Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#5261 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 64 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 17 luty 2016 - 10:53

Żywienie bydła mlecznego

otworzyłem pryzme z kukurydzy z tego roku no i jest uboga w energię, czym najlepiej podnieść ta energię? mielone ziarno czy może kiszone ziarno w big bagach ccm? ziarno mielone kupiłem po 1000/tonę trochę drogo mi się wydaje a ccm tańszy podobno

też mam ten sam problem tylko że ja koncze  już ten kopiec. kupowałem kiszone ziarno w big bagu. Ktoś dla ojca doradził żeby kupować właśnie mielone ziarno suche ale dobrze mi się sprawdziło te kiszone wiec nie chciałem zmieniać. No i na razie zero strat . Na zapas już kupiłem wysłodki w belach bo pewnie do nowych zbiorów  nie starczy mi kukurydzy. Ten co od niego kupowałem powiedział że wysłodki na pewno się kiedyś skończą na pewno jeszcze przed nowymi zbiorami. Odnośnie  kukurydzy raczej nie powinno im zabraknąć

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 19:23
  •  

#5262 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 17 luty 2016 - 11:45

Żywienie bydła mlecznego Żeby krowy dawały max ile są wstanie, dawka musi być dostosowana indywidualnie. Super jak są do siebie podobne. Ja mam taką różnorodność, że z jednej dawki byłyby tylko problemy. Dlatego krowa mała(do 500kg) dająca 25 l/dzień dostaje max 5kg paszy treściwej dziennie. Taka 800 kg dająca 50l/dzień dostaje nawet 12 kg treściwej. Sianokiszonki mają do woli. Za to qq pierwsza 25kg, a druga 35 kg dziennie + 1,5 kg wysłodki toffi. To są takie skrajne przypadki. Treściwe mam dwie podstawową i premię. Ta druga jest tylko powyżej 35 l i do 100 dni laktacji. Jak się je ustawi, żeby se nie podjadały i powiesi tablice z ilością mleka itp za krową to da się to ogarnąć. Jest to dość pracochłonne, ale bardzo obniża koszty, a efekt niesamowity :)

Edytowany przez przezuwaczka, 17 luty 2016 - 13:41.

#5263 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 17 luty 2016 - 15:42

Żywienie bydła mlecznego przezuwaczka u nas też są różne sztuki ;) ze stada 18 sztuk dojnych to 8 dostaje tak dobrze treściwą czyli 6 sztuk po 6kg i 2 sztuka po 4.5kg. Dalej będziemy sukcesywnie zwiększać jak kolejne krowy będą wchodzić w laktację bo nie ma co ładować w te które mają blisko okres zasuszenia :) No u nas sianokiszonka też jest do woli kukurydzę to bym musiał zważyć dokładnie ile waży i powiem :) To z tymi treściwymi nie jest tak dużo roboty bo +35 (grupa wybitna czyli z premią tak?) i normalna grupa. My już teraz dajemy na tylu sztukach jak sama widzisz trzy rodzaje bo jeszcze pozostałe sztuki z tych 8 czyli 10 dostaję delikatnie a te co blisko zasuszenia wogóle ;) wiem,że to przynosi efekty dlatego  stąd moje pytania :).

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5264 Share traktorowy

traktorowy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 17 luty 2016 - 16:37

Żywienie bydła mlecznego Brzmi to, nie powiem, calkiem sensownie. Dajesz jakieś dodatki też?

#5265 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 17 luty 2016 - 16:48

Żywienie bydła mlecznego Trzeba sobie wypracować system i jego się trzymać. Najgorsze co może być To zmienność

#5266 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 17 luty 2016 - 20:33

Żywienie bydła mlecznego rolstudent dobry aspekt poruszyłeś ocieliła nam się jałowica 3 dni temu no i dostawała 3 tyg przed wycieleniem już sukcesywnie w górę treściwą i w chwili wycielenia dostawała 4.5kg no i jest te 3 dni po porodzie i słabo pobiera kukurydzę więc prawdopodobnie za mało dodatków było i pewnie jest już ketoza. Mówię do taty żeby dzwonił do weta ale mówi, że w sobotę dój będzie to w następnym tygodniu przyjdą wyniki a ja co mam zrobić nie będę się sprzeczał. Ale powiedział, że będzie ją obserwował to może zmieni zdanie.
  traktorowy jutro wstawię dawkę. Mogę Ci dziś tylko tak pi razy oko co dajemy i ile. 1.3kg rzepak 0.7kg soja kukurydzy ziarna to nie pamiętam . Witaminy bufor i drożdzę. No teraz ze względu z przejścia z josery na wipasza to drożdzę są razem z witaminami czy coś tam musiał bym spojrzeć na worek bo nie chcę pisać głupot. Ok jest tak bufor mix sak i somawit wcześniej było dawane witaminy Pansen pilot Pro Specialu  i Multi Buffor Plant. Wydaję mi się, że były bardziej zapachowe i krowy lepiej to pobierały no ale zobaczymy co będzie dalej musiał bym zerknąć w kalendarz w oborzę od kiedy stosujemy wipasz ale efekty pewnie dopiero będą dostrzegane za jakiś czas.

#5267 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 17 luty 2016 - 21:57

Żywienie bydła mlecznego Moje zasuszone jadą na bela,słoma i 300 gram rzepaku. Identycznie jałówki cielne. Przed ocieleniem mają 3 tygodniowy okres przejściowy z dawką laktacyjną tylko ze swoimi witaminami bez buforu i kredy. Jałówki i grubsze dostają kextony. Mimo przestawiania i różnych kombinacji podkradają sobie rzarcie. Jak dają duźo do końca, to jest ok i bcs max 3,5. Mam taką dającą 7mies powyżej 35l i ma już bcs 4,5, ale to taki typ i zacielona zawsze do 90 dnia. Podobno po Justisie ta gruba d**a ;)

Edytowany przez przezuwaczka, 17 luty 2016 - 21:59.

#5268 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 18 luty 2016 - 07:22

Żywienie bydła mlecznego

Niby jałówkom kukurydza nie przeszkadza do roku czasu.Później natomiast powinno się nie dawać do tych 3 tygodni przed wycieleniem.U nas jałowice idę różnym systemem część idzie systemem jednego z forumowiczów (nie będę podawał nazwy) w oparciu o kiszonkę samą + pasza treściwa do 3 tyg przed wycieleniem a reszta do 15 miesiąca życia kukurydza a później jak widzimy, że za tłuste to obcinamy kukurydzę. Wiem, że tak nie powinno się robić ale nie o wszystkim decyduję ja i to tata podejmuję ostateczne decyzję.Ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu jak wszystko będzie szło ku lepszemu to przekona się do metody,która przedstawiłem na samym początku posta.Co to jest te bcs? Co ma na celu rzepak w dawce dla krów zasuszonych :)? i co to kextony widziałem już, że wcześniej poruszaliście ten temat ale nie mogłem jakoś się doczytać co to takiego jest.

#5269 Share Morfek

Morfek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 18 luty 2016 - 08:36

Żywienie bydła mlecznego

@poziomka 3 dni po ocieleniu to trochę za szybko na ta ketozę moim zdaniem. Sprawdź konsystencje kału. Jeśli słabo pobiera qq może się nie dokładnie szczysciła i ma stan zapalny macicy badź podwyższona temperaturę i temu gorzej pobiera pasze. Może to być przemieszczenie trawieńca.

#5270 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2148 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 luty 2016 - 08:49

Żywienie bydła mlecznego Kexstony to bolusy do zwaczowe zawierające antybiotyk ukierowujacy przemiany materi na szlak energetyczny. Zapobiegający ketozie.
Podobno bardzo to skuteczne. Osobiście nigdy nie stosowalem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5271 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 18 luty 2016 - 14:56

Żywienie bydła mlecznego Jałówki i zasuszone dostają u mnie słomę i słabe bele lub gps. Qq nie daję, bo za dużo skrobi, ale w sumie jest mało białka, a ciele rośnie najmocniej w ostatnim miesiącu. Krowa hf rośnie 3 lata, a jak zacielam 13-14 miesięczną, to muszę dać jej rosnąć i nie zatuczyć. BCS to skala kondycji krów hf. Poniżej 3 krowa chuda, powyżej 4 gruba. Powinna się cielić 3,5 i spaść nie więcej niż 0,5, żeby nie było problemów. U klasycznego cienkoskórego hf'a to się sprawdza u reszty trudno to ocenić. Patrzy się na dołki przy ogonie, na prawym boku i żebra. Jeśli dołków nie ma to pewnie bcs 5 ;)
http://kpodr.pl/inde...a-kondycji-krow

Edytowany przez przezuwaczka, 18 luty 2016 - 15:01.

#5272 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 18 luty 2016 - 15:30

Żywienie bydła mlecznego

To my stosujemy rolstudent bonusy* przeciwko ketozie, znaczy już w trakcie jej istnienia z 3 jałowek co się cieliły w grudniu to 2 miały jedna już zaawansowana ketoza a druga szybko dostała i nie zeszła z mleka. No to żebra żeby było widać te 3 skośne a dołki to musiał bym zobaczyć bo nie pamiętam :)

w odpowiedzi na pytanie

traktorowy to jest dawka na dzień      4.5kg

0.7kg mieszanki zbóz po 33%udział jęczmien przenica owies
1.8kg owsa 0.8kg
rzepak 0.55kg
soja 0.5kg
kukurydza ziarno0.5kg
110gram witamin
100gram drożdży
100gram buforu

Edytowany przez poziomka, 18 luty 2016 - 17:30.

#5273 Share Eliot

Eliot

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 254 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:31

Żywienie bydła mlecznego

jałówka musi wyglądać jak wieszak wtedy nie ma problemów z zacieleniem i po wycieleniu,Z definicji 5 widocznych żeber.

#5274 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 18 luty 2016 - 21:45

Żywienie bydła mlecznego Przezuwaczka jakie odmiany siejesz, że osiągnęłaś 36% skrobii?

#5275 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 18 luty 2016 - 22:12

Żywienie bydła mlecznego Smolitop ze Smolic. Siejemy go od 4 lat. Dzisiaj kupiony znowu. 183 zł za worek.

Zamierzam umieszać treściwą jako nośnik do witamin dla zasuszonych z komponentów laktacyjnych i dawać od razu po zasuszeniu 0,5 kg dziennie. Przemawia do mnie argument o miktoflorze żwacza, która niekarmiona obumiera i trudno ją odbudować.
Co o tym myślicie? Czy 3 tyg przejściowego to nie zakrutko?

Edytowany przez przezuwaczka, 19 luty 2016 - 09:34.

#5276 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 18 luty 2016 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego Na IV klasie to można powalczyć. U mnie V i VI a wody jak na lekarstwo.

#5277 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 19 luty 2016 - 07:14

Żywienie bydła mlecznego

Tylko nie wiem czy dobrze myślę, ale przezówaczka mówiła, że w tym roku wysoko kosiła kukurydzę a więc nie jest to przyczyną wysokiej suchej masy czy się mylę?

#5278 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 19 luty 2016 - 07:42

Żywienie bydła mlecznego Wysokie koszenie ma na celu zwiększenie wartości pokarmowej kiszonki (większej koncentracji), element który pozostaje na polu w wyniku wyższego koszenia jest prawie że bezwartościowy a skoszenie go wpływa jedynie na zwiększenie masy kiszonki czego konsekwenncją jest obniżenie wartości kiszonki. O ile mało wydajne krowy przeboleją fakt niskiego koszenia, to wysokowydajnym lepiej podawać kiszonkę z wyżej koszonej kukurydzy.

#5279 Share Mati10

Mati10

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 264 postów

Napisany 19 luty 2016 - 08:23

Żywienie bydła mlecznego

a co powiecie o witaminach ewrol     naszmix?

Używam KWM od nich. Wysoki poziom witamin. W środku ma dorzucone żywe drożdże, które buforują żwacz, mniejsze ryzyko kwasicy, podskok mleka oraz lepsze wykorzystanie objetościówek.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5280 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 267 postów

Napisany 19 luty 2016 - 08:37

Żywienie bydła mlecznego @przezuwaczka Gdzie kupiłaś smolitopa??