Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6339 odpowiedzi na ten temat

#441 Share daromen89

daromen89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo
    Elektronika

Napisany 09 listopad 2011 - 20:05

Żywienie bydła mlecznego Ja robię w belach w tym roku mi się pięknie udała bydło je aż piszczy, ale na przyszły rok planuje zrobić z żyta, tylko żeby nie była właśnie za mokra ściąć na pokosy dzień w słońcu niech poleży i sieczkarnią z podbieraczem i na pryzmę, Praktykował ktoś coś podobnego?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 16:19
  •  

#442 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 10 listopad 2011 - 16:55

Żywienie bydła mlecznego

Pierwszy rok robiłem w pryzme i nie ma porównania kiszonka z beli nie ma szans z ta z pryzmy, kolego chyba nie widziałeś dobrej kiszonki z pryzmy skoro tak trwierdzisz.

nie mówię że w pryzmach jest zła jakość tylko gorsza niż w belach.

#443 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 11 listopad 2011 - 17:25

Żywienie bydła mlecznego potrzebował bym pomocy w ułozeniu planu zywienia krów a mianowicei co rano, co w południe i co wieczoram. Mam do dyspozycji sianokiszonkę w balach, siano, ziemniaki oraz śrutę(60%owies,20% pszenżyto, 10%zyto,1%kwaśny węglan sodu,4% witaminy,5% śruta sojowa) średnuia wydajność ok 16l/dzień.
Bele sianokiszonki w tym roku robiłem po raz pierweszy i nie wiem na ile powienien starczyć jeden balot na 10 szt. W tej chwili dostają:
Rano
-sianokiszonkę ok 10kg/szt
-po ok 2 kg śruty/szt
- i po ok2 kg ziemniaków/szt
po południu
-sianokiszonka ok 10kg/szt
-sruta ok2kg/szt
-ziemniaki 2kg/sz
wieczorem
siano na 10szt. 3 baliki kostka

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#444 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 12 listopad 2011 - 09:07

Żywienie bydła mlecznego nie mówię że w pryzmach jest zła jakość tylko gorsza niż w belach.
[/quote]
Chyba kolego tylko ty tak twierdzisz. Nie sadze abys miał choć jedna bele lepszej jakośći niz to co mam w pryzmie. Trawa została skoszona na samym poczatku strzelania w zdzbło , rozbita i nastepnego dnia zebrana przyczepą z nożami w silos. Niedługo bede miał parametry bo dałem do analizy to może wtedy bedziemy mogli porozmawiać rzeczowo bo tak to sobie moża pogdybać :P

Edytowany przez KARGO, 12 listopad 2011 - 09:08.

#445 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 13 listopad 2011 - 22:21

Żywienie bydła mlecznego a wiec i ja zrobię analizę swoich bel w labolatorium. :rolleyes: tak z ciekawości :D

#446 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 14 listopad 2011 - 10:35

Żywienie bydła mlecznego

potrzebował bym pomocy w ułozeniu planu zywienia krów a mianowicei co rano, co w południe i co wieczoram. Mam do dyspozycji sianokiszonkę w balach, siano, ziemniaki oraz śrutę(60%owies,20% pszenżyto, 10%zyto,1%kwaśny węglan sodu,4% witaminy,5% śruta sojowa) średnuia wydajność ok 16l/dzień.
Bele sianokiszonki w tym roku robiłem po raz pierweszy i nie wiem na ile powienien starczyć jeden balot na 10 szt. W tej chwili dostają:
Rano
-sianokiszonkę ok 10kg/szt
-po ok 2 kg śruty/szt
- i po ok2 kg ziemniaków/szt
po południu
-sianokiszonka ok 10kg/szt
-sruta ok2kg/szt
-ziemniaki 2kg/sz
wieczorem
siano na 10szt. 3 baliki kostka

Kolego według zasad żywienia to jest ok gdyż za rano i wieczorem dostają tak samo to jest ok. Niewiem jak to bedzie wyglądało w dawce ale podejrzewam że może brakować energii w dawce ale to trzeba sprawdzić dokładnie (jeśli krowy obecnie taką dawkę jedzą i jest wszysto ok. to niema co cudować) Moja rada:
1. powiedz osobie która ci robi dakę żeby wzieła sianokiszonką do analizy i wtedy ułożyła dakę
2. Na wieczór oprucz siana daj im jeszcze sianokiszonki bo krowy w nocy też jedzą ale pamiętaj że krowy będą jadły w nocy jeśli bedą coś widziały musisz na noc zostawić zapalona jedną małą lampe i to wystarczy jak będzie półpmrok w oborze to krowa pyskiem trafi do koryta i coś zje a jak zje to da więcej mleka :rolleyes: .
3. Krową o większej wydajności powinieneś jeszcze w południe podsypać paszy traściwej ok 1kg na początek i dojśc do 2kg
4. Jeśli masz taką możliwość to na wiosnę zasiej Kukurydzę i zrób z niej kiszonkę.

#447 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 16:31

Żywienie bydła mlecznego Witam czy ktoś mógłby mi pomóc ustalić odpowiednią dawkę żywieniową dla moich krówek? Dają średnio 18l
na dzień.Staram się to zwiększać ale chciałbym zasięgnąć porady od innych.Dostają
1. 25kg kiszonki z kukurydzy
2. ok. 10-15 kiszonki z traw
3. mieszanka pełnoporcjowa B z 18% białka
4. koncentrat PROTAMILK
5. Siano

Edytowany przez simental22, 14 listopad 2011 - 16:32.

#448 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 17:15

Żywienie bydła mlecznego rano daje sianokiszonke a wieczorem kiszonkę z kukurydzy. Czy wysłodki buraczane lepiej dawać z sianokiszonką czy z kiszonką z kukurydzy?

#449 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 20:09

Żywienie bydła mlecznego Czy stanie sie cos moim krowom jak bede im dawal tylko sianokiszonke i kiszonke z kukurydzy plus śruta z własnych zbóż?
Sąsiad twierdzi że moge je zakwasić. nie daje siana bo nie chca jesc

#450 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 14 listopad 2011 - 20:18

Żywienie bydła mlecznego ja daje tak cały czas tylko jak trafi się mokra bela sianokiszonki to daje im na noc jara słomę.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#451 Share kobra89

kobra89

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2437 postów
  • Zainteresowania:Projektowanie i majstrowanie nad maszynami.

Napisany 15 listopad 2011 - 18:18

Żywienie bydła mlecznego Żeby nie bylo kwasicy codzień daje na sztuke okolo 50-80g kredy pastewnej w zaleznosci od wieku itp, jak juz z 4 lata karmie samymi sianokiszonkami i kiszonka z QQ i jak narazie wszystko jest OK.
Modernizacja gospodarstwa juz w trakcie.

#452 Share simentalLm

simentalLm

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 15 listopad 2011 - 18:44

Żywienie bydła mlecznego Mam problem z moimi krowami.Zrobiłem badania w mleczarni swojego stada i wyszło mi że średni mocznik to 420, tłuszcz 4.4 a białko 3.5 .Mam przebiałkowane krowy co im dać żeby obniżyć mocznik do 200 ?Dodam że ostatnio obficie karmiłem kiszonką z koniuczyny.

#453 Share danield28

danield28

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 645 postów

Napisany 15 listopad 2011 - 18:50

Żywienie bydła mlecznego Ograniczy białko z paszy jeśli to nie pomoże to oznacza za mało energii z pozostałych pasz... Pozdrawiam

#454 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 15 listopad 2011 - 21:14

Żywienie bydła mlecznego @MiroM1984

Sąsiedzi nie mają pojęcia o czym mówią. Zakwasić czyli doprowadzić do kwasicy żwacza można skarmiając zbyt duże ilości paszy treściwej na raz (więcej niż 3-3,5kg)Najlepiej stosować TMR ale jak nie możesz, to można zrobić tak:wysypujesz kiszonkę z kukurydzy i posypujesz paszą treściwą, mieszasz (u nas zwykłe grabie) żeby krowa nie mogła zjeść tylko treściwego. Jeśli dawka paszy treściwej jest duża- powyżej 6-7 kg na dzień dobrze jest dodać kwaśny węglan sodu(jeśli się nie mylę- to zwykła soda- zapobiega zakwaszaniu żwacza). Siano nie jest konieczne w diecie, jednak jego niewielki dodatek jest wskazany, w zasadzie możesz je zastąpić niewielką ilością dobrej słomy (pszenna, jęczmienna) żeby poprawić strukturę dawki (jeśli dajesz dużo kiszonki z kukurydzy) Dodatek około 0,5-1kg słomy na dzień na krowę wystarczy. Moi rodzice praktycznie nie dają siana krowom, dostają niewielki jego dodatek jak również niewielką ilość słomy, reszta to kiszonki i treściwe.

Mam problem z moimi krowami.Zrobiłem badania w mleczarni swojego stada i wyszło mi że średni mocznik to 420, tłuszcz 4.4 a białko 3.5 .Mam przebiałkowane krowy co im dać żeby obniżyć mocznik do 200 ?Dodam że ostatnio obficie karmiłem kiszonką z koniuczyny.

Duża dawka kiszonki z koniczyny może podnieść mocznik, ale wydaje mi się, że nie powinieneś zmniejszać białka, tylko uzupełnić dawkę w energię. Dawka powinna się bilansować pod względem zawartości białka i energii i powinna być dostosowana do produkcji mleka jaką masz. A prawidłowy mocznik to przedział od 220- do 270. Im wydajniejsze stado i intensywniejsze karmienie, tym mocznik wyższy. Generalnie powinno się też zwracać uwagę na skuteczność zacieleń, bo zbyt wysoki mocznik w mleku świadczy o tym, że macica krowy ma niekorzystne ph co prowadzi do obniżonej płodności i skuteczności inseminacji.

Żeby nie bylo kwasicy codzień daje na sztuke okolo 50-80g kredy pastewnej w zaleznosci od wieku itp, jak juz z 4 lata karmie samymi sianokiszonkami i kiszonka z QQ i jak narazie wszystko jest OK.

Chyba masz rację, ale nie do końca. Kreda służy wyrównaniu ubytku wapnia z kości który powstaje na skutek neutralizacji kwaśnego odczynu kiszonek w żwaczu. Organizm dąży do podniesienia ph treści żołądkowej i zużywa do tego wapń z kości. Po to dodaje się kredę. Kwasica to zupełnie inna para kaloszy:)

@marcin205

Przy takiej wydajności praktycznie nie potrzebujesz paszy treściwej pod warunkiem, że będziesz miał bardzo dobrej jakości kiszonkę z kukurydzy i z traw (tj. skoszona w odpowiednim czasie i dobrze zakiszona). A tak ogólnie, to to co masz dać krowom na cały dzień podziel na 2 równe części i dawaj rano i wieczorem (po co 3 razy chodzisz- 2 spokojnie styka). Szczerze Ci powiem, że era karmienia krów ziemniakami daaawno się skończyła. Poza tym dajesz soję- przy tej wydajności to trochę na wyrost- moi rodzice mają średnią ponad 7 tys na rok i nie dają soi (śruta rzepakowa- dużo taniej) Przymierzamy się do soi, ale to jak średnia wydajność podejdzie pod 8 tys (mamy sztuki dające po 11tys na rok, też bez soi).

Edytowany przez ppp, 15 listopad 2011 - 21:29.

#455 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 00:48

Żywienie bydła mlecznego @ppp miałem taki dziwny przypadek ze dziś rano nie chciały jeść sianokiszonki ani troche
za to wpieprzały siano a właściwie tegoroczny potraw trzymany na polu pod folia, takie dziadostwo niby nie zamokniete ani nie spleśniałe a kurzy sie z tego jak cholera, którego normalnie za chiny nie chcą się tknąć i które z konieczności dawałem na sciółke
normalnie co im pościeliłem i to tak obficie to one do tyłu i wybierają spod siebie
poźniej po południu już normalnie jadły

#456 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 08:18

Żywienie bydła mlecznego @PPP a jak najlepiej podzierlić ta dawkę z 3 na dwa razy, u mnie krowy nie są żadne rasowe więc może i przez to tak mało dają i mają co niektóre po 10 lat a ziemniaki daję im ponieważ mam swoje i nie mam co z nimi zrobić przez to daje krową a jest możliwość aby na takich paszach zwiekszyć wydajność bo w tej chwili wynosi ok 4800l/ szt.

#457 Share piotrus19

piotrus19

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 250 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 08:44

Żywienie bydła mlecznego Czy ktoś ma doświadczenia z dawaniem dla krów gliceryny??///

Ponoć bardzo dobrze uzupełnia dawkę pokarmową.

Edytowany przez piotrus19, 16 listopad 2011 - 08:44.

#458 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 16 listopad 2011 - 11:03

Żywienie bydła mlecznego Dla tych którzy chcą we własnym zakresie układać dawki pokarmowe polecam tą książkę http://www.izoo.krak...d=447&Itemid=47

Jest to biblia systemu INRA.
antyfan AF

#459 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 16 listopad 2011 - 17:22

Żywienie bydła mlecznego @slaw17

A masz może tę książkę w pdfie albo coś w tym stylu?

@PPP a jak najlepiej podzierlić ta dawkę z 3 na dwa razy, u mnie krowy nie są żadne rasowe więc może i przez to tak mało dają i mają co niektóre po 10 lat a ziemniaki daję im ponieważ mam swoje i nie mam co z nimi zrobić przez to daje krową a jest możliwość aby na takich paszach zwiekszyć wydajność bo w tej chwili wynosi ok 4800l/ szt.

wychodzi na to,że rano i popołudniu dajesz to samo, jedyna różnica to to siano wieczorem...trochę za szybko czytałem, dawanie tylko siana wieczorem to chyba nie jest duży zawrót głowy, więc jak Ci wygodnie, to możesz dawać 3 razy. Ze zwiększeniem wydajności to bardziej skomplikowana sprawa. Jak chcesz poważnie zajmować się mlekiem (nie koniecznie na dużą skalę) to musisz zadbać o genetykę. Najlepiej kupić jakieś jałówki z hodowli, sztucznie inseminować i dbać o jakość pasz. To niestety najszybsza i zdaje się jedyna pewna droga do zwiększenia wydajności.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#460 Share slaw17

slaw17

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 563 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, prawo, finanse

Napisany 16 listopad 2011 - 17:49

Żywienie bydła mlecznego Niestety nie posiadam INR-y w pdf ale DLG jest dostępna http://chomikuj.pl/w...w,181431860.pdf

Edytowany przez slaw17, 16 listopad 2011 - 17:50.

antyfan AF