Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#6041 Share PaszeNasze_pl

PaszeNasze_pl

Użytkownik

• userphoto
  • Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 28 wrzesień 2016 - 13:37

Żywienie bydła mlecznego

Akurat co dożywienia bydła i nie tylko, to warto zerknąć także do nas gdzie znajdziecie szeroki wybór optymalnych pod względem składu pasz w rzaie pytań chętnie pomożemy i doradzimy na forum :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 07:07
  •  

#6042 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 28 wrzesień 2016 - 20:04

Żywienie bydła mlecznego

Przeciętna 19 za 1160 zł/t o parametrach 100btjn 90 btje to trochę drogo. http://www.paszenasz...bialka-25kg/192

800 kg zboża i 200 kg rzepaku ma mw podobne parametry, koszt ok 600 zł plus witaminy. zakładając ze nie ma mocznika, jeżeli jest to 890 kg zboża 10 kg mocznika i 100 kg rzepaku daje nam podobne parametry cena ok 550 zł /t

#6043 Share criskp86

criskp86

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 150 postów

Napisany 03 październik 2016 - 19:15

Żywienie bydła mlecznego

a jakie według Was jest najlepsze zboże do stosowania w żywieniu krów? ja stosuję mieszankę zbożową (pszenica, jęczmień i owies) i pszenżyto i do tego śruta rzepakowa i sojowa.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#6044 Share Artur92

Artur92

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisany 04 październik 2016 - 19:43

Żywienie bydła mlecznego

witam . mam problem nie dawno kupiłem mieszalnik 500 kg . i nie wiem jak ustalic paszy dla 10 krow mlecznych . 
moje teoria paszy wchodzi skład :
400 śruty zbożowe (60% owsu , 20% jęczmień ,20% pszenicy )
100 śruty rzepakowe
50 śruty sojowe
25 kg protamik HP
i daje jednej krowej 3 kg dzienne ? 
czy wystarczająco takiej paszy ???? prosze o pomoc czy dobrze daje krowom paszy  ? bede wdzięczny :)  

#6045 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 04 październik 2016 - 21:01

Żywienie bydła mlecznego

Witam

Proszę o radę.

Daję dla krów własną śrutę (owies, jęczmień, pszenżyto, pszenica tak po 25%) i do tego mielone ziarno kukurydzy(25% w całości) plus premix na somatykę. Niechętnie mi pobierają krowy tą mieszankę. Krowy jeszcze wypasam dzień i noc. Dostają po 3 kg na sztukę.  Wcześniej jak mieliłem do tego pełnoporcjówkę z nutreny to jadły super, ale wyrzuciłem pełnoporcjówkę bo nic nie wnosiła na poprawę parametrów mlecznych. Co dodać zamiast tej gotowej paszy treściwej by poprawić smakowitość tej mieszanki? Śrutę rzepakową? Kredę? Bufor(to chyba raczej niedobre?)?jakieś inne dodatki paszowę? Wrócić do pełnoporcjówki, która niewiele daje tylko poprawia smak a droga w porównaniu do zbóż?

Proszę o rady praktyków

Z góry dzięki

#6046 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 05 październik 2016 - 11:29

Żywienie bydła mlecznego

Dziwne, nigdy nie zdarzyło mi się, aby krowy nie chciały jeść śruty z własnych zbóż. Może ziarna jakieś są zapleśniałe, czy porażone? 

#6047 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 05 październik 2016 - 11:36

Żywienie bydła mlecznego

Też chciałbym sie zapytać jaka z śrut zbóż jest najlepsza albo inaczej, czy w mieszance pszenżyto/jęczmień/pszenica 30/40/30% mogę zastąpić pszenżyto pszenicą? Wydaje mi się to lepszą opcją ponieważ pszenica może mieć nawet 14% białka no i lepiej plonuje. Ojciec jednak upiera się, że pszenżyto jest "lepsze". co wy na to?

Edytowany przez Mateusz1q, 05 październik 2016 - 11:44.

#6048 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 05 październik 2016 - 21:39

Żywienie bydła mlecznego

Dziwne, nigdy nie zdarzyło mi się, aby krowy nie chciały jeść śruty z własnych zbóż. Może ziarna jakieś są zapleśniałe, czy porażone? 

Nie tak że wcale nie jedzą, ale koryt nie wylizują a dostają na raz może z 1,5 kg na sztukę(dwa odpasy). Sporo zostaje a przecież krowy nie przychodzą z pastwiska już tak napchane jak wcześniej(coraz mniej i coraz to słabszej jakości trawa).

#6049 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 06 październik 2016 - 04:16

Żywienie bydła mlecznego może są podkwaszone

#6050 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 06 październik 2016 - 07:48

Żywienie bydła mlecznego

Nie tak że wcale nie jedzą, ale koryt nie wylizują a dostają na raz może z 1,5 kg na sztukę(dwa odpasy). Sporo zostaje a przecież krowy nie przychodzą z pastwiska już tak napchane jak wcześniej(coraz mniej i coraz to słabszej jakości trawa).

A coś oprócz tego wypasu i tresciwych dostają?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6051 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 06 październik 2016 - 09:29

Żywienie bydła mlecznego

A coś oprócz tego wypasu i tresciwych dostają?

Nic więcej do wczoraj nie dostawały oprócz trawy z pastwiska i mieszanki śruty ze zbóż i śruty z kukurydzy plus witaminy. Wczoraj na noc zostały w oborze to dostały na noc sianokiszonkę z pierwszego pokosu.

#6052 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 06 październik 2016 - 19:59

Żywienie bydła mlecznego Ile masz mleka na udój, na tej ekologicznej dawce? Wnioskuję, że to nie są hfy. Jestem bardzo za takim podejściem, bo tradycyjne mleko ma lepszy smak i wartość. Nietety nie docenia się go w Polsce. Myślę, że rzepak jest niezbędny i na zimę wysłodki koniecznie, bo na samej trawie to inaczej niż na sianokiszonce.

#6053 Share Troker1979

Troker1979

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów

Napisany 07 październik 2016 - 14:52

Żywienie bydła mlecznego

Ile masz mleka na udój, na tej ekologicznej dawce? Wnioskuję, że to nie są hfy. Jestem bardzo za takim podejściem, bo tradycyjne mleko ma lepszy smak i wartość. Nietety nie docenia się go w Polsce. Myślę, że rzepak jest niezbędny i na zimę wysłodki koniecznie, bo na samej trawie to inaczej niż na sianokiszonce.

Zgadza się, nie są to czyste hf-y(domieszka ras: SM, MM, NR). Takie stado przejąłem pod koniec ubiegłego roku po rodzicach. Mam w planach poprawę genetyki, choć sam nie wiem czy to dobry pomysł ze względu, że nie mam zbyt dobrych warunków bytowych w oborze. Nie mam krów pod kontrolą więc trudno mi podać dokładną wydajność tym bardziej, że cielaki dość długo odpajane  są mlekiem, do tego dochodzi sporo karencyjnego mleka w okresie zimowym. W sezonie wypaśnym jestem zadowolony bo są sztuki które dają powyżej 15 litrów na udój przez 3/4 laktacji. Są też niestety takie, które tylko 3 miesiące dają porządnie a później słabiutko. Trawa i wypas to samo zdrowie dla krów. Praktycznie od wiosny krowy mi nie chorują , somatyka poniżej 100, a oprócz trawy tylko swoja posypka plus mielone ziarno kukurydzy i witaminy.

Kuleje niestety sezon zimowy. Niezbyt komfortowe warunki bytowe dla zwierząt(stanowiska, wentylacja, przeciągi przy pracach). Zdaje sobie sprawę, że sama sianokiszonka to za mało(a tak naprawdę tylko pierwszy pokos z własnym pól ma jakąś jakość). Do posypki mam zamiar dodawać trochę śruty rzepakowej(przynajmniej 0,5 kg sztuka), dojdzie też kreda i soda. razem 3 -3,5 kg na sztukę. Pomału rozglądam się za zakupem wysłodek mokrych w BB(ile kg na sztuke tego dawać?). W następnym roku przynajmniej z 1,5 ha kukurydzy na zielonkę. Poprawi mi to wydajność?

#6054 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 07 październik 2016 - 15:20

Żywienie bydła mlecznego

Dobrze jak poprawa żywienia idzie w parze z poprawą genetyki ..

#6055 Share mogul

mogul

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 1 postów

Napisany 07 październik 2016 - 19:36

Żywienie bydła mlecznego

chcę wprowadzić mocznik w celu podbicia białka czy na początek 25g na sztukę starczy? Chcę dojść do 40-50g. 
Czy może być ten nawozowy czy paszowy?

Edytowany przez mogul, 09 październik 2016 - 17:18.

#6056 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 07 październik 2016 - 20:10

Żywienie bydła mlecznego Zależy czego oczekujesz od tych krów i czy chcesz mieć z tego konkretny dochód. Do postępu genetycznego trzeba dostosować żywienie. Zaczynałam podobnie i zrobiłam rewolucję w 5 lat. Gdybym miała 100 ha łąk, to nastawiłabym się na Jerseye i biegałyby cały rok, jak sarny :)
Hfy są na swój sposób cudowne, ale to fabryki mleka i marnują się, jeśli nie mają przez 20 h na dobę dostępu do zbilansowanej paszy. U mnie też uwięziówka, ale także 3-4 godzinne bieganie po sadzie :) Jeśli doisz konwiówką i masz wagę, to wyduj raz krowy każdą odzielnie i przeważ mleko i pustą bańkę. Trochę to upierdliwe i trzeba notować, ale zorientujesz się w sytuacji.

#6057 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 07 październik 2016 - 21:04

Żywienie bydła mlecznego

Pisząc MM masz na myśli mombeliardy? Bo to moim zdaniem najlepszy wybór na chów półintensywny. Mają lepszą wydajność niż simentale, ale nie są tak problematyczne jak hf-y. Do tego łatwiej opanować komórki somatyczne i zapalenia z którymi masz problem zimą. Oraz jak już krowę sprzedajesz to swoje też ważyć będzie.

@przezuwaczka Jerseye może i fajne, ale w Polsce kto zapłaci więcej za wyższej jakości mleko? Do tego dochodzi jeszcze problem z byczkami. Nikt nie kupi, a samemu chować pewnie też się nie opłaci. Mój kuzyn pracował kiedyś w Danii, w ekologicznym gospodarstwie utrzymującym Jerseye. Wszystkie nowonarodzone byczki zabijali na miejscu, zaraz po narodzinach. 

Edytowany przez Adrian_K_90, 07 październik 2016 - 21:04.

#6058 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 07 październik 2016 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego

Witajcie, posiada ktoś współczynniki strawności dla kiszonki z kukurydzy? Chciałbym policzyć energię a niestety mam same wartości składników pokarmowych.

I, co sądzicie o tej sianokiszonce? SM 83,21 Popiół: 3,92 Białko 7,39 tłuszcz 0,95 włókno 30,39 ADF: 35,50 NDF:52,02 pH 5,14.  I mógłby mi ktoś objaśnić funkcję ADF i NDF? Na studiach jak na razie państwo tylko napomknęli co to jest, mógłby ktoś? :) 

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#6059 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 08 październik 2016 - 03:35

Żywienie bydła mlecznego

Testy paszy np kiszonki z kukurydzy gdzie mozna przeprowadzic??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#6060 Share leszekb

leszekb

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów

Napisany 08 październik 2016 - 08:27