Polecane posty

Gość   
Gość

Prawdopodobnie z przymusu. My dajemy kukurydzę krowom już od pierwszego dnia cięcia, i też nic im się nie stało. Zeszłorocznej starczyło na styk. Przez kilka dni szła do paszowozu część ze starej, i część z nowej. Potem już tylko nowa. Może i nie jest to prawidłowe działanie, ale człowiek robi co musi. Dwie pryzmy zrobiliśmy. Duża szczelnie zamknięta czeka na swoją kolej, a mała idzie cały czas, i nawet się nic złego z nią nie dzieje z powodu tego otwarcia. Przynajmniej nic co widać gołym okiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Ja też ciągne qq od skoszenia. Moja zaczęła się grzać. Ale to raczej z powodu słabego okrycia.
Ma 29sm i w sm 29skrobi.
Jeszcze z 2 tygodnie i będzie już normalna.

Ile powinno kisić się ziarno qq w rękawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

daję krowom 1,5 belki kiszonki z trawy, 1 belkę kiszonki z lucerny i 600kg kukurydzy + śruta 20(ok 3kg na szt.). mocznik mam u niektórych krów po 400 czy mogę wycofać ze śruty rzepak i zastąpić go soją?


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszekb    40

Może wystarczy zmniejszyć rzepak w treściwej , bo lucerna daje Ci w dawce dużo białka na żwacz .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
fireseba    224

Z tego co pisałem to sypię tylko do 3 kg śruty więc czy calkowicie zastąpić rzepak soją? Krowa obecnie dostaje 300g soji dziennie. Wpływa to korzystnie na trawienie kukurydzy.


Sprzedam wode w proszku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ja otworzyłem niedawno kukurydzę i mam problem z pobieraniem kukurudzy bo max na dzień krowy jedzą mi 15 kg więcej już nie chcą Poprostu. Dodam że zadaje bez wozu paszowego. Mleko bez zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

A miałeś przerwę w dawaniu qq? U mnie było podobnie z początku a teraz zjedzą ile im dam i ciągle mało. U mnie qq tez się grzeje ale zapewne z powodu nie przykrycia do końca i zamkniecia dopływu tlenu do swiezej qq ale niestety tak trzeba było zrobić. Chyba ze ma wpływ tez na to okrycie pryzmy oponami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie bo zaczynam wprowadzać tmr do zywienia póki co krowy jeszcze na pastwisku ale zejda za jakieś 2 tyg. jak dawke ułozyc kukurydza sianokiszonka sruta ze zbóż i słoma? obecnie wydajność 18 l od szt dzień tł3.6 bi 3.2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Braga    0

A ma ktoś namiary  do jakiegoś żywieniowca może on by cos pomógł (województwo łodzkie)

 

 

 

Jak wogóle wygląda współpraca z takim żywieniowcem i jakie to są koszty?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Dostawały kuku cały czas ale z pnia tyle ze ta kukurudza juz 2 tyg temu uschla na dobre także całkiem inną kukurydzę dostali no mam nadzieje ze to tylko przejściowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czesio1612    102

Bi 3,5 tł 4,2

Jak dla mnie to za dużo białka w stosunku do energii, na twoim miejscu dałbym kuku więcej o 1-2kg na sztukę bo dajesz i lucernę i mieszankę, a tłuszcz taki skromny wg mnie. Sam mieszam 2 baloty, 800kg kuku i skromnie śruty do tego i mocznik 280 ostatnio przy 4,3tł i 3,4bi. A jak nie chcesz dorzucać kuku to zwyczajnie zdejmij rzepaku trochę(pewnie kosztem białka) i też powinien spaść. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kiszOn    0

Poniżej jakiej wartości nie powinien spaść tłuszcz? po pierwszym próbnym udoju na kiszące z tegorocznej qq mam 3,73 a białko 3,5 Czy przy takim stosunku tł/bi nie wpadną w kwasicę? Dodam, że wcześniej były żywione sianem i sianokiszonką był tł. 3.77 więc też szału nie było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

co do zywieniowca z łódzkiego to do mnie okolice piotrkowa tryb zaglada z dolfosu ale raczej zeby cos wcisnąc niz podpowiedziec noi maja taki nieszczesny przyrzad do badania kiszonek na miejscu . z tego co wiem to jest to z włoch ale kilka razy juz brał próby u mnie i ciągle zle pokazuje . tyle w temacie zywieniowca 


odpowie ktos o sładzie tmr-u ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7164

@kiszon popatrz w temacie ceny mleka, większość ma średnią tł sporo poniżej 4. Wysoko wydajny hf tak ma, postaw połowę stada MO i będziesz miał tł 4.5.
Mocznik trzymałem w okolicach 210 był problem z cichymi rujami, jakieś 2 tyg temu podbiłem w okolice 260 białko wzrosło o 0.1 tł o 0.2 i sztuki 4 mies po wycieleniu pokazały pierwszy, drugi raz. Więc trzymać te 260 mocznik?


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    749

U mnie tłuszcz w kwietniu był jeszcze 4.4 a potem zaczął spadać i teraz się trzyma 3.8 i kombinowałem roznie z żywieniem i nic. Fakt ze wydajność wzrosla od sztuki od tamtego czasu ale u nas w mleczarni tez potrafią roznie wyniki robic. Białko ostatnio każdy maks 3.1

Edytowano przez ChiquitaB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Tłuszcz jest związany z wydajnością w taki sposób, że dużo mleka wymaga dużo skrobi w dawce, a ta obniża tłuszcz. Dawki na qq tak działają. Od 3 lat nie miałam tłuszczu powyżej 4. Krowy o małej wydajności lub kończące laktacje z wysokim tłuszczem już się otłuszczają. Po wycieleniu wysoki tłuszcz to informacja o stłuszczaniu i złym zasuszaniu. Niestety niektóre krowy takie poprostu są i rzadne indywidualne karmienie nie pomoże...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Jak się krowom zafunduje więcej włókna w dawce to tłuszcz wzrośnie, ale spadnie wydajność. To się zgadza mniej więcej z tym  co mnie kiedyś uczyli. Czyli, że tłuszcz w mleku głównie pochodzi z wolnych kwasów tłuszczowych produkowanych przez bakterie żwaczowe. One zaś nie są aż tak wydajne by zapienić odpowiednią ich ilość do współczesnej wydajności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950

Drodzy to znowu ja z kolejnym problemem. Odkąd mam paszowóz (ok tygodnia) spada mleko pomimo ze doszło 4 krowy. Dawka wydaje się zbilansowana dobrze. 34 szt zjadają ponad 2,1 t co prawda objętościówki są wilgotne. Jedzą przeżuwają, kał jest wporządku. Gdzie może być problem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj