Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6338 odpowiedzi na ten temat

#641 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 13:21

Żywienie bydła mlecznego bylismy kolega na praktykach w holandi tam krowa czy jalowka niezaleznie ma sie cielic sama co jakis czas zajarzec i konic zebys ty widział jaki opi..dul dostalismy jak nie wiedzielismy i cieliła sie jałowka a my załozylismy jakies tam sznurki i ciagnelismy i ja uwazam ze jezeli krowa jest po hf i cielak jest ułozony prawidłowo to nie ma potrzeby ingerowania w naturebo po miesnych lub do jałówek to zawsze wstajemy zagladac bo nigdy nie wiadomo a normalnie to o tej 23 sie zajrzy i pozniej to juz o 5ale wiadomo ze jak pojdziemy o tej 23 i bedzie juz widac pecherz lub nogi to nikt nie zostawi tego do rana bo jednak najlepiej jest po ok pol godzinie dosadzic malucha zeby sie wzmocnił siara praktyka pokazuje ze takie cielaki sie lepiej chowają.A mielismy przypadek z jałowka po jerseyu ze cielaka wyciagnelismy wszystko było ok i to nie trwało długo bo bylismy i tylko raz zabeczał i zdech

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 12:14
  •  

#642 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 17:11

Żywienie bydła mlecznego to jest racja, często tak jest że jak zabeczy zarz po urodzeniu to nie przeżyje
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#643 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 20:40

Żywienie bydła mlecznego

ale w sumie nie mozesz byc pewny czy cielak w błonie był zywy jak i tego ze ten drugi tez juz mogł byc nie zywy u nas tez jałowka po peterslundzie (SRB)miała nie zywego i tez mozna powiedziec ze moze za pozno poszli bo mnie akurat nie było ale czy na 5porodow jeden niezywy to nie jest duzo bo mi sie wydaje ze duzo HF jak kryjemy Canvasem to wcale nie wstajemy i jak sie pojdzie rano to cielaki juz lataja przewaznie po oborze jezeli sie cieli w cocy nawet wczoraj sie cieliła tez sama i jałoszka :lol: Takze u nas hf jeszcze sie nie zdazył jak siegam pamiecia a troche siegam ;) przynajmniej pojedynczy bo kiedys blizniaki sie oba zmarnowały zanim lekarz przyjechał były zaplatane i wydaje mi sie ze jezeli jest ten wskaznik umieszczony przy nich to po cos tam jest gdzies tu na forum juz ktos pisał tez ze miał NRFy niezywe ale to jest wskaznik statystyczny ry mozesz miec wszystko ok a u kogos moze sie zmarnowac kilka
Atomik-ale wydaje mi sie ze jezeli pisze 8-13 kg kukurydzy rano i wieczorem to samo czyli jak da 16-26 kg kukurydzy na dzien to w zupełnosci wystarczy na ta produkcje nawet za duzo chyba ze zle zrozumiałem i tyklo tresciwe daje wieczorem ale skoro pisze to samo co rano wiec kukurydza tez no i te troche sruty zbozowej to tez jednak energia ja bym narazie energie zistawil w spokoju chyba ze daje tylko te 8-13 to bym tez dołozył i moze jak masz siano to dozuc im na noc dobra pasza strukturalna powinna podniesc tłuszcz a poekstrakcyjne białko

Daje tyle kuku rano i tyle samo wieczorem czyli ok 16-26 kg/szt. CZy jak dodam więcej śruty to parametry mi się poprawią?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak zakiszać zielonki? zobacz »

•  

#644 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 20:58

Żywienie bydła mlecznego u nas dzisiaj był tak duży byczek jak się krowa cieliła że w czterech się męczyliśmy i niestety nie przeżył, baliśmy się aby krowie nic nie zrobić bo to by była za duża strata

#645 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 22:11

Żywienie bydła mlecznego Simental 22- ale to sruty poekstrakcyjbej musisz dołozyc rzepakowej 1,5 kg na dzie podziel na dwie dawki i dawaj na kukurydze tylko nie daj odrazu tyle zeby nie było niemiłej niespodzianki
ChiquitaB-a po jakim byku miesnym czy mlecznym ?na ile czasu zasuszyła krowa ?

#646 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 23:59

Żywienie bydła mlecznego simental22 my móimy o śrucie poekstrakcyjnej rzepakowej lub sojowej bo to jest źróło białka, śruty zbożowej nie zwiększaj
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

#647 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 09:13

Żywienie bydła mlecznego komodo była po mlecznym HF z tym że jak zobaczyłem potem sobie dane tego byka to był olbrzymi w porównaniu do innych więc to mogło być to. Teściowa zawsze weta woła i zastrzyk na zasuszenie daje, trochę z nią pogadałem i nasienie sam będę wybierał. Dodam że krówka była najmniejsza w stadzie prawdopodobnie inna by dała rade. Możliwe że przy wyciąganiu mógł się cielak rozerwać w środku bo ciężko szedł chociaż spokojnie i powoli robiliśmy aby właśnie go nie zabić. Jak by co to mamy to urządzenie do cielenia bo niektórzy bez tego jadą

#648 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 10:15

Żywienie bydła mlecznego no to urzadzenie to raczej niezbyt dobry pomysł czlowiek jak ciagnie to czuje a tym to ocielisz kazda ale w krowie szkod moze narobic.No trzeba mierzyc byka na siły krowy sa takie hf ktore maja ciezsze porody niz miesne .I kolejna sprawa zeby nie zasuszac na dluzej niz 8 tyg bo to wszystko podnosi ryzyko trudnego porodu i nie przekarmiac krow podczas zasuszenia trzeba zastosowac Prawo ZERO ŚRUTY ;). A na zasuszenie to mozna samemu dawac w strzyki po co jeszcze mu placic i zapisywac sobie w jakims magicznym zeszycie(sadze ze kazdy taki prowadzi :lol: )jaki antybiotyk dostała dana krowa i stosowac kilka rotacyjnie w stadzie my mamy 20 krow to 4 rozne kupuje sie pudelko bo w kazdym jest akurat 20 sztuk i na zmiane bo jednak co roku ten sam to nie jest dobry pomysł jednak krowy sie uodparniaja i okaze sie ze zasuszona była dobra a ocieli sie z problemem.My stosujemy obecnie Nemast,Orbenin ,Cepravin i Sicovet stosowalismy jeszcze wczesniej Cefa Safe ale cos przestało działac i teraz Nemast

#649 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 12:04

Żywienie bydła mlecznego o dzięki kolego za informacje wezmę je bardzo pod uwagę:) na pewno nasienie będzie rozważnie dobierane do krowy/jałówki. Tylko jak bys jeszcze mógł powiedzieć jak dokładnie czytać te dane przy bykach w katalogach aby samemu nie zrobić bubla sobie.

#650 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 12:36

Żywienie bydła mlecznego powiedz mi o jakiej firmy katalog ci chodzi bo w roznych firmach sa one roznie wyrazane i tak ogolnie ci powiedziec nie moge

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#651 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 14:02

Żywienie bydła mlecznego katalog firmy shiuz

#652 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 15:43

Żywienie bydła mlecznego wiesz nie moge oteorzyc jakos go ale to jest polski wiec patrzac np MCHIRZ to nie ma czegos takiego jak wskaznik łatwosci wycielen.Jest procent łatwych porodow czyli jesli masz cos takiego to musisz wybrac dla jałowek tego z liczba jak najblizsza 100 mozna by tez patrzec po kalibrze buhaji ale to moze mylic duzy byk nie musi dawac duzych cielakow i na odwrot

#653 Share kokoman0

kokoman0

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów
  • Zainteresowania:Jazda wszystkim co ma koła ale niekoniecznie silnik

Napisany 14 grudzień 2011 - 15:52

Żywienie bydła mlecznego

no to urzadzenie to raczej niezbyt dobry pomysł czlowiek jak ciagnie to czuje a tym to ocielisz kazda ale w krowie szkod moze narobic.No trzeba mierzyc byka na siły krowy sa takie hf ktore maja ciezsze porody niz miesne .I kolejna sprawa zeby nie zasuszac na dluzej niz 8 tyg bo to wszystko podnosi ryzyko trudnego porodu i nie przekarmiac krow podczas zasuszenia trzeba zastosowac Prawo ZERO ŚRUTY ;). A na zasuszenie to mozna samemu dawac w strzyki po co jeszcze mu placic i zapisywac sobie w jakims magicznym zeszycie(sadze ze kazdy taki prowadzi :lol: )jaki antybiotyk dostała dana krowa i stosowac kilka rotacyjnie w stadzie my mamy 20 krow to 4 rozne kupuje sie pudelko bo w kazdym jest akurat 20 sztuk i na zmiane bo jednak co roku ten sam to nie jest dobry pomysł jednak krowy sie uodparniaja i okaze sie ze zasuszona była dobra a ocieli sie z problemem.My stosujemy obecnie Nemast,Orbenin ,Cepravin i Sicovet stosowalismy jeszcze wczesniej Cefa Safe ale cos przestało działac i teraz Nemast

Te urządzenie do "wyciągania cielaków" jest bardzo dobre. Piszesz, że lepiej ręcznie bo można coś w krowie uszkodzić albo cielaka no i tu widać, że nigdy nie miałeś styczności z tym urządzeniem albo nigdy tak naprawdę nie zagłębiłeś się w zasadę jego działania i budowę przede wszystkim. Chodzi o to, że jest ono tak skonstruowane, że prędzej pęknie zapadka która jest jednocześnie zabezpieczeniem lub przy zbyt dużym obciążeniu poprostu puści luzując tym samym linki niż zrobisz krzywdę cielakowi lub krowie.. Uwierz mi jest to w brew pozorom bardzo bezpieczny przyrząd i niejednokrotnie naprawdę ułatwiający życie :D.

Edytowany przez kokoman0, 14 grudzień 2011 - 16:35.

#654 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 16:45

Żywienie bydła mlecznego Z tego co zrozumiałem:
Czyli załóżmy że w naszej wycenie każda średnia to będzie 100 pkt. Ale jest różnica w tym co chcemy wyczytać:
* Nie mogę zrozumieć bo nogi i racice wszędzie są razem oceniane ale przy nogach lepiej będzie trzymać się średniej 100 poniżej to nogi z tendencją do stopniowania a powyżej to bardziej szablaste.
* Co do racic powyżej 100 to krótki a poniżej 100 bardziej płaskie Ale tu jest lepiej gdy są krótkie bo płaskie są bardziej narażone
I jak tu pogodzić jak chce mieć stopniowane i krótsze? To przyjąć że lepiej będzie bliżej 100? Ale lepiej więcej jak mniej?
Wymię powinno być powyżej 100 ponieważ chcemy podnieść wymię i dno wymienia a jeżeli jest za wysoko to mniej niż 100 ? Dobrze rozumiem czy na odwrót?
* zawieszenie przednie i tylne również powinno być ponad 100 tak?
* nie wiem jak ocenić położenie strzyków jak powinno być?
* długość strzyków to krótsze mniej dłuższe więcej niż 100
* co do wielkości to chyba powinny być bardziej brane pod uwagę poniżej 100 bądź równe tak? Wydajność ta sama a mniej krowa zje bo duża potrzebuje więcej? wysokość w krzyżu 140-150cm?
* łatwość wycieleń im większa tym lepsza?
Na pewno dobrze jest przyjrzeć się krowie/jałówce przed zacieleniem czego nam trzeba aby ją poprawić i wtedy wybierać.
Nie wiem czy dobrze to rozumiem dużo pytań może pomożecie na pewno dużo ludzi też by się dowiedziało?

#655 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 17:21

Żywienie bydła mlecznego Kokoman to prawda nie posiadam i nie zagłebialem sie ale byc moze mowimy o czyms innycm lub kolega mial jakies wlasnej roboty bo widziałem to tam nie bylo zadnych zabezpieczej taka wjha do poruszania i tyle wyciagali BBB 16 dni po terminie miał 70kg krowa poszła na ubuj tak popekała a cielak zdechł za trzy dni i mowił ze nie ma takiego zeby nie wyciagnał ale slyszy sie ze ludzie ciela ciagnikami to juz wogole mi sie wlos jezy :o ale ja naprawde staram sie tak dobierac ,mleczne jak i miesne do mozliwosci danej krowy i naprawde problemow nie ma a drga sprawa postepowanie podczas zasuszenia.

Chiquita ja postaram sie jakos otworzyc katalog i wtedy odpowiem na wszystkie pytania bo teraz moge na kilka ktore jestem pewny o co chodzi w nich

#656 Share janek82

janek82

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Zainteresowania:KPK Kumurun Team ponad wszystko oraz rolnictwo

Napisany 14 grudzień 2011 - 18:45

Żywienie bydła mlecznego jesli jest dobry inseminator to sam widzi jaka jest krowa i zaciela takim zeby bylo jej lzej

#657 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 19:00

Żywienie bydła mlecznego Zgadza się, jak wspomni Ci o tym temacie raz czy drugi to po jakimś czasie sam się będziesz pytał o cielaki z mniejszą wagą urodzeniową. Podstawa to dobry inseminator i hodowca któremu nie jest wszystko jedno co robi.

#658 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 19:33

Żywienie bydła mlecznego ostatni raz zaufałem inseminatorowi w 2007ri na wiosne 2008r straciłem jałowke z tym ze mowiłem mu najmniejszego hf na jałowki a on ze ten bedzie dobry od tamtej pory mowie konkretna nazwe buhaja i rasa a tamten inseminator wiecej nie przyjechal

Edytowany przez komodo, 14 grudzień 2011 - 19:34.

#659 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 19:46

Żywienie bydła mlecznego

dokładnie tez jestem zdania ze hodowca ma wiedzieć czego chce a nie opierać się tylko na radach innych, to nasza firma nie kogoś i to my podejmujemy decyzje i przy porażce obwinić możemy siebie no i najważniejsze wyciągnąć konsekwencje.
Komodo a ty skąd nasienie bierzesz? to nie jest podobnie że średnia to 100??

Teraz będziemy mieli do zacielenia 100%HF i chce ją dać nasieniem SRB a jak będzie jałóweczka to będzie Montbeliarde nasieniem

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#660 Share dawid013

dawid013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 14 grudzień 2011 - 19:55

Żywienie bydła mlecznego Witam.Mam problem z zapaleniami, od jakiegoś czasu zdarzają mi się sztuki z zapaleniem ,którego nie mogę wyleczyć-stosuję MastiJet oraz MastiPlan.Oddawałem mleko do badania i nic nie wykazywało-2.5 tygodnia od zakończenia podania środka.