Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6309 odpowiedzi na ten temat

#5621 Share Sylawia777

Sylawia777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 07:15

Żywienie bydła mlecznego

Masz rację jest to trudne, gdyż na jakość kiszonek ma wpływ pogoda, a na warunki pogodowe z kolei my nie mamy wpływu. Tak krowy o niskim białku będą się słabiej zacielały, dlatego iż prawdopodobnie jest za mały udział pasz energetycznych w dawce. Jeżeli jest niski poziom energii żadna krowa się nie zacieli gdyż, jest to działanie instynktowne otrzymuje ona sygnał iż ma mało energii na produkcję mleka a co dopiero na utrzymanie ciąży i wykarmienie cielaka. 

Nie wiem jak karmisz swoje krowy ale czasami wystarczy kilka drobnych zmian a dużo można poprawić tz. przyczyną niskiego białka oprócz małej ilości pasz energetycznych w dawce przy obecnej sytuacja gdzie kończą się pasze objętościowe najlepszy moim zdaniem są wysłodki suche (można podawać na mokro lub sucho, taki 2 w jednym i energia i pasza objętościowa jeżeli podawany na sucho 3- krotnie zwiększy swoją objętość) jest zarządzanie stadem czyli sposób podawania treściwych tz. jeśli nie masz TMR, to paszę treściwą podajemy zawsze na kiszonkę nigdy na gołe koryto i nie więcej niż 2 kg śruty na raz. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:55
  •  

#5622 Share mariaci

mariaci

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 08:00

Żywienie bydła mlecznego

a jak dostają 10 kg treściwej to co mam im 5 razy dziennie dawać, wcale bym z obory nie wychodził, a co do wysłodków to polecam kiszone mokre bo po tych suchych były słabe efekty przynajmniej u mnie

#5623 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 29 marzec 2016 - 08:34

Żywienie bydła mlecznego

Nie trzeba dawać przy 10kg treściwej 5 razy :) wystarczy 4 razy. Max na odpas 3kg idzie więc jak nie chcesz ujmować z treściwej to robisz na 4 odpasy czyli wychodzi dokładnie na odpas po 2.5kg :) Treściwą posypać to chwila

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#5624 Share Sylawia777

Sylawia777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 10:41

Żywienie bydła mlecznego

Jeżeli dajesz 10 kg paszy treściwej dziennie na sztukę i chcesz to zrobić dobrze to są dwa rozwiązania abo będzie dawał często albo kup sobie wóz paszowy w przeciwnym razie przy takiej ilości pasz będzie więcej szkody niż pożytku.

Jeżeli chodzi o wysłodki to trzeba sobie to przekalkulować. Z doświadczenia wiem że z mokrymi bywa różnie dlatego iż zbiorniki w których się znajdują czyszczone są odp. chemią i jak ci trafi tak partia to to kiszonka nie jest zbyt dobrej jakości i krowy nie chętnie to jedzą. Po za tym musisz to zakisić, część z pryzmy pójdzie na straty - popsuje się. A suche możesz dać na mokro i na sucho 1kg suchych = 3kg mokrych, nie ma strat i o wiele mniej pracy. Jeżeli stosowałeś wysłodki suche i mówisz że nie widzisz efektu to przyczyna leży gdzie indziej prawdopodobnie ograniczony  dostęp  do wody. Proponuje sprawdzić przepustowość wody w poidłach. Krowa lubi pić całym haustem a z reguły w oborach są poidła lizawkowe często nie sprawdza się przepustowości a to też się z używa o poidła trzeba dbać w pierwszej kolejności bez wody nie ma życia a tym bardziej mleka.

#5625 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 11:07

Żywienie bydła mlecznego Stosuje ktoś koncentrat z sano protamilk complete? Mam możliwość kupienia go za 1800 zł. I chciałbym spytać czy jest sens.
Lukash06

#5626 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 29 marzec 2016 - 19:31

Żywienie bydła mlecznego U mnie nie szły wysłodki w grubych granulkach. Drobne idą dobrze, a toffi genialnie. Moja sąsiadka miele i daje śrutowane. Moczenie to dla mnie zawracanie d*py, bo ciężkie to i za mokre dla krowy. Jeszcze w paszowóz wrzucić pół biedy, ale z wiaderkiem ganiać... To wole śrute 5x dziennie dawać.

#5627 Share mariaci

mariaci

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 19:40

Żywienie bydła mlecznego

Niestety nie mam wozu paszowego ale nawet jak bym miał to i tak bym nie sypał treściwej do niego, moim zdaniem mija to się z celem ponieważ nie byłbym w stanie skontrolować tego ile zje dana sztuka a takie które kończą laktacje i tak więcej mleka nie dadzą tylko się utuczą, lepszym rozwiązaniem była by stacja paszowa ale to nie przy tej ceni mleka

o poidła staram się dbać oczywiście w miarę możliwości nawet je okresowo myję, a przepustowość myślę że jest ok, właśnie spasam drugą pryzmę wysłodków i jak na razie obyło się bez strat (odpukać)

odnośnie koncentratu to kup sobie lepiej soję, ostatnio płaciłem za soję 1560zł a z koncentratami to już dawno dałem sobie spokój

#5628 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 20:08

Żywienie bydła mlecznego Właśnie zastanawiam się bo chciałbym zrobić soje i rzepak 50 na 50. Do tego witaminy albo z dolfosu albo z lnb ale nie wiem jaki udział witamin zrobic. Dodam że krowy są różnej wydajności. Czytałem że powinno być dla krowy która daje ok 35 l mleka 250 g witamin?
Na 1000 kg paszy idzie
300 pszenicy
150 jęczmienia
150 przenzyta
150 owsa
250 mieszanki (owies pszenica jeczmien)
20 kg kredy i 10 kg kwaśnego węglanu. Krowy dostają o 6 kg paszy treściwej w 3 odpasach do tego idzie koncentrat 3 kg dziennie(zamienię raczej na soje) tylko dręczy mnie temat witamin. Pomóżcie
Lukash06

#5629 Share mariaci

mariaci

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 20:32

Żywienie bydła mlecznego

Ja stawiam na rozród dlatego stosuję witaminy z beta karotenem i bardzo polecam ponieważ dobrze się zacielają krowy, dawkowanie zgodne z zaleceniami producenta w większości od 100 do 200 g na sztukę. Dużo zboża dajesz, ja swojego to mam tyle co nic dlatego głównie u mnie idą śruty poekstrakcyjne i mielone ziarno kukurydzy, a pełnoporcjówki żadnej nie dajesz? 

#5630 Share foka71

foka71

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 197 postów

Napisany 29 marzec 2016 - 20:50

Żywienie bydła mlecznego

Jeżeli miałbnym do wyboru produkować mleko bez sianokiszonki albo bez kukurydzy z dwojga złego wybrałbym produkcje bez sianokiszonki. Białko w dawce można zrobić bezproblemu, z energią już jest gorzej, a przeżuwać mogą słomę. W dodatku jeżeli wszystko miałoby być wymieszane w paszowozie, to tym bardziej postawiłbym na kukurydze. Chyba, że siankoiszonka jest rewelacyjna, z dobrych szlachetnych, wysokocukrowych gatunków traw, tak jak to robią w Holandii, ale to nie sposób na nasze warunki, zwłąszcza moje podlaskie.

No a ja się z kolegą nie zgodzę.Też jestem z podlaskiego i w tym roku nie sieję kukurydzy,bo jeśli brakuje sianokiszonki i kukurydzy,to uważam,że łatwiej jest zastąpić energię,a jak wiadomo,dobra sianokiszonka to podstawa żywienia,a z kukurydzy liczy się tylko ziarno,a reszta to zapychacz.Wydajność mam 8700 od sztuki bez pomocy doradców i wiem,że mi nie spadnie,bo co roku musiałem przez jakiś czas testować takie rozwiązanie i było o.k.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5631 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 200 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 07:13

Żywienie bydła mlecznego Zbóż mam pod dostatkiem bo i dobtego gatunku. A co do pełnoporcjowek nie daje żadnych. Do wyboru mam witaminy z dolfosu lactoma 20 kg za 105 zł witaminy A jest tam 1400000 j.m i uważać ze to chyba za dużo plus wszystkie inne witaminy komplet. Lub z LNB fullstim activ tam jest mniejsza ilość witamy A bo tylko 250 000 j.m ale cena 60 zł... wiadomo trochę ubozszy.
Lukash06

#5632 Share Sylawia777

Sylawia777

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 11:20

Żywienie bydła mlecznego

Oczywiści każdy ma prawo do własnej opinii ale z długoletniego doświadczenia wiem iż stacja paszowa jest średnim rozwiązaniem dlatego,że w stadzie jest hierarchia jeżeli obserwowałeś to na oborze to podczas gdy do stacji podchodzi słabsza krowa to te cwańsze kopią w wymię i wówczas cwańsza zjada podwójną dawkę (kwasica) a ta słabsza nie dostaje nic. A TMR oczywiście wg mnie jest najlepszym rozwiązaniem dlatego że krowa nie lubi zmian lubi cały czas to samo nie chodzi o to aby kontrolować ile każda zje ale aby miały cały czas dostęp do pasz wówczas każda zje tyle ile jej potrzeba nie będzie najadała się na zapas (jak to jest w przypadku 2-krotnego zadawania paszy) bo ma stały dostęp do paszy, ponieważ pasza treściwa jest wymieszana z objętościową krowa nie będzie się podkwaszała itd. a dawkę ustala się wg 30% najlepszych krów w stadzie.

