Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#5901 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 27 sierpień 2016 - 09:19

Żywienie bydła mlecznego Pan z Federacji na szkoleniu w Osięcinach. Dawka teraz na 26 l + premia z tłuszczem chronionym i soją estrudowaną. Wóz ustawiony na zielonce z kukurydzy, beli, wysłodkach + treściwe. Pięknie leją na tym. Szkoda, że niedługo koniec, bo strawność spadnie i trzeba na kiszonkę. Mocznik spadł o 100, a białko średnie wzrosło o 0,2. Tłuszcz w pierwszej grupie się owalił, więc wnioskuje, że sortują, mimo sporej wilgotności 40-45% i prawidłowej struktury. Cały czas u nich pusto, bo rozrzucają na wszystkie strony. Podgarniam co 3 godziny i widać, że mocno ubywa. Co ciekawe to co zostaje 2-5% , nie jest mocno przebrane.

Edytowany przez przezuwaczka, 27 sierpień 2016 - 09:21.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 07:15
  •  

#5902 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 09:23

Żywienie bydła mlecznego

Wie ktoś z was ile BTJN BTJE itd. ma makuch rzepakowy bo nigdzie nie mogę znaleźć.

#5903 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 16:04

Żywienie bydła mlecznego Na chomiku są Normy Żywienia Przeżuwaczy. Trzeba tam na końcu w tabelach pomyszkować.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5904 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 27 sierpień 2016 - 18:01

Żywienie bydła mlecznego

Mam trzy różne wersje książkowe i pdf, ale makuchu nie ma

#5905 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 09:47

Żywienie bydła mlecznego Witam. Podejrzewam u swoich krowek kwasice. Czesc krow ma luźny jak dosłownie fontanna. Mleka dają mniej więcej 25litrow. Codziennie dostają suche wysłodki melasowane ok 1kg na sztuke sianokiszonkę i teraz qq i słome jęczmienna. Tresciwa robię sam z pszenżyta, witaminy dolfos bm lactan i drożdże no i sruta sojowa. Tłuszcz jest od 3.7 do mąka 4.0 gdzie wcześniej 4.5 zawsze było. Białko 3.3. Doradzi ktoś?

Edytowany przez ChiquitaB, 02 wrzesień 2016 - 09:50.

#5906 Share Artek84

Artek84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 10:35

Żywienie bydła mlecznego

Kwaśny węglan sodu i kredę pastewną(węglan wapnia) dajesz ??? bo to zapobiega powstawaniu kwasicy a kreda pastewna poza tym ze ma działanie odkwaszające to jeszcze uzupełnia niedobór wapnia u krów.

#5907 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 10:51

Żywienie bydła mlecznego

Z tą kredą to nie jest do końca wiadome. Wiem, że wpływa na zagęszczenie kału, ale z tym uzupełnianiem wapnia to jest różnie.

#5908 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 12:27

Żywienie bydła mlecznego Pewnie qq tak działa. Kiedy robione i czy świeżo otwarte? Ile sm ma? U mnie na każdą zmianę taka reakcja. 2-3 dni i przechodzi. Jeśli apetyt mają, to żle nie jest. A tłuszcz jeszcze w normie. Byle bieguna minęła.

#5909 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 12:36

Żywienie bydła mlecznego Qq świeża jest. Ten luźny jak to od czasu podawania suchych wyslodek bo przez pewien czas nie było qq i na samej sianokiszonce jechały. No i pastwisko dodatkowo. Kredę chciałem dodać przy następnym robieniu śrutu. Kwasnego nie daje bo treściwej maks 5kg dostają na sztuke i myślałem ze zbędny wydatek. To lepiej kresę dawać dodatkowo odrazu tak? A w jakiej ilości na sztuke na dzień?

#5910 Share Artek84

Artek84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 14:30

Żywienie bydła mlecznego

Ja daję z reki więc do paszy dorzucam kredy 2-4 łyżek (zależy od krowy) i kwaśnego tyle samo oczywiście na dzień.Moim zdaniem pasuje żeby miały kredy i kwaśnego węglanu 50-100g na sztukę/dzień .Oczywiście to już sam będziesz lepiej wiedział bo każda krowa jest inna i inne żywienie , kwaśny węglan jednak bym ci polecał bo to da efekty .Jeśli masz TMR to przelicz ilość sztuk razy 50-100g.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5911 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 15:17

Żywienie bydła mlecznego

Witam. Podejrzewam u swoich krowek kwasice. Czesc krow ma luźny jak dosłownie fontanna. Mleka dają mniej więcej 25litrow. Codziennie dostają suche wysłodki melasowane ok 1kg na sztuke sianokiszonkę i teraz qq i słome jęczmienna. Tresciwa robię sam z pszenżyta, witaminy dolfos bm lactan i drożdże no i sruta sojowa. Tłuszcz jest od 3.7 do mąka 4.0 gdzie wcześniej 4.5 zawsze było. Białko 3.3. Doradzi ktoś?

