Polecane posty

Gość   
Gość
4 godziny temu, slawek74 napisał:

Thomas takie preparaty jak biopropil, drożdże ,soda czy flaszka czystej to powinny stać u każdego ,,krowiarza,,w szawce w oborze u mnie kilka lat temu krowy wypiły litra gdyby nie szwagier to bym miał święta ja ćwiartkę podaje jak widzę gdy krowa gniewa się na żarcie alkochol to bardzo tani lek ;)

Ja mam zawsze coś na takie przypadki, ale teraz muszę dokupić, bo się skończyło. Kilka dni temu jedna się obżarła i zużyłem zapas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brodzik2207    1

dzis robiłem badanie 

Białko-3,39

Tłuszcz-4,7

Mocznik-178

krowy dostaja( jedna sztuka dzien) kiszonka z kuku 30kg,sianokiszonka trawa do woli,siano do woli,wysłodki mokre ok 5kg,witaminy-drozdze de haus 300g,kreda pastewna150g,sruta rzepakowa 1kg,soja 1kg,pasza tresciwa 18 de haus 2kg,swoja sruta 3 kg(pszenica,zyto,jeńczmien,owies,łubin) wydajnosc srednia od sztuki ok 35l dzien 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
farmer1999    16

Ja karmie moje krowy mleczne TMR i on ma w sobie ... kiszonke z kukurydzy, sianokiszonke z lucerny, bela slomy jeczmiennej, 2 worki srutu i wyslodki buraczane. Jesli brakuje srutu to stosuje 2 taczki granulek. Mam 44 krowy HF + kilka Simental. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Śrut pewnie nieżle dudni o ściany paszowozu :D

A tak bez żartów to imponująca średnia. Czekam na wycielenia, to też się pochwalę. Narazie za dużo zasuszam, żeby 30l/dzień osiągnąć.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brodzik2207    1

to nie tak duzo jak niektorzy maja po 30 pare litrów na jeden udoj.... zastanawia mnie rowniez jak mozna miec od 15 krów 1000 l co drógi dzien chyba jak wszystkie sie ociela w ciagu 2 miesiecy.... kilka tygodni po 1000 a pozniej po 100 :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

@brodzik2207 jak już pijesz do mnie to mógłbyś mnie przynajmniej oznaczyc ;-)

W grudniu wycielilysię się 4 krowy, jedne z najlepszych w stadzie. W tamtym roku udało się ciągnąć te 1000 litrów przez pół roku jak fajnie ułożyly się porody. Poza tym wiem ile i jakich krów mam, ile potrafi dać jedna sztuka, co zresztą ma odzwierciedlenie w wynikach które przychodzą z federacji. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@loik92 wyniki ładne. Liczyłeś może koszt produkcji litra? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marek530053    63

Witam, czytałem na af o różnych parametrach mleka i problemach w stadach ale moj jest inny. posiadam 30szt krów mlecznych zadaje im bardzo dobrej jakość kiszonki wyniki z mleka mam takie; białko 3,40 tłuszcz; 4,50 mocznik 260 srednia z stada a w odchodach są nadal ziarka kukurydzy (uszkodzone połówki). Jak temu zaradzić? pasze treściwą sypie az 4razy dziennie, po szufelce na raz dosypuje kwaśnego weglanu, kredy i drożdzy na  1,5tony po worku 25kg. czy ktoś ma na to sposób? może jakieś cukry jako pożywka dla bakteri?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
29 minut temu, brodzik2207 napisał:

to nie tak duzo jak niektorzy maja po 30 pare litrów na jeden udoj.... zastanawia mnie rowniez jak mozna miec od 15 krów 1000 l co drógi dzien chyba jak wszystkie sie ociela w ciagu 2 miesiecy.... kilka tygodni po 1000 a pozniej po 100 :D

Hehe czytam te twoje bajki i aż dziw że nikt się nie odezwie bo widzę że ty sam już w nie nawet uwierzyłes. 

