Polecane posty

Morfek    49

powiedz kiedy Ci sie to zaczęło wszystko i jaki czas po tym miales ocenę? I jaki czas juz utrzymuje sie biegunka ile dni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Dorzuć rzepaku soi tym pierwiastkom bo ewidentnie brakuje białka, wtedy wszystko samo się unormuje. ogranicz sode do 200g, sianokisz. do woli, kukurydze ile tam dajesz tyle dawaj i będzie ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Z sody zrezygnowałbym w ogóle jeśli podasz bufor, który działa mniej agresywnie. Flora żołądkowa jest na wykończeniu i stąd biegunki i trzeba czasu na ustabilizowanie. Najlepiej podać do pyska z drożdżami i czymś na trawienie, bo masz pewność, że dostała. Siano miało być dla poprawienia struktury, żeby lepiej przeżuwały i buforowały żwacz. Suche, włókniste powinno zagęścić kał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Też jak kolega wyżej powiem zrezygnuj z sody przy 4kg/dobe paszy treściwej jest to bezcelowe. Przy mocno lejących biegunkach podaje dwie saszetki rozpuszczonego Stopvet (takie ziółka na biegunkę). Soi i rzepaku to powoli w niewielkich ilościach, energii to one mają ciut przy dużo przy tym % białka do ilości litrów (ja bym na jakiś czas podawał tyle samo kuku ale 2kg śruty aż biegunka przejdzie) dużo sianokiszonki bdb jakości najlepiej pierwszy skos na przemian z dobrym sianem. Długotrwała kwasica prowadzi do wrzodów racic

 

Nie dajesz czasem ziemniaków?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiedz kiedy Ci sie to zaczęło wszystko i jaki czas po tym miales ocenę? I jaki czas juz utrzymuje sie biegunka ile dni?

 

Z jedną zaczęło się już koniec listopada/początek grudnia a z tą drugą trochę póżniej,

 

 

Dorzuć rzepaku soi tym pierwiastkom bo ewidentnie brakuje białka, wtedy wszystko samo się unormuje. ogranicz sode do 200g, sianokisz. do woli, kukurydze ile tam dajesz tyle dawaj i będzie ok.

 

Z tym to raczej wątpie, będzie się lało niesamowicie... Sode ogranicze napewno, ale rzepaku i soji raczej mnie to nie przekonuje

 

Z sody zrezygnowałbym w ogóle jeśli podasz bufor, który działa mniej agresywnie. Flora żołądkowa jest na wykończeniu i stąd biegunki i trzeba czasu na ustabilizowanie. Najlepiej podać do pyska z drożdżami i czymś na trawienie, bo masz pewność, że dostała. Siano miało być dla poprawienia struktury, żeby lepiej przeżuwały i buforowały żwacz. Suche, włókniste powinno zagęścić kał.

Ok, dam algi 100g, drożdże 50g i coś na trawienie, no  i wleje do pyska, chociaż nie wie czy wlew jest akurat dobry, bo dostają wszystko jednorazowo, a gdybym posypał to pobierają przez cały dzień.

Proponujesz dawać samo siano i nic więcej? Czy kuku i sianokisz też ma iść z tym sianem?

 

Też jak kolega wyżej powiem zrezygnuj z sody przy 4kg/dobe paszy treściwej jest to bezcelowe. Przy mocno lejących biegunkach podaje dwie saszetki rozpuszczonego Stopvet (takie ziółka na biegunkę). Soi i rzepaku to powoli w niewielkich ilościach, energii to one mają ciut przy dużo przy tym % białka do ilości litrów (ja bym na jakiś czas podawał tyle samo kuku ale 2kg śruty aż biegunka przejdzie) dużo sianokiszonki bdb jakości najlepiej pierwszy skos na przemian z dobrym sianem. Długotrwała kwasica prowadzi do wrzodów racic

 

Nie dajesz czasem ziemniaków?

Ziemniaków nie daje.

Treściwej  też nie dostawają teraz praktycznie wgl; 0,5-1kg idzie, bo jak dam więcej to biegunka.. Ale zwiększać mimo to do tych 2kg?

Ale wgl nie dodawać kwaśnego w mieszankę treściwej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Siano z sianokiszonką możesz dawać przemiennie, byle tylko jadły. Ja wlewów już zrobiłem całą masę i nigdy krowom nie szkodziło. Drożdży to 100 g daj. Do wlewek dorzuć 200 ml glikolu i na pewno jakieś dodatki przeciwbiegunkowe z kory dębu itp. Zanim żwacz się ustabilizuje minie trochę czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Moim zdaniem te zmiany dawki to powoli bo krowy nie lubią drastycznych zmian. Jak dajesz no 1 lg treściwej i walniesz takiej krowie od razu 2 kg z jej słabym żołądkiem to będzie łac napewno. Siano i jeszcze raz siano tylko dobre.

Edytowano przez ukaszProcho

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

tomala1111111 kwasica jest z nadmiaru energii i niedoboru białka!!! I to nawet potwierdzają tabulogramy jeżeli ktoś wczesniej napisał aby dorzucić rzepaku i soji to mówisz że Cię to nie przekonują a co Cię przekona to że padną? To Cię przekona bo one chorują na własne życzenie, jezeli sam sobie nie radzisz to zaproś zywieniowca który pomoże ustalić dawkę aby białko i energia się rownoważyły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

kwasica jest z niedoboru pasz objetosciowych glownie bo z objetosciowki krowa 30,40 50 dyszek nie da chodzby nie wiem co i jak ktos przesadzi z ""dozywianiem" to ma problem.U mnie przy wydajnosci 7 tysia do gory problem ten nie istnieje i fajnie i ciesze sie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

To co twoim zadaniem krowa powinna dostać jako pierwsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macin87    71

Kwasice sprawdzamy przeliczając stosunek tłuszczu do białka jeżeli poniżej 1,2 to kwasica lub poziom tłuszczu poniżej 4%- lecz to tylko teoria. Główną przyczyną powstawania kwasic są złe proporcje pasz objętościowych (włókno surowe) do pasz energetycznych (czyli skrobi a zwłaszcza szybko fermentujących jak śruty zbóż)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7137

Nawet paszami objetosciowymi można zakwasić jeżeli daje sie na pusty żołądek kiszonkę z kukurydzy czy wysłodki. Jakim dożywianiem 4 kg co to jest? Kwasica nie zależy od wydajności tylko od podejscia hodowcy

W takim razie co dac na pusty żołądek? Jestem ciekaw bo całe życie na początek sianokiszonka idzie przed tresciwa z qq. Schabowych im nasmażyć? :D

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Czytaj ze zrozumieniem i nie osmieszaj sie
nie tresciwa z qq tylko kiszonka z qq bo teraz rozmawiamy która objetosciowa powinna iść pierwsza a ty wyjezdzasz z jakaś tresciwa o kotletach już nie wspominając

Edytowano przez mariaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7137

Aa sorki nie odswiezylem strony.
A co do osmieszania to na jakiej podst twierdzisz, że nie można dawać qq na pusty żołądek? Wcześniej odkad pamietam dostawały samą qq na obiad 20kg na pusty zlob i żadnej kwasicy nie było


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Dlatego tak twierdze ponieważ w tamtym roku jak jeszcze nie miałem wozu to wszystkie mi sie zakwasily bo zaczynałem od wysłodków i kiszonki qq ale to tylko tak z doswiadczenia piszę u kogoś innego może być inaczej a wiem że to tylko dlatego bo później zacząłem dawać po trochu siana podczas dojenia i kwasica przeszła a tresciwej nic nie zmieniałem ani ujmowałem

Edytowano przez mariaci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7137

Kiedyś koleżanka @przeżuwaczka fajnie napisała "nawet najkwaśniejsza kiszonka nie zakwasi krowy"

I nie edytuj wcześniejszych postów po kilka razy bo piszesz jedno ja odp, a za chwilę zmieniasz całkowicie. Zastanów się zanim coś napiszesz i dopiero dodawaj

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

To zdanie jest wyrwane z kontekstu jeżeli dobrze pamietam to napisała to odnośnie sianokiszonki a to pasza białkowa, białkowe nie prowadzą do kwasicy wręcz przeciwnie do zasadowicy
Jeżeli ci sie nie podoba moje edytowanie to proszę bardzo ale nie pisz takich glupot że pisze jedno a później zmieniam, szkoda że nie cytowałeś mojego posta to byś sobie porównał, i życzę Ci abyś uważnie czytał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7137

No niestety teraz już nie widać co napisałeś. Nie ma o czym gadać skoro jawnie robisz mnie w konia, a potem piszesz że nieuważnie czytam. żegnam pana


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Nawet nie musiałem robić bo sam sie robisz w konia
Wiadomo ze łatwiej złożyć wine na kogoś ale nie udało ci sie tym razem i skończ tą bezsensowna gadkę żegnam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Nie rozumiem o co wam chodzi? Chyba każdy daje najpierw kiszonke z kuku na to kwaśny weglan później treścia i do oporu sianokiszonka.
A co masz do siana? Daje siano i nie widzę w tym nic złego (trochę to nie szkodzi tylko leczy).
Jak ktoś pakuje 10 kg treściwej to kwasica murowana bez buforu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2695

Ja z samego rana tak jak poprzednicy, qq + wysłodki na to treściwa i zaraz po rozdaniu jej idę z widłami i staram się wymieszać to co im zadałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7137

U mnie z rana przy scieleniu rzucam słomy pod nogi, która chce to skubie, potem może z 1kg sianokiszonka, qq na to tresciwa i sianokiszonka. Na obiad 13-14 dorzucam sianokiszonki 17:30 qq tresciwa i sianokiszonka. Ale nie widzę problemu żeby na pusty zlob dawać qq


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Nie ma wątpliwości że najlepszy jest paszowóz, no chyba że ktoś ma wątpliwości to pisać podyskutujemy na ten temat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj