Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6302 odpowiedzi na ten temat

#5221 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 14 luty 2016 - 09:03

Żywienie bydła mlecznego z tym niezatuczaniem to chyba najważniejsze u mnie też pojawiają się problemy z tłustymi krowami doktor lach z osięcin kiedyś mówił że z tłustej to najpierw cieszy się weterynarz a potem rzeźnik

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 02:28
  •  

#5222 Share kabaczek89

kabaczek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 14 luty 2016 - 12:29

Żywienie bydła mlecznego

Jaka jest średnia wartość energetyczna kiszonki z qq szukam w google i nie mogę znaleźć?

http://www.ihar.edu....oad.php?id=1666

#5223 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 14 luty 2016 - 13:33

Żywienie bydła mlecznego

Jaka jest średnia wartość energetyczna kiszonki z qq szukam w google i nie mogę znaleźć?

Nie ma czegoś takiego, za duża rozbieżność. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5224 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 14 luty 2016 - 14:51

Żywienie bydła mlecznego Rozbieżności są kosmiczne. Na % skrobi ma wpływ:
Pora cięcia,dojrzałość kolby i ilość sm,
Wysokość cięcia,
Strawność,
Odmiana,
Wykonanie kiszonki- żle ubita i przykryta traci wartość i się grzeje.

W tym roku susza utrudniała wzrost kolbom. Ja miałam 20% mniejsze kolby i suche liście, ale większy niż potrzebowałam areał. Scieliśmy wyżej i drobno. Strawność jest mniejsza, ale skrobia 36,8 % i białko 9,5 %. Za to znajomi scieli miesiąc wcześniej, bo schła oktutnie i skrobia nawet 20 % nie wychodzi. Do tego pryzma gotuje się w środku...
Ja mam za to cyrk z belami. Wszystko dziurawe i najlepsze 16-18 % białka wywalam w gnój. Wolę dać słomę niż zgniłe bele. P****e gryzonie i koty.

Edytowany przez przezuwaczka, 14 luty 2016 - 15:07.

#5225 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 14 luty 2016 - 15:32

Żywienie bydła mlecznego

Witam mam duży problem z krowami.u mnie każda krowa po porodzie ma ketoze wykańcza mi się stado a co za tym idzie mleka nie ma. Krowy dostają sianokiszonke kiszonke z qq, śrute 5kg Dziś sprowadziłam doradce żywieniowego ułożył mi dawke: 10kg kiszonki z qq, 4kg śruty, 1kg koncentrau Onykx 40 i 125g witamin na sztuke. Jest to z firmy Nutrena .Gdy krowy były zasuszone nie dostawały żadnej śruty ani dodatków tylko sianokiszonke i słome..Co sądzicie o tej dawce? czy to pozwoli mi iść w dobrym kierunku?Proszę doradźcie.

Myślę, że w dawce masz za mało energii. W tej twojej śrucie jakie są zboża? Konieczna mielona kukurydza. Jeśli do tego kiszonka z kukurydzy ma mało skrobi(zbadaj ją), to trzeba tą dawkę zmienić. Ten koncetrat białkowy można rzepakiem i soją zastąpić. Poza tym najważniejsze to poprawić apetyt, czyli wlewki z gliceryny/glikolu. Kexxtony 3 tygodnie przed wycieleniem i dodatkowa energia. Jeśli wszystkie mają ketoze, to pewnie fajne krowy i trzeba w nie zainwestować niestety.

#5226 Share Piotrek1975

Piotrek1975

ROLNIK.PL

• Members
  • PipPipPip
  • 1328 postów
  • Zainteresowania:Bydło rasa Simentalska,boks, uprawa ziemi.

Napisany 14 luty 2016 - 19:53

Żywienie bydła mlecznego

U mnie też bele z sianokiszonką tak pogryzły  że nie ocalała żadna z ponad 60 szt które postawiłem blisko pola, za to blisko domu wszystkie ok. Poszło prawie wszystko, byki przebrały bo dla krów to strach by dać.

#5227 Share a-moczulski-90

a-moczulski-90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego

witam daje swoim krowom kukurydze  z kiszonki , sianokiszonke , osypkę z własnych zburz , śrutę  rzepakową i osypkę pełnoporcjową gol pasz . i zastanawiam sie czy nie zamienic tej  osypki DDGS kukurydzianym albo otrebiami ?

#5228 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2232 postów

Napisany 14 luty 2016 - 21:24

Żywienie bydła mlecznego

w jakim celu to chcesz zmieniać? jaki sens stosować pełnoporcjówke i rozrzedzać ją własną śrutą?

#5229 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 15 luty 2016 - 10:31

Żywienie bydła mlecznego

jaki sens stosować pełnoporcjówke i rozrzedzać ją własną śrutą?

Też się nad tym zawsze zastanawiam. Bardzo wiele osób tak robi. Jeśli dają swoje z rzepakiem i pełnoporcjówkę jako premię dla lepszych to trochę to rozumiem. Warunek, że ta pełnoporcjówka ma tak wartościowy skład, że szkoda dla słabszych sztuk...

Kolega w cenie pełmoporcjówki może umieszać bardzo fajne uzupełnienie i to za 60-80 % wartości tej pierwszej. Warunkiem jest podzielenie stada na chociaż 2 grupy względem wydajności i dni doju. Jest to bardziej pracochłonne, ale baaardzo ekonomiczne. Takie do 100 dni laktacji i dające więcej niż 25 litrów premiować kukurydzą i soją. Poza tym wszystkie na swojej z rzepakiem. Otrąb bym nie ruszała, a ten DDGS to podobno kontrowersyjny jest ze względu na niestabilne parametry i jakość.

O dawkowanie i proporcje najlepiej poprosić żywieniowca z firmy w której się bierze witaminy i bufor. To nie będzie może już innych wynalazków wciskać.

#5230 Share Karror830

Karror830

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 15 luty 2016 - 11:35

Żywienie bydła mlecznego

Obiecałem wrzucić. Może ktoś z dobrą wiedzą przeanalizuje składy. Za jakiś czas wrzucę do porównania bufory. 

Kolego ile placicsz za bm lactan. Skład konkretny jezeli chodzi o ilosc wit ale i chelaty, porownujac do innych nieznalazlem tak wysokiego skladu, porownywalem z josera lacto plus, topsan, alamo master, lider mix z throuw. kiedys stosowalem bmp i bmp+ teraz jadę na joserze ale chyba przejde na bm lactan. 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5231 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 15 luty 2016 - 11:54

Żywienie bydła mlecznego Wiem, że stosowałeś, bo jeszcze Ci doradzałem jak miałeś problem z komórkami. Nie wiem ile płacę, bo nie pytam biorąc u weta kilka innych rzeczy. Kiedyś kosztował ok120-130 zł, więc tani nie jest. To jednak ich topowy produkt i chyba nie mają nic z wyższej półki.

#5232 Share inka1801

inka1801

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 20 postów

Napisany 15 luty 2016 - 12:01

Żywienie bydła mlecznego

Myślę, że w dawce masz za mało energii. W tej twojej śrucie jakie są zboża? Konieczna mielona kukurydza. Jeśli do tego kiszonka z kukurydzy ma mało skrobi(zbadaj ją), to trzeba tą dawkę zmienić. Ten koncetrat białkowy można rzepakiem i soją zastąpić. Poza tym najważniejsze to poprawić apetyt, czyli wlewki z gliceryny/glikolu. Kexxtony 3 tygodnie przed wycieleniem i dodatkowa energia. Jeśli wszystkie mają ketoze, to pewnie fajne krowy i trzeba w nie zainwestować niestety.

Śruta z pszenżyta owsa jęczmienia.Wlewki Bioviketozin  szklanka dziennie i Halo Glikol i 1kg energii w granulkach ale poprawy narazie nie widać słabo jedzą.Jedna jeszcze ma problem z wymieniem dostała zastrzyk osłonowy ale to działa na dobę i obrzęk powraca..

#5233 Share Karol2121

Karol2121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 luty 2016 - 12:21

Żywienie bydła mlecznego

Witam, nigdzie w okolicy nie mogę kupić śruty sojowej czy można kupić zwykłą oczyszczoną soje i zemleć w śrutowniku ?
Jaka dawka dla jednej krowy ? Jak np, daję 5 kg śruty zbożowej to dodać to tego 0,5 kg sojowej ? i czy 5,5 na dzień to nie za dużo ?

Krowa dostaje sieczkę, buraki pastewne , ziemniaki, 5 kg śruty zbożowej siano i wodę.

Chciałbym żeby trochę przybrała na wadzę jest w 5 miesiącu cielna

Edytowany przez Karol2121, 15 luty 2016 - 14:58.

#5234 Share slawek74

slawek74

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 274 postów
  • Zainteresowania:hodowla bydła mlecznego

Napisany 15 luty 2016 - 16:07

Żywienie bydła mlecznego jak niema śruty to kup dobry koncentrat na bazie soi i rzepaku ( niechce mi się wierzyć że niema soi )

#5235 Share Karol2121

Karol2121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 luty 2016 - 17:31

Żywienie bydła mlecznego

Soja jest zwykła ale śruty nie mam w okolicy i chodzi mi o to czy jak zwykłą zmieli to będzie to samo co śruta ?

#5236 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 15 luty 2016 - 19:18

Żywienie bydła mlecznego 120-130zl za worek 20kg to rozbuj w bialy dzien jak dla mnie widzialem sklad tego lactanu to nic szczegolnego w nim nie ma zeby tyle placic oprocz biotyny, niacyny i kilku pierwiastkow o wyzszej zawartosci niz w lacto plus za 95zl/25kg a fosforu ktory jest drogim skladnikem w odroznieniu do innych to juz wogole porazka 2% to stanowczo zbyt malo dla wydajnych krow. Z takim skladem max 115zl/25kg

#5237 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 15 luty 2016 - 21:32

Żywienie bydła mlecznego Wracając do ceny bm lactan to ja biore prosto z zakładu narazie 105zł podobno można negocjować jako stały odbiorca a biore od nich chyba jak tylko zakład powstał.

#5238 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 15 luty 2016 - 22:08

Żywienie bydła mlecznego

Witam, nigdzie w okolicy nie mogę kupić śruty sojowej czy można kupić zwykłą oczyszczoną soje i zemleć w śrutowniku ?
Jaka dawka dla jednej krowy ? Jak np, daję 5 kg śruty zbożowej to dodać to tego 0,5 kg sojowej ? i czy 5,5 na dzień to nie za dużo ?
Krowa dostaje sieczkę, buraki pastewne , ziemniaki, 5 kg śruty zbożowej siano i wodę.
Chciałbym żeby trochę przybrała na wadzę jest w 5 miesiącu cielna

Soja cała nie nadaje się dla bydła. Tak jak rzepak musi być odtłuszczona. Pewnie rzepak by jej wystarczył, bo soja to na dużo mleka albo intensywny wzrost jest potrzebna. Tuczenie krowy 5 miesięcy cielnej bym sobie odpuściła. Ile daje mleka na tej ciekawej dawce?

#5239 Share Karol2121

Karol2121

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 15 luty 2016 - 22:14

Żywienie bydła mlecznego

Czyli to co ma powinno jej wystarczyć czy coś można dodać to tego co spożywa teraz ?, nie chodzi mi o tłuczenie ale polepszenie warunków jej, obecnie ma 13 l na dzień

Dodam że jest to krowa an własny użytek.

Edytowany przez Karol2121, 15 luty 2016 - 22:19.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5240 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 15 luty 2016 - 22:54

Żywienie bydła mlecznego

Śruta z pszenżyta owsa jęczmienia.Wlewki Bioviketozin szklanka dziennie i Halo Glikol i 1kg energii w granulkach ale poprawy narazie nie widać słabo jedzą.Jedna jeszcze ma problem z wymieniem dostała zastrzyk osłonowy ale to działa na dobę i obrzęk powraca..

Bioviketozin jest bardzo drogi, ale może wart tej ceny. Energia w granulkach to chyba nie tłuszcz chroniony, bo dawka za duża? Kukurydza mielona to idealna profilaktyka, ale leczeniem ketozy niech się wet zajmie. Jak nie jedzą, to może ph jest już zachwiane. Ja jedną krówkę zakwasiłam w lecie tymi wlewkami i wyjechała pierwsza w mojej 10letniej karierze:) Bufor i witaminy jakie dajesz? Qq się nie psuje i ile jej dajesz?