Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#5761 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 01 czerwiec 2016 - 17:51

Żywienie bydła mlecznego

Jakieś półtora miesiąca temu miałem podobnie, bez sianokiszonki doiłem srednio ponad 28 litrów od sztuki , a po przejsciu na zyto spadło do 22,5 teraz na sianokiszonce w zasadzie bez zmian. Na życie miałem tl 5,21 bi 3,59 i co ciekawe mocznik 335. Wczoraj woziłem mleko do badania i  aktualnie na sianokiszonce przy tej samej tresciwej mam tl 4,16 bi 3,28 mocznik 203. Za cholere nie potrafie zbilansować dawki i nie bardzo wiem gdzie robie błąd. chyba złe określam wartości pasz. 

Co do problemu z pobieraniem treściwej to część z tych krów jest przykwaszona, dziś właśnie pokazał się rzadki jasny kał, a reszta która nie je to wielka niewiadoma. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:04
  •  

#5762 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 01 czerwiec 2016 - 21:43

Żywienie bydła mlecznego Cieżko wnioskować coś z badania mleka ogólnego. Wejście pod ocenę daje więcej info, ale i potrafi namieszać w głowie. Bez rzeczywistych info o paszach, bilans to zabawa w ciemno.

#5763 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 01 czerwiec 2016 - 21:48

Żywienie bydła mlecznego Tez stosuje lactana w podobnej cenie. A co do krow kto nie chce jeść to ja robie wlewki z griceryny plus propionian sodu u mnie pomaga. Może masz takie zjawisko wyjadania i się "przyciely" nigdy nie miałem takiego problemu jedynie po ocieleniu.
Lukash06

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5764 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 czerwiec 2016 - 10:55

Żywienie bydła mlecznego Wlewki jeszcze bardziej je przykwaszą. Są dobre przy stłuszczaniu po prodzie. Ewidętnie za mało przeżuwają. Możesz treściwe rozdzielić na większą ilość rozdań lub mieszać z qq, a najlepiej jeszcze z sieczką. Stymuluj, bo zaraz i ketozy będą. Miałeś kosmiczny tłuszcz 5,2! U mnie pod koniec lak czasem taki mają, ale zaraz i dupsko tłuste :P

#5765 Share Artek84

Artek84

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 93 postów

Napisany 02 czerwiec 2016 - 11:54

Żywienie bydła mlecznego

Witam mam problem i może pomożecie mam jałówkę wycieloną i u mnie jest żywienie pastwiskowe ale ona niestety skubać nie chce tylko stoi albo leży(w oborze co bym jej dał zjada do cna) i  pewne jest ze musiała być tylko w oborze chowana ale co jej dac zeby zaczeła skubać trawę bo już nawet myślę nad posłaniem jej na rzeżnie bo to  nie moja bajka.Dodam ze to jest HF/MO i wygląda na to ze będzie mleka miała do 30l/dzień ale wycieliła się 3tyg. temu i została zaraz bo tym kwasicy i lekarz jej dawał chlorek sodu (nie skubała już przed ocieleniem ) i wniosek wet. był taki ze musiałem ją kupić z kwasicą. Kupiłem ją przepasioną więc od razu po ocieleniu dostała wapń w płynie i energie żeby nie było ketozy i odwapnienia ale o kwasicy bym nie pomyślał.

#5766 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 02 czerwiec 2016 - 13:23

Żywienie bydła mlecznego Puść ją razem z innymi na dobrą łąkę z odrostem do kolan. Moje MO też nie bardzo chciały się nauczyć na słabym pastwisku i dopiero po przejściu na ładną trawę szybko załapały, że trzeba sobie urwać trawy.

#5767 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 02 czerwiec 2016 - 19:29

Żywienie bydła mlecznego Zawsze stosuje wlew propionianu sodu jak krowa mi się przekwoci ospa Poprostu za dużo jej zje. I pomaga. Oczywiście na drugi dzień już dostaje mniej ospy. Pomaga.
Lukash06

#5768 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 czerwiec 2016 - 20:35

Żywienie bydła mlecznego http://zakupyrolnicz...szowy-p-69.html

Nie używałam, ale to ewidętnie zakwasza. Poprawia strawność i zapobiega psuciu pasz. Może warto w pryzmę by było dodać:)

#5769 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 02 czerwiec 2016 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego

W umiarze moze biedy nie zrobi ;) kazdy ma swoj "system" i jak dział niech tak robi . Niestety czasami , po porodzie apetyt spada i niektore pasze tresciwe nie smakuja i zaczynaja sie schody , wtedy trzeba ja troche oszukac .Wazne zeby jadla objetosciowke jesli nie to jej raczej nic nie pomoze .Ja wlewalem juz chyba wszystko krowa(propioniany , gliceryna drozdze , olej rozne mixy, wodka denaturat , soda , ostropesty .

Edytowany przez GrzesiekAgro, 02 czerwiec 2016 - 22:28.

#5770 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 07:43

Żywienie bydła mlecznego Zrobi jeśli jest kwasica, a kolega mówił, że jest. Już z dwojga złego wolę ketozę. Miałam taką akcję rok temu. Stłuszczanie+ketoza+kwasica+krowaVlaktacja. Dałam kexton, wlewki energetyczne, kroplówki, drożdże soda i pompowanie płynem buforującym żwacza i zeszła. Wniosek - chuda du*a i problemów mniej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5771 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 209 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 08:39

Żywienie bydła mlecznego Najlepiej to jak krowa jest w dobrej kondycji nie otluszczona. Stosuje po porodzie zwiększa to ich apetyt. A co do ketozy to chyba jest z nią prościej bo wystarczy wlewać energię i krowa wyjdzie o ile ketoza nie jest zaawansowana...
I jeszcze chyba najgorsze dla krow to zmiany paszy...
Lukash06

#5772 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 10:14

Żywienie bydła mlecznego

Dużo dajecie tej tresciwej ,jak macie kwasice , ja u siebie nigdy na pasku nie widzialem kwasicy, choc nie mowie ze jej nie bylo sublkniczna napewno. Dla mnie kwasica=kulawa krowa.Myslicie ze kazda krowa po wycieleniu ma idealne ph? Z wlewkami mozna kombinowac i dodac bufory np wlac oddzielnie.

#5773 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 03 czerwiec 2016 - 13:52

Żywienie bydła mlecznego treściwe to można by odjąć nawet na tydzień podać drożdże piekarskie przez 3-5 dni około 300-400 gram naraz na przemian z sodą . głodówka od treściwych poprawi napewno apetyt .

#5774 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 03 czerwiec 2016 - 19:19

Żywienie bydła mlecznego

oto mam nowy problem....krowy chodza po pastwisku..rano dostaja troszke sianokiszonki i sruty . na noc po spedzeniu z trawy kiszonke z kukurydzy z młotem..a bialko spada na 2,8 a tluszcz na 3.7..CO JEST????????????? wie ktos

#5775 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 20:07

Żywienie bydła mlecznego Za mało energii pewnie i trawa już stara.

U mnie 3 godzinny wybieg z trawą obniżył mleko i jeszcze TMR się grzeje, a jak suchszy to sortują:(

#5776 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2251 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 20:11

Żywienie bydła mlecznego

ja tu widze samo biało w paszy i troche qq...

#5777 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 03 czerwiec 2016 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego

Witam. Mam pytanie, czy ktoś miał do czynienia z sianem pochodzącym z tych łąk ekologicznych natura 2000, gdzie było ono cięte pierwszy raz dopiero w sierpniu(albo i później). Czy jest ono w czymkolwiek lepsze od słomy? Czy jałówki i cielaki chciałyby to jeść? Czy nadaje się to tylko na ściółkę, i nie zawracać sobie głowy sprowadzaniem tego?

#5778 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 05 czerwiec 2016 - 09:52

Żywienie bydła mlecznego Jedynie jałówki cielne i zasuszone można tym karmić. Ligniny dużo i strawność minimalna. Nie wiem, czy słoma nie lepsza od tego...

#5779 Share Adrian_K_90

Adrian_K_90

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 333 postów

Napisany 05 czerwiec 2016 - 16:24

Żywienie bydła mlecznego

Inne pytanie, w braku zeszłorocznych kiszonek(susza, jak chyba każdy się domyśla) będę zmuszony otworzyć już pryzmę z tego sezonu(zboża z trawą). Zostały mi jeszcze cztery bele sianokiszonki. Jedną dziennie wrzucam do paszowozu. Wszystko co mleka nie daje przeszło już dawno na słomę i resztki z TMR-u, więc zostało do czwartku. Pryzma została okryta 21 maja, czyli obecnie ma dopiero 15 dni. Lepiej będzie dać jej jeszcze te 5 dni poleżeć, czy otwierać już jurto i mieszać z sianokiszonką z bel? Nigdy tak szybko pryzmy nie byłem zmuszony otwierać. Czy taka świeża będzie miała dla krów negatywne działanie? Jeśli tak to jak temu przeciwdziałać?  Czy w ogóle da się temu jakoś przeciwdziałać.? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5780 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 05 czerwiec 2016 - 20:41

Żywienie bydła mlecznego Bardziej bałabym się o niestabilność pryzmy. Lepiej rozcieńczyć bele słomą, zwiększyć białko w wozie i poczekać jeszcze tydzień. Ja właśnie czekam na zakiśnięcie bel i w środę otwietam pierwszą ;)