Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6302 odpowiedzi na ten temat

#4921 Share mariez

mariez

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo

Napisany 29 grudzień 2015 - 10:01

Żywienie bydła mlecznego Zalezy takze jakie sa to krowy czy hf czy moze jakies mieszance bo genetyka ma tu ogromne znaczenie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 10:39
  •  

#4922 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 10:10

Żywienie bydła mlecznego

A kał pewnie pełen włókna niestrawionego. Dorzuć energii (ja preferuję ziarno kukurydzy)

W kale nie ma żadnego włókna ani niestrawionego ziarna kukurydzy. Kał jest ciemny o w miarę dobrej konsystencji. U pojedynczych sztuk zdarza się żadki ale ogólnie jest ok

#4923 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 29 grudzień 2015 - 10:14

Żywienie bydła mlecznego

to nie dorzucaj energii ;)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4924 Share ar251092

ar251092

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika, sporty walki

Napisany 29 grudzień 2015 - 10:35

Żywienie bydła mlecznego Parametry białko 3.2, tłuszcz 3.4, mocznik 130. To bez soji, rzepaku i toffi. Krowy to większość mieszane wiadomo nie czyste hf, czystych jest około 8 szt. Bo ostatnio kupiliśmy 6 pierwiastek z Danii, lecz jeszcze się nie doją, bo są zapuszczone. Drożdże kupie, dzięki za odpowiedź :) Pytałem w punkcie już wcześniej ale były jakieś drogie ponad 200 za worek.

#4925 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 10:38

Żywienie bydła mlecznego

to nie dorzucaj energii ;)

Czy ktoś ma pomysł co zrobić?

#4926 Share zkordalski

zkordalski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 325 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 11:47

Żywienie bydła mlecznego

Napisałeś że planujesz dawać rzepak i soję ale na razie ich nie ma. Dlatego jest zbyt mało białka by uzyskać więcej mleka śruta własna jest bardzo słaba jak byś chociaż dawał koncentraty do tego to coś by od razu ruszyło bo 3 kg śruty to mało.

#4927 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 14:23

Żywienie bydła mlecznego

Czy ktoś ma pomysł co zrobić?

Dorzucić włókna czyli słoma, sianokiszonka

Drożdże kupie, dzięki za odpowiedź :) Pytałem w punkcie już wcześniej ale były jakieś drogie ponad 200 za worek.

Żywe drożdże nie są najtańsze, żywienie krów nie jest tanie, jak oszczędzisz na tym to stracisz na czymś innym.

#4928 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 15:40

Żywienie bydła mlecznego

Już próbowałem ale nie chcą słomy jeść. Bez paszowozu to nie takie proste. Myślałem nad tym aby zamiast kukurydzy w ziarnie dać otręby pszenne 

#4929 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 16:38

Żywienie bydła mlecznego

Panowie może mi ktoś podpowie co bym mógł zmienić w tej dawce żywieniowej, pytałem wcześniej lecz bez odzewu. Mianowicie mój ojciec, który ma własne sztuki. Daje, na jedną sztukę rano po dojeniu. Najpierw kiszonkę z kukurydzy,po jednym wiadrze (10kg), sypie na to bezpośrednio 1,5kg własnej śruty (pszenica + owies). Potem jak zjedzą około 10 kg na sztukę sianokiszonki z lucerny, bądź traw zależnie co się trafi. I to samo wieczorem przed dojeniem. Ja dla swoich chcę dawać dodatkowo 1,5 kg rzepaku, 1kg soja, 1kg wysłodki granulowane toffi, na jedno rozdanie na jedną sztukę. Wiadomo słomę jedzą do oporu z pod nóg, lizawki czerwone każda ma. Pytam gdyż mój ojciec przy tym żywieniu, które opisałem wcześniej nie ma super wyników (ok 8l na jeden udój, od sztuki). Co bym mógł zmienić, dołożyć, zwiększyć w tym żywieniu? Żeby była jak największa wydajność, i zdrowotność ok.

Dodam że, również mamy problem z niestrawionym ziarnem kukurydzy w oborniku. Kukurydza była późno koszona było bardzo dużo kolb i ziarno było twarde i dojrzałe . Lecz nie wiem czy to przez to tak jest?

Musisz dać białko i to na na początek, stopniowo aż dojdziesz do 0.8 kg na jeden raz (dawaj 2x dziennie). Jak mleko drgnie to dawaj soje + kukurydzę w proporcji 3/7. Wysłodki tofi to rarytas, nie wiem czy warto dawać krowom o takiej wydajności. Tłuszcz też tragedia, rano przed dojeniem i po południu przed kukurydzą dawaj słomę i kwaśny węglan do treściwej, ewentualnie bufor z drożdżami bądź same drożdże.

Staraj się aby nie było tak jak piszesz , "zależy co się trafi sianokiszonkę z traw bądź lucernę" przeżuwacze nie lubią zmian a jak jeszcze dajesz raz lucernę a raz trawę to mocznik skacze, jak dasz więcej białka mogą być przez to biegunki a to już strata.

Zależy jeszcze od tego jakie masz krowy i w jakiej fazie laktacji są. Jak już dawno po wycieleniu to już i tak więcej z nich nie wyciągniesz a jak się zapasą to będziesz miał tylko problem w następnej laktacji.

@daremw nie rozumiem tej Twojej teorii z dodatkową energią i trawieniem włókna. Przecież gdyby tak było to krowa która dostaje same siano nie trawiła by go ? 

#4930 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 16:49

Żywienie bydła mlecznego Dawaj krowie samą sianokiszonkę najlepiej ze starszych traw, dorzuć białka i zrozumumiesz:)
Jeśli nie dasz wystarczającej ilości energii to w kale będzie pełno włókna niestrawionego przecież. Wiosną np musiałem pod wypas przeznaczyć kawałek trawy bardzo starej której krowy po prostu nie chciały jeść, a parametry mleka leciały, po dostarczeniu odpowiedniej ilości energii w kale już nie było włókna a krowy nagle zaczęły wygryzać tą starą trawę praktycznie do ziemi, tłuszcz poszedł na 4.8 a i na mleczność nie narzekałem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4931 Share Andrzej08

Andrzej08

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 84 postów

Napisany 29 grudzień 2015 - 19:07

Żywienie bydła mlecznego

Już próbowałem ale nie chcą słomy jeść. Bez paszowozu to nie takie proste. Myślałem nad tym aby zamiast kukurydzy w ziarnie dać otręby pszenne 

to dorzuć więcej kwaśnego chyba za zainwestujesz w dobry bufor

#4932 Share ar251092

ar251092

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 10 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, mechanika, sporty walki

Napisany 29 grudzień 2015 - 19:39

Żywienie bydła mlecznego

Musisz dać białko i to na na początek, stopniowo aż dojdziesz do 0.8 kg na jeden raz (dawaj 2x dziennie). Jak mleko drgnie to dawaj soje + kukurydzę w proporcji 3/7. Wysłodki tofi to rarytas, nie wiem czy warto dawać krowom o takiej wydajności. Tłuszcz też tragedia, rano przed dojeniem i po południu przed kukurydzą dawaj słomę i kwaśny węglan do treściwej, ewentualnie bufor z drożdżami bądź same drożdże.

Staraj się aby nie było tak jak piszesz , "zależy co się trafi sianokiszonkę z traw bądź lucernę" przeżuwacze nie lubią zmian a jak jeszcze dajesz raz lucernę a raz trawę to mocznik skacze, jak dasz więcej białka mogą być przez to biegunki a to już strata.

Zależy jeszcze od tego jakie masz krowy i w jakiej fazie laktacji są. Jak już dawno po wycieleniu to już i tak więcej z nich nie wyciągniesz a jak się zapasą to będziesz miał tylko problem w następnej laktacji.

@daremw nie rozumiem tej Twojej teorii z dodatkową energią i trawieniem włókna. Przecież gdyby tak było to krowa która dostaje same siano nie trawiła by go ? 

Aha, wielkie dzięki :) ,i tak postaram się zrobić. Bo wcześniej dawaliśmy koncentrat piasta +witaminy.Efekty z tego żadne mleka było więcej ale nie wiem czy sam koncentrat się wracał. Z tymi fazami laktacji to różnie wiadomo, przecież nie wszystkie się cielą w jednym czasie, także jest to pomieszane. Więc wydaje mi się że warto im dać coś nowego, gdyż mamy bardzo różnorodne stado jak pisałem wcześniej są i czyste hf i takie własnego chowu z dużym dolewem hf. Tak że coś z tą wydajnością powinno się poprawić przy lepszej paszy. Tłuszcz powinien teraz podskoczyć, gdyż krowy od niedawna stoją w oborze, i nie miały takiego dostępu do słomy. Teraz będą miały jej do oporu pod nogami. Do tej pory staraliśmy się je na dzień wypuszczać,karmiony były i tak w oborze.

Edytowany przez ar251092, 29 grudzień 2015 - 19:43.

#4933 Share danielhaker

danielhaker

Po prostu Daniel ;)

• Moderator Forum
  • PipPipPip
  • 6738 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 00:03

Żywienie bydła mlecznego

Próbowałeś dać im na noc?

Mój kanał na YouTube http://www.youtube.com/user/danielhaker

Sprzedam:
koło zębate przekładni kątowej prasy Sipma

rozrzutnik dwuosiowy
zgrabiarkę gwiazdową

agregat prądotwórczy

#4934 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 08:19

Żywienie bydła mlecznego Ja daję małą ilość słomy przed każdym rozdaniem sianokiszonki a w międzyczasie idę przy jałówkach pochodzić i dopiero sianokiszonka, może w ten sposób łatwiej coś w nie wcisnąć.
A i pozostaje kwestia zamiany ziarna kukurydzy na otręby pszenne co mi się wydaje trochę nie trafionym pomysłem. Raz że ubędzie energii a dwa że otręby mogą nadmiernie rozrzedzić kał a wcześniej wspomniane było że niektóre sztuki mają za rzadki

#4935 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 10:43

Żywienie bydła mlecznego

Próbowałem na noc dawać słomę wielokrotnie razem z sianokiszonką. Na rano słomę trzeba wyrzucać bo trawę zjadły słoma została. Otręby zagęszczają kał a nie rozluźniają. Przy biegunkach zawsze je daje krowom i pomaga. Już nie wiem co zrobić nigdy nie miałem tak niskiego tłuszczu w mleku. Najczęściej wahał się między 4 - 4,2 (a teraz 3,6) przy białku  3,2 - 3,3. Kolega ma co prawda dużo gorszej jakości kiszonkę z kukurydzy ale u niego krowy jedzą jej 2 razy tyle co u mnie.

#4936 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 30 grudzień 2015 - 13:37

Żywienie bydła mlecznego

Czesc wszystkim mam takie pytanie dot. żywienia krów otoz po namysleniu co ta susza zrobila w tym roku i ze odebralem wytloki z jablek a krowy tego jesc nie chca oraz ze wszyscy robia dodatkowo kiszonke z zyta moje pytanie jest takie co gdybym zrobil siano z zyta ?? mam male stado i nie mam ani maszyn zeby zrobic kiszonke ani kasy zeby kogos najac kiedys tak zrobilem z owsem i peluszka i nawet to krowy jadly tylko to takie bardzo suche bylo a to zyto tak do 3-4 dni na słoncu w prase i do stodoly ktoś wie jak ono sie moze zachowac ?? odrodzi sie ?? spali mi dach na stodole czy nie :D ??

Suszenie gpsa i w bele to jawne marnotrastwo. Zebrane na drugi upalny dzień zielone,w dojrzałości mlecznej ziarna ma dobrą przyswajalność i parametry. Z dojrzałością spada strawność, rośnie skrobia,ale myszy tną. Ja robię z mieszanek dla jałówek, ale mleko też będzie. Polecam, bo dużo paszy z tego. Na sucho odradzam.

Wytłoki potraktuj np melasą i daj się przyzwyczaić:)

Próbowałem na noc dawać słomę wielokrotnie razem z sianokiszonką. Na rano słomę trzeba wyrzucać bo trawę zjadły słoma została. Otręby zagęszczają kał a nie rozluźniają. Przy biegunkach zawsze je daje krowom i pomaga. Już nie wiem co zrobić nigdy nie miałem tak niskiego tłuszczu w mleku. Najczęściej wahał się między 4 - 4,2 (a teraz 3,6) przy białku  3,2 - 3,3. Kolega ma co prawda dużo gorszej jakości kiszonkę z kukurydzy ale u niego krowy jedzą jej 2 razy tyle co u mnie.

Miałam 4lata temu coś podobnego i pomogła słoma owsiana polewana melasą i rożdże. Koniecznie weterynarza i zbadać ph moczu. Konsystencja kału to świetny wskaźnik. Ja miałam zasadowice od mykotoksyn w qq i leczyłam octem. Jak wyjdzie kwasica to soda...

#4937 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 13:52

Żywienie bydła mlecznego

ja zawsze słyszałem o działaniu mlekopędnym lecz lekko rozwalniającym, nigdy o zagęszczającym

#4938 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 17:10

Żywienie bydła mlecznego

ja zawsze słyszałem o działaniu mlekopędnym lecz lekko rozwalniającym, nigdy o zagęszczającym

Zgadzam się. Biegunka(jeśli nie jest zakaźna)wynika z dużego rozdrobnienia lub/i zadużego procentu łatwo przyswajalnych skrobi lub /i wyjałowienia(złe ph). Dlatego potrzeba struktuty i drożdży oraz regulacji ph w zależności czy to kwasica czy zasadowica.

Otręby są rozdrobnione, a krowy muszą zacząć rzuć i produkować dużo śliny, więc słoma owsiana, bo taką najprędzej zjedzą, ale najpierw diagnoza, czemu nie jedzą, bo bieda się szykuje. Wiem coś o tym. Zmobilizowało mnie to do oceny użytkowności i żywieniowca.

Edytowany przez przezuwaczka, 30 grudzień 2015 - 17:20.

#4939 Share royal261

royal261

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 148 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 18:33

Żywienie bydła mlecznego

Dzisiaj był wet z przyrządem do badania moczu. Badał 4 sztuki u jednej minimalna ketoza ale mówił, że jak dużo mleka daje to normalne. Reszta u wszystkich w normie żadnej kwasicy ani zasadowicy nie ma i co wy na to?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4940 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 30 grudzień 2015 - 20:35

Żywienie bydła mlecznego Czyli super:) Niski tłuszcz w mleku to nie dramat. Bez wyników oceny ciężko coś mówić, ale po dziennej wydajności i ketozie wnioskuje, że sztuki niedawno wycielone ciśniesz energią, a one nie mogą jeszcze tyle zjeść ile byś chciał. Swojego czasu miałam takie z tłuszczem 2,5 Dlatego warto mieć wyniki z oceny w każdej grupie oddzielnie. Ketoza to nie norma! Walcz z tym, bo to dobre krowy tylko zatuczone pod koniec poprzedniej laktacji.

Jak działa ten wspaniały instrument? Dawno nie miałam potrzeby, ale miałam doczynienia tylko z paskami do badania ph i proszkiem wykrywającym ciała ketonowe.

Edytowany przez przezuwaczka, 30 grudzień 2015 - 20:42.