Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6340 odpowiedzi na ten temat

#461 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 19:34

Żywienie bydła mlecznego @slaw17

dlg mam, dzięki:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 19:52
  •  

#462 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 16 listopad 2011 - 21:29

Żywienie bydła mlecznego @ppp przedzwoń do Instytutu i się spytaj o cenę książki o INRA. Jak mnie pamięć nie myli cena ok. 30zł.
antyfan AF

#463 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 23:56

Żywienie bydła mlecznego a który system polecacie dlg czy inra?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#464 Share synproboszcza

synproboszcza

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 317 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 13:54

Żywienie bydła mlecznego INRA

Edytowany przez synproboszcza, 06 listopad 2012 - 22:30.

#465 Share raffi

raffi

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 14:24

Żywienie bydła mlecznego Chłopie jak cielne simentalki dają po 20l mleka na dzień to ja nie wiem co będzie jak się wycielą!:-)

#466 Share Wiceroj

Wiceroj

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 18:49

Żywienie bydła mlecznego Spadl mi łuszcz w mleku do 3.7 a białko 3. 4 mocznik 250 co dodac energi czy białka

#467 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 20:39

Żywienie bydła mlecznego

Mam problem z moimi krowami.Zrobiłem badania w mleczarni swojego stada i wyszło mi że średni mocznik to 420, tłuszcz 4.4 a białko 3.5 .Mam przebiałkowane krowy co im dać żeby obniżyć mocznik do 200 ?Dodam że ostatnio obficie karmiłem kiszonką z koniuczyny.

jeśli skarmiałeś krowy kiszonką z kończyny to zapewne musisz mieć zapalanie u krów . Ja mam średni mocznik około 150...........

#468 Share Miki7211

Miki7211

Rolas z Wielkopolski

• V.I.P.
  • rank
  • 1743 postów

Napisany 17 listopad 2011 - 20:46

Żywienie bydła mlecznego A wydajność spadła czy wzrosła ? Bo zawsze z wzrostem wydajność spada tłuszcz i białko i po tych parametrach sądzę że był wzrost więc dodawaj kolego energii :)

Moje Filmiki

Pozdrawiam

#469 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 19 listopad 2011 - 18:04

Żywienie bydła mlecznego Krowa w 2 laktacji, miesiąc po ocieleniu. Poprzednio tuż przed zasuszeniem zrzuciła cielaka i przez to trochę się zapasła, można powiedzieć, że częściowo zaczęła ją brać ketoza ( nie ma zbyt dobrego apetytu), od razu po porodzie dostawała wlewki z glikolu i dodatki energetyczne do paszy.
ml 16.4
%tł 4,66
%lak 5,03
mocz. <100
ks 13
tł/bi 1,89
%bi 2,46
%sm 12,61

Co można powiedzieć po tych parametrach? Niski mocznik mało białka? Napewno nie jest zdrowa, ale apetyt stopniowo się jej poprawia.

Edytowany przez Pawel20, 19 listopad 2011 - 18:06.

#470 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 19 listopad 2011 - 21:37

Żywienie bydła mlecznego Białko 2,46? To bardzo nisko, niski mocznik- wydaje mi się, że białka za mało w paszy. Poza tym z tego co pamiętam wysoki tłuszcz na początku laktacji to oznaka ketozy.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#471 Share Kamis2010

Kamis2010

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 353 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 17:50

Żywienie bydła mlecznego Waszym zdaniem co lepiej kupić. Tonę otrębów pszennych za 560zł czy sianokiszonkę w belach 10 sztuk za 75zł/sztuka ? po czym krowy dadzą więcej mleka?? dodam że krową daje własną śrutę(owies, jęczmień, żyto, przeżyto ), ziemniaki i siano.

#472 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 18:13

Żywienie bydła mlecznego w Twoim przypadku kupiłbym sianokiszonkę. A i po drugie tych dwóch pasz nie da się rozpatrywać pod kątem: po czym krowy dadzą więcej mleka. Kupowanie otrąb jest moim zdaniem trochę bez sensu. Niewiele tam zostaje składników a cena prawie jak za zboże.

Edytowany przez ppp, 20 listopad 2011 - 22:40.

#473 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 19:04

Żywienie bydła mlecznego Witam niedawno kupiłem trzy jałówki cielne (na koniec grudnia) dwie 50%HF i jedna 50% Simental. Chciałbym się dowiedzieć czy mam je karmić do oporu .kiszonka z kukurydzy , sianokiszonka czy mam je trzymać do ocielenia na tzw. samych resztkach od krów. U poprzedniego gospodarza dostawały kukurydze i sianokiszonke. Jak karmić prawidłowo do wycielenia? Z góry dzięki za pomoc!

#474 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 20:23

Żywienie bydła mlecznego Dopiero 2 tygodnie przed terminem ocielenia karmienie na full kiszonka, sianokiszonka, treściwymi. A teraz głownie na samej sianokiszonce powinny stać.

#475 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 20:51

Żywienie bydła mlecznego

Dopiero 2 tygodnie przed terminem ocielenia karmienie na full kiszonka, sianokiszonka, treściwymi. A teraz głownie na samej sianokiszonce powinny stać.

z tą sianokiszonką to bym nie polecał , bo ja dawałem po troszeczku i po wycieleniu miałem problem , bo mi krowa nie chciała jeść suchego

#476 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 20 listopad 2011 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego

Witam niedawno kupiłem trzy jałówki cielne (na koniec grudnia) dwie 50%HF i jedna 50% Simental. Chciałbym się dowiedzieć czy mam je karmić do oporu .kiszonka z kukurydzy , sianokiszonka czy mam je trzymać do ocielenia na tzw. samych resztkach od krów. U poprzedniego gospodarza dostawały kukurydze i sianokiszonke. Jak karmić prawidłowo do wycielenia? Z góry dzięki za pomoc!

Są 2 szkoły.

1- na zasuszeniu jak najbardziej włókniste i mało energetyczne pasze- słoma, siano, sianokiszonka. Około 3 tyg przed terminem wycielenia zaczynasz podawać kukurydzę, i treściwe (około 1kg) i zwiększasz o 1 kg na tydzień.

2- bardziej odpowiednia jak masz wóz paszowy. Cały okres zasuszenia podajesz taką samą paszę, jak krowom w laktacji ale rozcieńczoną 3-4 kg słomy(pszennej). Ważne jest dobre wymieszanie słomy z pozostałymi składnikami- nie ma wybierania. Trzeba pamiętać, że aby krowa trawiła daną paszę najpierw musi się wytworzyć odpowiednia mikroflora w żwaczu-specyficzna dla poszczególnych substancji. Trwa to przeciętnie 3-4 tyg. Dlatego ważne jest by nie zmieniać pasz, bo po 3 dniach od zaprzestania skarmiania np kukurydzy mikroflora odpowiedzialna za jej trawienie praktycznie przestaje istnieć. A karmienie resztkami nie jest dobre- z reguły są kiepskiej jakości-mogą mieć pleśń, są przegrzane, etc. NIE można taką paszą karmić krów zasuszonych.

@andrzej25- nie ma związku- prawdopodobnie krowa miała ketozę. Poza tym w jakiej była kondycji? Jak za tłusta, to generalnie po wycieleniu nie chce jeść. U nas całe zasuszenie dostają wszystkie pasze które jedzą w laktacji tyle że w śladowych ilościach. Po wycieleniu zdarzają się problemy z apetytem, ale szybka reakcja, odrobina glikolu i krowa wraca do pionu.

Edytowany przez ppp, 20 listopad 2011 - 21:13.

#477 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 21:32

Żywienie bydła mlecznego W ostatnich wynikach mleka z mleczarni mocznik utrzymuje mi się miedzy 40-80 czy to jest poprawny wynik, czy czegoś brakuje w żywieniu?

#478 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 21:37

Żywienie bydła mlecznego W jakich to jest jednostkach? z tego co wiem u krów mlecznych norma to 220-270mg/l. Zależy to też od poziomu białka w dawce i ich wydajności. Tu masz trochę o tym zagadnieniu: Mój odnośnik

#479 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 22:05

Żywienie bydła mlecznego Ostatnie 2 wyniki były takie niskie zazwyczaj mocznik mam w przedziale 150-250 mg/l i chciałbym się dowiedzieć co może być przyczyną

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#480 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 22 listopad 2011 - 22:10

Żywienie bydła mlecznego Wynik jest bardzo niski. Przeczytaj informacje z linku który wstawiłem. Podejrzewam, że brakuje białka, ale pewnie i energii też nie za dużo jest w dawce.