Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6317 odpowiedzi na ten temat

#5441 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 21:27

Żywienie bydła mlecznego

Jeszcze zobaczę ale pojadę do ODR ewentualnie jakiś botanik :)

PS: dam znać czy uważać na to jakby ktoś kupował

Edytowany przez PolskiRolnikt, 04 marzec 2016 - 21:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:57
  •  

#5442 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 04 marzec 2016 - 22:36

Żywienie bydła mlecznego Rols wezwij weterynarza niech przebada krowę pod kątem ketozy. Porobi badania i wtedy będzie wiadomo. O reszcie niech się wypowiedzą inni bo i my również mamy problemy z ketozami a więc dopiero nabywamy wiedzę ale jak pisał kilka stron wcześniej rolstudent trzeba pamiętać o tym aby "Najważniejsza rolę w tym cyklu odgrywają cukry proste. I dopuki tego nie zrozumiemy ketozy będą. Gdy krowa ma mało cukru A trawi tłuszcze. Powstają ciała ketonowe. I mamy ketozy.
Gdy dostarczamy tylko tłuszcze sytuacja się pogłębia. Dlatego bardzo ważne jest dawanie dla krów cukrów prostych które są glukopladtydami. Czyli pomagają trafić tłuszcze do glukozy A nie ciał ketonowech."

#5443 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 23:41

Żywienie bydła mlecznego Masz w stadzie jakiś problem żywieniowy. Pomijając złe warunki( nie wiem jak są utrzymywane) to najczęściej kłopoty z racicami powoduje podkliniczna kwasica utrzymująca się od dłuższego czasu. Stosujesz dodatki wzmacniające racice? Kwasica powoduje kukawizny itp, te z kolei osłabiają apetyt, ograniczają przemieszczanie a to prowadzi do ketozy.
Może inni doświadczeni niech się wypowiedzą.

w piatek była korekcja racic niektóre miały >15miesicy od poprzedniej
5 wrzodów na 18krówx4 nogi
2 nogi z zanokcica
po korekcji dziegiec pedzlem
mam problem z 1 krowka 8letnia bardzo dobra dojka kondycja ma słabą 5-6zeber widac
od srody nie potrafi stać w wtorek stała na 2 nogach reszte oszczedzala i sie opierała o słupek
wczoraj ja podnieślismy to na przednie stała tylna 1 troche ale 2 nie chce a wrzoda nie miala zadnego
co zrobić?
apetyt dobry chec do życia również

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5444 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 04 marzec 2016 - 23:42

Żywienie bydła mlecznego

Kiedyś też mieliśmy duży problem z ketozami ale jakoś od półtora roku może lepiej odpukać nie było przypadku. Bardzo ważne żeby nie zatuczyć krowy na koniec laktacji i zasuszeniu. Jałówki przed porodem dostają kexxtony, wiadomo ich najbardziej szkoda. A poza tym wszystkim sztukom na trzy tygodnie przed porodem stopniowo wprowadzamy laktacyjny TMR na 30 litrów żeby się przyzwyczaiły. 

#5445 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 05 marzec 2016 - 08:53

Żywienie bydła mlecznego Korekcja napewno im pomoże. Przyczyn może być wiele np:
-za rzadko korekcja,
-wilgoć,
-krótkie stanowiska,
-niedobory witamin i minerałów,
-długotrwała kwasica metaboliczna,
-duży spadek wagi po wycieleniu i zmniejszenie torebki tłuszczowej w racicy,
-i wiele innych.

Ta leżąca wydziwiała przed korekcją, czy dopiero po? Może za cienka podeszwa. Można jej dać na wzmocnienie np. Revive jeszcze. Zwiększenie w dawce energii obowiązkowo(wysłodki, kukurydza itp).

Mnie rok temu w diagnozie pomagał wet pracujący z gościem od korekcji. Będzie cieplej, to też zrobie. Ciekawe, co za kwiatki wyjdą.

Edytowany przez przezuwaczka, 05 marzec 2016 - 08:56.

#5446 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 18:56

Żywienie bydła mlecznego

Korekcja myślę nad tym ,u mnie stado co roku w okresie letnim i jesiennym przebywa na pastuchu,to sie racice ścierają jednak mysle nad korekcją żeby wszystko było pod kontrolą  ale nie mam doświadczenia  w tym temacie.Jakie firmy oceniacie pozytywnwie i jaki jest średni koszt na sztukę?????

Korekcja myślę nad tym ,u mnie stado co roku w okresie letnim i jesiennym przebywa na pastuchu,to sie racice ścierają jednak mysle nad korekcją żeby wszystko było pod kontrolą  ale nie mam doświadczenia  w tym temacie.Jakie firmy oceniacie pozytywnwie i jaki jest średni koszt na sztukę?????

#5447 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 05 marzec 2016 - 20:51

Żywienie bydła mlecznego U mnie robi brat mojego weterynarza. Brał 20 od sztuki, czyli 5 od kopytka.

Też nie robiłam z tych samych powodów (wybieg 3-4 godz dziennie) i jedna starsza ma zjechane piętki i ciągle problemy z nogami, a to moja matka stada i emeryture ma obiecaną:)

Edytowany przez przezuwaczka, 05 marzec 2016 - 20:55.

#5448 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 05 marzec 2016 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego

Kilka lat temu tez miałem problem z kulawiznami i wrzodami u krów. Na pewno było to spowodowanie złym żywieniem i zakwaszeniem . Nawet ten co robił korekcje pokazywał mi kopyta że są bardzo miękkie i nożykiem skrobał jak marchewkę . Czyściłem 12 krów a potrafiło być 16 opatrunków ale to wszystko przez moją niewiedze.

Dziś już nie mam takich problemów ale zdarzają się jeszcze czasami wrzody ale to u starszych krów .

Robię korekcje 3 razy do roku niektóre krowy mają dwa razy a niektóre raz to zależy jak kopyta im rosną .

A wszystko zależy tylko od żywienia i w małej części ma się od wieku krowy

Kilka lat temu tez miałem problem z kulawiznami i wrzodami u krów. Na pewno było to spowodowanie złym żywieniem i zakwaszeniem . Nawet ten co robił korekcje pokazywał mi kopyta że są bardzo miękkie i nożykiem skrobał jak marchewkę . Czyściłem 12 krów a potrafiło być 16 opatrunków ale to wszystko przez moją niewiedze.

Dziś już nie mam takich problemów ale zdarzają się jeszcze czasami wrzody ale to u starszych krów .

Robię korekcje 3 razy do roku niektóre krowy mają dwa razy a niektóre raz to zależy jak kopyta im rosną .

A wszystko zależy tylko od żywienia i w małej części ma się od wieku krowy

#5449 Share Rols

Rols

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 06 marzec 2016 - 14:10

Żywienie bydła mlecznego

Wróciłem teraz z 20,8% na 18,8 % białka. Czy to pomoże ?? ( czyli zmniejszyłem ilość soi i rzepaku i w to miejsce wstawiłem śrutę zbożową żeby 18,8% białka wyszło) 

Edytowany przez Rols, 06 marzec 2016 - 14:14.

#5450 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 02:02

Żywienie bydła mlecznego Czemu wogóle podnosiłeś? Czy są słabsze wyniki mleka, słabsze bele, czy co?
Mnie skiepściły się bele, więc mleko się zmniejszyło mimo podniesienia białka.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5451 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 11:39

Żywienie bydła mlecznego

W ODR powiedziano że ta roślina to Podagrycznik pospolity na wikipedii "Pasza z tej rośliny jest nieszkodliwa dla zwierząt, jednak mało pożywna i wodnista. Bydło zjada ją niechętnie." "Ma działanie regenerujące organizm,odtruwające,moczopędne,przeciwreumatyczne,również przeciw podagrze,stąd nazwa rośliny."

Coś takiego jak ktoś był ciekawy co to było w beli :D

#5452 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 20:49

Żywienie bydła mlecznego

Super. Czyli wartościowy towar :)

U mnie rewolucja. Aż głowa boli od wrażeń. PIERWSZY PMR UMIESZANY I PODANY. Paszowóz wzięty na próbę, ale jesteśmy zachwyceni. To krok milowy w naszej przygodzie z hodowlą bydła :) Jutro jadę obejrzeć jeszcze dwa modele u rolników, organizujęmy kasę i muszę go mieć jeszcze w tym miesiącu :) Dla niego kredyt , ani leasing nam nie straszny.

Edytowany przez przezuwaczka, 07 marzec 2016 - 20:50.

#5453 Share Rols

Rols

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 20:53

Żywienie bydła mlecznego

Podnosiłem bo chciałem mocznik zwiększyć. Bele są o podobnej wartości. Przez 3 tygodnie od zwiększenia było oki a teraz najwyraźniej zaczęło to działać. Mocznik sie podniósł ale w przeciągu 6 dni ponad 200l na zabranie zginęło 

#5454 Share GR_Stachnik

GR_Stachnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego

Super. Czyli wartościowy towar :)

U mnie rewolucja. Aż głowa boli od wrażeń. PIERWSZY PMR UMIESZANY I PODANY. Paszowóz wzięty na próbę, ale jesteśmy zachwyceni. To krok milowy w naszej przygodzie z hodowlą bydła :) Jutro jadę obejrzeć jeszcze dwa modele u rolników, organizujęmy kasę i muszę go mieć jeszcze w tym miesiącu :) Dla niego kredyt , ani leasing nam nie straszny.

Na jaki model się decydujesz przy takiej obsadzie? Może być priv :)

Edytowany przez GR_Stachnik, 07 marzec 2016 - 21:20.

#5455 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:20

Żywienie bydła mlecznego

Na pewno wystarczy mi 5 m3 z pionowym ślimakiem. Dzisiaj stoi u mnie DafAgro. Mam jeszcze na oku Euromilka i Pronar. Ten ostatni ma od reszty niższą cenę i lepsze wyposażenie i jest od ręki 15 km ode mnie. Muszę tylko zobaczyć go przy pracy. Może jutro się uda, bo na udostępnienie trzeba czekać prawie 2 mies.

#5456 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:25

Żywienie bydła mlecznego

NIeee rób tegooo 5m3 do niczego się nie nadaje! Minimum 7m3, a najlepiej 8. Uwierz, sam męczę się z piątką... najgorszy zakup w moim gosp.

#5457 Share GR_Stachnik

GR_Stachnik

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 107 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:25

Żywienie bydła mlecznego

Jestem ciekaw efektów i mozliwości przełożenia na własne potrzeby :) 

Mam do dyspozycji prócz kukurydzy i sianokiszonki - kiszone wysłodki i nie wiem jak to się ma do paszowozu...

#5458 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 21:40

Żywienie bydła mlecznego Jak przerzucisz się na pryzmy to piątka może Ci wystarczy, ale z belą nie da rady zbyt długo. Najlepiej to mieć pocięte nożami lub mieć wycinak 3w1. Tylko pronara nie kupuj. Kształt zbiornika to porażka konstrukcyjna. Przez bardzo szeroką górę i stosunkowo mały ślimak pasza stoi po bokach a miele środek. Takim sposobem nie uzyskasz dobre struktury. Przyjrzyjcie z mężem filmy na yt jak mieszają EM i Pronar a zobaczysz o czym piszę. W EM wszystko miesza się intensywnie i nie zatrzymuje jeśli przeciwostrza odpowiednio ustawione.Daf-agro to to samo co alima to przyjrzyj się tym wozom. Alima jednak podaje inaczej pojemność i ich 10 m.wygląda jak 8 m konkurencji. Ściany i ślimak z cieńszych materiałów. Zastanowcie się dobrze, poczytajcie temat o jaki wóz paszowy wybrać, bo to inwestycja na lata. Przypomnę wóz powinien mieć te 20% zapasu w pojemności. Przeładowany wóz kiepsko i długo miesza.

#5459 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 07 marzec 2016 - 21:42

Żywienie bydła mlecznego Mi też się marzy nowy wóz. Coś takiego

http://olx.pl/i2/ofe...tml#:793e6612d7

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5460 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 07 marzec 2016 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego Właśnie dla tego muszę pojeżdzić i poolądać. Dobrze by było wszystkie przetestować:) Dzisiaj wrzuciliśmy całą belę słomy. Sciął pięknie na sieczkę. Belę o wadze 640 kg tylko bzyknął z sześdziesiątką. 10 metrowy wypełniony był w 80 %, a ja to będę skarmiać przynajmniej 2 dni. Mniej wypełniony paszowóz słabiej miesza i nie wykorzystuje swoich możliwości. Wolę mieszać dwa razy niż mieć gorzej wymieszane. Ogólnie mimo ręcznego rozładunku pracy dużo mniej...

Rolstudent sprzęt marzenie. Ja wyżej siebie nie podskoczę. Prosty polski mi wystarczy. Byle by się sprawdził.

Edytowany przez przezuwaczka, 07 marzec 2016 - 22:34.