Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#4861 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 12 grudzień 2015 - 09:40

Żywienie bydła mlecznego

nie pasza tylko korektor bialkowy czy jak to sie nazywa z dolfosu..wpisz w gogle dolmet dolfos i po czytaj

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 04:38
  •  

#4862 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 13:20

Żywienie bydła mlecznego To pewnie mocznik.

#4863 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 12 grudzień 2015 - 21:29

Żywienie bydła mlecznego

nie pasza tylko korektor bialkowy czy jak to sie nazywa z dolfosu..wpisz w gogle dolmet dolfos i po czytaj

90 % białka czyli 1kg równa się 2 kg soi zastanów się co to za korektor. Tak jak kolega wyżej napisał mocznik pewno działa takie cuda. W inra 1gram mocznik to 3 gramy białka. większość korektorow białkowych to mieszanina srut poekstrakcyjnej soi rzepaku slonecznika no i mocznik. Czasem surowce te sa poddane ekstrudacji lub ekspandacji przez co poprawia się ich wartość paszowa. Ale ten twój korektor to po prosty mocznik. Może Z jakimś inchibitorem.
Dlatego ten twój doradca zrobił Ci dawkę jak do skarmiania mocznika. Mocznik nigdy nie zastąpi soi.

Edytowany przez rolstudent, 12 grudzień 2015 - 21:37.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4864 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 12 grudzień 2015 - 22:42

Żywienie bydła mlecznego Przy obecnej cenie śruty sojowej i rzepakowej chyba nie ma sensu bawić się w mocznik, chyba, że ktoś daje od dawna i nie chce zmieniać dawki. Tym bardziej gotowych preparatów które jak dobrze pamiętam kosztują około 3zł/kg. Pamiętajmy, że mocznik to tylko azot, ani energii ani aminokwasów czy innych składników.

#4865 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 13 grudzień 2015 - 10:42

Żywienie bydła mlecznego

"DOLMET to korektor białkowy z mocznikiem i metioniną

Pozwala na częściową zamianę śruty sojowej.

- poprawia przyrosty u bydła opasowego"

Skoro piszą, że częściową zamianę, to czemu nie masz soi w dawce?? Soja jest niezastąpiona! Nie ma tańszej alternatywy. Mocznik to tylko białko dla bakterii żwaczowych i doskonale się do tego nadaje.

Tym korektorem poprawiać przyrosty opasów można, ale mleko zwiększy się tylko przy ewidętnych brakach białka w dawce i niskiej wydajności!

U mnie pierwsza wizyta żywieniowca zaczęła się od pytania, czy mam krowy, które dają w tym momencie powyżej 30l/dzień. Jeśli tak, to można dać im soi i spróbować je "podkręcić". Innym nie warto!

Efekt zobaczyłam po roku, gdy wystartowały w laktację z pożądną dawką(NIEOTŁUSZCZONE!!!). Wszystkie 30-tki  dały po 40 l, a już nowe dają po 50, ale ostrzegam trzeba dać im czasu i zacząć od dobrego zasuszenia i "chudej" kondycji.

Edytowany przez przezuwaczka, 13 grudzień 2015 - 11:01.

#4866 Share kr9292

kr9292

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 268 postów

Napisany 13 grudzień 2015 - 11:04

Żywienie bydła mlecznego

Wprowadziłem ok dwóch tygodni temu mocznik. Początkowo ~ 50g na sztuke, delikatnie wzrosła ilość mleka, a koszty delikatnie spadły, ku mojemu zdziwieniu stwardniał kał. Po zwiekszeniu do ~75 g mleko wzrosło jeszcze bardziej, lecz po kilku dniach wszystko się odwróciło, z krów się leje, mleko spadło i cześć krów nie je. Uważam, że mocznik jest dobrym uzupełnieniem ale należy stosować go bardzo ostrożnie i przede wszystkim dobrze bilansować dawkę, a to nie takie łatwe

#4867 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 13 grudzień 2015 - 12:15

Żywienie bydła mlecznego

a czy soje mielicie dla krow?? bo wedlug mnie grubawa jest i czy to strawi czy srutowac?

#4868 Share ZUCH1234

ZUCH1234

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 700 postów
  • Zainteresowania:Świętokrzyskie

Napisany 13 grudzień 2015 - 12:32

Żywienie bydła mlecznego

jak nie strawi śruty sojowej  to albo za mało energi w dawce albo za duzo śruty sojowej w dawce . Jeżeli sie myle to niech mnie ktoś poprawi

#4869 Share karol45010

karol45010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 15 grudzień 2015 - 19:59

Żywienie bydła mlecznego

co myślicie o takiej mieszaninie ile ona będzie mogła mieć białka 370kg mieszanki jarej 200kg pszenżyta ozimego 100kg ziarna kukurydzy 150kg śruty rzepakowe 150 kg koncentratu białkowego 38% i30 kg witamin 10 kg kredy i 10 kg buforu z alg

#4870 Share Rols

Rols

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 20:01

Żywienie bydła mlecznego

Witam.Moje krowy dostają: 25 kg kiszonki z ququ, 8 kg sianokiszonki, 0,5-1kg słomy, 7 kg wysłodki kiszonej i 4,5-6 kg paszy treściwej 18%. Wczoraj przyszły mi wyniki:

- mleko 26,4,

- tł 4,24% i bi 3,34%,

- na 33 krowy dojne 26 ma <100.

Wiem, że trzeba dorzucić białka ale w jaki sposób ?? 

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4871 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 20:17

Żywienie bydła mlecznego

@Karol nie wiem jakie masz zboża ale 16-17 % białka

@Rols Nie masz więcej sianokiszonki ? Ta dawka na moje oko to szybko do kwasicy doprowadzi. Daj tej słomy nawet 2,5 kg, do tego z 1kg śruty rzepakowej i jak będzie mało to dokładaj sojowej. Mleko ładnie, parametry też ale dużo energii się marnuje. 

#4872 Share Rols

Rols

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 18 postów

Napisany 16 grudzień 2015 - 21:24

Żywienie bydła mlecznego

Niestety z sianokiszonką krucho jest. Dokładnie to daje:

-rano: kiszonka z ququ 12,5kg, wysłodki 3,5kg, treściwa 1 kg a po godzinie jeszcze 1,5 kg i potem sianokiszonka 7kg

- wieczorem: kiszonka z ququ 12,5 kg, wysłodka 3,5kg, treściwa 2-2,5kg, potem słoma 1kg i sianokiszonka 1kg na to.

Wszystko zadaję ręcznie i słomy więcej niż ten 1 kg nie chcą jeść, a niektóre sztuki to wgl nie chcą słomy jeść. (słoma z jęczmienia ozimego).

A w skład treściwej wchodzi na 1500kg: 150kg soi, 150 kg rzepakowej, 175 koncentratu 38% ( 26% bi roślinne, 12% z mocznika), 25 kwaśnego, 25 bufora z alg, 30 kg kreda i 30 kg witaminy, a reszta to zboże (jęczmień, pszenica i pszenżyto w podobnej proporcji). 

Dodatkowa dostają jeszcze wieczorem z ręki na treściwą 50g drożdży w dolfosu. 

#4873 Share haszek1989

haszek1989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 00:30

Żywienie bydła mlecznego

ile płacicie za Acidbuf z CSM 25kg lub co innego polecacie?

#4874 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 17 grudzień 2015 - 06:47

Żywienie bydła mlecznego Acidbuf 107 ale chyba netto.
Ja teraz tlenek magnezu stosuje.

#4875 Share karol45010

karol45010

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 08:22

Żywienie bydła mlecznego

lamboEVO100 a twoim zdaniem to ile powinienem dać tej ''mojej pełnoporcjówki" na sztukę ? tak myślałem żeby dac 2 kg na 20litrów a potem 1kg na każde 3 litry powyżej 20 np na 23 litry 3 kg na dzeń a co wy dajecie i w jakiej ileści przed wycieleniem i po wycieleniu żeby krowa weszła w laktację a nie miała ketozy?

#4876 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 17 grudzień 2015 - 11:21

Żywienie bydła mlecznego

ja juz tydzień jak przekonałam się do mocznika ( słabe sianokiszonki) zaczełam od bezpiecznej ilości 40g/dobe i podaję go w dwóch odpasach i sukcesywnie zwiększam, ale powoli. Stacji paszowej i woza nie mam więc wszystko zadaję RĘCZNIE, i do tego krowy są na wolnostanowiskowej, więc tym bardziej jest mi trudno nad nimi zapanować, zwłaszcza aby każda pobrała nie za dużo mocznika czy treściwych. Do mocznika ułożyłam uzupełniającą treściwą z QQ i pszenżyta z witaminami i podaję to razem. Efekty widać bo kilka sztuk z grupy już przekroczyło 30l na dzień.

A zasuszone od 3tyg przed planowanym wyc. dostają śrutę 14%białka na qq, zbożu rzepaku i soji, od malutkiej porcji 0,5kg na dzień a kończąc w dniu porodu na 3-4kg. Zero wysłodków, kiszonek z koniczyn i lucern, tylko kiszonki z  qq i traw i odpowiednie witaminy ze stosunkiem wapnia do fosforu. Jak widzę że mocno szczupleją i pobranie paszy się drastycznie zmniejsza wprowadzam glicerynę. Po porodzie koniecznie pójło, jak nie mam to robię sama, i przerzucam sztukę do krów z I grupy lakt. Tam żywienie oparte na koniczynie ,qq i wysłodkach kiszonych. Do objetość. dostają mieszankę uzupełniającą energię z mocznikiem. Dodatkowo mieszanka treściwa pełnoporcjowa 19% 3kg na dzień i wysłodki suche lekko namoczone aby były smakowitsze z koncentratem białkowym 45% z rzepaku i soji jako premia. Dodatkowo glicerynę rozpuszczam w wodzie i polewam konewką objętościowe. 

Efekty widać i wydajność ciągle rośnie, ale przez to że nie mam woza i stacji zadawanie paszy zaczynam od 5 rano i kończę o 8 wieczorem (razem 5 odpasów) aby zachować równe odstępy czasu dla dobra ich żwaczów  ;)  ;)  ;)

w chwili obecnej dla 1 grupy lakt. białko 3,45, tłuszcz 4,5 i mocznik narazie skoczył do 120-140 po wprowadzeniu dolnej dawki mocznika do paszy. A wcześniej był poniżej 100. Także cieszę się że przekonałam się do mocznika. Nie jest taki zły, trzeba wiedzieć tylko jak go stosować.  

Edytowany przez 7891Firefox, 17 grudzień 2015 - 11:14.

#4877 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 17 grudzień 2015 - 13:35

Żywienie bydła mlecznego

http://olx.pl/oferta...html#023b004331

co myślicie o suszonym młócie browarnionym?

przeliczając białko na cenę to wychodzi to samo co śruta rzepakowa

#4878 Share haszek1989

haszek1989

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 38 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 00:01

Żywienie bydła mlecznego

ja 101 netto za 25 kg Acid Buf, bo przedstawiciel z konkurującej się firmy Acid'u buf mi nie polecał, i twierdził że sporo przepłacam za niego  

#4879 Share wojtekosse

wojtekosse

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 83 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 14:52

Żywienie bydła mlecznego

Witam, spytam co moze być przyczyna strasznie słabego trawienia przez krowy kiszonki z qq? Dodam ze na paszowoz dodaje cały czas ok 100 g drozdzy na sztuke i bez zmian a mocznik mam 230. W kale przechodzi nie tylko sieczka ale male kawałki ziarna (jest dobrze pocięte). Od tygodnia na paszowóz dolewam 0,5 kg melasy/szt. Czy to przez to ze w tym roku tak jest zeschnieta i nie była koszona za bardzo zielona?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4880 Share zootechnik1982

zootechnik1982

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 18 grudzień 2015 - 19:15

Żywienie bydła mlecznego

No stary to na pewno kwasica na 100%, albo nie na 200% ;) Musisz tak: dać bufory, drożdże, zwiększyć włókno, zmniejszyć pasze treściwą, zadbać o odpowiednią strukturę, a na koniec jak to nie pomoże zawołać szamana, jest ich tu pełno.