Ile pszenzyta a ile soi jest w tej tresciwej? I ile drożdzy? Ile kg zjadają sianokiszonki a ile kukurydzy i słomy? Kiedy zbierana sianokiszonka? Jeżeli mają apetyt to jeszcze nie jest najgorzej, policz ile razy leżąca krowa przeżuwa jeden kęs. W ilu odpasach zadajesz treściwe?

Napewno świeża kiszonka z kukurydzy czy trawy nie pomaga bo jest w niej dużo niekorzystnych kwasów, w pszenzycie też jest sporo skrobi do tego ewentualnie może być  za mało azotu w żwaczu i  w ten sposób może powstać kwascica .

PS. Kreda oczywiście odkwasza bo ma wysokie pH aczkolwiek nie tak dobrze jak kwaśny weglan.

#5912 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 15:23

Żywienie bydła mlecznego Mam aktualnie 10 krowek i zwiększam stado po przejęciu od tesciow. Wydaje mi się ze tresciwa ma malo białka bo na 500kg mieszalni daje 25kg sruty sojowej 10kg witamin 5kg drożdży reszta pszenżyto. Wszystko dostają z ręki i większość dostaje na dzień 4kg lepsze 6kg treściwej na dzień. Objetosciowo 15kg qq 10kg lucerny 1kg wyslodek i słoma jęczmienna . Jutro dorzucę kredy z ręki

#5913 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 19:47

Żywienie bydła mlecznego

Tak na szybko, powiem ci szczerze, że obrałbym inną koncepcję. Wygląda ona mniej wiecej tak. Wiecej kiszonki z qq ok 25 kg i lucerny ok 15 kg, bez problemu powinny tyle zjeść. Wysłodka niech bedzie 1 kg, wydajnym 2kg. Natomiast tresciwa,  wyglądała by tak(w 1 tonie): pszenzyto 700kg soja 100 i sr rzepakowa 200 kw weglan ok 25kg(potem bedzie można zejść do 20) wit 15-20 kg, drożdze 10 kg no i 5 kg soli tez nie zaszkodzi. Tym dającym trochę powyzej 25l  ok 4 kg tresciwej reszcie proporcjonalnie w dół do wydajności. W tej chwili przy kwasicy warto zadawać w trzech odpasach, potem nie ma co się zażynać wystarczą 2. No i słoma, co prawda gdy są najedzone  nie bedą jej jeść zbyt wiele, ale przy takiej wydajnosci i kwasicy warto gdzieś ją wkomponować, nadmiar słomy czyli włókna, hamuje apetyt i obniża strawność.

Policz sobie na spokojnie i się zastanów.Nie jestem specjalistą tylko rolnikiem i też się w zasadzie uczę. Może ktoś napisze jeszcze coś ciekawego, albo mnie poprawi.

#5914 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 19:58

Żywienie bydła mlecznego Powiem ze myślałem nad zwiększeniem samej soi ale nie wiem do ilu kg. Sruty rzepakowej nie chce za bardzo bo sojowa mam za pol ceny także rzepakowa się nie oplaca

#5915 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 02 wrzesień 2016 - 20:14

Żywienie bydła mlecznego sama soja do końca nie jest dobra bo to jest białko trawione w jelicie a rzepakowa w żwaczu więc jedna i druga ma znaczenie w żywieniu i niema co z jednej albo drugiej obie choć są białkiem to jednak inne .

#5916 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 02 wrzesień 2016 - 20:31

Żywienie bydła mlecznego

Heh :D  to nawet lepiej, wrzuciłem rzepak zeby było kapkę taniej, a wiec 750 pszenzyta i 250 soi. w miarę się bilansuje z resztą. 

#5917 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 03 wrzesień 2016 - 12:29

Żywienie bydła mlecznego Ogólnie jeśli strwaność pasz objętościowych jest dobra, to krowa powinna 50 kg 40-50 % sm dziennie wszystkiego zjeść. Warto zbadać suchą masę w mikrofali, bo wtedy wiadomo jak manewrować proporcjami. Jeśli jest suchsze to w sumie mniej wartości, więcej włókna, jeśli mokszejsze, to trzeba więcej dać, bo wody więcej itd.

#5918 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 03 wrzesień 2016 - 20:40

Żywienie bydła mlecznego

a co poradzicie na cieknące mleko od krów ....   premiksy mam somi  de haus   oraz selen activ trouw ,,,, 

#5919 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1885 postów

Napisany 04 wrzesień 2016 - 10:01

Żywienie bydła mlecznego U mnie przy większości krow witaminy pomogly ale jedna ktora daje 40l jak już krowa obok niej jest dojona to jednym strzykiem zaczyna lekko popuszczać ale to podświadomie chyba

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5920 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 04 wrzesień 2016 - 10:38

Żywienie bydła mlecznego Też tak mam :) Rytm dnia i dżwięk dojarki tak działa. A spóżnij się z dojeniem, to całkiem. Na mycie też tak reagują. Najbardziej pierwiastki i w pierwszych tyg od wycielenia.