Polecane posty

przezuwaczka    446

Po pierwsze, czy dajesz kiszonkę z kukurydzy? Po drugie ile mleka daje? Po trzecie czemu chcesz wprowadzić wysłodkę?

Osobiście, gdy zastępowałam qq to około 4 kg szło dziennie (jeśli dobrze pamiętam) drobnej melasowanej, bo grubą trzeba moczyć, gdy nie chcą jeść. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nokia6002    9

mleka daje ok 14 l dziennie. Wysłodki daję jej cały czas tylko nie wiem czy nie za mało. Kiszonki nie daje, bo nie mam. Cały czas jest na łące i dwa razy dostaje wysłodki i trochę koncentratu dla cieląt. 

ale 4 kg suchych ?? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@przezuwaczka wspominałaś o żywieniu facelią. Możesz dokładniej ospisać jak to się sprawdziło u Ciebie? Kiedy był siew i po jakim czasie zbiór? Czysta facelia czy w mieszance? Tak kombinuję zasiać to z życicą westerwoldzką. Co sądzisz? Obie rośliny dość szybko rosną a trawa opóźni kwitnienie(drewnienie) facelii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

Jak dla krów to zapomnij o gorczycy, to bez sensu szkoda kasy na facelie. Gorczyca przekwitnie zdrewnieje a reszta będzie za mała do zbioru... i zagłusza ostro.  Wyka, facelia, gryki można wrzucić czy co tam, aby nie gorczyca


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

W niedużych ilościach plonu ci nie zwiększy, a smakowitość może popsuć bo to jest takie jałowe cholerstwo. Jak już to gorczyca czysta dowalić gęsto 20bel z ha odda, jak coś wartościowego to lepiej bez bo na nia konkurencji nie ma, a resztę zabiedzi. Jęczmień, gryka, facelia, wyka wszystko siedziało na dole, a ta na 1.6m wyrosła i dalej by rosła, ale to już do owijania potem problem. Dla jałówek jak najbardziej, wpierniczały zadowolone


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
radekz200    6716
ja bede robil to przyczepa wiec wszystko potnie, to najwyzej na jednej dzialce zasieje facelie a na drugiej gorczyce,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7216

O to tak chyba by było najlepiej. Tylko uprawić na stół i płytko siac, tyle aby przykryć te 2cm max. Kilka razy sialem, jak będzie woda to po żniwach spokojnie urośnie


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
Dnia 12.07.2018 o 08:28, nokia6002 napisał:

mleka daje ok 14 l dziennie. Wysłodki daję jej cały czas tylko nie wiem czy nie za mało. Kiszonki nie daje, bo nie mam. Cały czas jest na łące i dwa razy dostaje wysłodki i trochę koncentratu dla cieląt. 

ale 4 kg suchych ?? 

Wysłodki daje się jako paszę treściwą. U mnie ta dawka na 30 l mleka była i dodatkowo 5,5 kg treściwej mieszanej z własnych zbóż, rzepaku i soi. Podstawą była dobra sianokiszonka o parametrach jak dzisiejsza trawa. Wiadomo na 12 l to nieopłacalne(na młodej trawie 20 l to minimum), ale jeśli spróbujesz chociaż 2 kg wysłodki i 2-3 kg pełnoporcjówki, to może da 2x tyle. Nie wiem, co to za krowa. A co to jest koncentrat dla cieląt? Jakaś gotowa mieszanka? Te trochę to szufelka dziennie(ok 1 kg), czy mniej?

5 godzin temu, Thomas2135 napisał:

@przezuwaczka wspominałaś o żywieniu facelią. Możesz dokładniej ospisać jak to się sprawdziło u Ciebie? Kiedy był siew i po jakim czasie zbiór? Czysta facelia czy w mieszance? Tak kombinuję zasiać to z życicą westerwoldzką. Co sądzisz? Obie rośliny dość szybko rosną a trawa opóźni kwitnienie(drewnienie) facelii.

Pierwszy siew był w drugiej połowie kwietnia. Po 5-6 tyg dostała takich pąków jak ślimaki i zaczęliśmy skarmiać na bierząco przyczepą samozbierającą. Żywieniowiec ustawił dawkę na średnio 17% białka. Do 3 tyg strawność jest fajna. Póżniej zaczynają krowy łodygi zostawiać. Podobno obwiędnięcie powoduje gorzknienie. 2 tyg temu posialiśmy drugi raz. Ma już pół centymetra😊

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ma ktoś zrobiony z góry zbiornika wlew na mleko? . Taki z gwintem na jednostkę końcową 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jak niby to mleko miało by być zassane?  Każdy chyba Czy to cysterna czy otwarty ma na dole?   W tym roku Wsiałem po pryzmach słonecznik mieszankę zbożowa i mieszankę poplonowa gorczyca lubin facelia itp dziś mam słonecznik duże już kwiaty i ta właśnie j**ana gorczyca miało to iść w bele dla byków ale są same badyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

nie chodzi mi o to 

nie chodzi mi o to 

Zrobił mi koleś na środku zbiornika dziurę z gwintem na wąż od dojarki. Nie potrzebuje wsadzać go do środka zbiornika. Problem jest taki że robi się dużo piany. I nie wiem czy tą piane wyrzucać. Chyba kierowca nie będzie robił problemu. Wcześniej było tylko trochę piany bo wąż wkładałem prawie na spód. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A może masz zbyt częste mieszanie ustawione?  No ja do dojarki mam bliżej boku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Wcześniej tak nie było. Mleko wlewane jest pod ciśnieniem i robi się piana. 

Wlew jest na środku zbiornika obok mieszadła. 

Piana stoi w miejscu. Chyba się nic nie będzie działo. Miało być lepiej, a jak zwykle kolejny problem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Mi to wygląda na stosowanie wirówki do mleka, podobno tak się też dzieje podobno, przedłuż wąż do dna zbiornika

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

jakiej wirówki. Nie da się niżej bo u góry jest gwint w który nakręcam wąż. Po to zrobiłem żeby nie wkładać go do środka bo serek się zbierał na tej końcówce. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
Dnia 13.07.2018 o 09:43, radekz200 napisał:

tez chce zasiac facelie w poplonie z gorczyca I slonecznikiem

Nie radzę. Długo wschodzi, łatwo ją zagłuszyć i szybko rośnie. Teraz rośnie mi w oczach. Centymetr dziennie przybywa, a 2 tyg nic nie było jzw.😊 Suszy się nie boi, ale tylko w czystym siewie daje ładny plon zielonki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Jak po mleko przyjeżdżają to pewnie też w zbiornikach mają piane 

Tylko czy jak ta piane zbiorę to mi tłuszcz nie spadnie 

zrobię zdjęcie to wam pokaże jak to wygląda 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I tu masz odpowiedź rozumiem że nie masz tej rurki co wchodzi do zbiornika tylko wąż z gwintem ktory ma mocowanie na samej gurze Mleko spada z dużej wysokości przez co się pieni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

no dokładnie . Zobaczę jak mi tłuszcz ostro spadnie to normalnie będę wkładał do zbiornika. A gdzie można kupić taką końcówkę 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj