Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość   
Gość

Kiedyś sporo sialiśmy tych pastewnych. Ojciec nieraz powtarza, że wsiałby trochę, ale nie mam za bardzo gdzie, same piachy wokół i sucho.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Mam problematyczną krowę 45 dni po wycieleniu, co prawda ocieliła się zbyt wcześnie więc okres przejściowy był trochę za krótki (ok 10 dni) i była trochę grubsza niż powinna, ale poród przebiegł dobrze i nie było żadnych komplikacji. Apetyt ma całkiem niezły. Problem w tym, że daje tylko 15 litrów mleka o parametrach tł 4.19 bi 3.83 lak 4.77 mocznik 293. W ubiegłej laktacji dała ponad 8 tys. Czy da się jeszcze jakoś ją rozdoić?

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Czym te buraki kopiesz i jak przechowujesz i ile tego dajesz z góry dzięki za odpowiedź.

Wszystko ręczna robota oprócz siewu oprysk robie na zielsko ale i tak 2x pielenie i przerywka to łapkami trzeba i zbiór też . Mam zajeb...ą piwnicę pod chatą to w jednym pomieszczeniu ziemniaki a w drugim buraki przez okienko sypie są też inne pomieszczenia ale to do innych celów trochę do obory co pójdzie na ,, pierwszy rzut ,, żywieniowiec wyliczył mi 5 kilo do dawki na sztukę .                                                       

Edytowano przez leszekb

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ktoś z was stosuje algi w żywieniu krów? Tzn dodatek do paszy podobno lepiej działają niż drozdze. Ktoś miał z nimi doczynienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikaro    7

My stosujemy, są to wapienne algi morskie taki szary proszek. Jest to bufor o dłuższym działaniu niż soda. Nadaje się do paszowozu bo w TMR działa około 10 godzin a soda tylko 2. Dawkowanie 80-100 gram na sztukę. To działa na innej zasadzie niż drożdże bo chemicznie podwyższa PH płynu żwacza a żywe drożdże pomagają w trawieniu paszy, stabilizują przemiany mikrobiologiczne w żwaczu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym podnieść wydajność. Żywieniowcy z deHaus i Josera, każdy inaczej gada, powoli mam ich dosyć. Tak naprawdę to od 14 krów jest 19,6l mleka. Krowy dostają:

 

 

Kukurydza 20kg

 

Sianokiszonka z pryzmy 8kg

 

Wysłodki 4kg

 

Liście buraczane 4kg

 

Pasza treściwa ok 6-7 kg

 

 

Wyniki mleka i analizy sianokisz w załączniku. Wynik analizy kukurydzy będzie wkrótce.

 

Skład paszy treściwej:

 

Kukurydza śrut                  160kg

 

Pszenżyto                          210kg

 

Pszenica                            210kg

 

Soja                                   170kg

 

Rzepak                              200kg

 

Kreda                                 22kg

 

Witam.-Mineral. LactoPlus 22kg

 

Kreda                                 10kg

 

Drożdże CristalHefe           16kg

 

 

 

Co waszym zdaniem poprawić? Myślałem o ściągnięciu programu do bilansowania dawek i układania dawek sobie samemu, Co o tym sądzicie?

 

post-201782-0-40515300-1478096673_thumb.png

post-201782-0-78954100-1478098113_thumb.jpg

Edytowano przez tomala1111111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Somatyczne powinny się uspokoić gdyż ostatnio na przeglądzie okazało się że jeden pulsator nie pracował do końca jak powinien, ale nie dało się tego zauważyć.

Mam mało mocznika.

Myślę o tym aby stopniowo ograniczyć z treściwą do 3-4kg i w zamian tego 2-3kg posypywać zmieszaną razem śrutę sojową i rzepakową. Dobry pomysł?

Edytowano przez tomala1111111

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiszOn    0

zamiast dawać same śruty sojową i rzepakową lepiej daj ich więcej do mieszalnika i wymieszaj ze śrutą zbożową, będą je wtedy chętniej pobierać niż same

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7166

Co dać na premie w początkach laktacji? Od którego dnia do którego i w jakich ilościach?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

dobrze dodawac gliceryne nawe 2 tygodnie przed wycieleniem ,chetnie jest pobierana i ladnie pachnie ja stosuje glicetyne 99 z Vit tra , bo tej 80 nie chciały za bardzo pobierac i dodatkowo na premie 2-3 kg na sztuke stosuje pelnoporcjowke 18 z Eurolpol wcinają bardzo chetnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6863

Jak im podajesz i w jakiej dawce? Polewasz kukurydzę?

Ja dziś kupiłem na spróbowanie tą 80-tkę, bo zawsze kupuję glikol (agro-glikona słodka) i jak za glikolem aż łańcuchy trzeszczą, tak jak polałem kilku sztukom po kukurydzy to przestały ją jeść.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7166

U mnie też tą z vit tra wolą, raz nie było wziąłem coś bio energia czy jakoś tak 90% ale lipa totalna jeszcze gdzieś chyba stoi pół banki...


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

polewam na pasze Max 0.5l na sztukę 2 tygodnie przed i 2 tygodnie po porodzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7166

99% i jest ok. Wcześniej brałem taką http://lab-v.pl/krowy/krowy-niedobory-energetyczne/23-krowy-niedobory-energetyczne/76-produkt-8 ale jakoś ostatnimi czasy nie mogłem jej nigdzie dostać...

Przed porodem czy po, jak widzę, ze apetyt coś nie halo od razu idą 3 wlewy po 250ml i wszystko wraca do normy

Edytowano przez pedro2

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
komodo    277

Co dać na premie w początkach laktacji? Od którego dnia do którego i w jakich ilościach?

Jesli ma to byc premia to najlepiej wymieszac soje ze srutą z kukurydzy bedzie i energia i bialko i mozesz tez dodac do tego tluszcz chroniony i jakies zywe drozdze i musisz sobie zgrac to jakos zapachowo żeby chetnie ci pobieraly kazde krowy maja inne zapachy a co do  rad zeby dawac jakies gotowe mieszanki jako dodatek to tylko specjalistyczne bo takie zwykle pelnoporcjowki 18-20% bialka typu europol  np jak tam podal ktorys kolega moze i beda chetnie zjadane ale najczescie maja niska zawartosc energetyczna a bialko jest glownie z  sruty rzepkowej i otreby a chyba nie o to chodzi na poczatku laktacji jesli krowa ma sie porzadnie rozdoic i nie zlapac jakies choroby metabolicznej . Po trochu mozesz dawac taka na tydzien przed porodem i chociaz przez pierwszy mieisac moglyby dostawac taką premie ale to juz zalezy kto zadowala sie jakimi wynikami i dawka tez uzalezniona jest od tego jakie wyniki osiagamy ale minimum 2kg na dzien 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Jeśli wykrujecie ketoze u krowy to podajecie jej zaszczyki domiesniowo? Np rapidexon lub coś innego czy same wlewy? Pytam żeby wiedzieć na przyszłość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12092

na ketoze tylko wlewy glikol lub preparat o dużej zawartości glikolu lub bolusy energetyczne. premię na start robię z białko chronione ( prowilak z prowimi ) plus tłuszcz chroniony .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Eliot    106

ostatnio padła mi sztuka urodzona w 2012r po buhaju songlicht z hg w życiu 2 razy przechodziła ketoze nerwową lecz po ostatnim wycielenie nie było problemu żadnego gdy przestała jeść i zaczęła się Krzywic wezwalem veta dał lęki i stwierdził zatrucie pasza ,za kilka godzin krowa wykonała dwa gwałtowne ruchy i zdechla mial moze ktos podobny przypadek lub podejrzewa co sie moglo stac ,chyba zaplace za sekcjie z ciekawosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj