Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#5821 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 20 czerwiec 2016 - 20:58

Żywienie bydła mlecznego Takie małe wysłodki toffi idą dobrze bez rozmaczania. Te zwykłe trzeba moczyć lub mleć i dawać jak śrutę. Ogólnie najlepsze rozwiązanie to zamiast qq wysłodki i śruta kukurydziana. Drogi to interes przy tej cenie mleka i pasz. Proponuje dawać do 100 dni od wycielenia i takim powyżej 25-30 l/dzień. Reszta wytrzyma i bez wysłodek.
U mnie tak pociągnęły kiedyś 3 miesiące. Znam gościa, który bez qq jedzie cały rok...

Edytowany przez przezuwaczka, 20 czerwiec 2016 - 21:01.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 21:50
  •  

#5822 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 06:38

Żywienie bydła mlecznego

kr9292 doradziłbyś jeśli dobrze jesteś zorientowany bo stosuje śrutę ququ(1 kg na dzień/sztukę) i zastanawiam się właśnie nad wysłodkami tylko powstrzymuje mnie to ze mają mniej energii a dodatkowo najlepiej je podawać rozmoczone(tak słyszałem) i to mnie trochę powstrzymuje a teraz kończy mi się śruta ququ i będę kupował więc jest szansa na zmianę.

Specjalistą nie jestem, ale polecam kupić jedno i drugie. Zależy jeszcze czym  karmisz krowy i ile mleka od nich doisz. Żywienie bez kiszonki z kukurydzy to droga sprawa bo wysłodka i sruta sporo kosztują, zwłaszcza w tym roku, ale opłaca się.

Edytowany przez kr9292, 21 czerwiec 2016 - 06:40.

#5823 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 21 czerwiec 2016 - 09:50

Żywienie bydła mlecznego

A kolego pewno mi jeszcze powiesz ze wysłodki mają więcej energii niż śruta z ququ ??? bo z tego co ja wiem to wysłodki suszonych granulowane mają mniej od śruty z ququ jeżeli chodzi o wartość energetyczną ,więc żeby osiągnąć bilans energetyczny taki jak na śrutowanej ququ to trzeba dać więcej wysłodków , a co do zakwaszania wysłodki z dodatkiem melasy zakwaszają ale to tylko na marginesie bo rolnik115 raczej myślał o tych zwykłych ..Ześrutowane ziarno z ququ ma więcej energii niż zakiszone więc widzieć nie musisz ale żebyś chociaż wiedział.Kwestia włókna to żadna kwestia bo chyba każdy daje krowom siano w którym to jest dużo włókna.

wyslodki mozna kupic taniej niz ziarno takze za te same pieniadze mam pewnie tyle samo energi, nie radzę kupywac gorowej śruty bo jest przewarznie z porazonego ziarna jesli w dawce jest duzo skrobi kiszonka qq ziarna zboz latwo o zakwaszenie w kiszonym jest wiecej by-pass. Kwestia wlokna przy duzych wydajnosciach to bardzo wazna sprawa kto w tych czasach bawi sie w siano z reszta przy bardzo dobrej jakosci i tak go nie ma tam zbyt duzo no chyba ze drewno zbierasz

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5824 Share Artek84

Artek84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 10:31

Żywienie bydła mlecznego

Kargo kukurydza ma więcej energii niż wysłodki , dodatkowo śrutowana ququ ma więcej bypassa od kiszonej bo suche ziarno rozkłada się w 70% w żwaczu(reszta to skrobia jelitowa) a kiszone w 82% , dodatkowo ququ nie zakwasza żwacza.Teraz policz i napisz jaki ci wyszedł wynik między kiszoną a suchą śrutowaną ?? .A teraz juz powinieneś rozumieć czemu daje śrutowaną ququ a nie kiszoną.U nas traw na siano nie brakuje i do TMRu też dodaje się siano żeby właśnie było włókno.

Edytowany przez Artek84, 21 czerwiec 2016 - 10:35.

