Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#61 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 04 luty 2010 - 18:24

Żywienie bydła mlecznego Nigdy dawki nie zadasz co do grama nawet wozem paszowym, a poza tym do wozu układa sie dawkę TMR, Dawka nie daje na 100% obrazu żywienia ale daje nam odpowiednie możliwości dawania i kontrolowania, poza tym dawki moża stosować również dając tzw. "ręki" i też świetnie w praktyce sie sprawdza

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 10:03
  •  

#62 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:To i tamto ;)

Napisany 04 luty 2010 - 18:43

Żywienie bydła mlecznego niby tak. tylko jak przekonać ojca :blink:

#63 Share dex1988

dex1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 04 luty 2010 - 18:50

Żywienie bydła mlecznego Ponawiam moje pytanie.
Ile średnio daje się pełnoporcjóeki na krowę dziennie (w czasie laktacji)?
I ile mniej więcej kosztuje tona pełnoporcjówki dla krów mlecznych?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#64 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 04 luty 2010 - 19:02

Żywienie bydła mlecznego

Nigdy dawki nie zadasz co do grama nawet wozem paszowym, a poza tym do wozu układa sie dawkę TMR, Dawka nie daje na 100% obrazu żywienia ale daje nam odpowiednie możliwości dawania i kontrolowania, poza tym dawki moża stosować również dając tzw. "ręki" i też świetnie w praktyce sie sprawdza

Już kilka artykułów czytałem że nie do końca dokładne bilansowanie dawki co do żywienia tzn te roboty zadające dokładnie tyle paszy ile mleka dała dana sztuka są dobre bo zwiększanie i regulowanie dawki może prowadzić do kwasić i innych problemów, najważniejsze to żerność u bydła i dawanie "na oko" też się sprawdza, tylko musi być apetyt u bydła :blink:

#65 Share dex1988

dex1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 06 luty 2010 - 12:18

Żywienie bydła mlecznego Mam zamiar kupić kilka HF powyżej 50%hf, bo te krowy co teraz mam to do mlecznych im dużo brakuje.
Pasze jakie będę mógł mi dać to: kiszonka z kukurydzy, siano (w tym roku średniej jakości), kiszonka z siana i osypka (pszenżyto i mieszanka), latem ze względu że kiszonki się pokończą będą chodziły na pastwisku. Oczywiście jak kupie kilka HFów będę musiał kupować pełnoporcjówki (pewnie Wimilk 16 z WIPASZa). Tylko czy to wystarczy, czy będę musiał kupować jeszcze jakieś koncentraty lub witaminy, jeśli tak to jakie?

p.s.
A może kupić jakąś inną rasę (bo podobno HFy są trudne do utrzymania), tylko niewiem czy za około 4tys.zł/szt kupię coś innego.

#66 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 06 luty 2010 - 13:23

Żywienie bydła mlecznego Jak masz już jakieś HF to przekrzyżuj to wypierająco dobrym montbeliardem. Obniżysz koszty żywienia i weterynaryjne.
Pszenżyto nie jest najlepszą paszą energetyczną, jęczmień albo pszenica.
Koncentraty i witaminy będziesz musiał kupić bo białko masz tylko z kiszonki z siana a to mało. Wszystko zależy jakie chcesz robić mleko.
Albo kupuj śrutę sojową i rzepakową i dodawaj, albo pasza wysokobiałkowa która to zawiera.
Przekalkuluj sobie to w ten sposób że zakładam wydajność 20, 25 lub 30l/krowę/dzień i do tego zrób kalkulacje co lepiej.
bez takiego założenia nic nie skalkulujesz.
Po pastwisku chodzą wszystkie czy zasuszone? Wystaw na pastwisko zadaszone bele siana i witaminy w specjalnych pojemnikach.

Wóz jest bardzo dobrym pomysłem. Roboty żywieniowe są praktycznie stosowane głównie do badań nad zwierzętami, dr. Lach zdaje się ma taki układ w Osięcinach bo prowadzi tam badania.
Jak masz mało krów to prosty mały wóz, lub nawet betoniarka. Jak bardzo mało krów to można z ręki.
Ja mam wóz i tak naprawdę bez wozu nie wyobrażam sobie żywienia.

#67 Share dex1988

dex1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 06 luty 2010 - 14:35

Żywienie bydła mlecznego HFów nie mam wcale planuję kupić 3 na wiosnę i jak dobrze pójdzie z 6 latem.
Co do pasz to ta pełnoporcjówka Wimilk 16 z WIPASZa ma 16% białka i 6,6 MJ energii, są jeszcze takie WIPASZ, kiszonki z siana w tym roku mam bardzo mało ale w tym powinno być lepiej, co do tej mieszanki, to jak już będę miał te HF to zboże będę musiał dokupować i wtedy będę mieszał pełnoporcjówkę to z pszenicą. Krowy wszystkie chodzą na pastwisku bo latem u mnie praktycznie nie ma kiszonek do dawania. A jeśli chodzi o paszowóz to przy moim stadzie 15 szt dojnych (jak dokupię te HFy) to mi się nie opłaca, daję i będę dawał wszystko z ręki.
A co do wydajności to przy tych krowach co mam teraz te 20 litrów od sztuki (od tych HFek co kupię) to dużo.

#68 Share artur12441

artur12441

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 17 luty 2010 - 22:02

Żywienie bydła mlecznego Witam wszystkich :) po przeczytaniu tematu widzę ze naprawdę znacie się na żywieniu krówek żeby było jak najwięcej mleczka :D Tak więc proszę o opinię ekspertów jaki jest ten złoty środek w żywieniu krów mlecznych. Mam obecnie 10 krów ale w przyszłości mam zamiar powiększyć stado do 22 dojnych. Tak więc proszę o radę jakie najlepiej jest podawać krowom o jakiej porze dnia i w jakich ilościach. mowa o paszach objętościowych i treściwych np.kiszonkę z kuku kiedy i ile kg na sztukę sianokiszonkę siano no i oczywiście pasze treściwe wysłodki toffi melasowane i śruta własnej roboty ( jakie najlepsze zboża na śrutę i w jakich proporcjach ) do tego dodatki np. rzepakówka śruta sojowa jakieś premiksy witaminowo mineralne (jakie konkretnie ? nazwy)koncentraty kreda drożdże a może pełnoporcjówki itp. wiem ze podobne tematy były już poruszane ale chce udowodnić ojcu słuszność nowoczesnego żywienia krów mlecznych a on jest zwolennikiem niestety tradycyjnych sposobów żywienia krów przez co zmniejsza się wydajność krów :) Ojciec jest ciężko reformowalny więc wdzięczny bym był wam gdybyście pomogli mi ułożyć konkretną dawkę która mógłbym ojcu pokazać czarno na białym :) Aktualnie żywienie mojego stada opiera się na kiszonce z kukurydzy sianokiszonce sianie i własnej śrucie z mieszanki zbóż (żyto,jęczmień,owies)bez jakichkolwiek dodatków witamin koncentratów itp. gdyż nie mogę do tego przekonać ojca a wiem że takie żywienie jest nie wystarczające :) Gdybyście mi doradzili może wreszcie przekonałbym ojca :). Pozdro i z góry dziękuję :)

#69 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja, Rolnictwo

Napisany 17 luty 2010 - 22:56

Żywienie bydła mlecznego Hee artur mam ten sam problem co Ty i też byłbym wdzięczny gdyby ktoś pomógł w ułożeniu dawki :D
A jaką wydajność posiadasz od 1 sztuki np na dzień

#70 Share artur12441

artur12441

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 18 luty 2010 - 20:18

Żywienie bydła mlecznego Nie wiem czy jest się czym chwalić ok 15 litrów ;( ale zaznaczam ze nie są to krowy rasowe HF a niektóre sztuki jak już to w niewielkim procencie ...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#71 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 18 luty 2010 - 21:20

Żywienie bydła mlecznego No to tak jak u mnie, podobnie z rasą jak i z wydajnością, chodzi są i takie co nawet tyle nie dawają... :D

#72 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 19 luty 2010 - 11:13

Żywienie bydła mlecznego 15 na raz czy dziennie? I w jakim momencie laktacji?

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#73 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 19 luty 2010 - 17:52

Żywienie bydła mlecznego Nie ma to jak ojciec który wie lepiej ;[ też mam taki problem ;[

#74 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 20 luty 2010 - 00:03

Żywienie bydła mlecznego Czyli jest nas wiecej... Kolega ma chyba na mysl średnio 15 litrów na dzień.

#75 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 20 luty 2010 - 02:46

Żywienie bydła mlecznego artur12441:
Określenie dawek nie jest taki proste ponieważ:
Od razu nie dasz wszystkim dużej dawki, trzeba ułożyć kilka dawek. Jak dasz od razu dużo białka- wzrośnie mocznik i kwasica, jak dasz za mało na grupie wysokolaktacyjnej to będą miały deficyt.
Poza tym pamiętaj, że nie żywisz krowy tylko bakterie w żwaczu. Jak często zmieniasz dawki to one się nie wytworzą. Ja wprowadzam nowy składnik przez 3-4 tygodni.
Nie wiem jakie masz wyniki tych krów
Ja bym dał na początek:
Słoma 0,5kg
sianokiszonka 10-12kg
Kukurydza 18-24kg
kreda, bufor, kwaśny węglan, lub co tam masz po około 0,10kg (w sumie z 0,20-0,25kg)
wysłodki 8 kg, z tym na początek ostrożnie,
śruta z pszenicy, jęczmienia, byle nie z żyta i pszenżyta 3-5kg,
śruta sojowa 1,5-2,5 kg i rzepakowa 1,5-2 kg. Powoli wprowadzaj białka.
i jeszcze mikro-makro np Lakto PLUS z Keragenem Josery 0,10-0,15g.
Ale takie uwagi:
Zwierzęta powinny się ruszać,
Zwróć uwagę na racice, są zdrowe i przeglądane? Dodałem dlatego keragen.
Jak z wycieleniami i rujami?
Jak z łożyskami?
Jak się inseminują?

To jest dawka na 25-30kg mleka, wprowadzaj ją powoli żebyś nie zakwaszał krów.
Żadnych drożdży, białek chronionych i innych drogich wynalazków na taką wydajność nie trzeba.

#76 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 20 luty 2010 - 10:44

Żywienie bydła mlecznego Tak tylko teraz trzeba przekonać ojca do śruty rzepakowej, sojowej i jakiś witamin... My akurat mamy problem z powtórkami, np krowa powinna być 3 m-ce cielna, a ma ruje ;[

#77 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 21 luty 2010 - 09:06

Żywienie bydła mlecznego @thecook można na coś zamienić soje i rzepak? koszty ;[

#78 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 21 luty 2010 - 09:27

Żywienie bydła mlecznego

Tak tylko teraz trzeba przekonać ojca do śruty rzepakowej, sojowej i jakiś witamin... My akurat mamy problem z powtórkami, np krowa powinna być 3 m-ce cielna, a ma ruje ;[

jaki masz mocznik i białko? ogolnie powinno byc mocznika 250 i białka powyzej 3,2. jesli nie masz to trzeba zmienic dawke

mozna zamienic soje i rzepak na mocznik (tak ten nawozowy) jest zdecydowanie tanszy ale trudniej go podac, osobiscie nie praktykuje

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#79 Share Pestus123

Pestus123

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 21 luty 2010 - 10:11

Żywienie bydła mlecznego Średnia białka jest około 3.2 mocznik za niski większa ilość krów nie przekracza 100 ;[ Energię krowy mają bo dostają kiszonkę z QQ

Co do dawki, to wiem że trzeba ją zmienić, jak przyjedzie babka z Sano to niech zbada paszę

Kolego statek myslisz że jak podwyższy się białko i mocznik to będą się lepiej zacielały??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#80 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 21 luty 2010 - 10:55

Żywienie bydła mlecznego Najpierw zajmij sie podniesieniem białka, przez dodatnie do paszy komponentów białkowych lub typowych koncentratów lub korektorów białkowych, potem podejdziesz do sprawy zacieleń, osiągnij mocznik ok 200 bedzie ok i wtedy trzeba to zbilansować z energię,

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej