Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6374 odpowiedzi na ten temat

#5121 Share tugarin32

tugarin32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego

Może mi ktoś wyjasnić za co odpowiada mocznik? z góry dziękuję.

Ale o który mocznik pytasz konkretnie??

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:42
  •  

#5122 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 29 styczeń 2016 - 22:46

Żywienie bydła mlecznego

Ale o który mocznik pytasz konkretnie?

No Panowie piszecie, że macie problemy z mocznikiem w mleku, za mały za duży itp. i dążycie do jego optymalnego stanu. Nie wiem na co on wpływa i co powodują ewentualne odchyły?

#5123 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 30 styczeń 2016 - 08:32

Żywienie bydła mlecznego Zbyt duży poziom somatyka skacze, zbyt niski uogólniając (bardzo uogólniając) problemy zdrowotne

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5124 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 30 styczeń 2016 - 08:41

Żywienie bydła mlecznego Inaczej mocznik to jeden ze wskaźników produkcyjnosci krowy. Jego poziom odzwierciedla stan żywienia białkowo-energetycznego. Ale jak zwykle przy krowach trzeba patrzeć na całość czyli i % białka i %tluszczu

#5125 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1061 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 30 styczeń 2016 - 09:07

Żywienie bydła mlecznego

czyli jaki jest prawidlowy????????? ja mam teraz 3,8 bialko..nigdy takiego nie mialem a tluszcz 4,3 to co z tego mozna wyczytac????

#5126 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 14:39

Żywienie bydła mlecznego Tylko to że masz krowy w końcówce laktacji które nie dają zbyt wiele mleka.

Artykuł dla Ciebie

www.agrofoto.pl/produkcja-zwierzeca/bydlo-i-mleko/niski-poziom-mocznika-w-mleku,45271.html

#5127 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 614 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 19:17

Żywienie bydła mlecznego

a co proponujecie na problem z zacieleniami mlodych krów 1-2 laktacja  mocznik maja zawsze >200  bialko od 3.3  do 3.6   tluszcze ponad 4         wykazują ruje jest krycie i po 21 dniach znowu ruja  ile moizna powtarzac  i np 29.10  kryta a teraz 15.01  krew  czyli cizay nie bylo  ??        12.10    kryta   10.12  ponownie     

#5128 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów

Napisany 30 styczeń 2016 - 20:22

Żywienie bydła mlecznego Po parametrach można powiedzieć ze żywienie są Oki. A co dostają z minerałów-witamin i jak sytuacja z wirusami robiłeś jakieś rozeznanie?
Np przy BVD tuje są wyraźne i długie Ale jest problem z zarodkami. I wtedy nic nie pomaga.

Można też przy badaniu używać wiziernikow to trochę zawsze poszerza wiedzę na temat wypływów z szyjki macicy.

#5129 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 18:07

Żywienie bydła mlecznego

Stosował ktoś lub stosuje Synchrolac 21 z de heus? Teraz zobaczyłem artykuł na farmerze a nie mogę nic o tym znaleźć i ceny.

#5130 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 31 styczeń 2016 - 21:53

Żywienie bydła mlecznego

czyli jaki jest prawidlowy????????? ja mam teraz 3,8 bialko..nigdy takiego nie mialem a tluszcz 4,3 to co z tego mozna wyczytac????

Najlepiej jak masz mocznik powyżej 200.

Jak jest >300 tzn że krowy najprawdopodobniej mają za mało energii ale to też widać po tłuszczu i białku . Przy tak wysokim mocziku jest możliwe że krowy będą miały somatyke podwyższoną

Jeśli jest mocznik za niski czyli <150 to oznacza ze brakuje w dawce żywieniowej białka. I tu pojawia się problem zapaleń. Krowie nie wystarczy bialka z jedzenia i musi brać cześć z organizmu co oznacza żę mocno chudnie. Ale w pewnym momęcie organizm wysyła sygnały że coś nie halo i pojawia się zapalenie wymienia tak mi  się wydaje że system obronny .

Hehe część z własnego doświadczenia bo jak się uczyłem żywić krowy to wszystko się przerabiało

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5131 Share lukbold

lukbold

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2256 postów

Napisany 31 styczeń 2016 - 22:26

Żywienie bydła mlecznego

potwiedzi ktoś wpływ niskiego mocznika na problem zapaleń? bo mi czasem ręce opadają ... jak nie jedna krowa to druga ma przynajmniej jedną chorą ćwiartke... mocznik 120-140 ale ojcu nie przegadasz,.. że trzeba sypnąć więcej rzepaku. tłuszc 4.01, białko 3.38

#5132 Share kabaczek89

kabaczek89

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 01 luty 2016 - 12:27

Żywienie bydła mlecznego

potwiedzi ktoś wpływ niskiego mocznika na problem zapaleń? bo mi czasem ręce opadają ... jak nie jedna krowa to druga ma przynajmniej jedną chorą ćwiartke... mocznik 120-140 ale ojcu nie przegadasz,.. że trzeba sypnąć więcej rzepaku. tłuszc 4.01, białko 3.38

tak moze wplywac niski mocznik na problemy zdrowotne w tym na zapalenia, jak widac i sruty rzepakowej. prawidlowy stan znajduje sie miedzy 200-250 mg/L.

Edytowany przez kabaczek89, 01 luty 2016 - 12:27.

#5133 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 01 luty 2016 - 14:36

Żywienie bydła mlecznego

Niski mocznik świadczy o niedożywieniu w stosunku do możliwości produkcyjnych krowy, jeśli jest tak u wszystkich na początku laktacji. W tym roku może świadczyć o słabej jakości paszach objętościowych(słaba strawność). Niestety trzeba kombinować paszami treściwymi i mocznikiem, bo siądzie rozród...

Co do somatyki to jest tak szeroki temat, że szkoda gadać. Mnie po 1,5 roku szczepień od zakażnych(IBR i BVD), mastitis itp. odmłodzeniu stada, regularnym odkarzaniu nadoctanami, zmienie premixów na Trouw, wymianie wszystkich gum jakie się dało, zasuszaniu po posiewach z antybiotykiem - w końcu odpuściło. Somatyka spadła do 200 000 i aż w szoku jestem po roku zdaiwania w te małe białe baniaczki...

Mnie znowu odwiedził żywieniowec z Federacji. Detektyw prawdziwy i znów gmerał wszędzie. Pasze ocenił na oko lepiej niż laboratorium...

Zrobił korektę dawki, dorzucił wysłodek z marchwią, białko chronione, MgO i zwiększył mocznik. Zmniejszył soję i kukurydzę, więc cena treściwej będzie podobna. Jeśli wydajność wzrośnie chociaż o połowę tego co ostatnioto, będę go po rękach całować. W razie problemów jest pod telefonem. Zrobił mi 7 grup od 50l do 20l na dzień, ale jak krowy w stanowiskach, to można szaleć. Kazał mi tylko zwiększyć stado chociaż do 30 sztuk, bo tak to zabawa tylko, a nie prawdziwa hodowla.

Edytowany przez przezuwaczka, 01 luty 2016 - 14:52.

#5134 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 01 luty 2016 - 17:05

Żywienie bydła mlecznego

Ja do tej pory miałem tak ok 150 i cos trzeba było z tym zrobić .Dorzuciłem i kiszonego ziarna kuku i dałem więcej treściwej . Pomogło mocznik podskoczył do 230 i naprawdę fajnie się doją i mleka podskoczyło i zapaleń nie ma tym bardziej somatyki . Przede wszystkim trzeba dbać o prawidłowe  zasuszenie krowy bo od tego się zaczyna dojenie .

#5135 Share karol091193

karol091193

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 418 postów

Napisany 01 luty 2016 - 18:14

Żywienie bydła mlecznego

@przezuwaczka masz wóz paszowy? aż 7 grup przy stadzie poniżej 30 sztuk. Szacunek ja to bym chyba od razu zainwestował w robota do zadawania pasz treściwych. 

Wszystkie moje posty i zdjęcia są chronione prawem autorskim ;)
Zainteresowanych wykorzystaniem proszę o kontakt na PW

#5136 Share Piotrass

Piotrass

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 01 luty 2016 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego

Witam, Jak zwiekszyc wydajnosc krow ktore obecnie daja 20l dziennie. tluszcz t0 4,10 bialko 3,3. dostaja sianokiszonke kiszonke z kuku i pasze tresciwa w ktorej sklad wchodzi koncentrat 38% sruta sojowa i rzepakowa/ dostaj rowniez energie z over zeby zapobiec ketozie. wyslodki by cos pomogly ?moze wprowadzic mloto browarniane do wozu? co radzicie i z czym uwazac aby nie przedobrzyc? mocznik jest czesto ponizej 100

Edytowany przez Piotrass, 01 luty 2016 - 21:09.

#5137 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 01 luty 2016 - 21:29

Żywienie bydła mlecznego

Witam, Jak zwiekszyc wydajnosc krow ktore obecnie daja 20l dziennie. tluszcz t0 4,10 bialko 3,3. dostaja sianokiszonke kiszonke z kuku i pasze tresciwa w ktorej sklad wchodzi koncentrat 38% sruta sojowa i rzepakowa/ dostaj rowniez energie z over zeby zapobiec ketozie. wyslodki by cos pomogly ?moze wprowadzic mloto browarniane do wozu? co radzicie i z czym uwazac aby nie przedobrzyc? mocznik jest czesto ponizej 100

A tą energie dajesz cały czas czy tylko po wycieleniach ? Ja nie mam wozu i pod oceną a te 35 l daje na dzień od sztuki. ?Oczywiście zależy w jakiej fazie laktacji . No i w Mlekpolu mamy często wyniki to też plus

#5138 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 01 luty 2016 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego nie mam paszowozu, ale powoli do tego dorastam :) Żywię każdą indywidualnie, więc to tak jakby było tyle grup ile krów. Efekty są lepiej niż dobre, a mnie nie interesuje produkcja "przemysłowa" tylko taka sprawiająca przyjemność.
i dobre pieniądze
czasem się czuję jak robot z taczką, ale to lubię.

#5139 Share Piotrass

Piotrass

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 193 postów

Napisany 01 luty 2016 - 21:52

Żywienie bydła mlecznego

Energie dostaja te po wycieleniu i w szczycie laktacji dopiero jak kilka miesiecy sa cielne to nie dostaja , jest kilka sztuk co pozno sie zacielilo i zanizaja srednia ale ogolnie mysle ze po wycieleniach sa w stanie dac wiecej niz ok 30l ,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5140 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 01 luty 2016 - 23:04

Żywienie bydła mlecznego Witam co sądzicie o takiej dawce dla kròw
pszenżyto 2.5kg
owies. 1. Kg
pszenica. 0.5 kg
jęczmień. 0.5 kg
żyto. .0.5 kg
soja. 1.4 kg
rzepakowy. 1.5 kg
multi bufer 0.17 kg
lacto plus 0.17 kg
kreda. 0.06 kg
To wychodzi 8 kg na sztukę dziennie tej paszy i oczywiście kiszonka z kuku dwa razy dziennie rano i wieczorem plus słoma w południe
Może tak być czy coś zmienić ?

Edytowany przez Hubert21, 01 luty 2016 - 23:06.