Polecane posty

Piotrass    14

Jaki koncentrat polecacie dla bydla niedrogi a dobry z jakiej firmy i w  jakiej cenie on jest luzem lub w workach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marju12    44

hf nieodowiednio zywiony da mniej mleka iz sim trzeba na to wziasc porawke pnowie i tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Jak dla mnie ten woz nie jest na 35l jeśli z treściach masz 17l jakie parametry kiszonek i ile dajesz, to z tresciwych 5x2,5l max = 12,5 + 17 = 29,5l Te 31l średnio to chyba z oceny nie zbiornika no chyba że większość krów ci się teraz pocielilo

No akurat śr dzień laktacji 139 tak ze tych wycielen było.

Była też ostatnio spora selekcja bo mam Max sztuk w oborze. W styczniu kolejne sztuki do sprzedanie.

Sianokiszonka ma 22%białka

QQ Z głowy nie pamiętam.Ale jest super.Do tresciwej w wozie trzeba jeszcze doliczyć kiszone ziarno qq po 2 kg

 

Pewnie teraz brakuje mi trochę białka bo mocznik spadł mi do 150. Tak ze trzeba korektę zrobić Ale to już po światach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Panowie jak dajecie ziarno z kukurudzy suche mielone ładny efekt jest? Bo mam sztuki po wycieleniu z białkiem 3,0. Trochę chciałbym podciągnąć bo chudną dosyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7195

I ja sie dołączam do pytania... ziarno qq czy moze wyslodki suche, co lepiej wyjdzie?
Jak już suche to bierz całe, mielone to podobno najgorszy sort odrzut...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawlak2507    254

Ziarno qq obowiązkowo dla sztuk w początkowej fazie laktacji tylko musisz tez dodać białka do tego żeby zachować bilans. Ja mieszam 200kg qq i 100kg korektoru 38%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZUCH1234    93

Ja bym ci zaproponował na szybko cukier a po św kup glikol i lej do pyska dobry efekt jest po glicerynie ja u siebie stosuje juz od dłuższego czasu i jest ok

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7195

Gliceryna w skrajnych przypadkach gdzie już ketoza łapie, a tu mowa o żywieniu żeby zapobiec ketozie


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7195

Ja odpukac już 2 lata nie miałem ketozy, profilaktyka. Przecież nikt opasa z krowy chyba nie robi.
Może źle się wyraziłem wcześniej... żeby uzupełnić niedobory energii w okresie okoloporodowym i nie nabawic się ketozy... lepiej? ;)


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Kolego ZUCH1234 jeżeli cukier Ci coś pomaga to go dawaj ale krowie to on napewno nie pomoże ponieważ ona go nie trawi, cukier jako sacharaza czyli cukier złożony nie jest trawiony przez krowę! Trawi tylko cukry proste typu glukoza, fruktoza. Krowa to nie koń

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A to ciekawe. Cukru, sacharozy nie trawi tak a cp ze skrobią? Też jej nie trawi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Tylko po zwykłym cukrze z paczki dostanie sraki , tak twierdzi mój zywieniowiec z federacji Wróblewski .glikol i premia z tłuszczem chronionym tydzień przed wycieleniem do póki nie zejdzie ponizej 32 l

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość PolskiRolnikt   
Gość PolskiRolnikt

Może mała ilość ale ja słodzę trochę ciepłą wodę dla zachęty żeby po wycieleniu krowa wypiła

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Tylko po zwykłym cukrze z paczki dostanie sraki , tak twierdzi mój zywieniowiec z federacji Wróblewski .glikol i premia z tłuszczem chronionym tydzień przed wycieleniem do póki nie zejdzie ponizej 32 l

Leszek jestem pełen podziwu dla tego jak w ciągu roku potrafiles przyswoić wiedzy i ogarnąć całe swoje stado. Tak trzymać. I iść dalej do przodu.

 

A krowa trawi sacharoze. Tylko trzeba by ją wprowadzać stopniowo tak jak i inne komponenty.

Edytowano przez rolstudent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daremw    128

A to ciekawe. Cukru, sacharozy nie trawi tak a cp ze skrobią? Też jej nie trawi?

Skrobia jest cukrem prostym także trawi jak najbardziej.

 

Cukier spożywczy przypadkiem nie będzie powodował szybkiego zakwaszenia?

 

Co do zapobiegania ketozie to ziarno kukurydzy jest chyba najtańszym i bardzo skutecznym rozwiązaniem, wlewki glikolu niosą ryzyko błędnego podawania czyli tzw zalania płuc. Także ja pozostaję zagorzałym zwolennikiem ziarna kukurydzy i na dobrą sprawę zanim przejąłem krowy i zacząłem stosować to przewlekłe ketozy wykańczały stado, a od ponad dwóch lat odsetek chorujących krów jest dosłownie znikomy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czemu zaraz myślicie o cukrze spożywczym? Jak nazywa się pozostałość po produkcji cukru? Taki brązowy syrop- Melasa. Zawiera ok 40% sacharozy i jest trawiona choć szybko zakwasza to stosowana z głową jest ciekawą paszą.
O ile pamiętam to skrobia jest wielocukrem inaczej cukrem złożonym. Rozkłada się np. pod wpływem enzymów jak amylaza ślinowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7195

Skrobia jest cukrem prostym także trawi jak najbardziej.

 

Cukier spożywczy przypadkiem nie będzie powodował szybkiego zakwaszenia?

 

Co do zapobiegania ketozie to ziarno kukurydzy jest chyba najtańszym i bardzo skutecznym rozwiązaniem, wlewki glikolu niosą ryzyko błędnego podawania czyli tzw zalania płuc. Także ja pozostaję zagorzałym zwolennikiem ziarna kukurydzy i na dobrą sprawę zanim przejąłem krowy i zacząłem stosować to przewlekłe ketozy wykańczały stado, a od ponad dwóch lat odsetek chorujących krów jest dosłownie znikomy.

A ile kg/sztukę dawać?

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Nie chce dawać krowa non stop glikol bo po drugiej laktacji jiz nie będzie miała wątroby. Daje glikol przed. Wypróbuję ta kukurydzę zobaczę jaki będzie efekt, dzięk.
A i krowy są w dobrej kondycji nie zatuczone, tylko jałówka przy ostatnim wycieleniu porozrywala sie później nie jadła no to trawieniec się przekręcil i po tym wszystkim ketoza dlatego pytam jak z tym sobie radzić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po glicerynie nic im nie będzie. Glikol to najlepiej w zagrożeniu lub po wystąpieniu ketozy. Profilaktycznie gliceryna jest lepsza. Kolega Zuch pisał wyżej i jest zadowolony.
Kukurydza ma wyższą wartość energetyczną od wysłodek, ale bardziej zakwasza. Wysłodki mają za to włókno i tłuszcz mogą poprawić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariaci    6

Dokladnie gliceryna zapobiegawczo a glikol propylenowy leczniczo, co do qq to działa ma dużo skrobi i to nie byle jakiej bo jelitowej krowy fajnie sie po niej rozdajają, od jakiegoś czasu już tak robię i staram sie żeby w momecie wycielenia dostawały 3,5 kg tresciwej w tym 1 kg ziarka kukurydzy i objetosciówki której jedzą idzie 65% kiszonka z qq 35% sianokiszonka także ketozy zdarzają sie sporadycznie
Thomas2135 jezeli chcemy żeby nie dostała ketozy to lepiej dawać pasze które obniżają tluszcz w mleku np. z dodatkiem sprzężonego kwasu linonowego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mateusz1q    1823

Dokladnie gliceryna zapobiegawczo a glikol propylenowy leczniczo, co do qq to działa ma dużo skrobi i to nie byle jakiej bo jelitowej krowy fajnie sie po niej rozdajają, od jakiegoś czasu już tak robię i staram sie żeby w momecie wycielenia dostawały 3,5 kg tresciwej w tym 1 kg ziarka kukurydzy i objetosciówki której jedzą idzie 65% kiszonka z qq 35% sianokiszonka także ketozy zdarzają sie sporadycznie

Thomas2135 jezeli chcemy żeby nie dostała ketozy to lepiej dawać pasze które obniżają tluszcz w mleku np. z dodatkiem sprzężonego kwasu linonowego

 

O jakich paszach mówisz dokładnie? Pierwszy raz zdazyl mi sie taki przypadek. tydzien po wycieleniu tłuszcz 7%, białko 4%, wlewam glikol i sypie ziarno kukurydzy nie wiem czym jej bardziej pomóc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj