Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6355 odpowiedzi na ten temat

#5101 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, sport

Napisany 27 styczeń 2016 - 23:03

Żywienie bydła mlecznego

Witam jestem klientem firmy wipasz. Ostatnio tez miałem problemy z mocznikiem <150 przy dobrych parametrach tł4.5 i bi3.4 . Daje swoje zboże (żyto i owies) + treściwa komplet 18% tzn teraz zmieniłem na komplet 20 % i daje to 2 razy dziennie . Mocznik podskoczył mi na 230 i krowy dają więcej mleka. Czy to możliwe żeby tak mocznik podskoczył w kilka dni ? Czy możliwe ze w treściwej jest dodano moczik . dodam że wycieliło mi się ostatnio kilka wydajnych krow wiec one na pewno nie mają wysokich parametrów

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 19:12
  •  

#5102 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 28 styczeń 2016 - 08:09

Żywienie bydła mlecznego Zawsze mam ph 3.8 i już na to nie patrzę, bo najważniejszy jest poziom skrobi, dobre ubicie i włókno detergentowe. U mnie jest bez zakiszaczy i nie wiem od czego to zależy, ale mój guru żywieniowy kazał tym się nie przejmować.
Dodatek mocznika działa bardzo szybko, dlatego warto nim manewrować, ale ostrożnie. Najwyższy mocznik powinien być u najwydajniejszych.

#5103 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 480 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 09:07

Żywienie bydła mlecznego

Witam jestem klientem firmy wipasz. Ostatnio tez miałem problemy z mocznikiem <150 przy dobrych parametrach tł4.5 i bi3.4 . Daje swoje zboże (żyto i owies) + treściwa komplet 18% tzn teraz zmieniłem na komplet 20 % i daje to 2 razy dziennie . Mocznik podskoczył mi na 230 i krowy dają więcej mleka. Czy to możliwe żeby tak mocznik podskoczył w kilka dni ? Czy możliwe ze w treściwej jest dodano moczik . dodam że wycieliło mi się ostatnio kilka wydajnych krow wiec one na pewno nie mają wysokich parametrów

Normalne że w paszach jest mocznik.Jak nieraz bywałem na mieszalni w Miedzyrzecu to stało pół placu mocznika. Kolega pytał się czy oni tym handlują a usłyszał odpowiedz że to wszystko do mieszanek. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#5104 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 11:49

Żywienie bydła mlecznego

z tego co słyszałem to w sano podobno jest bardzo dużo mocznika. Kuzyn tego dużo dawał i strasznie krowom wątroby wysiadały . Zrezygnował z tego i problemy  się skończyły. A z ceną też polecieli na dół. Przedstawiciel z sano do nich przyjechał to wciskał im Laktome po 980 zł niby promocja

#5105 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 12:57

Żywienie bydła mlecznego

Od lat stosuję dodatki Sano, które zawierają mocznik a jego zawartość w mleku jak była niska tak jest nadal (stosowałem również produkty innych firm ale z mizernym skutkiem). Dołożyliśmy białka w paszy treściwej, sianokiszonka z motylkowymi - mleka jest więcej, białko w mleku jest ok ale mocznik cholernie niski. Dlatego pytam czy mogę w tej sytuacji dołożyć sam mocznik? Czy będzie więcej szkody niż pożytku? Śruty rzepakowej jest 11-12% w treściwej.

Co do cen to prawda, że Sano mocno potaniało ale przez ostatnie 1,5 roku cena nie zmieniła się nawet o złotówkę (przynajmniej tam gdzie ja kupuję). Provimi już dzwoniło, że również mają obniżki ale ich wizja żywienia u mnie się nie sprawdziła...

Pieniądz podzielił nas, a i tak wszystko zabierze czas...

#5106 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 13:24

Żywienie bydła mlecznego

Napisz jakie masz białko i tłuszcz. Z białkowych tylko śruta rzepakowa jest w treściwej ? 12% to trochę mało.

#5107 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 13:56

Żywienie bydła mlecznego

Białko 3,5-3,6%, tłuszcz 4,5%, koncentrat ma 44% białka i sypie tego ok 20% w dawce, 11-12% śr. rzepakowa, 3,5% premiks - reszta to własne zboże tzn jęczmień i pszenżyto + trochę owsa. Z tego co mówił mi żywieniowiec to jeśli dam zbyt dużo śruty rzepakowej to krowa tego może nie strawić w całości i wydali w kale. Różne szkoły mają różne wizje żywienia.

#5108 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 14:50

Żywienie bydła mlecznego

No tak bo białko z śruty rzepakowej jest trawione w żwaczu, a z sojowej w jelicie cienkim  (w skrócie). Szczególnie na początku laktacji zbyt duża ilość białka trawionego w żwaczu powoduje problemy. białko z jelita jest lepiej przyswajalne więc jeśli chciałbyś zwiększyć ilość śruty to spróbuj z soją. Nie wiem dlaczego ale u mnie też jest problem z mocznikiem. Przy takim samym żywieniu potrafi spaść miesiąc do miesiąca z 150 na 100 by w nastepnym miesiącu znow wrocic do 160. Wydajnosc 8000 i problemem jest niski tłuszcz 3,8 białko 3,4 mimo, ze stosuje kwaśny węglan sodu. Chociaz spotkalem sie z opiniami, ze niski tluszcz to nie problem(poki nie jest nizszy od bialka) Tez tak uwazacie?

#5109 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 15:51

Żywienie bydła mlecznego Niski tłuszcz wynika z dużej zawartości skrobi w dawce. Dlatego zastępuje się małą część kukurydzy wysłodkami, aby nie stracić nic na energii. Za to qq musi mieć dużo skrobi i co ciekawe ma trochę białka jelitowego. U mnie dobre objętościówki podganiają wydajność. Dlatego warto na wiosnę zacząć od tego, żeby potem mocznik nie był potrzebny. Dobra krowa w szczycie nie ma prawa mieć tłuszczu wyższego niż 4.

#5110 Share rollnik83

rollnik83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:11

Żywienie bydła mlecznego

Skoro sano jest nie najlepsze to jaka firme stosowac????

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5111 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:15

Żywienie bydła mlecznego

Zawsze mam ph 3.8 i już na to nie patrzę, bo najważniejszy jest poziom skrobi, dobre ubicie i włókno detergentowe. U mnie jest bez zakiszaczy i nie wiem od czego to zależy, ale mój guru żywieniowy kazał tym się nie przejmować.
Dodatek mocznika działa bardzo szybko, dlatego warto nim manewrować, ale ostrożnie. Najwyższy mocznik powinien być u najwydajniejszych.

Jak mam się tym nie przejmować jak krowy dostając wiec niż 5kg SM kukurydzy mają zakwaszenie i somatyka leci do 1mln

Edytowany przez fireseba, 28 styczeń 2016 - 16:16.

#5112 Share greg1985

greg1985

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 65 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:37

Żywienie bydła mlecznego

Skoro sano jest nie najlepsze to jaka firme stosowac????

Oto jest pytanie :)

Każdy będzie chwalił swoje tzn kto by do ciebie nie zajechał

Do mnie  co jakiś czas zajeżdża jakiś przedstawiciel i pyta kiedy kończy mi umowa z wipaszem  tzn mam silos od  nich. Bo oni mogą od razu stawiać swoje.

Trzeba pytać , czytać i samemu eksperymentować

#5113 Share rollnik83

rollnik83

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:43

Żywienie bydła mlecznego

Tak tylko krowa nie lubi eksperymentów.

#5114 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 28 styczeń 2016 - 16:49

Żywienie bydła mlecznego

Jak mam się tym nie przejmować jak krowy dostając wiec niż 5kg SM kukurydzy mają zakwaszenie i somatyka leci do 1mln

Ja mam w dawce 27kg przy sm 32 więc te twoje 5 kg zm to nic. Problem może leżeć w sortowanie tmr. Dziś w Grajewie profesor Kowalski mówił na ten temat.

#5115 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 17:22

Żywienie bydła mlecznego ja mam 35kg przy sm 35 i nie mam zakwaszenia, a dam sobie rękę uciąć, że to bez związku.

#5116 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 17:53

Żywienie bydła mlecznego

Od lat stosuję dodatki Sano, które zawierają mocznik a jego zawartość w mleku jak była niska tak jest nadal (stosowałem również produkty innych firm ale z mizernym skutkiem). Dołożyliśmy białka w paszy treściwej, sianokiszonka z motylkowymi - mleka jest więcej, białko w mleku jest ok ale mocznik cholernie niski. Dlatego pytam czy mogę w tej sytuacji dołożyć sam mocznik? Czy będzie więcej szkody niż pożytku? Śruty rzepakowej jest 11-12% w treściwej.

Co do cen to prawda, że Sano mocno potaniało ale przez ostatnie 1,5 roku cena nie zmieniła się nawet o złotówkę (przynajmniej tam gdzie ja kupuję). Provimi już dzwoniło, że również mają obniżki ale ich wizja żywienia u mnie się nie sprawdziła...

W tym koncentracie pewnie też jest śruta rzepakowa. Ile płacisz za ten koncentrat ? Może warto by było zamienić go na samą sojową + rzepakową. Śruty rzepakowej można dawać do 1,5 kg chociaż różne są teorie na ten temat. Musisz być też pewny tego moczniku w mleku, bo jak to jest z mleczarni to też różnie może być. Dając koncentrat, w którym pewnie jest mocznik  i do tego kiszonki z motylkowych azotu w żwaczu powinno być sporo i trzeba uważać aby dodatkową dawką mocznika ich nie przytruć. 

@fireseba na komórki higiena doju i dezynfekcja stanowisk przede wszystkim, warto posypywać stanowiska wapnem gaszonym po doju sztukom które je brudzą. Kwasu octowego masz za dużo w kiszonce jakby była za mokra. Ja siejesz odmiany stay green to lepiej opóźnić zbiór nawet do 40 % s.m. - tak wynika z moich źródeł . 

#5117 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 980 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 18:12

Żywienie bydła mlecznego

higiena nie ma nic do tego teraz gdy ograniczyłem kukurydzę i dodałem śruty z mieszanki zbożowej komórki spadły 10 krotnie. Próbując kukurydzę stwierdzam że jest ona kwaśna jak cytryna a przewód pokarmowy kury po sekcji jest zielony jak ogórek. Prócz kukurydzy skarmiam samymi kiszonkami z traw i lucerny gdzie ph takich pasz wynosi 4.4 do tego dochodzi 3kg słomy!. Segregowania TMR nie widzę gdyż zadaję 3x dziennie i krowy w 40min zjadają 99% i nie zostaje to sama słoma.

Krowy sikają na żółto to efekt:

-niewystarczającego spożycia wody przez co krowa produkuje mniej śliny?

-wody zawierającej dużo żelaza i magnanu (norma przekroczona 20x)?

-zapachu wody spowodowanym dużą ilością żelaza?

W tamtym roku woda nie była tak mocno zanieczyszczona a pasze miałem suchsze przez co było łatwiej, a teraz przy podaniu 7kg kukurydzy krowy leją na zielono z ziarnami bez podawania śrut energetycznych. BUfor i drożdze sypie się worami ale to mało daje, wiec jedynie co działa to zmniejszenie udziału kiszonki z kukurydzy doprowadza somatyke do normy

Pytanie brzmi jak zrobić kukurydzę by ilość kwasów nie przekraczała normy

Edytowany przez fireseba, 28 styczeń 2016 - 18:17.

#5118 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3186 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 20:49

Żywienie bydła mlecznego Zmienić odmianę na taką ze słabszym efektem stay green. Co ciekawe z zeszłorocznej kukurydzy miałem pobraną próbkę i przy 28%SM i skrobii 19% pH było.ok 4 chyba. Bufor na algach powinien lepiej sobie radzić z buforowaniem. Słyszałem od weta, że zbyt duża dawka sody rozwala mikroflorę żwacza.

#5119 Share Farmerski

Farmerski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 114 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 21:27

Żywienie bydła mlecznego

Może mi ktoś wyjasnić za co odpowiada mocznik? z góry dziękuję.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5120 Share chuck00

chuck00

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 206 postów

Napisany 28 styczeń 2016 - 21:39

Żywienie bydła mlecznego

W tym koncentracie pewnie też jest śruta rzepakowa. Ile płacisz za ten koncentrat ? Może warto by było zamienić go na samą sojową + rzepakową. Śruty rzepakowej można dawać do 1,5 kg chociaż różne są teorie na ten temat. Musisz być też pewny tego moczniku w mleku, bo jak to jest z mleczarni to też różnie może być. Dając koncentrat, w którym pewnie jest mocznik  i do tego kiszonki z motylkowych azotu w żwaczu powinno być sporo i trzeba uważać aby dodatkową dawką mocznika ich nie przytruć. 

@fireseba na komórki higiena doju i dezynfekcja stanowisk przede wszystkim, warto posypywać stanowiska wapnem gaszonym po doju sztukom które je brudzą. Kwasu octowego masz za dużo w kiszonce jakby była za mokra. Ja siejesz odmiany stay green to lepiej opóźnić zbiór nawet do 40 % s.m. - tak wynika z moich źródeł . 

Koncentrat to Protamilk HP z Sano 43zł/25kg. Obora jest pod kontrolą, więc parametry mleka są znane. Część sianokiszonki to trawa z koniczyną, a część to sama trawa. Nie mogę ładować sianokiszonki do oporu, bo tyle jej po prostu nie mam. Główna objętościówka to kiszonka z QQ, dochodzą jeszcze wysłodki.

Co do produktów Sano nie mam zastrzeżeń, mleka jest więcej, białko również jest w miarę na stabilnym poziomie. W czasie zasuszenia krowy otrzymują śrutę zbożową + Prela 1,5 (stosunek 1:1) i o zatrzymaniu łożyska po porodzie już zapomniałem, a wcześniej bywało różnie. Cielakom do pierwszej siary dodaję Cotosan, od drugiego tyg życia VitalMusli i u mnie się to sprawdza, biegunki odeszły w zapomnienie (czasami zdarzy się wyjątek). Nie żebym ślepo wierzył i reklamował firmę ale ja widzę efekty i jestem zadowolony.