Polecane posty

DamianWilk    23
Przed chwilą, kr9292 napisał:

A co aktualnie dajesz?

do tego jeszcz sano lacpower 0,5kg i sol pastewna

dawka na 35.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Stary ta dawka nie ma prawa działać. Krowy w żwaczu mają jedna wielką zlepe. I nie mają co żuć. U siebie w dawce mam 10 kg sianokiszonki 60% SM czyli 6 kg SM i to jest tak na styk, a u ciebie jest 6kg 32%SM czyli 1,92 plus 0,9 ze słomy. Chemicznie może jest ok nie wiem bo nie widziałem twoich pasz ale strukturalnie kicha. Nie robią ci się kluski w wozie paszowym?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DamianWilk    23

TMR jak scisne jest dosc mokry wychodzi sok miedzy palcami...  W wozie jest elegancko

Edytowano przez DamianWilk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

Panowie mam problem z niskim mocznikiem, mleka średnio 25l dziennie (rekordzistki 40):

-sianokiszonka 18-20kg (sucha)   bardzo chętnie zjadana pachnie sianem, mało koniczyny

-kukurydza 17-18kg                        sucha, zbierana końcem października, zjadliwa

-młóto suszone 0,8 kg

- wysłodki toffi 0,5kg

-gniecione ziarno zbóż 3,5-4kg

-koncentrat 38% 0,9 kg

-śruta rzepakowa 1,8- 2kg

-kreda 150g, bufor, drożdźe, witaminy itp

-dla rekordzistek + 1kg granulek PIAST 25%

białko 3,3, tłuszcz 4,1  mocznik 110 -135 , dlaczego???? co poprawic

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
logan3512    140

A co się lepiej opłaca  mokre młuto czy soja rzepakowa  przy młucie chyba można zaoszczędzić  na obiętosciowce

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
redbull    50

to ja ma odwrotny kłopot niż kolega @marcinffff a mianowicie zbyt wysoki mocznik średnia stada 280 a pojedyńcze sztuki do 360

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krystek1992    20

Zdjąć białko żwaczowe :) Soja, rzepak, korektory białkowe itp.


Zetor 9641 + ładowacz

John Deere 6120M...

 

... walczą dzielnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Ja nie mogłem zbić mocznika odejmując białko żwaczowe bo zaraz spadało mleko i u mnie akurat pomogło dorzucenie energii na żwacz bo doszła melasa i mielone zboże no i mocznik spadał bardzo szybko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Może mocznik utrzymuje się w objetosciowej ? U mnie tak było 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

ja tam nie wiem czy zwracać uwagę na ten mocznik, nie mam pod kontrolą i mam jaja , czekam na wóz paszowy i ułożenie przez żywieniowca dawki bo lipa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KROWET    0
Panowie, zajmuje się ekonomia produkcji. Robię na miejscu analizę pasz, sita paszowe, sita kałowe, korektę dawek, liczę koszt produkcji litra mleka, poprawiam opłacalnosc. Na wszystkie wasze pytania będę w stanie odpowiedzieć na 1 wizycie w waszym gospodarstwie. Nie jestem związany z żadna firma, robię kasę dla hodowcy, nie dla jakiejkolwiek firmy. Chcecie więcej wiedzieć to piszcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piotrass    14

Witam mam problem , z ostatniej wyceny wyszly mi wyniki bialko 3,55 i tluszcz 3,60 mocznik 175. cysty u krow sie zaczely a zywienie to samo a tluszcz nagle zjechal z 4.0 na 3,6.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1814

Opisz żywienie krów ostatnio ci się nie wycieliły ? Więcej słomy albo siana a najlepiej sianokiszonki podniesie ci mocznik i tłuszcz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

Cysty biorą się od niedoboru energii po wycieleniu, niski tłuszcz i nic dziwnego , że się pojawiły. Zwiększ energię po porodzie, a cyst nie będzie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Nie są przykwaszone? Jak tam z kałem, nie rozlewa się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Soltys85    82

U mnie zmniejszyło sie z 4.6 na 3.6 ale mysle ze to chyba pomyłka w sms.  Mam takie pytanie czy te paski do badania poziomu mocznika w mleku sa wiarygodne???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
waldek25    3

mam wynik kiszonki z kukurydzy mam ;

wilgotność 72.72

białko 2,51 w kg brutto

popiół 1.45

tłuszcz 1,12

włukno 5.27

ADF 6.52

NDF 10,16

SKROBIA 8.43

wiem że jest trochę zbyt wilgotna a jak oceniacie pozostałe parametry ? dobre?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
Dnia 9.02.2018 o 23:25, JacekSki napisał:

 

Co mam zmienić w tej dawce? Zwiększyć białka czy zwiększyć energii? 

Problemem obniżającym mocznik jest mało rzepakowej, ja daję 2 kg i mam ledwo 120-140 ;/ przy 0,2 kg, nic nie da, polecam 1 kg wymieszanej z ziarnem kuku i zbóż (kwasica)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JacekSki    2

0,2kg  rzepaku to kolega z forum polecił mi dorzucić, ale wtedy był mocznik 117 i żeby zbliżyć się do magicznej 200 :) teraz widzę że to zdecydowanie zamało. Energię mam zostawić tak jak jest a tylko białka (rzepaku) dorzucić, obecnie daję ok 0,5kg czyli też za mało? Ok dorzucę tak jak radzisz po 1kg na szt. Ostatnio młoda krowa w 5 miesiącu ciąży wyrzuciła płód, czy może to mieć związek z tak małym mocznikiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

kiedyś miałem poniżej 100  mocznik przez wiele lat zapewne i poronień było maks 1 na 100 cielnych. Nie martw się, mi też poroniła w 8 miesiacu ciaży a póżniej 3 krowy w miesiac po cielakach również się zmarnowały, inne ledwo uratowane (zapalenie wymienia, zapalenie macicy mimo płukanek, ketoza, kwasica, zapalenie płuc jakiś taki rok w hu...). kupiłem jałowki, zbadałem- wyszło BVD, oddałem z powrotem

śruty rzepakowej 0,5 -1kg wystarczy, ja sypię 2kg ale wymieszanej z 20kg kiszonki z kukurydzy widłami mimo tego krowy  na granicy kwasicy i dalej mocznik kiepski mam, słabo coś ten mocznik "drga" chyba trzeba lucernię stosować

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kombajn    1

naczytałem się w temacie żywienia i jestem w fazie wprowadzania treściwej w innym składzie, i tu moja prośba pomóżcie wszystko  dopasować.

tłuszcz 4,75

białko 3,63

mocznik 135

somatyczne 202,000

są to wyniki zbiorcze.

wydajność dobowa tak niska że nie będę pisał....

stado posypało się w ubiegłym roku z 10 szt zostały 8 dojnych, 2 w szczycie laktacji reszta pod koniec, lub przed zasuszeniem.

obecnie dostają taczki kiszonki z qq taczki wysłodków kiszonych ok.1,5kg/szt paszy treściwej oraz kostka siana na wszystkie tzn. 10szt  i tak samo rano i wieczór woda z poideł do woli. słoma ile z pod siebie złapią,

taką treściwą zacząłem wprowadzać stopniowo:

120kg śruta (mieszanka zbożowa 60% jęczmień 30% pszenżyto 10%)

35kg rzepakówka

30kg otręby pszenne

5kg kreda pastewna

2.5kg witaminy lactomineral

rzepaku mało i bez soi bo nigdy jeszcze nie jadły więc stopniowo będę zwiększał udział procentow 

co sądzicie o tym wszystkim, cudów  nie oczekuje bo to same mixy rasowe ale nawet z nich można trochę podoić żeby zarobiły na wydajniejsze sztuki 

zmieniać coś czy  czekać cierpliwie dokładając stopniowo paszy?


Wszystko to jest moją osobistą opinią. więc prosze jej nie krytykować. chyba że pisze głupoty ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7136

Robi ktoś z was starter dla krów? Jeśli tak to bardzo bym prosił skład. Od jakiegoś czasu dostają premię i jest fajnie hf leje ładnie, mieszance z nrf też spoko, ale już hfxmo chyba odpuszczę bo mizerny efekt. Najłatwiej było by dobrą pelnoporcjowke dac, ale czy taniej...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj