Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6346 odpowiedzi na ten temat

#4941 Share Andrzej08

Andrzej08

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 20:50

Żywienie bydła mlecznego

A dużo sztuk ci się ostatnio wycieliło?

Co do pH najlepiej badać w żwaczu  :D

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 03:30
  •  

#4942 Share tugarin32

tugarin32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 22:31

Żywienie bydła mlecznego

"Dzisiaj był wet z przyrządem do badania moczu. Badał 4 sztuki u jednej minimalna ketoza ale mówił, że jak dużo mleka daje to normalne. Reszta u wszystkich w normie żadnej kwasicy ani zasadowicy nie ma i co wy na to?"

Tak czytam i czytam o Twoim problemie z niskim tł. Jeżeli krowy nie dają zadnych oznak kwasicy, która niewątpliwie powinna być przy takim tłuszczu, to może ten wynik jest fałszywy??

#4943 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 07:50

Żywienie bydła mlecznego

Niski tłuszcz nie oznacza jeszcze kwasicy. Przy żywieniu kukurydzą, której tłuszcz (aczkolwiek tegoroczne zbiory to mniej ziarna, a więc i mniej tłuszczu) powoduje powstawanie w żwaczu CLA, który jest inhibitorem syntezy tłuszczu w wymieniu. Badaniem moczu można stwierdzić kwasicę lub zasadowicę, ale metaboliczną( samo pH moczu to za mało, chodzi o kwasowość miareczkową lub zasadowość). Żeby wykluczyć kwasicę żwacza przy niskim tłuszczu najlepiej wkłuć się igłą w lewy dół głodowy i pobrać płyn żwacza i zmierzyć pH, najlepiej 4 godz. po karmieniu. 

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4944 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 08:03

Żywienie bydła mlecznego

Czyli super:) Niski tłuszcz w mleku to nie dramat. Bez wyników oceny ciężko coś mówić, ale po dziennej wydajności i ketozie wnioskuje, że sztuki niedawno wycielone ciśniesz energią, a one nie mogą jeszcze tyle zjeść ile byś chciał. Swojego czasu miałam takie z tłuszczem 2,5 Dlatego warto mieć wyniki z oceny w każdej grupie oddzielnie. Ketoza to nie norma! Walcz z tym, bo to dobre krowy tylko zatuczone pod koniec poprzedniej laktacji.

Jak działa ten wspaniały instrument? Dawno nie miałam potrzeby, ale miałam doczynienia tylko z paskami do badania ph i proszkiem wykrywającym ciała ketonowe.

Ta krowa która ma tą minimalną ketozę jest zawsze chuda jak patyk nie da się chyba jej zatuczyć. Przyrząd działa w ten sposób, że najpierw wet pobiera mocz od krowy oblewa nim pasek i umieszcza go w takim urządzeniu badanie trwa kilka minut i gdy się zakończy urządzenie drukuje taki jakby "paragon" z wynikami. Jest tam ph, ciała ketonowe, białko w moczu i jeszcze coś tak ok 5 - 6 parametrów

A dużo sztuk ci się ostatnio wycieliło?

Co do pH najlepiej badać w żwaczu  :D

To też mówił, że jak się nie poprawi to przyjedzie i pobierze próbki żwaczowe przez nakłucie jakąś tam igłą. Do tego badania są jakieś inne paski

Obejrzał pasze objętościowe i stwierdził, że przyczyną może być zbyt drobno ścięta kukurydza na kiszonkę. Dodam, że jeszcze na ok 2 miesiące mam kiszonkę z zeszłego roku. Była cięta wysoko i jest w niej tyle ziarna że aż żółto w silosie. Skrobia prawie 38%, sucha masa 37%.

Edytowany przez royal261, 31 grudzień 2015 - 08:09.

#4945 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 31 grudzień 2015 - 08:45

Żywienie bydła mlecznego Rozumiem, że to takie do 60 dni nie chcą ci jeść? Masz stado pod oceną? Jeśli tak, to podaj wartości w grupach. Jeśli nie, to chociaż ile dają średnio mleka w grupach 0-60, 60-100, 100-200,200-300 dni doju. W których grupach nie chcą jeść qq.
Ważna sprawa- czy qq się grzeje, psuje, ile ma suchej masy i skrobi? Jeśli nie wiesz, to powiedz jaką kosiłeś. Jak możesz sprawdż sm w mikrofali.
Tyle możemy przez net, jeżeli tak mało infotmacji.
Brakuje im na 100% energii skoro jest ketoza. Teraz pytanie, jak ją dostarczyć, żeby nie zakwasić, gdy qq nie chcą jeść? Chora krowa nie je śruty, a te chyba nie wybrzydzają? Sprawdż dokładnie ile czego jedzą te z apetytem i bez. Koniecznie zwiększ u tych wybrednych bufor i daj drożdże!
To prawda z tym tłuszczem w mleku przy skarmianiu dużej ilości skrobi z kukurydzy. Ja mam cały czas niski tłuszcz, nie mam kwasicy i mleka dużo. Też mam mocno rozdrobnioną qq i nie wpływa to niekorzystnie na krowy.
Musisz tyklko o te niejedzące powalczyć. Może qq posypuj/polewaj czymś, co lubią.

#4946 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 10:24

Żywienie bydła mlecznego

Skrobia 38%

Sucha masa 37%

Ogólnie wszystkie mało jedza

Nie mam stada pod oceną

w szczycie laktacji doją do 45l

średnia 23 - 24 l na dzień od sztuki

wszystkie dostają kwaśny węglan i bufor z drożdżami z trow'a

lepiej jedzą sianokiszonkę niż kiszonkę z kukurydzy

wycielenia są raczej rozłożone w czasie

#4947 Share Andrzej08

Andrzej08

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 31 grudzień 2015 - 14:48

Żywienie bydła mlecznego

Jak dla mnie to raczej kwasica przy niskim tłuszczu i braku apetytu. Przykwasiły ci się być moze od tej sianokiszonki co pisałeś wyżej,  zwiększ bufor i powinno być dobrze. Najlepiej byłoby sprawdzic te ph żwacza jednak

#4948 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 31 grudzień 2015 - 15:45

Żywienie bydła mlecznego Sianokiszonka nawet najmokszejsza nie zakwasza!!!! Ślina jest naturalnym buforem i wszystko rozdrobnione działa zakwaszająco, bo krowa za mało żuje. Ludzie zrozumcie to albo siedżcie dalej w średniowieczu. Mokra bela o 40% sm, z pierwszego pokosu, z młodej trawy z koniczyną o 20 % białku to pasza idealna. Krowy leją przy najmniejszym możliwym dodatku soi. Jeśli jeszcze qq ma 35% sm i dużo skrobi to dobry bilans i sukces murowany!!!

W tym roku pogoda dała wszystkim popalić, więc trudno o takie parametry. Drożej wychodzi, bo więcej trzeba dokupić.

Skończcie tylko z tymi zabobonami, że suche jest lepsze, bo krew zalewa!!!

#4949 Share tugarin32

tugarin32

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 16 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 18:58

Żywienie bydła mlecznego

Jeśli chodzi o dodanie energii krowom po porodzie to ja daje glikol propylenowy z gliceryną. krowy to lubią bo jest słodkie.

#4950 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 01 styczeń 2016 - 19:04

Żywienie bydła mlecznego

Jak krowy to lubią to glikolu tam całe nic.  ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4951 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 01 styczeń 2016 - 21:33

Żywienie bydła mlecznego

mam tylko jedną krowę która jakimś cudem to lubi (sam gllikol), reszta ucieka od tego. skuteczność tych specyfików gliceryna+glikol jest znikoma w mojej opinii, stosowanie tego traktować można zapobiegawczo a nie kiedy krowa ma spore niedobory. w tej chwili  kiedy obawiam się niedoborów energii to tylko ziarno kukurydzy, od kiedy zacząłem stosować to przynajmniej problemy z ketozą skończyły się a i wychodzi dużo taniej niż stosowanie nawet czystego glikolu, pomijając fakt że przy wlewkach  istnieje ryzyko że trafi nie w tą dziurkę ;)

Edytowany przez daremw, 01 styczeń 2016 - 21:35.

#4952 Share tay29

tay29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 273 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 00:11

Żywienie bydła mlecznego ja podawalem krowom i jalowkom gliceryne po ok 250ml na dzien tydzien przed i 2 tyg po potem ccm 3-4kg dziennie i ladnie w laktacje sie wbily( jalowki wlasnego chowu zadna wybitna genetyka) na dzien okolo 30l i efekty po tym widzialem patrzac na to co mialem kiedys bez gliceryny.
a gliceryne czysta bez wlewki dawalem tylko polewalem po tmr to zlizywaly do betonu

#4953 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 06 styczeń 2016 - 06:50

Żywienie bydła mlecznego

TEY29 jak jak przestawałeś dawać gliceryne to  nie ubywało co mleka'

#4954 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 06 styczeń 2016 - 11:06

Żywienie bydła mlecznego

przede wszystkim gliceryna jest jakimś tam dodatkiem energetycznym lecz chyba bardziej smakowym i może dawać efekty,  przy wydajnościach rzędu 30 l/dzień to jeszcze krowa nie ma aż tak wyżyłowanych wymagań na energię, przy mocniejszych niedoborach energetycznych tylko glikol. gliceryna to w większości dodatek smakowy do pasz, moje krowy nie chciały nawet zjadać paszy polanej mieszanką gliceryny z glikolem, zresztą w glicerynie też nie gustują a ja nad tym nie boleję, wolę zadbać o bilans energetyczny krowy już przed wycieleniem w postaci treściwych niż później stosować wlewki w dodatku wątpliwej skuteczności

#4955 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 11:37

Żywienie bydła mlecznego

I tu się nie zgodzę. Gliceryna wcale aż tak bardzo nie ustępuje glikolowi. Dodatkiem smakowym może być melasa, gliceryna tak jak glikol stosować tylko doraźnie.  

#4956 Share larysto

larysto

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 11:40

Żywienie bydła mlecznego

A ja jestem zdania że daje efekty już przy wydajnościach 20 litrów.Po wycieleniu każdej teraz daję 0,5litra na dzień przynajmniej przez miesiąc i tak jak wcześniej miałem sztuki podatne na ketozę, tak teraz takowych problemów nie ma. Fakt, z początku niektóre na sam widok gliceryny cofały się, ale systematycznie małymi dawkami dało się je do niej przyzwyczaić. Minusem jest koszt ale co poradzić jeżeli kiszonka z kuku jest słabej jakości. 

#4957 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 06 styczeń 2016 - 14:01

Żywienie bydła mlecznego Cukry proste w dawce zawsze są porządne. A takim niewątpliwie jest gliceryna. Cukier ten bierze czynny udział w cyklu krabsa zapobiegając cyklowi ketozowemu i pomagając w przemianach cukrów złożonych.

#4958 Share mate12345

mate12345

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 06 styczeń 2016 - 19:02

Żywienie bydła mlecznego

Witam mam problem kupiłem 2 jałówki wysoko cielne problem polega na tym że nie chcą jeść. Już są po ocieleniu i nadal mam ten sam problem, wie ktoś co można im podać na apetyt? Jedna nawet nie nabrała wymienia.  

#4959 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 06 styczeń 2016 - 19:36

Żywienie bydła mlecznego Ruchamax im podaj. To zwykle wzmaga apetyt.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4960 Share m11031993

m11031993

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo , internet . dyskoteki , motoryzacja

Napisany 06 styczeń 2016 - 20:52

Żywienie bydła mlecznego witam panowie i panie dopiero zaczynam wchodzić w mleko i moje pytanie czy jest ktoś w stanie mi pomóc. ustalić dawkę. żywieniowa na 22 sztuki krów mlecznych ponieważ mają one słaba. wydajność mam do dyspozycji kiszonke z. kukurydzy . sianokiszonke lucerne koniczyne siano słoma oraz. śrute ze zbóż srute rzepakowa i koncentraty typu dolfos melasa. także jest jak poprawić wydajność bardzo proszę o jakieś porady. pozdrawiam .