Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ppp    319

@janek82 Już nie raz pisałem, że ja nie mam gospodarstwa- moi rodzice prowadzą. Ja z doskoku wpadam bo studiuję i pracuję jakieś 650km od domu rodzinnego:) Krowy w szczycie laktacji (u nas około 38-40l na dzień) dostają około 25-30kg kiszonki z kukurydzy, około 15kg sianokiszonki(dokładnie nie ważymy). Przy tej wydajności krowa dostaje około 9-10kg paszy treściwej (po 1kg soi, śruty rzepakowej i ddgs z jęczmienia, pozostałe 6kg to sruta z własnego zboża-namawaim ojca na dokupienie ziarna kukurydzy- plus witaminy z PROMLEKO, pod wiosnę dokupujemy bufor z drożdżami paszowymi na poprawę apetytu. Poza tym kwaśny węglan wapnia, ale u nas trochę to na wyrost bo przy 9 kg treściwego dawka podzielona jest na jakieś 3-4 odpasy. Kolejność zadawania pasz- kiszonka z kukurydzy na to treściwe+ witaminy i to wymieszane grabiami;) krowy wcinają, w tym czasie donosi się sianokiszonkę. I tak 2 razy dzinnie. Nie podajemy siana, krowy jedzą słomę, jak mają ochotę spod siebie. Krowy zasuszone dostają trochę odpadów(ale tylko takich co nie budzą zastrzeżen co do jakości do tego witaminy- niedługo mają byc spacjalne dla zasuszonych(do tej pory nie wiedzieliśmy, że takowe istnieją). Poza tym w stanowiskach ciężko jest je upilnować, więc podbierają odrobinę kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki od koleżanek, reszta to słabe siano (ale nie spleśniałe- słabe tzn z niewielkiej naturalnej łąki) i słoma. Generalnie nie ma za dużych problemów z przekondycjonowaniem, kteoza odpókać dawno nie zaglądała do obory. Wydajność nie poraża, ale przekracza 7tys na rok. Kilka sztuk daje około 10tys jedna już 3 laktację daje ponad 11tys (obecnie 4 miesiąc i 40kg mleka dziennie:) )Poza tym ostatnio parametry podskoczyły- tłuszcz 4,8 białko 3,5. Do tego mocznik z ostatniego badania 190(jak dla mnie za mało- białko też mogło by być odrobinę wyższe. Ostatnio od 14 krów (2 za chwilę zasuszane, 1 świeża pierwiastka- 3 tydzień laktacji) sprzedaliśmy 10.300l przez miesiąc. Cena zachęca (1,55zl hochland) tylko produkcja mogła by być chociaż ze 3 razy większa:)

 

to mniej więcej tyle (niektóre liczby mogą delikatnie rozchodzić się ze stanem rzeczywistym- nie jestem na miejscu i czasem nie na bieżąco:)

sorki za długość posta:)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Mam pytanie obecnie stosuje w żywieniu moich krówek śrutę rzepakową i własną. Chce dodać do tego jeszcze coś jeszcze oczywiście mleko pędnego jakaś śrutę wieloskładnikową czy granulki czy może soje nie wiem co by było najlepsze??

Dostają rano wieczór kiszonkę z QQ na to mieszanka treściwych plus witaminy i za jakieś 2ha jak zjedzą dostają sianokiszonkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale ile srednia daja mleka?ile dajesz tej rzepakowej i zbozowej i moze parametry mleka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

To są młode krowy tzn pierwsza laktacja rzepakowej daje 2,5kg rzepakowej i 2,5kg własnej czyli razem 5kg dziennie, mam dobra sianokiszonkę i QQ też nie najgorsza. Mleko 14-15l dzień. Tłuszcz 4,0 białko 3,0

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wszystkie sztuki w pierwszej laktacji?a ile czasu sa po wycieleniu?a ile dajesz tych objetosciowych na sztuke bo parametry słabe a 2,5kg rzepakowej nie jest mało i powinno byc tego mleka znacznie wiecej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Wszystkie są po wycieleniu teraz będzie ok 100dni po wycieleniu wcześniej było lepiej a teraz spadły. QQ dostają po dobr3 10kg rano i wieczorem czyli razem 20kg a sianokiszonki to nie jestem w stanie powiedzieć nie zjadają do końca wiec nie więcej jak 15kg dzień.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

to cos mało zjadaja tych objetosciowych jesli zjadaja do konca kukurydze to dołoz tak zeby było na dzien te 25 chociaz a jesli nie to kup drozdze zeby poprawic im apetyt .Najlepiej jakbys dawał razem to i to rano i na wieczor.A jakość sianokiszonki jest dobra ze jej nie wyjadaja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

@daromen89 to trochę mało dają tego mleka ja bez kiszonki z QQ też taka wydaajność od krów średno w 230 dniu laktacji, a tluszcz w meku wynosi 4,2-4,3 pozostałtych parametrów nie znam bo na białko nie badają w mleczarni

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Wiem że mało dlatego coś z tym chce zrobić. Ale podkreślam ja mam same pierwiastki pierwsza laktacja zawsze mi się wydawało ze młode krowy nie dadzą od razu tyle mleka co krowa z 3 4 cielakiem prawda??

A jeśli chodzi o sianokiszonkę jest naprawdę dobra, nie wyjadają do końca bo im dość dużo daje jak dawałem mniej mleko spadło a QQ jak dałem więcej to zostawiały i mleko też spadło. QQ daje mniej bo mieszam razem z nią treściwe jak nie zjedzą QQ to i śruty też nie. Coś strasznie wrażliwe te moje krówki.

Myślałem o tych drożdżach dostają niby witaminy ale myślicie że drożdże lepiej podziałają?

A do treściwych jak bym coś dodał może soje ale strasznie droga, może jakieś granulki lub coś podobnego. W następnym tygodniu będę sporządzał mieszankę to bym sobie dodał i sprawdził wyniku więcej białka nie zaszkodzi ale wiadomo koszty!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

A jaki % hf masz mniej więcej- bo nawet jak na pierwiastki to bardzo mało. U nas jest biednie jak pierwiastka daje 25l, ostatnimi czasy 30-35l to norma (około 100 dzień laktacji)-ale to w dużej mierze kwestia genetyki. Drożdże pomogą jak masz problem z pobieraniem paszy- tzn słabo jedzą i NIE zastąpią witamin. Co do soi- przy tych litrach zbędny wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

Też właśnie myślę że zbędny wydatek.. nie mam pojęcia jaki %hf są moje mućki. Dobrze jedzą ale mogły by więcej wiec kupie im tych drożdży na spróbowanie. Na jesieni tego roku mam zamiar kupić jeszcze kilka wysoko cielnych jałówek tym razem zainwestuje w 100% hf.

@ppp a pierwiastka swojego chowu czy kupna?? Ile %hf i jak to sprawdziłeś są u was czyste hf-y??

Owszem genetyka ma znaczenie ale przytoczę słowa jednego rolnika z mojej okolicy.

"Ku..a kupiłem jałówkę za pierwszym cielakiem dawała na dnie w bańce za drugim pół a za 3 w bańce się nie mieściło" rodzice mówią podobnie że różnie to bywa z tymi młodymi:D

Edytowano przez daromen89

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

wiesz % hf to sie raczej nie sprawdza pomysl sobie ile lat juz inseminujesz buhajami 100%hf i w ten sposob mniej wiecej po ilus pokoleniach dojdziesz do około 100%.

1pokolenie 50%hf

2pokolenie 75%hf

3pokolenie 87,5%hf i tak naprawde w tym momencie mozna juz powiedziec ze masz czyste hfy

4pokolenie 93.75%hf

i 5pokolenie 96,8%hf i takm dalej bedziesz coraz blizej 100 ale skoro masz same pierwiastki to podejrzewam ze kupowałes to musiał bys sie zorientowac jak z dolewem hf w tamtym gospodarstwie.