#5633 Share mariaci

mariaci

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 18:50

Żywienie bydła mlecznego

Tylko że ja mam oborę uwięziową, i tutaj by stacja podjeżdżała do krowy a nie krowa podchodziła do stacji także tutaj jest plus uwięziówki że słabsze sztuki nie są szykanowane (zwłaszcza pierwiastki) a TMR-u nie uważam ponieważ chodzi o to żeby produkować tanio i dużo, a jeżeli będę pchał soję na wszystkie tyle samo to będzie nie ekonomiczne i niesprawiedliwe ponieważ krowy z większą produkcją muszą więcej zjeść treściwej, a odnośnie dużo to krowy u których treściwa jest premiowana czyli stopniowo zwiększać aż dostaną pełną dawkę gdzieś w 6 tygodniu po ocieleniu dużo lepiej się doją niż które nie są premiowane a w przypadku TMR nie da się ich premiować, o co chodzi z tym ustalaniem na 30% najlepszych krów w stadzie sory ale Cię nie rozumiem o co biega, a z tego co wiem to przy PMR dawkę ustala się pod ostatnią grupę produkcyjną  a wszystkie co dają więcej to treściwa nagania.                                                           

#5634 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 30 marzec 2016 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego Pani sytwia to chyba w sano pracuje i powtarza tu nam ta ich cała filozofie.

Ja mam stacje i jestem z tego zadowolony. Nie zauważam tego wyganiania ze stacji. Poza tym mam grupy
Dawkę w pierwszej grupie mam ma 30litro

#5635 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 21:14

Żywienie bydła mlecznego Do paszowozu dajesz treściwe w dawce na średnią dzienną ze stada. Lepsze premiujesz z ręki. Dużo słabszym możesz wymieszać z sieczką lub dać resztki z poprzedniego razu.
Do paszowozu dajesz treściwe w dawce na średnią dzienną ze stada. Lepsze premiujesz z ręki. Dużo słabszym możesz wymieszać z sieczką lub dać resztki z poprzedniego razu.

#5636 Share PatrykGY

PatrykGY

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 499 postów
  • Zainteresowania:Fantastyka

Napisany 30 marzec 2016 - 21:26

Żywienie bydła mlecznego

Pani sytwia to chyba w sano pracuje i powtarza tu nam ta ich cała filozofie.

Ja mam stacje i jestem z tego zadowolony. Nie zauważam tego wyganiania ze stacji. Poza tym mam grupy
Dawkę w pierwszej grupie mam ma 30litro

Coś nie tak z ich filozofią? Pytam bo tak ładnie piszą, pani na uczelni zachwalała praktyki, jednak nie tak pięknie? :)

Co lepsze gotowy koncentrat czy mieszanie np soi i rzepaku? I jaką funkcje pełnią drożdże w żywieniu krów mlecznych?

Edytowany przez PatrykGY, 30 marzec 2016 - 21:29.

Darowanemu koniowi nie zagłada się w zęby tylko zakłąda mu się siodło!

#5637 Share mariaci

mariaci

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 30 marzec 2016 - 21:45

Żywienie bydła mlecznego

Zobacz ile kosztuje koncentrat który Cię interesuje i jakie ma parametry, i na przykład weź soję i rzepak i zobacz jakie z tego wyjdą parametry za jaką cenę i sobie porównaj.

przezuwaczka- jeśli do mnie to było to pisałem wcześniej że niestety nie mam paszowozu, a gdybym nawet miał to nie robił bym TMR tylko PMR 

#5638 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 30 marzec 2016 - 22:17

Żywienie bydła mlecznego No mówić to praktycznie każda firma ładnie mówi. Jest pytanie tylko czy my we wszystko ślepo wierzymy czy nie.
Mi osobiście filozofia sano nie pasuje wolę pmr grupy i stacje.

Wracając do tego mieszania
Pmr to częściowo wymieszaną dawka
Tmr całkowicie wymieszaną dawka.

#5639 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 07:25

Żywienie bydła mlecznego TMR dostają zazwyczaj tylko krówki niepremiowane. W dużych oborach, jak są grupy to każda swój. Mój żywieniowiec opowiadał mi o grupie ustawionej na 43 l/dzień. Ich TMRem można było kule lepić i kogoś zabić :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5640 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 31 marzec 2016 - 11:46

Żywienie bydła mlecznego

a jakiej firmy wozki paszowe byście polecili? cena jakosc ....  obecnie 20 krow planuje na np 36max   uwiezowa obora