Jeśli nawet miałby ten gość od sztuki tyle co ty to więcej miałby niż ten 1000 15x35= 525l x 2 dni = 1050l

A przy tej swojej dawce i parametrach to nie wiem czy masz 25l od sztuki dziennie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
12 minut temu, mk9422 napisał:

@loik92 wyniki ładne. Liczyłeś może koszt produkcji litra? 

Szczerze mówiąc to w 2016 tak po lebkach licząc wyszło mi 1,08 jak dobrze pamiętam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@loik92 Jak na taką wydajność to koszt produkcji nie jest bardzo duży. Chociaż jakbyś oddawał do innej mleczarni to podejrzewam że aż tak na bogato byś nie żywił jakby cena była około 1 zł za mleko. Ale sierpc nawet w kryzysie dobrze płaci :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

@mk9422 no dlatego że odstawiamy do Sierpca poszliśmy w takie żywienie. Dodatkowymi plusami jest np brak problemów z rujami, z pokazywaniem ich oraz długością przestoju poporodowego. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, brodzik2207 napisał:

to nie tak duzo jak niektorzy maja po 30 pare litrów na jeden udoj.... zastanawia mnie rowniez jak mozna miec od 15 krów 1000 l co drógi dzien chyba jak wszystkie sie ociela w ciagu 2 miesiecy.... kilka tygodni po 1000 a pozniej po 100 :D

Radzę dobrze policzyć... @KARGO miałam zrobić to samo. Piątka!

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Może kolega doi krowy raz dziennie, stąd taki wysoki wynik dziennej produkcji ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2695
4 godziny temu, brodzik2207 napisał:

dzis robiłem badanie 

Białko-3,39

Tłuszcz-4,7

Mocznik-178

krowy dostaja( jedna sztuka dzien) kiszonka z kuku 30kg,sianokiszonka trawa do woli,siano do woli,wysłodki mokre ok 5kg,witaminy-drozdze de haus 300g,kreda pastewna150g,sruta rzepakowa 1kg,soja 1kg,pasza tresciwa 18 de haus 2kg,swoja sruta 3 kg(pszenica,zyto,jeńczmien,owies,łubin) wydajnosc srednia od sztuki ok 35l dzien 

Bajki gadasz i tyle, przy tej wydajności to tłuszcz raczej 3,7 i reszty nie wspomnę... 

Śmiejesz się z kolegi że jego 1 tyś od 15 sztuk jest nie osiągalne, a sam piszesz że doisz więcej. 

Edit: Widze że więcej użytkowników mnie wyprzedziło i policzyli. :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
43 minuty temu, mk9422 napisał:

@loik92 Jak na taką wydajność to koszt produkcji nie jest bardzo duży. Chociaż jakbyś oddawał do innej mleczarni to podejrzewam że aż tak na bogato byś nie żywił jakby cena była około 1 zł za mleko. Ale sierpc nawet w kryzysie dobrze płaci :) 

Koszt produkcji przy dużej wydajności na krowę jest duży, ale do litra jest dużo mniejszy, niż przy mniejszej. Miałam liczone w profesjonalnym programie, że przy wydajności średniej 32 l/dzień, koszt żywienia u mnie to 62 gr. Przy zastosowaniu dodatków chronionych, qq 40% skrobi i sianokiszonce 19,5% białka i własnego zboża. Wliczone jest wszystko, jakbym kupiła. 

Gdybym miała koszt żywienia powyżej złotówki, to nie starczyłoby na rozród, odchów jałówek i leczenie. A zostaje mi jakieś 50 gr z litra na inwestycje w gospodarstwie i życie na całkiem dobrym statusie.

Edytowano przez przezuwaczka
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brodzik2207    1

Miałem na myśli sztuki po wycieleniu, nie jestem zadnym specjalista dlatego napisałem jakie mam parametry i co daje zęby może tak ktoś doradził a nie już któryś skacze bo coś złe sformułowałem, i napisałem do kolegi loik92 ze się zastanawiam jak on to robi 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mi tez Krzysiek liczył jakiś czas temu i wyszło podobnie. Najwydajniejsze mają dawkę na jakieś 42-43 litry i kosztuje ona coś ok 19 zł czyli ~45 gr na litr, a najbardziej drażnią te które produkują mniej niż to co zjadają w TMRze, ale cóż musi tak być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
3 minuty temu, brodzik2207 napisał:

Miałem na myśli sztuki po wycieleniu, nie jestem zadnym specjalista dlatego napisałem jakie mam parametry i co daje zęby może tak ktoś doradził a nie już któryś skacze bo coś złe sformułowałem, i napisałem do kolegi loik92 ze się zastanawiam jak on to robi 

 

 

1 godzinę temu, brodzik2207 napisał:

to nie tak duzo jak niektorzy maja po 30 pare litrów na jeden udoj.... zastanawia mnie rowniez jak mozna miec od 15 krów 1000 l co drógi dzien chyba jak wszystkie sie ociela w ciagu 2 miesiecy.... kilka tygodni po 1000 a pozniej po 100 :D

Nie zauważyłem tu pytania jak to robię. Bardziej przypomina mi to wysmianie ;-) skoro ty doisz po 35 litrów dziennie od sztuki to chyba wiesz jak to się robi ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
4 godziny temu, brodzik2207 napisał:

...wydajnosc srednia od sztuki ok 35l dzien 

Zmyliłeś nas tym wpisem. Dla mnie średnia dzienna to całkowita ilość mleka z dnia podzielona przez ilość krów dojonych. Wyniki podałeś z całego stada. Dawkę dla tych 35, czy dla wszystkich?

Podniosłeś nam ciśnienie, więc się nie dziw, że drwimy. Jak byś miał średnią 35, to byś mógł nas wszystkich mieć z góry, a nie o pomoc prosić.

 

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37
20 minut temu, przezuwaczka napisał:

Koszt produkcji przy dużej wydajności na krowę jest duży, ale do litra jest dużo mniejszy, niż przy mniejszej. Miałam liczone w profesjonalnym programie, że przy wydajności średniej 32 l/dzień, koszt żywienia u mnie to 62 gr. Przy zastosowaniu dodatków chronionych, qq 40% skrobi i sianokiszonce 19,5% białka i własnego zboża. Wliczone jest wszystko, jakbym kupiła. 

Gdybym miała koszt żywienia powyżej złotówki, to nie starczyłoby na rozród, odchów jałówek i leczenie. A zostaje mi jakieś 50 gr z litra na inwestycje w gospodarstwie i życie na całkiem dobrym statusie.

Wszystko zależy od tego jaka średnia cenę za mleko za rok otrzymujesz. No ja liczyłem na kartce, mogłem więc w którąś stronę się pomylić. Doliczulem też zakup słomy której muszę rocznie kupić ponad 350 balotow 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
brodzik2207    1

No wiec sory złe to sformułowałem, taka dawkę daje od miesiąca krowy które ocieliły się od tamtej pory doją dobrze ale nie mogę rozbujać tych już 2-3 miesiące

po wycieleniu ,liczac dzienny udój razy ilosc krów wychodzi 27,5

 

Edytowano przez brodzik2207

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
19 minut temu, loik92 napisał:

Wszystko zależy od tego jaka średnia cenę za mleko za rok otrzymujesz. No ja liczyłem na kartce, mogłem więc w którąś stronę się pomylić. Doliczulem też zakup słomy której muszę rocznie kupić ponad 350 balotow 

Od ceny mleka zależy, ile mi zostanie. Na koszt produkcji to wpływu nie ma, chyba że pasze drożeją, bo popyt większy by był :)

Słoma to koszt produkcji, nie żywienia. Więc was mylnie zrozumiałam. Licząc wszystko to powyżej złotówki wyjdzie.

Żeby zaoszczędzić na słomie, zamontowaliśmy maty legowiskowe. W 2 lata powinno mi się zwrócić przy cenie 70-80 za belę i 320 za matę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj