Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#4801 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 29 listopad 2015 - 22:32

Żywienie bydła mlecznego Wszystko prócz tresciwej bo wartosci podał normalnie w kg paszy.
W telefonie hehe a ja w oborze i na tablecie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 02:00
  •  

#4802 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 00:59

Żywienie bydła mlecznego He he ja w luzku ale tez na tablecie i zle podalem ilosc kuku bo 500kg przy sm 33% daje 5,5kg na krowe lecz krowy w sczycie laktacji dostaja wiecej tmr gdyz nie mam mozliwosci a raczej casu mieszania dla innych grup, zawsze sypalem im mniej tresciwych lub wcale.
Dzis dalem siano na dno z kukurydza i troche wody pomieszalem dodalem trawe i lucerne wymieszalem po czym poszla na to sloma zlana woda po 1min mialem to co chcialem ale zobaczymy jutro. Teraz krowy nie wylizuja kukurydzy bo jest w srodku tylko gryza po kolei.
Nawte nie wiem co to za bufor z firmy top mleko jutro zeekne sklad. Ostatnio na probe dostalem drozdze z algami i od 2 dnni je stosuje do tego drozdze top yeast o tez nieznanym skladzie.

Edytowany przez fireseba, 30 listopad 2015 - 01:00.

#4803 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 09:03

Żywienie bydła mlecznego Top mleko to firma z Olsztyna. Mają swoją stronę internetową i jakiś czas temu reklamowali się na stronie forum AF.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Bydło na wypasie zobacz »

•  

#4804 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 30 listopad 2015 - 11:00

Żywienie bydła mlecznego

Jeżeli tłuszcz/białko jest około 1,2 i żywienie jest dość prawidłowe(nie ma chorób metabolicznych typu ketoza i kwasica), to można się posiłkować taką tabelką:

71380a4f.jpg

Tłuszcz palmowy (chroniony) - jest tego sporo na rynku: Palmit, BergaFat itp Trzeba próbować, który będzie pasował krowom, bo jest z tym różnie. Ja przerobiłam 5-6 różnych firm. Okazało się, że pasuje im ten najbardziej śmierdzący. Ceny są różne. Ja płacę 120zł za 25 kg, ale wcześniej u innego dostawcy było 45 zł więcej!!!

Edytowany przez przezuwaczka, 30 listopad 2015 - 11:12.

#4805 Share d___b

d___b

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 114 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 15:06

Żywienie bydła mlecznego

oczywiście masz na myśli zrównoważone żywienie   ... kiedyś u nas jałowki dostawały dużo kiszonki z kuku   to 8-9 miesieczne dostawały ruje   ;/          ja twierdze że im większy hf tym mocniej żywić trzeba ale rownowaga   trawa kukurydza   i witaminy  ;!!

To jeszcze nic mi się trafiła jałówka która ma około 6 miesięcy i dzisiaj przechodzi drugą ruję.

8bdb4a7a95566.jpg

#4806 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 18:53

Żywienie bydła mlecznego Kol. @przezuwaczka dzięki za info zorientuje się i poszukam

Powiedzie mi może to głupie pytanie ale jaką wydajność można uzyskać maksymalnie bez woza paszowego? Taka bezpieczna ilość to? Mam krowy podzielone na 2 grupy do szczytu i po, no i woza nie mam jeszcze tylko ręcznie zadaje paszę.

#4807 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 30 listopad 2015 - 19:56

Żywienie bydła mlecznego To tylko zależy od Ciebie bo np Pani Elzbiet Kandulska przez kilka lat utrzymywała się na poziomie grubo ponad 10 tyś od sztuki średnio przy żywieniu z ręki. Co zresztą koleżanka Przezuwaczka potwierdza pisząc ze ma sztuki które dają ponad 50litrów dziennie

#4808 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 21:55

Żywienie bydła mlecznego

Przy dawaniu z ręki jest dużo trudniej zachować proporcje i odpowiednią strukturę. Nie jesteśmy wstanie uniknąć sortowania. Dodanie słomy do dawki to dla mnie abstrakcja:) 

Z pół roku temu był u mnie pewien starszy człowiek z PFHBiPM, który podobno miał 10-15 lat temu najlepszą wydajność na Podlasiu. Jego 3 krowy :) dawały średnio 13 000. Wybitny gość i kopalnia wiedzy, a przecieź nie było takich cudownych dodatków, jak teraz.

Myślę, że można dobić do 12-13 000 średnio, ale przy niewielkim stadzie. Większe wymaga zbyt wiele pracy bez paszowozu.

#4809 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3179 postów

Napisany 30 listopad 2015 - 22:12

Żywienie bydła mlecznego Mając automatyczny robot-wózek paszowy, który może i 20 razy na dobę wydać treściwą oszczędzi się pracy i kwasicy.

#4810 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 30 listopad 2015 - 22:42

Żywienie bydła mlecznego

Przy dawaniu z ręki jest dużo trudniej zachować proporcje i odpowiednią strukturę. Nie jesteśmy wstanie uniknąć sortowania. Dodanie słomy do dawki to dla mnie abstrakcja:) 

Z pół roku temu był u mnie pewien starszy człowiek z PFHBiPM, który podobno miał 10-15 lat temu najlepszą wydajność na Podlasiu. Jego 3 krowy :) dawały średnio 13 000. Wybitny gość i kopalnia wiedzy, a przecieź nie było takich cudownych dodatków, jak teraz.

Myślę, że można dobić do 12-13 000 średnio, ale przy niewielkim stadzie. Większe wymaga zbyt wiele pracy bez paszowozu.

Hehe wiem o kim mówisz ale nie rób z Pana Z zaraz takiego emeryta

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4811 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 07:56

Żywienie bydła mlecznego

Hehe wiem o kim mówisz ale nie rób z Pana Z zaraz takiego emeryta

No mógłby moim dziadkiem być, ale energią i zapałem przeskoczyłby niejednego 20latka. Pewnie postać pod kliniczną mastitis wyczułby bez płytki i płynu. Ja i z tymi pomocami mam problem. Ile razy miałam 1,5 mln z badania laboratoryjnego, a na płytce nawet się nie zagęściło ....

Żeby wszyscy zootechnicy mieli taki zapał i wiedzę, to by pod oceną było dużo więcej hodowców. Spróbuj tu tylko kogoś namówić. Boją się, że ktoś im będzie łaził i krytykował.. Typowy rolnik z Podlasia :) (i nie tylko) jest u siebie i uważa, że robi najlepiej jak może, albo mu się nie opłaca. A on po prostu nie chce się uczyć, bo stare jest dobre i poco to zmieniać. Zagłębie Mleczarskie jest mocno rozdrobnione. Jest niska wydajność krów proporcjonalna do poziomu wiedzy. W książce federacyjnej można zobaczyć, jak to wygląda. W mojej okolicy na 15stu hodowców tylko my jesteśmy pod oceną. Za to w wioskach 5 km dalej co drugi.

#4812 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 08:59

Żywienie bydła mlecznego Zas u mnie na okolo 50 hodowcow jestem ja i jeszcze jeden gospoarz wiec wyglada to jsszcze gorzej.mam kkrowy od ponad roku a ocene od roku i ciezko bylo by bez niej. Nie dalo by rady zywic na podstawie wynikow z mleczarni bo jak tedza bialko sie zgadza to mocznik 2x nizszy i kogo chca oszukac wysylajac takie badania

Edytowany przez fireseba, 02 grudzień 2015 - 09:02.

#4813 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 02 grudzień 2015 - 12:48

Żywienie bydła mlecznego

No mógłby moim dziadkiem być, ale energią i zapałem przeskoczyłby niejednego 20latka. Pewnie postać pod kliniczną mastitis wyczułby bez płytki i płynu. Ja i z tymi pomocami mam problem. Ile razy miałam 1,5 mln z badania laboratoryjnego, a na płytce nawet się nie zagęściło ....

Żeby wszyscy zootechnicy mieli taki zapał i wiedzę, to by pod oceną było dużo więcej hodowców. Spróbuj tu tylko kogoś namówić. Boją się, że ktoś im będzie łaził i krytykował.. Typowy rolnik z Podlasia :) (i nie tylko) jest u siebie i uważa, że robi najlepiej jak może, albo mu się nie opłaca. A on po prostu nie chce się uczyć, bo stare jest dobre i poco to zmieniać. Zagłębie Mleczarskie jest mocno rozdrobnione. Jest niska wydajność krów proporcjonalna do poziomu wiedzy. W książce federacyjnej można zobaczyć, jak to wygląda. W mojej okolicy na 15stu hodowców tylko my jesteśmy pod oceną. Za to w wioskach 5 km dalej co drugi.

Twoim dziadkiem ?? Toż on ma pewnie nieco ponad 50 lat. Ale to ze jest to człowiek z ogromna pasją widać a szczególnie słuchac  od razu, bo on poprostu tym żyje. Moim zdaniem powiniem byc dyrektorem w Jezewie a nie pani P która nie ma do tego ani kompetencji ani doświadczenia za to ma dobre plecy.

#4814 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 13:23

Żywienie bydła mlecznego

dzieki za odp.

a propo, na moim terenie z Federacji niedawno odszedł na emeryturę pewien pan M.K., o którym również mogłabym tyle samo napisać. Pomógł mi wyselekcjonować kilka jałówek z Danii, niesamowity człowiek. Właśnie pewnego razu gdy jechaliśmy z nim, bylo lato, pieknie, wszędzie zielono, ciepło, a on nagle patrząc na ludzi koszących trawniki tak mówi do nas - "wyobraźcie sobie jakie to marnotrawstwo, ile to krów na rok by wyżywił tą koszoną trawą z tych kosiarek!" :D 

#4815 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 16:42

Żywienie bydła mlecznego

Twoim dziadkiem ?? Toż on ma pewnie nieco ponad 50 lat. Ale to ze jest to człowiek z ogromna pasją widać a szczególnie słuchac  od razu, bo on poprostu tym żyje. Moim zdaniem powiniem byc dyrektorem w Jezewie a nie pani P która nie ma do tego ani kompetencji ani doświadczenia za to ma dobre plecy.

Nie wiem ile ma lat, ale jak opowiada to czuję się przy nim mała i głupia ;) Pewnie dlatego takie wrażenie miałam. Ja jestem lekko po 30stce, więc musiałby się wcześnie tematem zainteresować, żeby moim dziadkiem być :P Wspaniałe jest to, że jeżdzi i odwiedza gospodarstwa, w których był zootechnikiem. Do nas wpadł z ciekawości, bo tu taka czarna dziura, jakby krów wcale nikt nie miał, a my młodzi i się rozwijamy...

7891Firefox może to trzeba opatentować! Był suchy chleb dla konia, może być trawa z ogródka :P

Dziadek mojego męża pasł kiedyś krowy na wałach kolejowych i w lesie. Miał wydajność 3500 od krowy. Gdy przestał rydze już tam nie rosną, bo krzakami zarosło.

Dobra spadam do dziewczyn, bo ryczeć zaczynają :)

#4816 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 02 grudzień 2015 - 18:36

Żywienie bydła mlecznego

Fireseba ,mieszanie zaczynaj tak jak kargo Ci mowi od słomy potem sianokiszonka kukurydza i na koniec tresciwe, jak dobrze potniesz i bedzie oodpowoiednia wilgotnosc to nie beda sortowac

#4817 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 17:17

Żywienie bydła mlecznego Juz mam recepture robie dokladnie na odwrot i wszystko ma dlugosc jak w podreczniku a sloma ma od 6 do 10 i nie ma sortowania. Robie tak dlatego iz poniewaz slome ktora kupilem na polu byla tak wysuszona ze po minucie mieszana jeest juz wystarczajaco pocieta

Edytowany przez fireseba, 03 grudzień 2015 - 17:20.

#4818 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 571 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 18:21

Żywienie bydła mlecznego

10cm to nie jest odpowiednia dlugosc, ciekawi mnie w jakim podreczniku takie brednie pisza?

#4819 Share rolnik90_01

rolnik90_01

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 134 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 18:51

Żywienie bydła mlecznego

Juz mam recepture robie dokladnie na odwrot i wszystko ma dlugosc jak w podreczniku a sloma ma od 6 do 10 i nie ma sortowania. Robie tak dlatego iz poniewaz slome ktora kupilem na polu byla tak wysuszona ze po minucie mieszana jeest juz wystarczajaco pocieta

może problemem są zbyt wysokie obroty?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4820 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 03 grudzień 2015 - 21:11

Żywienie bydła mlecznego

10cm to nie jest odpowiednia dlugosc, ciekawi mnie w jakim podreczniku takie brednie pisza?

wiem że odpowiednia długość to 4-8 ale dla moich krów które od roku dostają tmr taka długość zapobiega kwasicy. Jeśli krowa dobrze pobiera słomę o długości 8cm to co w tym złego?

może problemem są zbyt wysokie obroty?

raczej zbyt niskie bo 60 przez 2 bieg mieszam co daje jakieś 300-350obr min ale po wymianie kilku zużytych noży jest już ok

Edytowany przez fireseba, 03 grudzień 2015 - 21:12.