Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#4981 Share ar251092

ar251092

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika, sporty walki

Napisany 10 styczeń 2016 - 12:47

Żywienie bydła mlecznego

No dziś postęp, dziś rano wycieliła się jałówka i wypiła bez problemu. Może dla tego że podaliśmy jej to bezpośrednio po ocieleniu zaraz po zabraniu cielaka. Bo wcześniej w sobotę, krowa starsza nawet nie chciała wody wypić wlanej do wiadra po tym trunku. Lecz podaliśmy go dopiero o 10 rano, a wycielenie było o 3 w nocy.  :unsure:

Edytowany przez ar251092, 10 styczeń 2016 - 12:51.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 19:59
  •  

#4982 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 10 styczeń 2016 - 13:18

Żywienie bydła mlecznego

mam problem z krowami po prostu dają mało mleka nie wiem dlaczego i mam do was proźbę a zwłaszcza do użytkowników z powiatu mińskiego lub okolic czy znacie jakiegoś dobrego żywieniowca (doświadczonego) który dobrze ułoży dawkę i zbada paszę i będzie chciał przyjechać do gospodarstwa które ma jak narazie 11 krów dojnch( bedzie więcej bo obora już stoi tylko wykończyć i zasiedlić ) 

napisz co dajesz w jakich proporcjach , jak wyglada okres zasuszenia itd, ktoś sie znajdzie mądry i ci doradzi

#4983 Share malorolny121

malorolny121

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 478 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 15:15

Żywienie bydła mlecznego

witam. Skoro zasuszenie to początek nowej laktacji to może ktoś napisze mi jak powinno wyglądać prawidłowe zasuszenie krowy. Na jak długi okres najlepiej jest zasuszyć? 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4984 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 16:55

Żywienie bydła mlecznego

Najlepiej zasuszyć na 6-8 tygodni  i utrzymać w optymalnej kondycji .

#4985 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 10 styczeń 2016 - 16:56

Żywienie bydła mlecznego

No dziś postęp, dziś rano wycieliła się jałówka i wypiła bez problemu. Może dla tego że podaliśmy jej to bezpośrednio po ocieleniu zaraz po zabraniu cielaka. Bo wcześniej w sobotę, krowa starsza nawet nie chciała wody wypić wlanej do wiadra po tym trunku. Lecz podaliśmy go dopiero o 10 rano, a wycielenie było o 3 w nocy.  :unsure:

bo takie specyfiki podaje się właśnie bezpośrednio po wycieleniu a nie czeka się kilka godzin, krowa wymęczona, "pusta" i wtedy ma największą chęć do picia co za tym idzie często wypije coś czego by normalnie nie ruszyła nawet po kilku dniach bez wody.

#4986 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 10 styczeń 2016 - 20:12

Żywienie bydła mlecznego Witam koledzy i koleżanki mam problem chyba z zakwaszeniem krów jakis czas były dobre odchody teraz z niektórych się leje i to konkretnie u innych kal jest bardzo kleisty wszystkie są ogólnie chude żywione sa tmr troche go sortuja niewiem czy melasa by rozwiązała ten problem tmr tne bardzo krótko tak jak tu kolega rolstudent podpowiadał prosze o podpowiedzi

#4987 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 10 styczeń 2016 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego Jakieś bufory?
Słoma ile w wozie jest tresciwej? Ten koli.
Zwiększ słomę bo jakoś tą biegunkę trzeba zatrzymać. Ale to co opisałeś to raczej BVD.

Tmr trzeba by na sita wrzucić

#4988 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 09:48

Żywienie bydła mlecznego Tresciwa ma sklad zboza 60kg rzepak 25 soja 10 wit 2kg dojfos bm lactan z buforu tylko kwasny 3 kg i 3kg kredy pasz byla badana i ma 18 % badal ja gosc z dolfosu pobadal mi tez zboza maja 9% bialka kiszonki chce mi pobadac ale maja urzadzenie w serwisie do wozu daje trsciwej 3kg a reszte w hali podczas doju dla najwydajniejszych jeszcze 5 kg na dzien sklad tmr 400 sianokiszonki 50 slomy 200 wyslodki mokre 75 tresciwej 400 kukurydzy i to jedzą przez 1,5 dnia bo inaczej bym musial balota dzielić .a co do BVD to wszystko sie zaczelo jak kupilem jałówki z konrada i to one sa najbardziej problemowe ale o tym ci napisze w temacie chorby bo tu nie bede zapychal.

#4989 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 10:20

Żywienie bydła mlecznego O chorobie w moim stadzie napisze w temaci BVD ktory rozpoczales w 2011

#4990 Share ejczbio

ejczbio

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 495 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 20:54

Żywienie bydła mlecznego

Co polecacie/stosujecie po wycieleniu by zadbać o energię dla sztuk które mają potencjał na 40-40+ dziennie. Gliceryna, wysłodki suche(wiórki) [stosuję teraz, ale kiepsko z pobieraniem tego przez niektóre sztuki], ziarno kuku? Dostają też tłuszcz chroniony wymieszany z soją w proporcji 1:1

Sianokiszonka nawet najmokszejsza nie zakwasza!!!! Ślina jest naturalnym buforem i wszystko rozdrobnione działa zakwaszająco, bo krowa za mało żuje. Ludzie zrozumcie to albo siedżcie dalej w średniowieczu. Mokra bela o 40% sm, z pierwszego pokosu, z młodej trawy z koniczyną o 20 % białku to pasza idealna. Krowy leją przy najmniejszym możliwym dodatku soi. Jeśli jeszcze qq ma 35% sm i dużo skrobi to dobry bilans i sukces murowany!!!

W tym roku pogoda dała wszystkim popalić, więc trudno o takie parametry. Drożej wychodzi, bo więcej trzeba dokupić.

Skończcie tylko z tymi zabobonami, że suche jest lepsze, bo krew zalewa!!!

No właśnie, ale dlaczego jak wrzucam do paszowozu bele z pierwszego pokosu taką właśnie "dobrą, mokrą" bele zaczynają się problemy z biegunkami i muszę dodawać słomy...? NIe czepiam się tylko proszę o wyjaśnienie, bo rolnik amator ze mnie ;) A kilka razy właśnie spotkałem się ze stwierdzeniem, że lepiej suchsza bela, bo mokra zakwasza itd. Tylko ewidentnie z tych 'mokrych' jest mleko.

Edytowany przez ejczbio, 11 styczeń 2016 - 21:04.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4991 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 11 styczeń 2016 - 22:05

Żywienie bydła mlecznego Bo te mokrzejsze bele niosą w sobie więcej białka. Pierwszy pokos jeśli był zebrany odpowiednio wcześnie zawiera znacznie więcej białka niż następne I są chętniej pobierane.

#4992 Share tugarin32

tugarin32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 20:22

Żywienie bydła mlecznego

Ja staram się żeby sianokiszonka miala około 40%  wilgotności. To jeśli chodzi o lucernę. Trawę robię bardziej na sucho. Nie wiem czy dobrze ale na razie krowy nie narzekają. 

#4993 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 12 styczeń 2016 - 22:15

Żywienie bydła mlecznego

Tresciwa ma sklad zboza 60kg rzepak 25 soja 10 wit 2kg dojfos bm lactan z buforu tylko kwasny 3 kg i 3kg kredy pasz byla badana i ma 18 % badal ja gosc z dolfosu pobadal mi tez zboza maja 9% bialka kiszonki chce mi pobadac ale maja urzadzenie w serwisie do wozu daje trsciwej 3kg a reszte w hali podczas doju dla najwydajniejszych jeszcze 5 kg na dzien sklad tmr 400 sianokiszonki 50 slomy 200 wyslodki mokre 75 tresciwej 400 kukurydzy i to jedzą przez 1,5 dnia bo inaczej bym musial balota dzielić .a co do BVD to wszystko sie zaczelo jak kupilem jałówki z konrada i to one sa najbardziej problemowe ale o tym ci napisze w temacie chorby bo tu nie bede zapychal.

Krowy nie kwasza się od żywienia. To efekt choroby.

#4994 Share bartlomiej456

bartlomiej456

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisany 13 styczeń 2016 - 21:12

Żywienie bydła mlecznego Bedziemy brać wymazy z nosa do badań bo się leje i kaszla zobaczymy

#4995 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 14 styczeń 2016 - 06:05

Żywienie bydła mlecznego No to wirusa łapnęły, teraz tylko względnie szybko reagować

#4996 Share ChiquitaB

ChiquitaB

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1886 postów

Napisany 14 styczeń 2016 - 10:45

Żywienie bydła mlecznego

Pomoze ktoś co dożucić do mieszanki treściwej aby było ok? Daje na 1tone pszenżyta 50kg soi i nic więcej co do tego dozucić tzn jakie wit itd?

#4997 Share ar251092

ar251092

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika, sporty walki

Napisany 15 styczeń 2016 - 11:35

Żywienie bydła mlecznego

Panowie, jaki kolor i konsystencja kału jest optymalna? Ostatnio wycielona jałówka, ma kał rzadki i czarny. Trochę mnie to nie pokoi, nie wiem czy taki powinien właśnie być?  :mellow:  Na żywieniu jakie wcześniej opisałem, (sianokiszonka z lucerny, kiszonka z qq, własna śruta z pszenicy i owsa, wysłodki, soja, rzepak i witaminy z De Heus). Z mlekiem w miarę fajnie, cały czas zwiększa. Na razie jest 12 l na udój, stopniowo zwiększa o 1 l. Opuchlizna jeszcze nie zeszła. 

Edytowany przez ar251092, 15 styczeń 2016 - 11:43.

#4998 Share tay29

tay29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 270 postów

Napisany 15 styczeń 2016 - 11:47

Żywienie bydła mlecznego

kolor to bedzie chyba w zaleznosci od tego co zjada, a konsystencja jak ja slyszalem od starego wterynarza powinna byc taka ze jak robi na jedno miejsce to ostatni wydalany kał powinien zrobic mała miseczke w calej kupie;D

#4999 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 16 styczeń 2016 - 18:39

Żywienie bydła mlecznego

dzień dobry chciałbym sie was rolników zapytac ile moge wyciagnąć mleka od krowy mieśzańca: hfxnrf, hfxsm z tej dawki:

10kg siana, 15 kg kiszonki z traw 35%sm, 15kg koniczyny czerwonej 35%sm, 3kg mieszanki zbozowej: 1kg śruta z pszenicy, 1kg śruta z jęczmienia, 1kg śruta kukurydziana, 1.5kg śruty rzepakowej. krowy byłyby na poczatku laktacji, miesiąc po wycieleniu. Ile mógłbym nadoic od takiej rasy krowy z tej dawki?????? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#5000 Share k110

k110

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 17 styczeń 2016 - 16:08

Żywienie bydła mlecznego Ja daje krowom siano slome do woli,ospe 14kg 50/50 jeczmien,pszenica dziennie i wyslodki mokre okolo 20kg dziennie wydajność okolo 5,5tys na laktacje jak myślicie trzeba uzupełnić czyms bialko?