Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6344 odpowiedzi na ten temat

#5641 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 12:39

Żywienie bydła mlecznego

No a ja się z kolegą nie zgodzę.Też jestem z podlaskiego i w tym roku nie sieję kukurydzy,bo jeśli brakuje sianokiszonki i kukurydzy,to uważam,że łatwiej jest zastąpić energię,a jak wiadomo,dobra sianokiszonka to podstawa żywienia,a z kukurydzy liczy się tylko ziarno,a reszta to zapychacz.Wydajność mam 8700 od sztuki bez pomocy doradców i wiem,że mi nie spadnie,bo co roku musiałem przez jakiś czas testować takie rozwiązanie i było o.k.

Chodziło o to, że kukurydza jest bardziej stabilna jeżeli chodzi o plonowanie na naszym kochanym Podlasiu. Ten rok  nam to udowodnił i to bardzo dobitnie. Stworzyć energie jest cholernie ciężko, zwłaszcza wydajnym krowom, bo śruty nie można sypać w nieskończoność. Przerabiałem produkcje mleka bez kukurydzy nie raz nie dwa, wiem jak to wygląda, owszem mleko da się zrobić i to całkiem fajne, zwłaszcza jak się ma dobre kiszonki.

Jeżeli chodzi o wysłodki, też zawsze byłem przekonany do suchych, w tym roku się to zmieniło. Mokre stosowałem do lutego wyszły mi taniej o 140 zł za tone suchej masy, i co najważniejsze było z nich wiecej mleka ok 1,5-2l /szt. Dodam, że wysłodki suche które stosuje są Polskie, melasowane dobrej jakości.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 15:25
  •  

#5642 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 31 marzec 2016 - 15:39

Żywienie bydła mlecznego

TMR dostają zazwyczaj tylko krówki niepremiowane. W dużych oborach, jak są grupy to każda swój. Mój żywieniowiec opowiadał mi o grupie ustawionej na 43 l/dzień. Ich TMRem można było kule lepić i kogoś zabić :)

Moj tmr jest ustawiony na 45l i wyglada normalnie fakt pasze objetosciowe sa bardzo dobrej jakosci na sztuke przypada 9,2kg tresciwych uwzgledniam w tym 2,5kg suchej wyslodki

Edytowany przez KARGO, 31 marzec 2016 - 15:54.

#5643 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 31 marzec 2016 - 20:15

Żywienie bydła mlecznego Ile szt masz w tej grupie? Ta o której pisałam jest na 60 szt i jak się nie mylę to u Lacha żywieniowcy na szkoleniu byli :) Dawka miała bardzo wysoką strawność, lepkość i strukturę, że nie dało się rozróżnić składników. Ciekawe jaki koszt tego TMRu i czy przy spadających cenach dalej robią takie cuda.

Edytowany przez przezuwaczka, 31 marzec 2016 - 20:18.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak zakiszać zielonki? zobacz »

•  

#5644 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 20:53

Żywienie bydła mlecznego Aktualnie 32szt. Druga grupa jest na 30l ten lepszy tmr powstaje z tego slabszego przez dodanie extra skladnikow i dodatkowe mieszanie

#5645 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 21:15

Żywienie bydła mlecznego

Chodziło o to, że kukurydza jest bardziej stabilna jeżeli chodzi o plonowanie na naszym kochanym Podlasiu. Ten rok  nam to udowodnił i to bardzo dobitnie. Stworzyć energie jest cholernie ciężko, zwłaszcza wydajnym krowom, bo śruty nie można sypać w nieskończoność. Przerabiałem produkcje mleka bez kukurydzy nie raz nie dwa, wiem jak to wygląda, owszem mleko da się zrobić i to całkiem fajne, zwłaszcza jak się ma dobre kiszonki.

Jeżeli chodzi o wysłodki, też zawsze byłem przekonany do suchych, w tym roku się to zmieniło. Mokre stosowałem do lutego wyszły mi taniej o 140 zł za tone suchej masy, i co najważniejsze było z nich wiecej mleka ok 1,5-2l /szt. Dodam, że wysłodki suche które stosuje są Polskie, melasowane dobrej jakości.

I tu się całkowicie zgadzam,nie da się żywić krów kiszonkami typu Natura 2000,kukurydzą jest najłatwiej,jednak mając ograniczony areał(tzn.ziemi niby sporo,jednak tej kukurydzianej i bezp.od dzików tylko 10 ha,a reszta to piachy,a na tej kukurydzianej to i fajna trawa urośnie) na coś się trzeba zdecydować.

Dawałeś może krowom kiszone,gniecione ziarno kukurydzy,bo ja jestem z niego zadowolony i chyba jest trochę bezpieczniejsze od wysłodki?

Jak dawałem wysłodki,to zwykłe grube 20 kg,do tego 60 ltr wody i 10 kg melasy i były efekty.

#5646 Share Sylawia777

Sylawia777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 06:33

Żywienie bydła mlecznego

A co masz powiedzieć Panie rolstudent jak poniosłeś spore koszy na stację paszową, że to nie jest najlepszym rozwiązaniem wątpię. Ale prawda jest taka że hierarchia w stadzie istnieje czy to są krowy czy inne zwierzęta. Mam kilku kolegów który mają stację paszową i wszyscy potwierdzają to o czym piszemy mocniejsze krowy odganiają te słabsze a morał z tego taki że łatwo można załatwić najlepsze krowy w stadzie.

#5647 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 07:38

Żywienie bydła mlecznego

Moj tmr jest ustawiony na 45l i wyglada normalnie fakt pasze objetosciowe sa bardzo dobrej jakosci na sztuke przypada 9,2kg tresciwych uwzgledniam w tym 2,5kg suchej wyslodki

a pochwalisz się składem tego tmru? dajesz młóto browarniane?

#5648 Share Sylawia777

Sylawia777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 08:05

Żywienie bydła mlecznego

Tak zgadza się pod ostatnią grupę ustala się przy PMR czyli np. ustalasz dawkę na 18l mleka lepiej dojącym dajesz z ręki a ja mówię o TMR  przy TMR-rze robi się inaczej dawkę ustala się pod najlepsze krowy.

#5649 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 08:36

Żywienie bydła mlecznego

a pochwalisz się składem tego tmru? dajesz młóto browarniane?

QQ 38% skrobi 26kg kiszonka traw 2-3pokos 36%sm 18%bialka wyslodka sucha 2,3kg pszenica 2,4kg sloma 0,5kg, ddgs qq 1kg,rzepak 0,7kg soja 2,1kg.premiks 250g, tluszcz 180g, drozdze 100g kreda 120g abid buf 50g i kwasny na stole paszowym do woli

#5650 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 01 kwiecień 2016 - 10:44

Żywienie bydła mlecznego Sylwii każdy musi wybrać sam co jest odpowiednie dla niego
Osobiście nie znam nikogo kto by sprzedał stacje i mówił ze bez jest lepiej. Konkurencja jest wszędzie. I może tak jak radzisz par na 18 litrów czyli tylko obietoscowki to i te krowy się bija. Ale jak ja mam tmr na 35 litrow to nawet jak jakas pierwiastka ze stacji nie zje to i tak sobie poradzi

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5651 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 10:55

Żywienie bydła mlecznego Z tak ustawionego tmr to musisz mieć drogie mleko bo sam skład jest juz drogi... a zostają koszty wody prądu środków i weterynarza.
Lukash06

#5652 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 11:18

Żywienie bydła mlecznego To policz tylko produkcję. Na moje oko to to się dobrze kalkuluje. Krowa ptakiem doi Niestety.

#5653 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 11:53

Żywienie bydła mlecznego Tez zastanawiałem się nad tłuszczem chronionym ale przy obecnej zlotowce nie kalkuluje mi się to.
Lukash06

#5654 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 12:29

Żywienie bydła mlecznego Dla sztuki która daje 30litow mleka napewno nie. Ale dla takiej co daje 50 już tak.

#5655 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 13:18

Żywienie bydła mlecznego

@ukaszProcho Heh teraz nie wiem o czyim TMRze mówisz kargo czy rolstudenta.  Jeżeli chodzi o TMR kargo to wg mnie bardzo tani. Jeżeli ten który napisał wyżej  jest na 45 litrow to wychodzi ok 150g tresciwej na produkcje litra mleka czyli swietny wynik.

#5656 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1161 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 13:23

Żywienie bydła mlecznego Wieczorem dla ciekawosci policze koszt dawki jednak na zbiorniku mialem w tamtym misiacu od 30do 32l krowa a i zapalenia byly z reszta wole zwiekszac produkcje wydajnoscim niz zwiekszac stado bo za raz w oborze ciasniej slomy idzie wiecej a mam na glebokiej to 1bela wiecej to w tej chwili 60zl takze punkt widzenia zalezy od punktu siedzenia

#5657 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 15:32

Żywienie bydła mlecznego

Napisz KARO jaki przyjmujesz koszt 1 tony kiszonki z kukurydzy i sianokiszonki. Moja dawka podstawowa na 30 litrów przy założeniu że tona kiszonki z kukurydzy kosztuje 100 zł i tona sianokiszonki z pryzmy 150 zł wychodzi 11,1 zł netto na krowę.

#5658 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 212 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 16:15

Żywienie bydła mlecznego Kr9292
Nie wiem jak Ty to policzyles ale ja jak dodałem wszystko czyli wyslodki suche soja rzepak pszenica ddgs i reszta dodatków i podzielilem ma 45 litrów to wychodzi ok 210 gram na litr mleka. Dobrze to liczę?
Dodam że mam sztuki które daje max 40 litrów (może jak przejdę na soje i rzepak z koncenratu) t0 będzie więcej. Wiec nie daje tłuszczu.
Lukash06

#5659 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 18:00

Żywienie bydła mlecznego

Nie liczyłem wysłodki jako treściwą, poza tym 210g to też bardzo dobry wynik. Też mam sztuki co dają ponad 40 litrów bez tłuszczu i w dodatku na bardzo słabych objętościowych, ale tresciwych idzie w opór  i suma sumarum robi się drogo,ale mam nadzieję, że to już ostatni rok takich eksperymentów. Podejrzewam że z tego TMRu na 45l dużo krów daje spokojnie ponad 50l i żeby nie było zbyt dużo skrobi w dawce warto zastosować tłuszcz. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5660 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 01 kwiecień 2016 - 21:14

Żywienie bydła mlecznego Biogazownie kupują qq po około 130zł tona I to jest moim zdaniem realna cena.
Sianokiszonka tona to około 150zł do 220.