem , najmiejsza somatykę mam przy 270-280 mocznika przy 150 mają u mnie zapalenia . 26 kilo kuku to nie tak duzo ja tyle daje + 3-4 kilo wysłodek melasowanych tylko je mocze 12 godzin przed podaniem . sianokiszonka do woli i do 10 kilo treściwych na dzień + do 3 kilo premii dla tych powyżej 40 l mleka na dobę . Treściwe mieszam sam zboże ,soja , rzepaczanka , ziarno kuku.

 

przy moczniku 150-180 jest ok, problem zaczyna się u mnie przy 200 a przy 260 jak miałem przez tydzien... to prawie nie miałem krowy bez somatyki, i dalej miałem tak trzymać przy 260 moczniku i dawce na 35 litrów???   Mocznik 260 zafatwił mi 3  pierwiastki i efekt do dziś że cwiartki suche obecnie a antybiotyki nie pomogły. Więc daruj sobie mocznik 260, przy 260 nie wierzę że krowy kryją ci się za 1 -2 kryciu 

wróżenie z fusów nie jest fajne a tym bardziej testowanie krów, co innego pryzma, co innego bele, co innego tmr +pastwisko a co innego 24h/ 365 tmr , wszystko ma wady jak zauważyłem.  Może głupie pytanie , czy masz  w stadzie krowy starsze niż 5-6 lat??

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj