Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6303 odpowiedzi na ten temat

#4741 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:42

Żywienie bydła mlecznego

Krowy nie są stare średnio 5-cio letnie, siana daje tak by starczyło mi do nowego za wiele nie mam, a buraków tyle bo jest ich troche starczy mi gdzieś do lutego a jak się skończą to będzie kuku i wysłodki-ok 20kg

Edytowany przez Bonifacy, 24 listopad 2015 - 19:49.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 09:37
  •  

#4742 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 24 listopad 2015 - 19:46

Żywienie bydła mlecznego A co ma wiek krowy do mleczności?

#4743 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego

to dlaczego powinienem zmienić krowy?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4744 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 19:57

Żywienie bydła mlecznego W takim razie powiedz mi ile daje mleka najlepsza około miesiąc po wycieleniu a ile najsłabsza bo na razie to strasznie ogólnikowo napisałeś.
A i pytasz dlaczego wymienić? Krowa nie da więcej mleka niż jej geny na to pozwalają- proste. Prosty przykład... Spróbuj udoić od typowych opasów 40 litrów dziennie- jak ci się uda to możesz działać cuda.

Edytowany przez daremw, 24 listopad 2015 - 20:06.

#4745 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 20:04

Żywienie bydła mlecznego

najlepsza, która jest ponad miesiąc po wycieleniu daje ok 36-39 L/dzień najsłabsza po pierwszym cielęciu i czwarty miesiąc cielna daje ok 10L/dzień

#4746 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 20:08

Żywienie bydła mlecznego No to już sam sobie powinieneś odpowiedzieć... Słabe sztuki do wymiany i tyle, genetycznie ma zaprogramowane że dużo nie da i "wyżej du.y nie wyskoczysz"

#4747 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 20:14

Żywienie bydła mlecznego

Chyba masz racje trzeba zrobić selekcję. A czy takie żywienie jak podałem może być czy coś skorygować?

Te jałówki hodowlane z ogłoszeń są dobre? skąd nabyć dobre jałówki? w pobliżu ogłasza się taka firma jak PH Konrad, brał ktoś od nich, dobre jałówki mają?

#4748 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 24 listopad 2015 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego

Skorygować możesz tylko swoje plany na pasze w przyszłym roku. Podstawa to dużo dobrej sianokiszonki z młodej trawy(nalepiej z koniczyną) i qq z dużym procentem ziarna(skrobi). Śrutami się dopiero uzupełnia i dostosowuje ilość białka i energii na możliwości krów i ich etap w laktacji. Myślę, że podciągnęłyby się 20-22 litrów. Na burakach nie wyobrażam sobie budować dawki. Jak je podajesz? Czym rozdrabniasz? Ja dodaje suche wysłodki najlepszym, ale nawet mokrych by mi się nie chciało...

Jałówki mogą trafić się niezłe, ale na tej dawce ci nie naleją, a takie naprawde dobre się popsują. Zrób dla nich dobrą sianokiszonkę zanim je kupisz.

#4749 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 21:37

Żywienie bydła mlecznego

Buraki dostają całe jedzą jak "człowiek jabłko" :D i wszystkie co sie im da moment i nie ma, nic nie zostawiają.

Mam sianokiszonkę ale jeszcze narazie nie dawałem muszę przywieźć bele ile im dawać na dzień sianokiszonki raz czy dwa razy dziennie?

Edytowany przez Bonifacy, 24 listopad 2015 - 21:44.

#4750 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego Ja mam zdanie podobnie jak koleżanka wyżej z tymi jałówkami, na takiej dawce wiele nie zdziałasz. Podstawa to bardzo dobra sianokiszonka.
A tak w ogóle to nie masz białka w dawce. Zwiększenie śruty rzepakowej może być ryzykowne bo i tak jej dużo dajesz. Pomyśl o śrucie sojowej lub jakieś innej paszy białkowej typu młóto.

Chciałbym zobaczyć jak te buraki jedzą, ostatni raz buraki ojciec siał pod koniec lat 90, to były rozdrabniane przed podaniem.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4751 Share Bonifacy

Bonifacy

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 22:02

Żywienie bydła mlecznego

wiadro 20l buraków jedzą nie dłużej jak max 5 min

A co do sianokiszonki w takim razie was posłucham i jadę jutro przywieźć z pola kilka bel zobaczymy jakie będą tego efekty?

Ile dawać sianokiszonki na dzień na krowę i ile razy?

Edytowany przez Bonifacy, 24 listopad 2015 - 22:04.

#4752 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 22:05

Żywienie bydła mlecznego

Mam następujące wyniki :

Grupa od 40 - 100:  białko  3,14, tłuszcz 5,82, mocznik poniżej 100 mleko -19,7kg

grupa oo 100- 200: białko  3,71, tłuszcz  5,62 mocznik 131 mleko-17,6kg

grupa powyżej 200 : białko 3,43, tłuszcz 5,34 i mocznik 162 mleko - 17,6kg

krowy dostają rano sianokiszonkę, kiszonke z QQ ok, 8kg, śrutę z własnych zbóż + 15% wagi zboża śruty rzepakowej ok. 3,5kg i znów sianokiszonka

wieczorem to samo. Co mam zrobić aby poprawić wyniki ?

Bieda w pierwszej i drugiej grupie, bo energii ewidętnie brak. Polecam śrutę z kukurydzy. Mocznik może podskoczy, jak dzięki dodatkowej energii zaczną wykorzystywać białko i pójdzie w mleko a nie w szambo... Tłuszcz jest mocno za wysoki. Do 100 dni 4 to dużo. Ja średniego nie miałam powyżej 4 od 2 lat, ale i mleko nie spada poniżej 20.

#4753 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2504 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 22:19

Żywienie bydła mlecznego

Chciałbym zobaczyć jak te buraki jedzą, ostatni raz buraki ojciec siał pod koniec lat 90, to były rozdrabniane przed podaniem.

Krowy lubią buraki i jeszcze z 10 lat temu sieliśmy, też dostawały całe i odgryzały kawałki a jadły chętnie z tym że nie w takich dawkach.
W tym przypadku mogły je jeść jeszcze chętniej z głodu bo objętościowych porządnych mało.

#4754 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 24 listopad 2015 - 23:07

Żywienie bydła mlecznego

A ja bym polecił pożyczyć od kogoś sita do tmr i trochę sobie posiac. Myślę ze tylko wydaje się tobie ze robisz za mialki.
Ja sypie pierw sruty później słoma lucerna 15 minut mieszam qq i 10 minut mieszam. Na pierwszy rzut oka tmr jest za mialki Ale jak go przesieje wychodzi idealnie.

Wiem że tmr jest za sypki gdyż moje krowy które dostałem w spadku są przyczajone do starego siana:(

mam jeszcze sporo bel z łąk rolno środowiskowych o składzie

siano.jpg

na paszowóz idzie ok 140kg do tego 70kg słomy pszennej (bardzo suchej), bela z trawy (życica) 30-40% SM oraz słabsza kiszonka z kukurydzy o składzie załączonym poniżej

kuku.png

Od dwóch dni nie daję pasz treściwych ze względu na strukturę oraz zapach odchodów związanych z zakwaszeniem. Obecne parametry mleka to bi. 3,44 tł 4.2 mocznik 300-389.

Jutro spróbuję naostrzyć noże i dolać wody wtedy zobaczę co dalej...

Edytowany przez fireseba, 24 listopad 2015 - 23:11.

#4755 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 24 listopad 2015 - 23:57

Żywienie bydła mlecznego

Naostrzyc noże w paszowozie?? Pierwsze słysze ich sie nie ostrzy same sie ostra przy scieraniu. Mozesz jeszcze szybko po słomie wrzycić te siano i sianokiszonke i jak nieco sie wymiesza to QQ

#4756 Share PolskiRolnikt

PolskiRolnikt

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 136 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 00:02

Żywienie bydła mlecznego

Naostrzyc noże w paszowozie?? Pierwsze słysze ich sie nie ostrzy same sie ostra przy scieraniu. Mozesz jeszcze szybko po słomie wrzycić te siano i sianokiszonke i jak nieco sie wymiesza to QQ

U nas także się ostrzy co kilka miesięcy trzeba bo już tak dobrze nie wymiesza :) 
Najlepiej mieć 2 komplety jeden ostry zakładasz stare ostrzysz na następny raz bo dość długo to się schodzi przy ostrzeniu.

#4757 Share fireseba

fireseba

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 979 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 01:11

Żywienie bydła mlecznego

U nas także się ostrzy co kilka miesięcy trzeba bo już tak dobrze nie wymiesza :)
Najlepiej mieć 2 komplety jeden ostry zakładasz stare ostrzysz na następny raz bo dość długo to się schodzi przy ostrzeniu.

Jedne sie ostrzy inne nie. Mam wozek od roku i zuzyte nozyki posrednik wymienil na nowe i ich nie tykam.
Ostatnio jestem zalatany przygotowujac pola na zime ze wypadlo mi z glowy ostrzenie nozy bo zamiast ciac, sloma rwie sie i peka, a reszta pozostaje bez zmian. Jutro szlifierka w dlon i dzialam

#4758 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 08:16

Żywienie bydła mlecznego Mocznik bardzo wysoki. Stosujesz jakiś dobry bufor i żywe drożdże? Ostatnio pisałeś, że kał jest jakiś luźny. U moich po zaczęciu mieszania wozem kał był ciemny i luźny. Wydawało się, że to nadmiar białka. Wet doradził, żebym wrzucił bufor i żywe drożdże, bo księgi zapchane. Na pewien czas zaprzestałem stosować bufor licząc, że przy słomie to wystarczy. Po dołożeniu buforu i drożdzy kał ma normalny zielony kolor i stał się zwięzły.

#4759 Share shottle

shottle

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 36 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 08:33

Żywienie bydła mlecznego

Bieda w pierwszej i drugiej grupie, bo energii ewidętnie brak. Polecam śrutę z kukurydzy. Mocznik może podskoczy, jak dzięki dodatkowej energii zaczną wykorzystywać białko i pójdzie w mleko a nie w szambo... Tłuszcz jest mocno za wysoki. Do 100 dni 4 to dużo. Ja średniego nie miałam powyżej 4 od 2 lat, ale i mleko nie spada poniżej 20.

Ta pani nie ma wiedzy na temat żywienia. więc kolegolepiej zwróć się dosprecjalisty np, pfhb i pm. A napooczątek dodaj koncentratu białkowego i mleko podskoczy jak szalone.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4760 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 25 listopad 2015 - 09:48

Żywienie bydła mlecznego

Źródłem białka jest w dużej mierze flora bakteryjna żwacza, która potrzebuje energii i mocznika, żeby urosnąć i być sporzydkowana przez krowę...-źródło MÓJ ŻYWIENIOWIEC Z FEDERACJI!!!

Kukurydza pomoże na pewno, chyba że to JERSEJE :) Dodatkowe białko też jest potrzebne, tylko nie wiem, czy zadziała , a po kieszeni kolega dostanie. Ja daję z białkowych oprócz rzepaku i soji mocznik nawozowy(bo bele mają tylko 13 - 14 % białka).

Może i się nie znam, ale efekt mam następujący:

1-40 dni         33,8 kg   tł 3,76   bł 3,04   mocz 210

41-100 dni     37,4 kg   tł 3,87   bł 3,1     mocz 201

101-200 dni   29,3 kg   tł 3,5     bł 3,18   mocz 210

pow. 200 dni  20,1 kg   tł 4,33   bł 3,53   mocz 209

Wysoki tłuszcz w mleku u krów mlecznych(!) to zawsze jest problem- źródło MÓJ ZYWIENIOWIEC

Od dwóch lat nikt nie poprawiał mi dawki, bo sama ją modyfikuję wg potrzeb moich krów i podnoszę wydajność o tysiąc litrów rocznie bez uszczerbku na zdrowotności stada.

Polecam żywieniowców z Federacji, bo sprawdzają (kał, kondycje, jakość pasz itd), trzeba sobie tylko regularnie pasze badać w laboratorium i ich słuchać!!!

Porady przez FORUM, to jak leczenie pacjenta bez badania go.

Edytowany przez przezuwaczka, 25 listopad 2015 - 09:58.