#5825 Share Artek84

Artek84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 89 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 11:12

Żywienie bydła mlecznego

kr9292 daję krowom rano siano, 1 kg pełnoporcjówki+0,5 kg śruty ququ do tego witaminy , kreda , kwasny węglan potem idą na trawę. Jak wracają to dostają to samo co rano .Mleka dają 15l/dzień ale doją się już 8mcy(5mcy cielne) bo mam ustawione wycielenia na na zimę.Chociaż kupiłem jałówkę rasy HF/MO cielną i ocieliła się połową maja ale dostała kwasicy zaraz po ocieleniu(wet mówił ze musiała być kupiona z kwasicą utajoną) i zjechała z mleka ale coś zaczyna podnosić(dawała na 3 dzień po ocieleniu 18l/dzień)teraz daje 16l/dzień ale potencjał ma więc gdyby nie ta kwasica to byłoby 25-30l/dzień .

#5826 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 11:21

Żywienie bydła mlecznego Dla mnie siano w tmr jest bez sensu. Jest za miękkie, żeby nadać strukturę, za suche i mniej strawne niż kiszonka. Ma właściwości dietetyczne i polecam dla młodzieży i zasuszonych. Przerobiłam różne opcje z sianem(z braku bel) i nie polecam. Dobra kiszonka i sianokiszonka to oszczędność na soi. Z sianem trzeba mnóstwo wody lać, a i tak sortują skubane:)

#5827 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 12:27

Żywienie bydła mlecznego

Kwestia siana jest bardziej skomplikowana. Mianowicie dobrej jakości siana zwyczajnie brak. Wszystkie lepsze trawy idą na sianokiszonki. Na siano w większości idzie trawa z jakiś dzikich łąk. Jakieś kwaśne torfowiska, lub trzeci pokos kupkówki z suchej szóstej klasy. Siano z pierwszego pokosu, z dobrej jakości traw na pewno byłoby dobre. Jednak takie trawy lepiej przeznaczyć na sianokiszonkę.

#5828 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 21 czerwiec 2016 - 15:40

Żywienie bydła mlecznego Witam. Mam do Was pytanie ale nie wiem czy to zależy od żywienia a jeśli ktoś zna przyczynę niech napisze. W niedługim okresie jesienią i teraz padły mi dwie sztuki krow każda była dokładnie miesiąc po ocieleniu. Jesienią padła mi pierwiastka (ok 24 litry na dzień) teraz krowa po drugim ocieleniu (ok 20 litrów na dzień) dostają witaminy soje i rzepak. Czy przyczyną padniecia miesiąc po ocieleniu jest żywienie czy zwyczajnie serce???? Jeśli ktoś miał taki przypadek niech pomoże. Dodam że obydwie krowy leżały tak samo na boku i pierwsza zdechla przy mnie w ciągu kilku sekund.
Lukash06

#5829 Share emtec123

emtec123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 24 czerwiec 2016 - 10:36

Żywienie bydła mlecznego

Jeśli były w pełni zdrowe i nagle padły to chyba serce. Też tak miałem z jedną. Dzienna wydajność po wycieleniu ok. 40/ na dzień i w ciągu 20 sekund przy mnie zaczęła się rzucać i padła.

Koledzy, ja z kolei mam takie pytanie odnośnie objętościówek. Rozpocząłem drugi pokos a akurat skończyły mi się zeszłoroczne zapasy i nie wiem czy lepiej zacząć już dawać sianokiszonki z pierwszego pokosu a drugi normalnie cały owinąć czy nie warto 10zł do belki na folię dokładać i z drugiego część ususzyć na przeżycie do kolejnego pokosu? 

Czy ta belka po zakiszeniu będzie miała większą wartość niż te dodatkowe 10zł  na folię?

Edytowany przez emtec123, 24 czerwiec 2016 - 11:07.

#5830 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 25 czerwiec 2016 - 18:23

Żywienie bydła mlecznego

zdecydowanie lepiej dawać pierwszy pokos. I uważaj na kwasice, ja własnie przez to przechodze. Co prawda po 4-5 tygodniach nie powinno byc problemu ale dla pewności szczypte jakiegoś buforu dorzuć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5831 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 25 czerwiec 2016 - 18:54

Żywienie bydła mlecznego

W trakcie tak wysokich temperatur warto właśnie stosować albo dobry  kwasny albo bufor dla pewności i oszczednosci:}A co do siana to  drugi pokos jest najlepszy na siano wbrew opinii większości.

Edytowany przez Eliot, 25 czerwiec 2016 - 18:56.

#5832 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 09:48

Żywienie bydła mlecznego Zawsze stosuje kwaśny węglan. Raz zabrakło mi przez tydzień jak juz pasze zrobiłem bez to była masakra, nie dało się ich ustabilizować. Pewnie dlatego ze dostają sporo treściwej.
Lukash06

#5833 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1475 postów

Napisany 26 czerwiec 2016 - 10:44

Żywienie bydła mlecznego

wiem ze pytam mało na temat ale nie znalazłem tematu odnośnie mojego pytania

otóż myśle o odejściu z siania zboż na rzecz koniczyna/lucerna i kukurydza które bedą szły w kiszonke do tego 30ha łak torfowych z których mogę zrobić 2słabe pokosy traw słabej jakości. Zamierzam owymi paszami objetościowymi wykarmić bydło opasowe i pytanie czy dam rade odchować bydło opasowe w 24msc do wagi 700kg czy muszę mieć zboże na śrut? wiadomo pasze bym kupił ale w znikomych ilościach.

#5834 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 26 czerwiec 2016 - 10:57

Żywienie bydła mlecznego pasze treściwe czyli zboże można zawsze dokupić dużo łatwiej niż objętościowe .

#5835 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6740 postów

Napisany 27 czerwiec 2016 - 11:21

Żywienie bydła mlecznego 2 posty nie na temat zostały usunięte. Wróćcie do tematu dyskusji

Która śruta rzepakowa jest lepsza:
z Komagry (Tychy)
Dodany obrazek
czy z Kruszwicy?
Dodany obrazek

W lokalnych punktach paszowych zawsze dostępne są te obie. Kruszwicka jest zwykle ok. 50z-70ł/t tańsza. Czy jest jakaś różnica w ich jakości?
Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#5836 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 30 czerwiec 2016 - 08:32

Żywienie bydła mlecznego

Im jaśniejsza tym lepsza, lepiej przyswajalna.

#5837 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 30 czerwiec 2016 - 09:06

Żywienie bydła mlecznego I Tu kolego jesteś w wielkim błędzie. Sruty ciemniejsze Ale ciemniejsze od temperatury są bardziej przyswajalne i to na jelito.
Niestety ale są też zbyt mocno spalone.
Sruty jaśniejsze są bardziej pożądane przez producentów trzody. Ja osobiście wolę sruty ciemniejsza.

#5838 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 02 lipiec 2016 - 16:27

Żywienie bydła mlecznego

Witajcie.  Jaką paszę treściwą podać krowom przy pastwisku? Nie oczekuję kosmicznej wydajności, 20-25 litrów dziennie będzie wystarczające.  Czy białko z trawy im wystarczy? Dodam, że część krów jest na początku, a część w połowie laktacji.  

Policzyłem i mam takie wyniki:

Krowy o masie ok 550 kg  na 25 litrów. Białko ogólne 2540 Energia 116,35 MJ Zakładając że krowy zjedzą około 60 kg świeżej trawy o wartościach tabelarycznych, zjedzą 2526 g białka i pobiorą 88,2 MJ energii. Dodanie 3 kg śruty kukurydzianej wystarczy? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję :)  

Edytowany przez PatrykGY, 02 lipiec 2016 - 23:55.

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#5839 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 13 lipiec 2016 - 22:03

Żywienie bydła mlecznego

Jak to temat ucichł kiedy mleko tanie...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5840 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 13 lipiec 2016 - 22:47

Żywienie bydła mlecznego Szczerze to roboty dużo było i umknął mi ten temat z ulubionych :P