Polecane posty

ChiquitaB    754

czyli z takich trzech ras wychodzi wszystko to co u każdej najlepsze tak?

W sumie to i tak jak postawię nową oborę to 2/3 stada będzie kupna z hodowli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Dokładnie tak :D

Edytowano przez milanreal1
cytowanie poprzedniego posta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

jak widziałeś, czemu martwe ? mont miałem z mazowieckiego centrum Rpallo i Richoret


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli masz katalog to sobie spojrz na cechy funkcjonalnei jest martwo urodzone (buhaj) i martwo urodzone (corki) oba wskazniki bardzo wysokie to oznacza ze jest duze ryzyko martwych cielat jak i tego ze corki jego beda rodziły martwe cieleta A co do montbeliardow to z jakiego kraju one były? no my mamy po orginalnym francuskim teraz bedzie juz drugie wycielenie miała na poczatku stycznia to doiła tak kolo 30l na dzien i doiła bardzo rowno a podczas zmiany trawy jak nieraz gorsza czy cos to reagowała najmniej luz wogole my jestesmy bardzo zadowoleni taeraz mamy taka %miesiecy po buhaju Gala

 

+10%, 4 razy cytowanie to zdecydowanie za duzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Atsihosam    12

Koledzy a może polecicie jakąś literaturę związaną z genetyką krów mlecznych bądź ich żywieniem. Najlepiej jak byście mieli coś na ebooku. Będę wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

Witam parametry mojego mleka tł-3,7 białko 3,1 mocznik 40-80mg/l Po wynikach widać że mam chyba źle ułożoną dawkę pokarmową albo czegoś moim krówkom brakuje . Proszę o pomoc , rady w żywieniu . Czy ktoś umie układać dawki . Mam do dyspozycji kiszonkę z kukurydzy, sianokiszonkę , siano, pełnoporcjówkę 18% białka, śrutę własną . Średnia wydajność dzienna od sztuki waha się od 14-22 l. Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

podaj więcej szczegółów ile dajesz czego na pysk, w jakich godzinach, czy masz TMR, krowy są w jakiej fazie laktacji, napisz coś o wyglądzie siakiosznki (kiedy kosisz trawy, udział motylkowych czy jest, łąkowa siana, mokra sucha) to samo tyczy się kukurydzy, terściwa kupna ? zaraz pomożemy


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kobra89    71

Widze odrazu ze masz zaniżony mocznik norma to 150-300mg/l, za dużo energi za mało białka.


Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

jezeli nie podasz wiecej danych to co najwyzej moge ci powiedziec ze musisz cos zmienic czegos dodac czegos ujac bo ten mocznik jest tragiczny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

podaj więcej szczegółów ile dajesz czego na pysk, w jakich godzinach, czy masz TMR, krowy są w jakiej fazie laktacji, napisz coś o wyglądzie siakiosznki (kiedy kosisz trawy, udział motylkowych czy jest, łąkowa siana, mokra sucha) to samo tyczy się kukurydzy, terściwa kupna ? zaraz pomożemy

 

 

Dzienna dawka

godz-7.00

-w zależności od wydajności i fazy laktacji

-ok od 8-13 kg kiszonki z kukurydzy na sztukę(ma średnią wilgotność)

- kupna mieszanka pełnoporcjowa z 18% białka od 0.5-1.5 kg/szt plus po ok.1kg na sztuke śruty własnej ( mieszanka +pszenżyto)

poźniej sianokiszonka do wieczora i potem ok godz 17.00 znowu to samo co rano

Sianokiszonka jest z traw łąkowych i z traw polnych(w tym roku siałem mieszanka traw+ koniczyna ok.15%)

Kiszonka jest raczej mokra. Narazie Skarmiam z traw łąkowych a polna trzymam jak mie się kukurydza skończy chociaż myslę że mi wystarczy qq na cały rok.Nie mam paszowozu, część krów jest na początku a część na końcu laktacji

Edytowano przez simental22

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

musisz zdecydowanie dolozyc białka do dawki jakiejs sruty poekstrakcyjnej i nic nie piszesz o premiksie moze warto by jakis zastosowac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slaw17    22

znaczy z tego co widziałem to u tych NRFow jest ryzyko urodzenia martwych cielat z winy buhaja zwłaszcza ten Hoston a powiedz mi skad miałes to nasienie montbeliardów do krzyzowania

 

Osobiście mam NRF-y ( 1,2 i 3. pokolenie) i jeszcze się nie zdarzyło aby z winy buhaja był martwy poród. Z mojej winy to się dwa razy zdarzyło. Raz krowa cieliła się w nocy a cielak był cały w błonie, drugi raz za długo czekałem z ciągnięciem cielaka (jałówka nie miała parcia). NRF-y bardzo łatwo i szybko się cielą. Nawet za szybko ponieważ wejdę do obory i z krową wszystko ok. a po godzinie już potrafi być wycielona.


antyfan AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

podejrzewam że masz zbyt mało energii z kuku i białka również, proponuję dołożyc kukurydzy do treściwej.prosto do żłoba ok. 1kg na szt. dziennie ewentylanie suszone wysłodki buraczane oraz 1 kg soi lub 1,2 kg-1,4 śruty rzepakowj(jeszcze lepszy byłby makuch ) paramtery powinny się poprawić, to wszystko powinno być zastosowan pod warunkiem że sianokiszoki mają do oporu tzn. tyle aby niedojadów zostało jak najmniej. tyle czystej teroii, w praktyce wierzymy jakie masz pasze objętościowe i treściwe :)


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

ale w sumie nie mozesz byc pewny czy cielak w błonie był zywy jak i tego ze ten drugi tez juz mogł byc nie zywy u nas tez jałowka po peterslundzie (SRB)miała nie zywego i tez mozna powiedziec ze moze za pozno poszli bo mnie akurat nie było ale czy na 5porodow jeden niezywy to nie jest duzo bo mi sie wydaje ze duzo HF jak kryjemy Canvasem to wcale nie wstajemy i jak sie pojdzie rano to cielaki juz lataja przewaznie po oborze jezeli sie cieli w cocy nawet wczoraj sie cieliła tez sama i jałoszka :lol: Takze u nas hf jeszcze sie nie zdazył jak siegam pamiecia a troche siegam ;) przynajmniej pojedynczy bo kiedys blizniaki sie oba zmarnowały zanim lekarz przyjechał były zaplatane i wydaje mi sie ze jezeli jest ten wskaznik umieszczony przy nich to po cos tam jest gdzies tu na forum juz ktos pisał tez ze miał NRFy niezywe ale to jest wskaznik statystyczny ry mozesz miec wszystko ok a u kogos moze sie zmarnowac kilka

Atomik-ale wydaje mi sie ze jezeli pisze 8-13 kg kukurydzy rano i wieczorem to samo czyli jak da 16-26 kg kukurydzy na dzien to w zupełnosci wystarczy na ta produkcje nawet za duzo chyba ze zle zrozumiałem i tyklo tresciwe daje wieczorem ale skoro pisze to samo co rano wiec kukurydza tez no i te troche sruty zbozowej to tez jednak energia ja bym narazie energie zistawil w spokoju chyba ze daje tylko te 8-13 to bym tez dołozył i moze jak masz siano to dozuc im na noc dobra pasza strukturalna powinna podniesc tłuszcz a poekstrakcyjne białko

Edytowano przez komodo

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

tak ale ta kiszonka może mieć niską koncentrację energii poprzez małą ilość ziarna, nierozdrobnienie czy też zawatrość suchej masy na naiskim poziomie, przy tych parametrach uważam że brakuje i energii i białka

 

co do nie kontrolowanych porodów, zdarzało mi się że cielę rano już było poza łonem matki od dłuższego czasu jednak czasem na skutek przyduszenia z powodu długiego przebywania w kanale rodnym czy to pysk w błonie ciele zdrowe może umrzeć, ja raz miałem przypadek że jak poszedlem ciealk już wyskoczył jednak tak neifortunnie ułożył się w kanale że miał podwinetą nogę i glowę przez co sie niemal udusił, długo go reanimowaliśmy ale załapał oddech. Dlatego uważam że o śmiertelności cieląt najlepiej jest mówić jak się jest przy całej akcji porodowej bo czasem gdy nie ma człowieka może zdarzyć się przypadek że właśnie tym razem powinien być na miejscu. taki ejest moje zdanie

Edytowano przez atomik

wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

bylismy kolega na praktykach w holandi tam krowa czy jalowka niezaleznie ma sie cielic sama co jakis czas zajarzec i konic zebys ty widział jaki opi..dul dostalismy jak nie wiedzielismy i cieliła sie jałowka a my załozylismy jakies tam sznurki i ciagnelismy i ja uwazam ze jezeli krowa jest po hf i cielak jest ułozony prawidłowo to nie ma potrzeby ingerowania w naturebo po miesnych lub do jałówek to zawsze wstajemy zagladac bo nigdy nie wiadomo a normalnie to o tej 23 sie zajrzy i pozniej to juz o 5ale wiadomo ze jak pojdziemy o tej 23 i bedzie juz widac pecherz lub nogi to nikt nie zostawi tego do rana bo jednak najlepiej jest po ok pol godzinie dosadzic malucha zeby sie wzmocnił siara praktyka pokazuje ze takie cielaki sie lepiej chowają.A mielismy przypadek z jałowka po jerseyu ze cielaka wyciagnelismy wszystko było ok i to nie trwało długo bo bylismy i tylko raz zabeczał i zdech

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

to jest racja, często tak jest że jak zabeczy zarz po urodzeniu to nie przeżyje


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
simental22    0

ale w sumie nie mozesz byc pewny czy cielak w błonie był zywy jak i tego ze ten drugi tez juz mogł byc nie zywy u nas tez jałowka po peterslundzie (SRB)miała nie zywego i tez mozna powiedziec ze moze za pozno poszli bo mnie akurat nie było ale czy na 5porodow jeden niezywy to nie jest duzo bo mi sie wydaje ze duzo HF jak kryjemy Canvasem to wcale nie wstajemy i jak sie pojdzie rano to cielaki juz lataja przewaznie po oborze jezeli sie cieli w cocy nawet wczoraj sie cieliła tez sama i jałoszka :lol: Takze u nas hf jeszcze sie nie zdazył jak siegam pamiecia a troche siegam ;) przynajmniej pojedynczy bo kiedys blizniaki sie oba zmarnowały zanim lekarz przyjechał były zaplatane i wydaje mi sie ze jezeli jest ten wskaznik umieszczony przy nich to po cos tam jest gdzies tu na forum juz ktos pisał tez ze miał NRFy niezywe ale to jest wskaznik statystyczny ry mozesz miec wszystko ok a u kogos moze sie zmarnowac kilka

Atomik-ale wydaje mi sie ze jezeli pisze 8-13 kg kukurydzy rano i wieczorem to samo czyli jak da 16-26 kg kukurydzy na dzien to w zupełnosci wystarczy na ta produkcje nawet za duzo chyba ze zle zrozumiałem i tyklo tresciwe daje wieczorem ale skoro pisze to samo co rano wiec kukurydza tez no i te troche sruty zbozowej to tez jednak energia ja bym narazie energie zistawil w spokoju chyba ze daje tylko te 8-13 to bym tez dołozył i moze jak masz siano to dozuc im na noc dobra pasza strukturalna powinna podniesc tłuszcz a poekstrakcyjne białko

 

Daje tyle kuku rano i tyle samo wieczorem czyli ok 16-26 kg/szt. CZy jak dodam więcej śruty to parametry mi się poprawią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

u nas dzisiaj był tak duży byczek jak się krowa cieliła że w czterech się męczyliśmy i niestety nie przeżył, baliśmy się aby krowie nic nie zrobić bo to by była za duża strata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Simental 22- ale to sruty poekstrakcyjbej musisz dołozyc rzepakowej 1,5 kg na dzie podziel na dwie dawki i dawaj na kukurydze tylko nie daj odrazu tyle zeby nie było niemiłej niespodzianki

ChiquitaB-a po jakim byku miesnym czy mlecznym ?na ile czasu zasuszyła krowa ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
atomik    148

simental22 my móimy o śrucie poekstrakcyjnej rzepakowej lub sojowej bo to jest źróło białka, śruty zbożowej nie zwiększaj


wieśniactwo to stan umysłu a nie miejsce zamieszkania

dopiero kiedy wytniemy ostatnie drzewo zostanie wycięte, ostatnia ryba złowiona, zatruta zostanie ostatnie rzeka, zrozumiemy, że nie da się jeść pieniędzy

jeśli pomogłem kliknij zieloną strzałkę obok postu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

komodo była po mlecznym HF z tym że jak zobaczyłem potem sobie dane tego byka to był olbrzymi w porównaniu do innych więc to mogło być to. Teściowa zawsze weta woła i zastrzyk na zasuszenie daje, trochę z nią pogadałem i nasienie sam będę wybierał. Dodam że krówka była najmniejsza w stadzie prawdopodobnie inna by dała rade. Możliwe że przy wyciąganiu mógł się cielak rozerwać w środku bo ciężko szedł chociaż spokojnie i powoli robiliśmy aby właśnie go nie zabić. Jak by co to mamy to urządzenie do cielenia bo niektórzy bez tego jadą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

no to urzadzenie to raczej niezbyt dobry pomysł czlowiek jak ciagnie to czuje a tym to ocielisz kazda ale w krowie szkod moze narobic.No trzeba mierzyc byka na siły krowy sa takie hf ktore maja ciezsze porody niz miesne .I kolejna sprawa zeby nie zasuszac na dluzej niz 8 tyg bo to wszystko podnosi ryzyko trudnego porodu i nie przekarmiac krow podczas zasuszenia trzeba zastosowac Prawo ZERO ŚRUTY ;). A na zasuszenie to mozna samemu dawac w strzyki po co jeszcze mu placic i zapisywac sobie w jakims magicznym zeszycie(sadze ze kazdy taki prowadzi :lol: )jaki antybiotyk dostała dana krowa i stosowac kilka rotacyjnie w stadzie my mamy 20 krow to 4 rozne kupuje sie pudelko bo w kazdym jest akurat 20 sztuk i na zmiane bo jednak co roku ten sam to nie jest dobry pomysł jednak krowy sie uodparniaja i okaze sie ze zasuszona była dobra a ocieli sie z problemem.My stosujemy obecnie Nemast,Orbenin ,Cepravin i Sicovet stosowalismy jeszcze wczesniej Cefa Safe ale cos przestało działac i teraz Nemast

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

o dzięki kolego za informacje wezmę je bardzo pod uwagę:) na pewno nasienie będzie rozważnie dobierane do krowy/jałówki. Tylko jak bys jeszcze mógł powiedzieć jak dokładnie czytać te dane przy bykach w katalogach aby samemu nie zrobić bubla sobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

powiedz mi o jakiej firmy katalog ci chodzi bo w roznych firmach sa one roznie wyrazane i tak ogolnie ci powiedziec nie moge

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj