Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#4401 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:40

Żywienie bydła mlecznego

a jakbys dawał to byś miał pod 10 tys srednia a nie 8.

Podejrzewam że nie ma analizy kiszonek, jedynie parametry mleka

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 22:05
  •  

#4402 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:58

Żywienie bydła mlecznego Wiesz, musisz mi zaufać. Znam się na tym i znam swoje krowy. Przy tych kiszonkach wykonczylbym swoje krowy. Nie myśl sobie, że nie próbowałem ;). Teraz poprawa genetyki wchodzi tylko w grę. Podniosłem wydajność i to sporo, tak jak mówisz do około dychy. Widziałem co się z krowami dzieje i obliczyłem sobie, że nie opłaca mi się to. To było na siłę. Krowy cierpiały. Jednak najlepsze mają ponad 11, przy tych samych paszach..... Tak jak żywię nie mam kłopotu z zacieleniami, krowy nie zalegają, a takie podniesienie wydajności odbiło by mi się czkawką. Mam w stadzie sporo słabych krów i wystarczy wymienić i będzie wydajność wyższa. Ja ogólnie nie zajmuje się tym z dziada pradziada. Jestem mieszczuchem, który przeniósł się na wieś, a krowy mleczne mam od ponad 15 lat. Tak samo oborę wolnostanowiskowa. Sorry za błędy z tel piszę i sam zmienia czasami...

#4403 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 kwiecień 2015 - 08:49

Żywienie bydła mlecznego

No właśnie nie mam propozycji, bo nie wiem jaką ma obietosciawą. Musialbym zobaczyć kiszonki. Ja nie daje soji, bo mam bardzo dobre objętościowe, a dodanie rzepakowej uzależnione jest właśnie od wartości pasz obietosciowych. Trzeba się tego nauczyć i obserwować krowy. Niech kolega poda jakie ma białko, tłuszcz i mocznik, to będzie o wiele łatwiej cokolwiek powiedzieć....

Byku wie najlepiej. on zawsze najlepiej robi. jego stado jest napewno idalne.
zapomina tylko ze dobra trawa to bialko zwaczowe ktore nigdy w 100 procentach nie zastapi soi. ale u niego parametry sa idalne wiec nie ma z czym dyskutować. Byku poprostu

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4404 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 10:43

Żywienie bydła mlecznego

jesli z josery to nie prospecial tylko lactoplus w dawce 100-150 gram, na pewno wyjdzie lepiej dla krow a podobnie dla kieszenia, zamiast bufforu daj tlenek magnezu 50 gram, drozdze mozesz zostawic.

a soja 1,7 rzepak 1,2

a jeśli chodzi o własne zboże to może zostać tak jak jest a z jakiej firmy ten tlenek magnezu można kupić

#4405 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Zainteresowania:wszystko co związane z rolnictweem

Napisany 20 kwiecień 2015 - 13:47

Żywienie bydła mlecznego

może mi ktoś powie jaką dawkę śruty rzepakowej (ewentualnie zmieszanej z sojową ale podstawowe pytanie o rzepak) średnio stosować żeby uzupełnić białko u krów mało intensywnie żywionych i jednocześnie nie? chodzi mi o dawkę powiedzmy na 10 kg kiszonki z qq, kiszonka nie badana ale o dużej zawartości sm, względnie wcześnie siana i późno (pod koniec października) po przymrozkach koszona.

no i jakie korzyści przynosi stosowanie śruty sojowej? chodzi mi o konkretne efekty, znaczy czy przyczynia się znacznie do wzrostu wydajności czy jest to raczej zdowotne, no i czy jest sens stosowania u krów o niewysokich wydajnościach (około 5 - 6,5 tys)? wiem to że część białka jest żwaczowa a część by pass tylko jakie są tego plusy?

#4406 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 18:44

Żywienie bydła mlecznego główny plus dla ciebie. to dotrawienie ziarna kuku. czyli wzrost wydajnosci. soja bardzo szybko przeklada się na mleko. poza tym disrarcza tez duzo energii. dlatego jest tak ważna razem z kuku na początku laktacji gdzie rozdajemy krowe.

bezpieczna dawka rzepaku to 2 kg.

#4407 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 18:46

Żywienie bydła mlecznego tylko trzeba pamiętać że rzepak jest też w treściwej i to w sporych ilościach

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#4408 Share karolek321

karolek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 19:04

Żywienie bydła mlecznego A jak dajecie samą pełnoporcjową to dajecie do tego jeszcze bufor i jakies witaminy?

#4409 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 19:09

Żywienie bydła mlecznego to zalezy jak pelnoporcjowka.

najtansza 18 niema napewno ani witamin ani buforu.

takie np robicow ma juz wszystko lacznie z zywymi drożdżami

#4410 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 20:38

Żywienie bydła mlecznego mówicie o 2 kg a u mnie najbardziej wydajne 0.5 kg dostają :)
to że w pełnoporcjowych jest rzepak to wiem, czytałem, zapewne też to traktują jako podstawowe źródło białka w produkcji, w tej chwili jednak pełnoporcjowych nie stosuję, jedyne co dokupuję to rzepak a i to w sumie w niedużych ilościach. teraz znowu mam pytanie o włókniste pasze... czyli chodzi mi głównie o sianokiszonki ze starszych traw (był problem z pogodą do zbioru w czas). jeśli w kale jest bardzo dużo "igiełek" i jest on dość gęsty (lecz nie całkiem stwardniały) to trochę ograniczyć tą sianokiszonkę czy nie przejmować się i żywić jak do tej pory? czy też dorzucić czegoś do paszy?

Edytowany przez daremw, 20 kwiecień 2015 - 20:40.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4411 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 20:58

Żywienie bydła mlecznego musisz dorzucić bialka i napewno energi

proponuje 10 kg trawy na 20 kg kuku. plus dodatki

#4412 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 21:35

Żywienie bydła mlecznego

tak jak mówi rolstudent bedzie najbezpieczniej

Do tego daj 1kg rzepaku na glowe i z 0,5kg soji :)

#4413 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 21:48

Żywienie bydła mlecznego

Byku wie najlepiej. on zawsze najlepiej robi. jego stado jest napewno idalne.
zapomina tylko ze dobra trawa to bialko zwaczowe ktore nigdy w 100 procentach nie zastapi soi. ale u niego parametry sa idalne wiec nie ma z czym dyskutować. Byku poprostu

Po co ten zaczepnych ton? Napisalem Ci tylko, że ja najpierw badań glebę zanim jak głupek nasypie wapna na pole. Czytaj kolego ze zrozumieniem! Wyraźnie napisałem, że dawałem soje. Ale, że mam dobre kieszonki z lucerny i kończyny, to przestałem dawać. Nie dyskutuj ze mną, bo nie masz szans. Czytaj i ucz się, bo ja wiecznie żyć nie będę. Zawsze coś wiedzy liźniesz i nie będziesz wpisywał bzdur. Chcesz, żebym Ci doradził to ładnie poproś! Po prostu byku hahaha;).

#4414 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 21:51

Żywienie bydła mlecznego

sorry ale kiszonka z lucerny i koniczyny nie zastapi białka jelitowego. Nie twórz reguł na podstawie jednego stada. Być może masz krowy które więcej niż 8 nie dadzą i ok, ale są też inne stada które stosują soje, i bedą ja stosowały nawet mając kiszonki o 22% zawartości białka. 

#4415 Share daremw

daremw

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2506 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:06

Żywienie bydła mlecznego

chyba następnym razem zajadę do Ciebie na szkolenie a nie towarzysko he he

a jeszcze tak odnośnie bilansowania białka... przeczytałem gdzieś że najlepiej przyswajalna jest pasza która ma 13% białka, to czy (w uproszczeniu) kiszonka z kukurydzy by miała 9% białka to przy dawce dziennej np 20 kg kiszonki powinno się dorzucać 0.8 kg białka czyli gdzieś 2,3 kg śruty rzepakowej?

*pomijam zapotrzebowanie bytowe zwierzęcia itp*

#4416 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:07

Żywienie bydła mlecznego

sorry ale kiszonka z lucerny i koniczyny nie zastapi białka jelitowego. Nie twórz reguł na podstawie jednego stada. Być może masz krowy które więcej niż 8 nie dadzą i ok, ale są też inne stada które stosują soje, i bedą ja stosowały nawet mając kiszonki o 22% zawartości białka.

Kolego ja nie tworzę reguł. Nie czepiaj się mnie bezpodstawnie! Ja napisałem co jest u mnie i jak się sprawdza, jakie żywienie. Ty zaś radzisz stosować soje i rzepak nie znając pasz obietosciowych. Pogódź się z tym, że przez internet możesz sobie jedynie pofilozofowac, co w praktyce nijak się nie przełoży.... A może to 1,7kg rzepaku jest akurat? Hahaha.

#4417 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:08

Żywienie bydła mlecznego

gdyby było akurat to chyba by nie pytał o porade?

#4418 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:13

Żywienie bydła mlecznego

Po co ten zaczepnych ton? Napisalem Ci tylko, że ja najpierw badań glebę zanim jak głupek nasypie wapna na pole. Czytaj kolego ze zrozumieniem! Wyraźnie napisałem, że dawałem soje. Ale, że mam dobre kieszonki z lucerny i kończyny, to przestałem dawać. Nie dyskutuj ze mną, bo nie masz szans. Czytaj i ucz się, bo ja wiecznie żyć nie będę. Zawsze coś wiedzy liźniesz i nie będziesz wpisywał bzdur. Chcesz, żebym Ci doradził to ładnie poproś! Po prostu byku hahaha;).

poprostu glupoty piszesz i tyle. co tu gadać. Szynon zresztą uwaza tak samo. ale co cie z błędu będziemy wyprowadzać. wież sobie dalej ze jesteś najmadrzejszy i wiesz wszystko.

#4419 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:14

Żywienie bydła mlecznego

musisz dorzucić bialka i napewno energi

proponuje 10 kg trawy na 20 kg kuku. plus dodatki

Nie zgodzę się z kolegą! Daj 11 KG trawy i 20,5 kuku... Hahaha dobre :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4420 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 20 kwiecień 2015 - 22:15

Żywienie bydła mlecznego to zaproponuj swoją wersję dla daremw :)