Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6374 odpowiedzi na ten temat

#41 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów
  • Zainteresowania:To i tamto ;)

Napisany 22 styczeń 2010 - 17:26

Żywienie bydła mlecznego a jesteś z jakiejś firmy czy działasz na własna rękę?

jakie są koszty takiego doradztwa?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 05:52
  •  

#42 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 22 styczeń 2010 - 19:08

Żywienie bydła mlecznego Pracuje dla pewnej firmy paszowe, i Podlasie to przylegający mi teren pracy wiec dlatego też mogę podjechać do ciebie, całe doradztwo jest bezpłatne

Doradca Żywieniowy w firmie paszowej 

#43 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 22 styczeń 2010 - 20:37

Żywienie bydła mlecznego Jeszcze tylko przekonam szefostwo i się odezwę. A mieszkam okolice Siemiatycz

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#44 Share gryfel

gryfel

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 715 postów

Napisany 22 styczeń 2010 - 23:16

Żywienie bydła mlecznego @Balzak a można wiedzieć dla jakiej firmy pracujesz czy to tajemnica? Jaki jest koszt pobrania próby do analizy chemicznej oraz zrobienie analizy kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki, a potem ułożenie dawki pokarmowej TMRu.
moje filmy na YouTube http://www.youtube.com/user/gryfel15

#45 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 19:43

Żywienie bydła mlecznego

Witam
Mam dość duży problem z moimi krowami mam ich 21 mają około 80% hf
daje im TMR dawka jaką daje na 1 sztukę zawiera:
32 kg kiszonka z kukurydzy
9 kg sianokiszonka
10 kg młóto browarniane
0.5kg słoma
1 kg śruta jęczmienna
50 gram multisan nektar
1.3 kg Protamilk (dawany z ręki)
Po tej dawce krowy doją nieźle 19 krów daje 400 litrów mleka na dzień tylko problem tkwi w tym że co jakieś 2 lub 3 tygodnie krowy przestają jeść przez 2 dni zjadają około połowę z tego co zwykle i wtedy jest odrazu 50 litrów mleka mniej. Nie mam zielonego pojęcia czemu tak sie dzieje to chyba nie jest normalne zo co 2 tygodnie się przycinają. co o tym myślicie?

W podanej dawce masz zbyt wysoką ilość białka, poza tym wprowadź w życie mieszankę mineralno-witaminową dopasowaną pod żywienie kukurydzą i sianokiszonką, poprawi ci to żerność krów. Zmniejsz dawkę młóta browarnianego gdzieś o połowę, zastanów się nad wprowadzeniem w żywieniu wysłodek suchych: masz 3 do wyboru melasowane, zwykłe i z dodatkiem rzepaku. Zamiast protamilku pomyśl nad mieszanką śruta rzepakowa + wysłodki.

#46 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 20:51

Żywienie bydła mlecznego Zapomniałem dodać że daje mineralne o nazwie CAMISAN. Ale jak dam im mniej białka w młócie to chyba będą dawać mniej mleka? Mocznik średni mam 196 więc chyba to nieźle a białko 3.4 i łuszcz 4.2

#47 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 23 styczeń 2010 - 22:09

Żywienie bydła mlecznego Firma "Lira" z Wielkopolski, pisałem już ze analiza pasz i doradztwo żywieniowe jest wykonywane bezpłatnie, ostatnio jako firma prowadziliśmy szkolenie dla rolników w SM Piątnica wypadło fajnie, szkolenie było prowadzone o żywieniu w okresie około porodowym.

#48 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 19:21

Żywienie bydła mlecznego Młóta nie więcej jak 6-7 kg/doba/sztuka. Wyższa dawka zaszkodzi wątrobie i będzie problem. Wspomagaj żywienie młótem mieszankami zawierającymi niacynę oraz witaminy z grupy B.

"Mocznik średni 196", według mnie nieco za wysoki. Najlepiej mieć go w granicach 140-180. Przyczyna leży w nadmiarze białka w stosunku do energii.

