Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6366 odpowiedzi na ten temat

#5541 Share themr92582

themr92582

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 37 postów
  • Zainteresowania:Moje you tubehttp://www.youtube.com/user/mr92582

Napisany 14 marzec 2016 - 11:10

Żywienie bydła mlecznego

koszt oceny to około 10 zeta od krowy miesięcznie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 12:13
  •  

#5542 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 11:18

Żywienie bydła mlecznego

Ale niektóre mleczarnie dopłacaja do mleka od krów pod ocena, np u mnie 2gr do litra. Przy wysokiej wydajności ocena się zwraca- pewnie jakieś 10 tys litrów, ale trzeba też uwzględnić to jak dużo ta ocena daje :) bo bez niej wiele aspektów jest nie do osiagniecia rozród słabszy, komórki wyższe a i te 10 tys litrów cięzkie do osiagniecia :)

#5543 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 14 marzec 2016 - 14:03

Żywienie bydła mlecznego

Witam do dawki dla krowy dołożyłem 20% soi do śruty 15% sruty z qq+bufor. Daje 10kg wyslodek siano i sloma do woli a wydajność sie nie poprawiła 15l dziennie krowa rasa sim/montbeliarde to szczyt jej możliwości?

Dobrze karmiona ma szczyt od 30 do 100 dni. Mam tej rasy sztuki to 30-40 potrafią dawać. Efektu można oczekiwać nawet po 3 tyg, jeśli reszta jest ok...

Witam a jaki jest koszt wejścia pod ocenę i jak to wogole wygląda

Ok 10zł od sztuki dojnej miesięcznie. Raz w miesiącu zootechnik mierzy ilość od sztuki i bierze próby. Mleczarnia dopłaca zazwyczaj. U mnie też 2gr do litra. Przy średniej 20 l/dzień wychodzi na zero. Zootechnik założy karty krowom i jałówkom, będzie wpisywał z kwitów zacielenia, zasuszenia i porody. Poprostu pożądek zrobi:)

Na podstawie wyników i analizy pasz można zacząć przygodę z żywieniem lub zlecić to komuś mądrzejszemu. Słabe parametry świadczą o niedożywieniu, zbyt wysokie o otłuszczaniu przy małej produkcji. Gdy się zobaczy wyniki indywidualne, to widać jak nic nieznaczące są z mleczarni...

Edytowany przez przezuwaczka, 14 marzec 2016 - 14:12.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#5544 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 20:01

Żywienie bydła mlecznego Od marca jestem pod ocena, fajna sprawa dużo informacji ważnych nawet przy zasuszaniu krow wiemy czy leczyć czy podawać jakieś antybiotyki no i białko tłuszcz. U mnie mleczarnia dopłaca 1 gr także trochę musze dołożyć.
Lukash06

#5545 Share Jaca19855

Jaca19855

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 92 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 21:47

Żywienie bydła mlecznego

przesadziłem z tymi 10 tysiacami, przeżuwaczka ma racje przy 20 litrach wychodzi sie na zero :) albo nawet na lekki plus

#5546 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 14 marzec 2016 - 22:30

Żywienie bydła mlecznego A czy opłaca się to przy 10 sztukach

#5547 Share kiszOn

kiszOn

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego, zwłaszcza wykorzystanie zjawiska heterozji

Napisany 14 marzec 2016 - 22:38

Żywienie bydła mlecznego

żywienie mam oparte na kiszonce z qq i wysłodkach, do tego dostają kiszonkę ze zbóż zasianą jako poplon, z wyników jestem zadowolony

ale nieuchronnie zbliża się koniec balotów :(

czy brak kiszonki ze zbóż muszę uzupełnić słomą?

czy mogę zostawić samą qq i wysłodki? czy krowy będą gorzej przeżuwać i zakwaszą się?

#5548 Share Krzysztoffff

Krzysztoffff

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 10:26

Żywienie bydła mlecznego Na zakwaszenie w sumie zawsze możesz coś dać, poprawi mnie ktoś?

#5549 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 15 marzec 2016 - 12:03

Żywienie bydła mlecznego

Mam podobny problem, bo bele się kończą i już sieczkę wprowadziłam. Za miesiąc będzie swój paszowóz, więc będzie  mieszał wszystko, ale widzę, że mieszanie qq z sieczką i zwiększenie koncentracji białka(już 23%) w treściwych nieżle działa.

Bez celulozy(słoma, trawa) nie pociągną. To przeżuwacze i nie strawią niestety samych rozdrobnionych pasz. Musisz dodać dobrej jakościowo słomy, najlepiej pociętej na mniej niż 10 cm kawałki.

Ocena zawsze się opłaca. Może im gorzej, bo wysłanie zootechnika do małego stada kosztuje ich tyle samo, co do małego:) Ale po to są, więc trzeba się uprzeć. Najwyżej zawyżyć ilość krów na początek do 15szt i tyle.

Edytowany przez przezuwaczka, 15 marzec 2016 - 12:08.

#5550 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 13:38

Żywienie bydła mlecznego Ja mam więcej bel sianokiszonki niż kukurydzy i tu mam problem bo trochę mam za mało energii w dawce i będę zmuszony kupować wyslodki suche i moczyć. W tym roku na 20 krow i 20 jalowek sieje 6 hektarów kukurudzy wystarczy czy mało koledzy?
Lukash06

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5551 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 13:49

Żywienie bydła mlecznego a jaką słome najlepiej podawać chodzi mi czy ma to być słoma z owsa czy z innych zboż i czym tniecie słome na sieczke

#5552 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 15 marzec 2016 - 14:08

Żywienie bydła mlecznego ukaszProcho nie podałeś informacji podstawowych:

-w jakim wieku są jałówki bo wtedy wiadomo czy im dawać qq czy nie
jakie masz kl ziemi to są ważne rzeczy. Więc był bym ostrożny z mówieniem czy czegoś starczy czy nie ;)

#5553 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 15:11

Żywienie bydła mlecznego

Ja mam więcej bel sianokiszonki niż kukurydzy i tu mam problem bo trochę mam za mało energii w dawce i będę zmuszony kupować wyslodki suche i moczyć. W tym roku na 20 krow i 20 jalowek sieje 6 hektarów kukurudzy wystarczy czy mało koledzy?

Powinno spokojnie wystarczyc ja kiedys karmilem z 6 h ponad 30 krów przy dobrym roku , a jałowki moga sie obejsc bez kukurydzy.Łatwo je zatuczyc , a takie szybko rosnace potrzebuja bardziej białka niz energii. Moje zawsze dostaja slabsze bele , siano , duzo slomy , sruta , troszke paszy 20% białka , a w tym roku to nawet bez bel i zacielam przewaznie 13 msc.

a jaką słome najlepiej podawać chodzi mi czy ma to być słoma z owsa czy z innych zboż i czym tniecie słome na sieczke

Owsianka , a najlepiej jeczmianka. Ja daje do wozu ,ale mozna , maszynami naszych ojców i dziadków , takimi co sie kiedys sieczke cieło :)

#5554 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 15 marzec 2016 - 17:01

Żywienie bydła mlecznego Do wozu najlepsza jest pszenna słoma. I tylko taka powinna być stosowana.

#5555 Share ukaszProcho

ukaszProcho

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 216 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 17:30

Żywienie bydła mlecznego Sory nie sprecyzowalem jalowki zacielone wogole nie dostają chodziło mi o takie do momentu krycia. I małe cielaki.
A ziemię to praktycznie V klasa trochę IV. Co do roku to jak będzie jak w tamtym to napewno nie starczy te 6 hektarów.
Kupiłem kuku xxilo, saxofon i vasili. Myślę że wypali.
Lukash06

#5556 Share Rols

Rols

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 19:26

Żywienie bydła mlecznego

Witam. Chciałbym zrobić MPU 19,5% białka dla krówek opartą na ziarnie kukurydzy tylko nie wiem jakie białko dać: żwaczowe ( rzepak) czy jelitowe (soja). Czy moze dać im 50/50 ?? To ma być MPU dla krów do 200 dnia laktacji w ilosci 0,5-1kg na sztukę na dzień . 

#5557 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 15 marzec 2016 - 19:33

Żywienie bydła mlecznego

Nam na 18 krów i jakiej 10 jałowic wcześniej szło ok 4.2ha jak był dobry rok to do września starczały klasy gleby V,IV a teraz siejemy na lepszych i na tych co wcześniej i nie dajemy jałowicom także jest trochę inaczej ;)

#5558 Share GrzesiekAgro

GrzesiekAgro

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 34 postów

Napisany 16 marzec 2016 - 20:52

Żywienie bydła mlecznego

Do wozu najlepsza jest pszenna słoma. I tylko taka powinna być stosowana.

rolstudent akurat nie mam i raczej nie bede mial pszennej :). A dlaczego tylko taka??

Witam. Chciałbym zrobić MPU 19,5% białka dla krówek opartą na ziarnie kukurydzy tylko nie wiem jakie białko dać: żwaczowe ( rzepak) czy jelitowe (soja). Czy moze dać im 50/50 ?? To ma być MPU dla krów do 200 dnia laktacji w ilosci 0,5-1kg na sztukę na dzień

To i to masz dostepne w jelicie z tym , ze chyba soji 35 % , a rzepaku 25. na taka premie lepsza bedzie soja.

Do wozu najlepsza jest pszenna słoma. I tylko taka powinna być stosowana.

rolstudent akurat nie mam i raczej nie bede mial pszennej :). A dlaczego tylko taka??

Witam. Chciałbym zrobić MPU 19,5% białka dla krówek opartą na ziarnie kukurydzy tylko nie wiem jakie białko dać: żwaczowe ( rzepak) czy jelitowe (soja). Czy moze dać im 50/50 ?? To ma być MPU dla krów do 200 dnia laktacji w ilosci 0,5-1kg na sztukę na dzień

To i to masz dostepne w jelicie z tym , ze chyba soji 35 % , a rzepaku 25. na taka premie lepsza bedzie soja.

#5559 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3191 postów

Napisany 16 marzec 2016 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego Pszenna jest twarda i lepiej drażni żwacz. Pszenżytnia lub żytnia są niewiele gorsze a krowy jedzą chętniej niż pszenną.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5560 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 17 marzec 2016 - 06:58

Żywienie bydła mlecznego

Kupiliśmy wczoraj Glicerynę 80% piszę że od 200-400 gram coś w tych granicach musiał bym zerknąć tak im dawać czy zmienić to? Ciekawe jak to będą pobierały krowy ;)