Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6302 odpowiedzi na ten temat

#621 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 11:48

Żywienie bydła mlecznego sprawdziłem żeby Ci podać różne najwięcej mam Vibeasen i David (duńczyk), potem Hoston i Holund, Stormae (jakoś tak) Braut'em nie mam zacielonych teraz. Mam po MCRiH dużo jałówek po Lancaster póki co zapowiadaja się ładnie
wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy
jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 15:21
  •  

#622 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 12:20

Żywienie bydła mlecznego A jaki procent HF z krzyżówką powiedzmy SRB jest najbardziej pożądany aby osiągnąć?
Artykuły ciekawe te co podałeś

#623 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 12:53

Żywienie bydła mlecznego Atomik- to widze ze sporo tych NRf masz a nie lepej byłoby szwdzka odrazu kryc bo tak spojrzałem po ich rodowodach to ojcami tych bykow przewaznie sa uznane buhaje rasy szwedzkiej czerwonej jak np Peterslund jak to mowia buhaj legenda kosztuje 69 zl porcja mielismy nim5 jałowek pokrytych ale 4byki i jałoszka niwezywa takze lipa wyszła.

ChiquitaB-najlepsze rozwiaznie jest krzyzowanie troj rasowe wtedy osiąga sie prawie maksymalny pozim heterozji 91% podczas gdy z dwoch ras tylko 72%.najlepszy schemat to jałowka hf *montbeliard i tak otrzymana jałowka * szwedzka czerona i powtazamy schemat dalej taka jałowke kryjemy znowu hf i wkołko krzyzujemy te 3 rasy to sa informacje ktore dostałem bo uczestnicze w tym programie Procross i tak npkrowy hf 4laktacji dozywa 49& podczas gdy hf* szwedzka 61% no jest roznica i im dalasza laktacja tym roznica procentowa rosnie na korzysc tej krzyzowki

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#624 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 13:05

Żywienie bydła mlecznego ja krzyżuje tak jak napisałeś trój rasowo, montebeliarde jednak mi nie dokońca odpowiada (mają fajne białe głowy), wszytsko ok ale mleka dają sporo mniej jako pierwiastki dają u mnie maksymalnie 23-24 litry mlekaa i schodzą do około 20, a u znajomego dużo gorzej. teraz mam jedna w drugiej laktacji to jest bez zmian a druga jest na wycieleniu. Ostatnio krowa ocieliła się 2 3 tygodnie przed terminem i był jałówka nrf niestety nieżywa tzn. jakiś czynnik spowodował że krowa z dnia na dzień porzuciła. Co do krzyżowania Szwedem też zacielam ale teraz byczek się urodził także zazwyczaj jak się chce mieć tą jałówkę to rodzi się byczek, jednego roku na 20 porodów miałem 3 jałówki z czego jedna się nie odchowała na krowę i weź tu zaplanuj ...
dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

#625 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 13:14

Żywienie bydła mlecznego znaczy z tego co widziałem to u tych NRFow jest ryzyko urodzenia martwych cielat z winy buhaja zwłaszcza ten Hoston a powiedz mi skad miałes to nasienie montbeliardów do krzyzowania

#626 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 13:30

Żywienie bydła mlecznego czyli z takich trzech ras wychodzi wszystko to co u każdej najlepsze tak?
W sumie to i tak jak postawię nową oborę to 2/3 stada będzie kupna z hodowli

#627 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 13:33

Żywienie bydła mlecznego Dokładnie tak :D

Edytowany przez milanreal1, 12 grudzień 2011 - 15:29.
cytowanie poprzedniego posta

#628 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 13:49

Żywienie bydła mlecznego jak widziałeś, czemu martwe ? mont miałem z mazowieckiego centrum Rpallo i Richoret

#629 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 14:59

Żywienie bydła mlecznego jezeli masz katalog to sobie spojrz na cechy funkcjonalnei jest martwo urodzone (buhaj) i martwo urodzone (corki) oba wskazniki bardzo wysokie to oznacza ze jest duze ryzyko martwych cielat jak i tego ze corki jego beda rodziły martwe cieleta A co do montbeliardow to z jakiego kraju one były? no my mamy po orginalnym francuskim teraz bedzie juz drugie wycielenie miała na poczatku stycznia to doiła tak kolo 30l na dzien i doiła bardzo rowno a podczas zmiany trawy jak nieraz gorsza czy cos to reagowała najmniej luz wogole my jestesmy bardzo zadowoleni taeraz mamy taka %miesiecy po buhaju Gala

+10%, 4 razy cytowanie to zdecydowanie za duzo.

#630 Share Atsihosam

Atsihosam

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 118 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 15:49

Żywienie bydła mlecznego Koledzy a może polecicie jakąś literaturę związaną z genetyką krów mlecznych bądź ich żywieniem. Najlepiej jak byście mieli coś na ebooku. Będę wdzięczny.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#631 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 16:51

Żywienie bydła mlecznego Witam parametry mojego mleka tł-3,7 białko 3,1 mocznik 40-80mg/l Po wynikach widać że mam chyba źle ułożoną dawkę pokarmową albo czegoś moim krówkom brakuje . Proszę o pomoc , rady w żywieniu . Czy ktoś umie układać dawki . Mam do dyspozycji kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę , siano, pełnoporcjówkę 18% białka, śrutę własną . Średnia wydajność dzienna od sztuki waha się od 14-22 l. Z góry dzięki za pomoc

#632 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 17:26

Żywienie bydła mlecznego podaj więcej szczegółów ile dajesz czego na pysk, w jakich godzinach, czy masz TMR, krowy są w jakiej fazie laktacji, napisz coś o wyglądzie siakiosznki (kiedy kosisz trawy, udział motylkowych czy jest, łąkowa siana, mokra sucha) to samo tyczy się kukurydzy, terściwa kupna ? zaraz pomożemy

#633 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2436 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 12 grudzień 2011 - 18:46

Żywienie bydła mlecznego Widze odrazu ze masz zaniżony mocznik norma to 150-300mg/l, za dużo energi za mało białka.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#634 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 19:59

Żywienie bydła mlecznego jezeli nie podasz wiecej danych to co najwyzej moge ci powiedziec ze musisz cos zmienic czegos dodac czegos ujac bo ten mocznik jest tragiczny

#635 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 21:31

Żywienie bydła mlecznego

podaj więcej szczegółów ile dajesz czego na pysk, w jakich godzinach, czy masz TMR, krowy są w jakiej fazie laktacji, napisz coś o wyglądzie siakiosznki (kiedy kosisz trawy, udział motylkowych czy jest, łąkowa siana, mokra sucha) to samo tyczy się kukurydzy, terściwa kupna ? zaraz pomożemy

Dzienna dawka
godz-7.00
-w zależności od wydajności i fazy laktacji
-ok od 8-13 kg kiszonki z kukurydzy na sztukę(ma średnią wilgotność)
- kupna mieszanka pełnoporcjowa z 18% białka od 0.5-1.5 kg/szt plus po ok.1kg na sztuke śruty własnej ( mieszanka +pszenżyto)
poźniej sianokiszonka do wieczora i potem ok godz 17.00 znowu to samo co rano
Sianokiszonka jest z traw łąkowych i z traw polnych(w tym roku siałem mieszanka traw+ koniczyna ok.15%)
Kiszonka jest raczej mokra. Narazie Skarmiam z traw łąkowych a polna trzymam jak mie się kukurydza skończy chociaż myslę że mi wystarczy qq na cały rok.Nie mam paszowozu, część krów jest na początku a część na końcu laktacji

Edytowany przez simental22, 12 grudzień 2011 - 21:33.

#636 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 22:06

Żywienie bydła mlecznego musisz zdecydowanie dolozyc białka do dawki jakiejs sruty poekstrakcyjnej i nic nie piszesz o premiksie moze warto by jakis zastosowac

#637 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 12 grudzień 2011 - 22:18

Żywienie bydła mlecznego

znaczy z tego co widziałem to u tych NRFow jest ryzyko urodzenia martwych cielat z winy buhaja zwłaszcza ten Hoston a powiedz mi skad miałes to nasienie montbeliardów do krzyzowania

Osobiście mam NRF-y ( 1,2 i 3. pokolenie) i jeszcze się nie zdarzyło aby z winy buhaja był martwy poród. Z mojej winy to się dwa razy zdarzyło. Raz krowa cieliła się w nocy a cielak był cały w błonie, drugi raz za długo czekałem z ciągnięciem cielaka (jałówka nie miała parcia). NRF-y bardzo łatwo i szybko się cielą. Nawet za szybko ponieważ wejdę do obory i z krową wszystko ok. a po godzinie już potrafi być wycielona.
antyfan AF

#638 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 12 grudzień 2011 - 22:41

Żywienie bydła mlecznego podejrzewam że masz zbyt mało energii z kuku i białka również, proponuję dołożyc kukurydzy do treściwej.prosto do żłoba ok. 1kg na szt. dziennie ewentylanie suszone wysłodki buraczane oraz 1 kg soi lub 1,2 kg-1,4 śruty rzepakowj(jeszcze lepszy byłby makuch ) paramtery powinny się poprawić, to wszystko powinno być zastosowan pod warunkiem że sianokiszoki mają do oporu tzn. tyle aby niedojadów zostało jak najmniej. tyle czystej teroii, w praktyce wierzymy jakie masz pasze objętościowe i treściwe :)

#639 Share komodo

komodo

• Members
  • PipPipPip
  • 1263 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 08:21

Żywienie bydła mlecznego ale w sumie nie mozesz byc pewny czy cielak w błonie był zywy jak i tego ze ten drugi tez juz mogł byc nie zywy u nas tez jałowka po peterslundzie (SRB)miała nie zywego i tez mozna powiedziec ze moze za pozno poszli bo mnie akurat nie było ale czy na 5porodow jeden niezywy to nie jest duzo bo mi sie wydaje ze duzo HF jak kryjemy Canvasem to wcale nie wstajemy i jak sie pojdzie rano to cielaki juz lataja przewaznie po oborze jezeli sie cieli w cocy nawet wczoraj sie cieliła tez sama i jałoszka :lol: Takze u nas hf jeszcze sie nie zdazył jak siegam pamiecia a troche siegam ;) przynajmniej pojedynczy bo kiedys blizniaki sie oba zmarnowały zanim lekarz przyjechał były zaplatane i wydaje mi sie ze jezeli jest ten wskaznik umieszczony przy nich to po cos tam jest gdzies tu na forum juz ktos pisał tez ze miał NRFy niezywe ale to jest wskaznik statystyczny ry mozesz miec wszystko ok a u kogos moze sie zmarnowac kilka
Atomik-ale wydaje mi sie ze jezeli pisze 8-13 kg kukurydzy rano i wieczorem to samo czyli jak da 16-26 kg kukurydzy na dzien to w zupełnosci wystarczy na ta produkcje nawet za duzo chyba ze zle zrozumiałem i tyklo tresciwe daje wieczorem ale skoro pisze to samo co rano wiec kukurydza tez no i te troche sruty zbozowej to tez jednak energia ja bym narazie energie zistawil w spokoju chyba ze daje tylko te 8-13 to bym tez dołozył i moze jak masz siano to dozuc im na noc dobra pasza strukturalna powinna podniesc tłuszcz a poekstrakcyjne białko

Edytowany przez komodo, 13 grudzień 2011 - 08:26.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#640 Share atomik

atomik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1828 postów

Napisany 13 grudzień 2011 - 12:31

Żywienie bydła mlecznego tak ale ta kiszonka może mieć niską koncentrację energii poprzez małą ilość ziarna, nierozdrobnienie czy też zawatrość suchej masy na naiskim poziomie, przy tych parametrach uważam że brakuje i energii i białka

co do nie kontrolowanych porodów, zdarzało mi się że cielę rano już było poza łonem matki od dłuższego czasu jednak czasem na skutek przyduszenia z powodu długiego przebywania w kanale rodnym czy to pysk w błonie ciele zdrowe może umrzeć, ja raz miałem przypadek że jak poszedlem ciealk już wyskoczył jednak tak neifortunnie ułożył się w kanale że miał podwinetą nogę i glowę przez co sie niemal udusił, długo go reanimowaliśmy ale załapał oddech. Dlatego uważam że o śmiertelności cieląt najlepiej jest mówić jak się jest przy całej akcji porodowej bo czasem gdy nie ma człowieka może zdarzyć się przypadek że właśnie tym razem powinien być na miejscu. taki ejest moje zdanie

Edytowany przez atomik, 13 grudzień 2011 - 12:41.