Dodaj do dawki wspomniane wcześniej przeze mnie wysłodki Toffi, bądź zwiększ udział śruty zbożowej. Protamilk zamień na śrutę rzepakową. Śruta nie pozwoli na spadek wydajności, i przynajmniej $$ zostanie w kieszeni.

#49 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 20:37

Żywienie bydła mlecznego Ale piszesz żeby dawać nicyne a właśnie protamilk ją zawiera. Mocznik 196 to za duży? Chyba raczej za mały przecież bezpieczny jest do 300

#50 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 20:42

Żywienie bydła mlecznego Mocznik masz ok. a ja czytałem żeby był w przedziale 180-220. Co do tłuszczu masz troche za niski w porównaniu do białka
Za to ja mam za wyskoki stosunek: białko średnio 3.6 a tłuszcz 5.0-5.2 ;) - co zrobić żeby obniżyć chociaż do 4.8 ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#51 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 24 styczeń 2010 - 21:08

Żywienie bydła mlecznego Zapomnieliście chyba o pe ha drożdże i soda .

#52 Share macin87

macin87

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1232 postów

Napisany 24 styczeń 2010 - 21:14

Żywienie bydła mlecznego Drożdze (spożywcze) i soda to doba na spęczenia ;)

#53 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 19:38

Żywienie bydła mlecznego Kolokamil:
Cena Protamilku kształtuje się w granicach 2,0-2,5 zł/kg, jednak jest możliwość sporządzenia mieszanki znacznie tańszej o wręcz identycznym działaniu.
Nie że bym był antysanowcem, także stosuję produkty z owej firmy, jednakże z ich teorią że "wszystko co ich jest najlepsze" się nie zgadzam.

Mocznik w granicach 300 uzyskasz np. gdy krowy pasą się na bardzo dobrym pastwisku do woli, wtedy nawet okiem nie rzucą na podawaną im kiszonkę z kukurydzy.
Przyjmuje się, że im niższa zawartość mocznika od 200, tym lepiej dla kondycji krów (komórki somatyczne, zacielenia, choroba wątroby).

marcin87:
Tłuszcz 5-5,02. Idziesz w kierunku ketozy.
Najogólniej to niska koncentracja energii w dawce pokarmowej po wycieleniu, zwiększ dawkę paszy treściwej, wysłodki tofi.
Wiedz też, że zawartość tłuszczu wzrasta w końcowej fazie laktacji , towarzyszy małej wydajności.

#54 Share thecook

thecook

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 138 postów

Napisany 25 styczeń 2010 - 20:11

Żywienie bydła mlecznego Całkowicie zgadzam się z TOREZ-em, za mało energii a i białka nie za dużo. Dodałbym 05-1 kg jęczmienia (jak masz bufor to więcej), kiszonkę z kukurydzy bym zmniejszył a dodał kiszonkę z traw, nie masz jej wcale? To tania objętościowa pasza ze sporym białkiem (jeśli dobra).
Wprowadził bym śrutę sojową, 1,2 kg.
Masz za duży tłuszcz czyli idziesz jak pisał TOREZ w ketozę, a za mały mocznik (180-220) to dobre granice.

#55 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 25 styczeń 2010 - 22:31

Żywienie bydła mlecznego Drożdże paszowe i soda regulują ph. Dodatek drożdży poprawia rozkład paszy i wartości pokarmowych. Działa to podobnie jak wapno nawozowe na polu. Mniejsza ilość paszy treściwej a większy efekt. Nie zakwaszają się żołądki zwierzętom . drożdże poprawiają apetyt.

#56 Share kolokamil

kolokamil

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 01 luty 2010 - 18:52

Żywienie bydła mlecznego panowie zamieniłem 25 kg protamilku na 50kg laktomy myślicie że to jest dobre posunięcie cenowo wychodzi mi to nawet taniej od protamilku. jak myślicie lepiej dawać tą laktome do wozu czy z ręki?

#57 Share dex1988

dex1988

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 85 postów

Napisany 04 luty 2010 - 14:16

Żywienie bydła mlecznego Nie będę zakładał nowego tematu o pełnoporcjówkach, więc moje pytanie napiszę tutaj. Mianowicie:
Chcę powiększyć moje stadko, ale że mam mało ziemi, będę musiał zrezygnować z siania zboża i kupować je od innych albo przerzucić się na pełnoporcjówki i tu moje pytanie:
Ile takie coś (pełnoporcjówka) może kosztować (średnio), i ile się tego daje na krowę dziennie. Co do tego z jakiej firmy pasza ma pochodzić to zastanawiam się nad Wipasz'em i De Heus.

#58 Share Ferdek07

Ferdek07

Ferdek07

• Members
  • PipPipPip
  • 7703 postów

Napisany 04 luty 2010 - 14:27

Żywienie bydła mlecznego A ja jestem ciekawy opinii af na temat co lepsze pasza we własnym zakresie tzn (otreba wysłodki sucha, rzepak i śruta ze zbóż plus szczypta koncentratu) czy pełnoporcjówka plus śruta zbóż z odorbiną otręby, ostatnio przerzuciłem się na pierwsze rozwiązanie i o dziwo wydajność skoczyła, a może ktoś to wszystko przeliczał które rozwiązanie jest tańsze, bo jak tak sobie liczę to poza niewątpliwą przyjemnością wymieszania ręcznie tego wszystkiego to pierwsza opcja jest może minimalnie tańsza albo i nie, ale jakoś w "moc" pełnoporcjówek do końca nie wierze i jak stosowałem prawie same pełnoporcjówki to też były problemy w stadzie i to pojawiły się właśnie gdy skończyło się zboże i przez około 1-2mc-e jechałem na samych pełnoporcjówkach doshe bovilac 15, a jakie koncentraty polecacie i czy ten tłuszcz i białko takie super? bo efekt tego to zauważyłem tylko ta cena :blink:

#59 Share Balzak

Balzak

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 2858 postów

Napisany 04 luty 2010 - 16:47

Żywienie bydła mlecznego Jeśli jest wszystko zbilansowane tak jak trzeba to i jedno i drugie rozwiązanie jest poprawne. Jak sama nazwa wskazuje Pasza PEŁNOPORCJOWA czyli mamy sprawę pasz treściwych załatwiona dobrze zbilansowaną problem teraz polega to zbilansować z paszą objętościowa, dlatego każda firma paszowa posiada całą gamę pasz zaczynając od 14% do 22% zawartości białko, i teraz to bilansujemy względem pasz objętościowych, i zbędne jest już dodawanie rzepaków itp, chyba ze zawartość mocznika na to wskazuj. Lecz powinno się dodatkowo zadbać o grupę laktacyja od wycielenia do 100dni laktacji dodając dodatkowo żywe drożdże dobry premix witaminowo -mineralny oraz zabezpieczyć energetycznie zasoby krowy. i zawsze z doświadczenia widząc ze ta grupa krów jest tak samo traktowana jak pozostałe.

Teraz kilka słów na temat własnoręcznie robionej paszy.
Możemy robić ale podstawowym procecem jakim trzeba wykonać jest analiza naszych pasz czyli zboża aby wiedzieć jak bilansować i dawkować koncentrat aby uzyskać zakładany skład i efekt, i dodatek koncentraty nie może byc tak jak kolega wyżej napisał czyli "szczypta" tylko musi byc dawka widąca i prowadząca do efekty następnie musimmy to zsynchronizować z pasza objętościowa.

Teraz trzeba sie zastanowić czy lepsza będzie śruta rzepakowa czy makuch rzepakowy??? jak sądzicie??

Według badan doświadczalnych przeciętnie sama pasza objętościowa pozwala na produkcje 3-5tyś litrów w laktacji natomiast dodatek pasz treściwych podnoście to do granic 7-8tyś. oczywiście to sa dane uśrednione.

co do dalszych pytań zapraszam do dyskusji

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#60 Share klopocik91

klopocik91

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 207 postów

Napisany 04 luty 2010 - 18:15

Żywienie bydła mlecznego Wszystko pięknie, ładnie. Ułożyć dawkę jest łatwo. Ale jak ją zadać nie mając wozu paszowego??