Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6338 odpowiedzi na ten temat

#5281 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 19 luty 2016 - 09:31

Żywienie bydła mlecznego

@przezuwaczka Gdzie kupiłaś smolitopa??

Mój mąż kupuje zawsze w Andrzejewie. Diler tam jest i można się targować.

Na V klasie też trochę było. Uschła mocniej, ale kolby były niezłe. Ta odmiana na piachu świetnie rośnie, ale w tamtym roku było ciężko wszędzie. Miała cieńsze łodygi i była niższa, a kolby krótsze, ale grube jak zwykle. Siejemy żadziej niż sąsiedzi, więc nie konkurowała ze sobą o wodę. Część miałabyć na ziarno, ale poszła cała i dzięki temu starczy qq do pażdziernika.

Edytowany przez przezuwaczka, 19 luty 2016 - 09:37.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 14:05
  •  

#5282 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 19 luty 2016 - 11:03

Żywienie bydła mlecznego Artykuł do poczytania. Zapomniałem już dokładne dane, ale wprost wysokie koszenie podnosi nieznacznie plon skrobii za to spada wartość energetyczna. Energia w kukurydzy to również olej w niej zawarty. http://zagrodanowa.p...akosc-kiszonki/

#5283 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1890 postów

Napisany 19 luty 2016 - 12:11

Żywienie bydła mlecznego

ja za smolitopa 181 płaciłem. Podpowiedzcie jak dawkować treściwą gdy wcześniej nie dostawały wit + drożdże i połowę dawki soi. Chce teraz dać na 0.5tony 50kg soi plus wit i drożdże, kreda. Wcześniej teściowa chciała podnieść ilość soi ale zapalenie dostawały krowy i moim zdaniem było złe podejście ponieważ odrazu zwiększone było o 100%, jeżeli się myle to mnie poprawcie. Chce zwiększać stopniowo przez powiedzmy 2-4tyg to będzie wtedy ok? krowy dostają plus minus 5kg dziennie.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5284 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 19 luty 2016 - 21:54

Żywienie bydła mlecznego

daremw wiem że wszystko co nisko to drewno i to nie ma wartości tylko zapycha krowę.Najważniejsza w tym wszystkim jest kolba i dobrze rozdrobnione ziarno a jak ono przeleci przez krowe i z tyłu będzie całe to do niczego z taką kiszonką.Raz wywalone pieniądze w uprawę drugi raz zero korzyści z paszy prócz zapchanego kałduna :). Dużo osob się cieszy że z iluś tam ha mają takie kopce a nie wiedzą co tak naprawdę robią, i co poprzez to się dzieję no ale cóż z czasem każdy się uczy na własnych błędach bo to one najlepiej uczą, chyba że ktoś nie chcę się nauczyć to już inna sprawa.

Przeczytałem ten artykuł 
Thomas2135 no i to co napisałem powyżej to błędne myślenie. No ale tam jest brana pod uwagę kukurydza o wysoko strawnym włóknem. My niby też tak aż strasznie wysoko nie kosimy ale poza zabrudzeniem nie wiem ile dokładnie ale z tego co kiedyś nam robił badania żywieniowiec to stwiedził że kukurydza jest ok.Zobaczymy jak będzie teraz robił badania może niedługo to napiszę jakie ma parametry kukurydza.

Edytowany przez poziomka, 19 luty 2016 - 22:03.

#5285 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 luty 2016 - 06:51

Żywienie bydła mlecznego Wartość energetyczną wartością energetyczną Ale wrzucając te powiedzmy 10% z dołu qq robimy miejsce na 10% więcej lucerny np.
Które też dostarczy energi tyle ze bardziej strukturalnej.
I wtedy możemy zamiast 35kg qq dac 33. A zamiast 11lucerny dac jej 13

#5286 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 20 luty 2016 - 16:11

Żywienie bydła mlecznego Wszystko należy sobie planować i dostosowywać do bierzących warunków pogodowych i możliwości gospodarstwa.

Też czytałam ten artykuł i myślę, że cieliśmy gdzieś pośrodku max 35 cm. 50 cm mój mąż uznałby za marnotrastwo. Twierdzi, że ta skrobia to efekt rozłożonego na kilka razy podsiewania azotem i napewno gęstość wysiewu ma tu znaczenie. W tym roku przy takiej suszy było warto siać rzadziej.
Nie wiem jak u was, ale u mnie wszyscy sieją za gęsto zboża również. Siejąc kwalifikatem 2x za gęsto, dokłada się do interesu...

#5287 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:21

Żywienie bydła mlecznego Ile u Ciebie wynosi norma wysiewu? U mnie nie ma szans na lucernę.

#5288 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 luty 2016 - 17:42

Żywienie bydła mlecznego My śmiejemy 75tys na hektar. I to na moje piaski wystarczająca ilość.

#5289 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 20 luty 2016 - 19:20

Żywienie bydła mlecznego

Ja po ludziach sieje nawet 120 tys i jest piękna i kolby są w miare ładne u siebie sieje 95 do 100 tys bo i tak mućki dostają CCM

#5290 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 20 luty 2016 - 21:30

Żywienie bydła mlecznego Max 85 tys i tniemy dopiero, jak sieczka suszona w mikrofali ma 35 % sm. Zawsze już sieczkarnie są wolne i sąsiedzi się z nas śmieją, że tak póżno, a trawę że za młodą i za mokrą:) Żeby wiedzieli, jak to się opłaca i że krowy właśnie dzięki temu zdrowsze są, bo dożywione i można mniej treściwych dać.
Gadaj zdrów. Tutaj można podyskutować i się czegoś nauczyć.
U mnie może za rok lucerna, bo w zrównoważone mi nie wchodzi, a po qq nie może być 3lata chyba.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5291 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 luty 2016 - 21:44

Żywienie bydła mlecznego Może być po qq tylko trzeba na środki w qq uważać

#5292 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 20 luty 2016 - 22:36

Żywienie bydła mlecznego Ja mam ciężkie ziemie to norma wysiewu waha się w granicach 90-100 tys, również koszę kukurydzę gdy na polach już wszędzie praktycznie pusto fakt że trzeba potem więcej zakiszaczy i bardziej przyłożyć się do ujeżdżania ale moim krowom taka późno koszona pasuje bardziej, z tym że gleby mam zasobne w potas i azotu nie żałuję to i dłużej utrzymuje się zielona. Mam zdjęcia w galerii przy ubiegłorocznej suszy jak ładnie zieleń trzymała.
Co do traw to niestety koszę trochę za późno gdyż areał mocno mnie ogranicza a zawsze coś naleci objętościowo gdy trawa starsza, trzeba to uzupełnić treściwymi przy żywieniu ale to chyba w moim przypadku i tak racjonalne zachowanie. Także każdy ma swoje sposoby i każdy ma inną sytuację

#5293 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 20 luty 2016 - 22:39

Żywienie bydła mlecznego

120 tyś???hahhaha tak tak kolba musi być bombowa zwłaszcza w suchym roku.

#5294 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 21 luty 2016 - 07:52

Żywienie bydła mlecznego

Jak mi przypomniesz to zrobie zdiecie w czasie koszenia i zobaczysz jak wygląda kuku w moim terenie

#5295 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 21 luty 2016 - 09:50

Żywienie bydła mlecznego rolstudent czyli powiedzmy, że można kosić na dosyć niskiej wysokości kukurydze. A odpowiedni bilans z paszą(lucerną) pozwolwoli zachować odpowiednie dawkowanie?

My siejemy Pioneere to 80tys jednostek/ha. Na polach które są zaopatrzone w lepszą ziemie (III,IVkl to w tym roku była zielona a na takich mieszankach trochę żwiru trochę V IV to już była sucha sporo, kosiliśmy 29 września)

Moje pytanie odnośnie żywienia jałowic postanowiliśmy im odjąć kiszonkę z kukurydzy. Wszystkie te jałówki są w wieku od 12-22 miesięcy. Moje pytanie brzmi:co im dawać samą sianokiszonkę? czy z dodatkiem posypki? jeżeli z posypką to co dawać czy samą pasze zbożową czy dodatki? a jeżeli dodatki to jakie przezuwaczka jakiś czas temu pisała:

przezuwaczka

Napisany 18 luty 2016 - 14:56

Jałówki i zasuszone dostają u mnie słomę i słabe bele lub gps. Qq nie daję, bo za dużo skrobi, ale w sumie jest mało białka, a ciele rośnie najmocniej w ostatnim miesiącu. Krowa hf rośnie 3 lata, a jak zacielam 13-14 miesięczną, to muszę dać jej rosnąć i nie zatuczyć.

Co mamy zrobić? dawać podobnie czy jak?.Wiadomo,że jest to inna sytuacja bo u Niej od początku jałówki nie dostają a u nas dostawały niektóre z nich zaczynają się cielić od czerwca i później tak co miesiąc do września i co zrobić by dość szybko zejść z masy. Wiadomo,że widać by było jak by były ostro masywne,ale takie nie są dostawały dość mało kukurydzy może to zapobiegło otyłości,ale i tak jestem takiego zdania,że gdybyśmy nie wstrzymali zadawania kukurydzy to później przy porodzie krowa by obrosła tak tkanką tłuszczową że by się porozrywała. Już mieliśmy takie przypadki u siebie i sąsiadów. Czekam na wasze opinie i komentarze.

#5296 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 21 luty 2016 - 12:19

Żywienie bydła mlecznego Daję jałówkom do zacielenia dawkę jak w laktacji poniżej 20l. Jak nie zacielę odrazu to zaraz grube się robią, a o odchudzaniu nie ma mowy. Wcześniej dawałam tym cielnym podstawowej laktacyjnej 1-1,5 kg dziennie, ale i tak tyły. Żywieniowiec kazał mi sam rzepak dawać. Idealnie by było na samej zielonce, ale na to trzeba poczekać.

rolstudent teraz już sprawdzamy, ale do tej pory używane przez nas opryski przedwschodne uniemożliwiają sianie lucerny. Z resztą raz nam zamarła z miesiąc po siewie i to na najlepszej ziemi...

#5297 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 21 luty 2016 - 12:34

Żywienie bydła mlecznego

mowicie lucerna albo  trawa a mieszanki traw z lucerną ?  w różnych artykułach piszą ze plonuje taka mieszanka lepiej i pewniej  niz osobno kazda z roslin     tylko np doplaty do lucerny w mieszance nie bedzie

#5298 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 21 luty 2016 - 13:36

Żywienie bydła mlecznego Na lucernie bardzo mocno działają takie herbicydy jak adengo afalon i comand. I atrazyna. Ale jej już od kilku lat nie ma.

#5299 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 21 luty 2016 - 23:24

Żywienie bydła mlecznego rolstudent czytałem kiedyś u Ciebie pod zdjęciami,że siewasz lucernę nawet na słabych ziemiach. A wymogiem by ona była jest pH gleby powyżej 7. Napisałeś dokładnie takie słowa :)

Te zielsko rosnie wszedzie gdzie ph jest koło 7 i jest sporo siarki. To jest jej 3 rok. Siana w jeczmien z grochem i lubiłem.

Czy dalej podtrzymujesz swoje stanowisko w tej sprawie ? :)
  przezuwaczka Dajesz taką dawkę ale treściwej jak u krów w laktacji tak? Wiesz mi to trzeba tłumaczyć jak krowie na rowie. Jasno i wyraźnie :)
To teraz dajesz sam rzepak i w jakiej ilości go stosujesz?

Choć pewnie dobrym rozwiązaniem było by byśmy skorzystali z usługi doradcy żywieniowego żeby kichy nie odwalić i wszystko na spokojnie przemyśleć,żeby było dobrze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5300 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 21 luty 2016 - 23:43

Żywienie bydła mlecznego

Właśnie zrobiliśmy  badania zeszłorocznej kukurydzy i nie jest źle przy tej pogodzie jaka była. Sucha masa 35,3% a skrobia 35,4%.

Edytowany przez mikaro, 21 luty 2016 - 23:52.