podzielam opinie @ppp ze 25l to jest wielka bida jak na jałowke hf to jest granica która pozwala jej zostac na kolejną laktacje w ubiegłym roku na 9 pierwiastek tylko jedna w szczycie dawała ponizej 30l na dzien i była to jerseyka tylko 20 l ale jerseyki tak maja ze im dalasza laktacja tym lepiej i w tym roku w drugiej juz 32l a najlepsze dwie 36-37l z czego ta jedna jeszcze na 10 dni przed planowanym zasuszeniem 27l takze musisz po pierwsze zadbac zeby pobierały wiecej pasz objetosciowych bo te 2,5kg sruty rzepakowej naprawde nie jest mało powinny dawac z tego wiecej i przy tej wydajnosci soja to wyrzucanie kasy w gnój.Kup drozdze i zobaczymy co bedzie dalej jak zaczna lepiej jesc i szkoda ze nie masz okreslonego poziomu mocznika mleku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

Też właśnie myślę że zbędny wydatek.. nie mam pojęcia jaki %hf są moje mućki. Dobrze jedzą ale mogły by więcej wiec kupie im tych drożdży na spróbowanie. Na jesieni tego roku mam zamiar kupić jeszcze kilka wysoko cielnych jałówek tym razem zainwestuje w 100% hf.

@ppp a pierwiastka swojego chowu czy kupna?? Ile %hf i jak to sprawdziłeś są u was czyste hf-y??

Owszem genetyka ma znaczenie ale przytoczę słowa jednego rolnika z mojej okolicy.

"Ku..a kupiłem jałówkę za pierwszym cielakiem dawała na dnie w bańce za drugim pół a za 3 w bańce się nie mieściło" rodzice mówią podobnie że różnie to bywa z tymi młodymi:D

 

 

Nie pisałem, że mamy czyste hf. Jałówka jest ze swojego odchowu. Jest pra, pra, pra i tak dalej wnuczką po hodowlanej krowie którą mój dziadek kupił w latach 70'. Co do % hf- od jakichś 15 lat zapładniamy sztucznie i z reguły tylko hf, ale postęp jest dopiero od jakichś 3-4 lat jak mamy nowego inseminatora, co się trochę zna na tym temacie.W wydajności nie bez znaczenia jest odchów jałówek- jak źle odchowasz- małą i do tego tłustą sztukę to nie ma się co spodziewać mleka. Wiadomo, że z każdą laktacją mleka będzie więcej. (nasz sąsiad mówił, że dopiero po 7 cielęciu krowa pokazuje co potrafi- miał na myśli wydajność , rzędu 20l dziennie:P )

 

Genetyka, odchów(głównie żywienie) muszą być na przynajmniej przyzwoitym poziomie- inaczej kicha będzie. Tak na marginesie u nas krowy dające około 40l dostają 3kg śrut poekstrakcyjnych (1kg rzepaku, 1 soi i 1kg ddgs) także te 2,5kg rzepaku u Ciebie to dużo za dużo przy tych litrach. Jeśli masz na prawdę dobrą sianokiszonkę i kukurydzę, to tylko z objętościowych możesz mieć te 15l mleka. Za dużo paszy treściwej do tej wydajności, coś nie do końca dobrze masz z objętościowymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcin2057    22

a jak najlepiej żywić cieliczki tak aby były dobrymi krowami, w tej chwili mają już ponad 6 miesięcy i zastanawim się jak najlepiej żywić, czy dawać im tylko siano czy coś jeszcze ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daromen89    0

wow 40l ładny wynik, musicie mieć duże konwie bo pewnie na raz się nie mieści nawet a przy tym dużo noszenia i ciężkie nie myślałeś nad rurociągiem? Z tego co pamiętam 14 krów to na rurociąg mało ale przy tych litrach?

Na marginesie chyba to w dużej mierze zależy od krowy kilka dni temu ocieliła mi się kolejna pierwiastka dziś dała prawie cała bańkę mleka jakieś 15l na raz to chyba jak na razie moja najlepsza sztuka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel20    49

Też tak kiedyś myślałem o tych 14 krowach, obecnie doimy tylko 15 i nie wyobrażam sobie powrotu do konwi :rolleyes:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

wow 40l ładny wynik, musicie mieć duże konwie bo pewnie na raz się nie mieści nawet a przy tym dużo noszenia i ciężkie nie myślałeś nad rurociągiem? Z tego co pamiętam 14 krów to na rurociąg mało ale przy tych litrach?

Na marginesie chyba to w dużej mierze zależy od krowy kilka dni temu ocieliła mi się kolejna pierwiastka dziś dała prawie cała bańkę mleka jakieś 15l na raz to chyba jak na razie moja najlepsza sztuka

 

Myśleliśmy o rurociągu- być może w przyszłym roku- najpierw jałówek dokupimy(być może jakaś rozbudowa będzie, się zobaczy). Konwie mamy normalne- trzeba podłączać na 2 razy. A nosić jest co- to fakt:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

ile dajecie soi na jedna krowe mleczna i czy mieszacie z pasza czy dajecie z reki i jakie sa efekty w mlecznosci??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

U nas krowy w szczycie laktacji (35-40l dziennie) dostają 1kg soi, 1 śruty rzepakowej i 1 ddgs z jęczmienia. Wszystko razem ze śrutą ze zboża wymieszane- posypujemy tym kiszonkę z kukurydzy i mieszamy (grabiami ;) ). Efekt jest, bo to w głównej mierze białko chronione- przechodzi do jelita i pozytywnie wpływa na %białka i litry. Jednak bez porządnej paszy podstawowej (kiszonek) cudów soją nie zrobisz. To samo z genetyką. Krowa musi zasługiwać na soję bo do tanich nie należy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

nawet najlepsze dodatki na pizzy ktora ma fatalne ciasto nie przyniosa efektu :lol: ot takie porownanie :lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
janek82    3

dobre porownanie wiem o tym stosuje kiszonki i dostaja pasze z de heus gdzie jest soja ale mam mozliwosc kupna samej soii i tak pytam czy warto? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal1313    0

U nas krowy w szczycie laktacji (35-40l dziennie) dostają 1kg soi, 1 śruty rzepakowej i 1 ddgs z jęczmienia. Wszystko razem ze śrutą ze zboża wymieszane- posypujemy tym kiszonkę z kukurydzy i mieszamy (grabiami ;) ). Efekt jest, bo to w głównej mierze białko chronione- przechodzi do jelita i pozytywnie wpływa na %białka i litry. Jednak bez porządnej paszy podstawowej (kiszonek) cudów soją nie zrobisz. To samo z genetyką. Krowa musi zasługiwać na soję bo do tanich nie należy ;)

pytanie a ile wchodzą w skali roku.

ps. masz racje podstawa to kiszonka ale troszkę sie pomyliłeś z tym białkiem chronionym jest w tej mieszance pewna ilośc ale wcale nie tak dużo (niewiem jaki skład ma ten ddgs z jęczmienia co podajesz bo co dostawca to inne parametry). Dużo białka chronionego jest w młócie i oczywicie w czystym białku chroniony :rolleyes: (czyli dodatki paszowe różnych firm)

Pozdrawiam i gratuluje wydajności :)

 

Trochę się zaniepokoiłem wypowiedzią o pierwiastkach. W tej chwili sztuka 27 dni po wycieleniu daje 38-40 litrów dziennie, dostając przy tym niecałe 9 kg paszy treściwej dziennie w dwóch dawkach: rano i wieczór. Treściwą mieszam dość dokładnie z kiszonką z kukurydzy. Skoro ma treściwą wymieszaną z objętościówką to chyba nie jest to takie niekorzystne pomimo tych 4,5 kg?Właściwie ona je to paszę całą dobę. Sztuka ta w poprzednim gospodarstwie żywiona była właściwie tylko kiszonką z kukurydzy do woli + dodatek wysokobiałkowej paszy ok. 8 kg. Kupiłem ją 5 dni przed porodem. Nie miałem czasu na bardzo radykalną zmianę sposobu żywienia. Obecnie karmię również z przewagą kukurydzy, stopniowo zwiększając udział sianokiszonki. Problem w tym taki, że ona nie ma za bardzo ochoty zwiększać pobrania sianokiszonki ponieważ woli kukurydzę. Jeśli obetnę ilość kukurydzy to napewno zjedzie z mleka. Co zrobić żeby jej nie skrzywdzić? Wydaje mi się, że ona ma potencjał żeby dać jeszcze więcej mleka, ale ze strachu nie zamierzam zwiększać dawki treściwej w tej laktacji. Jej wydajność satysfakcjonuje mnie aż nadto. Ciekawe jak jej wydajność rozłoży się w ciągu laktacji.

 

Panie @agrocomplex:

O ułożeniu dawki przez żywieniowca firmy paszowej już myślałem i nawet rozmawiałem. Problem w tym taki, że póki co mam bardzo nierówne stado. Są sztuki o dobrej genetyce i są takie co tylko na hamburgery. Przy takim stadzie nie wiem czy taka uniwersalna dawka miała by sens. Jeśli chodzi o bydło szwedzkie to nie miałem doświadczeń w tym zakresie i nic o nim nie wiem (poza tym co mówi google). Gdzie można takowe nabyć? Nie mówię, że nie mógłbym spróbować szwedzkiego, ponieważ po nowym roku planuję kolejny zakup dobrych jałówek.

Jeśli ta twoja sztuka dobrze doi jest w odpowiedniej kondycji (BCS 3,5) i daje prawie 40 litrów to nic nie kombinuj z dawka tylko dawaj jej cały czas tyle samo. Poziom 9 kg paszy treściwej to moim zdaniem max tak jak pisałem wcześniej niema co przesadzać z pierwiastkami. Warto się zastanowić nad pokryciem tej krowy nasieniem seksowanym od dobrego byka bo jeśli krowa ma taki potencjał to warto w to zainwestować niezależnie na koszty bo to zwróci się z nawiązką (pod warunkiem że jej nie pokryłeś). Możesz tez u tak wysoko wydajnych sztuk od czasu do czasu sprawdzić czy nie wpada w ketozę są takie specjalne jednorazowe testery kupisz to w lecznicy lub u weterynarza (wlewasz do pojemniczka mleko lub mocz moim ja zawsze wlewam mleko od danej sztuki i czekasz na wynik) jak krowa nie wpada w ketozę to znaczy że nie brakuje jej energii w dawce, a jeśli do tego kał krowy nie jest rzadki, wodnisty i jasno zielono-żółty to znaczy że krówka też nie ma kwasicy i wszystko jest OK :D .

Jeśli chodzi o kontakt z dobrym żywieniowcem to warto żeby ułożył dawką i nie musi to być jedna może on skonstruować dawki dla krów przeciętnych ale oprócz tego powinien ci zrobić dawkę dla krów o bardzo dużej wydajności (jeśli jest profesjonalistą to na pewno tak zrobi)

 

 

 

Ps. Przepraszam że dopiero teraz wyjaśniam twoje obawy ale pewna osoba która zajmuje się tym tematem czepia się błędów ortograficznych a nie merytorycznych spraw związanych z żywieniem zwierząt i zablokowała mi konto na pewien czas :P .

Edytowano przez michal1313

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ppp    319

@michal1313

 

cytat ze strony de heus: "Śruta sojowa jest surowcem o wysokiej zawartości białka. Białko to jest rozkładane w żwaczu w niewielkiej ilości, a duża jego część przedostaje się do jelita jako tzw. białko chronione (jelitowe). Oczywiście soja chroniona dostarcza zdecydowanie więcej białka nienaruszonego w żwaczu, a trawionego w jelicie." :)

 

co do ddgs nie wiem ile tego białka tam jest, ale zakładam, że nie jest źle bo parametry wysokie.

 

Co do wydajności w skali roku- jest około 7,5tys. Mamy też takie co dają ponad 10tys. Rekordzistka dała 11tys tyle, że w wydłużonej laktacji- rok i 3 miesiące, ale i tak zasuszaliśmy przy 25l dziennie :)

Edytowano przez ppp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
agrocomplex    2

Witam wszystkich bardzo serdecznie

Czy zastanawialiście się Państwo nad alternatywnymi źródłami białka, ze względu na wysokie ceny śrut sojowej i rzepakowej? Temat wart zastanowienia.

Pozdrawiam

Agrocomplex

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj