Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#4381 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 09:54

Żywienie bydła mlecznego

Pełnoporcjówka może zostać 18 ale musisz dołożyć energii, dobre by było gniecione ziarno kukurydzy albo wysłodki suszone bo są dosyć długo trawione.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 07:33
  •  

#4382 Share Mircia26

Mircia26

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 35 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 11:03

Żywienie bydła mlecznego

W sumie ten kał to taki brązowawy, konsystencji wydaje sie takiej jak powinien być

#4383 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 17:39

Żywienie bydła mlecznego

Masz znikomą ilość energii z objętościówki. Jak była by kiszonka z kukurydzy to inna sprawa. Ale z samego siana!
Z tym HF to poszukaj marchwi odpadowej, i próbuj pójść tą drogą. Może co pomoże.

Nieradzę dla krów mlecznych stosować tych marchwi. Strasznie somatyczne u mnie podskoczyly. Jak się zorientowałem, że to od tego, to resztę opasy zjadły...

To wiem, chćę zoptymalizować to co mam. Na razie nie wiadomo co bedzie na rynku mleka, wiec nie ma co szalec:) Zmartwił mnie spadek bialka w mleku. Co roku zima mielisny nawet 4,0% a teraz 3,08, jeszcze miesiąc temu było 3,6

4,0% to chyba tłuszcz nie białko?

ja mam do tego takie podejscie. na polach nowych nie wapnowanych lecę pierw dolomitem magnezowym. raz ze przy niskim ph one jest bardziej wykorzystane dwa ze dostarcze magnez którego u mnie wiecznie mało. sypie tak 3 4 tony czasem wiecej.
pozniej reszte robie kredą zwykle z mielnika bo blisko.

Ja na polach nowych badań glebę, jeżeli potrzeba to wapnuje....

czym polecacie dokarmić krowy w okresie pastwiskowym, na początek w maju do młodej trawy, dodam ze będą mieć jej pod dostatkiem, będę miał jeszcze do skarmienia kiszonke z kukurydzy (słabej jakości, maly udział ziarna) siano i sianokiszonke której wolabym nie rozpoczynać bo jest w pryzmie. dokarmiać kiszonka z kukurydzy plus pelnoporcjowka 18 bialka, czy cos zmienić? może sruta kukurydzana? krowy daja średnio 16-24 litry na dobe.

Jeżeli chcesz mieć mleko to wypuść na wybieg, a trawę skoś na kiszonke i karm jak karmiłeś w obrorze. Ja u siebie zagrodzilem krowom 1 ha, żeby sobie trawki polizaly i ogólnie słońce dobrze działa na krowy, a całym rokiem karmię jednakowo. Bardziej się opłaca....

Edytowany przez ZbigniewByku, 19 kwiecień 2015 - 17:42.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4384 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 18:14

Żywienie bydła mlecznego

Że co, od okopowych somatyka idzie w górę!

Witamina A i B-eta karoten...

#4385 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 19:19

Żywienie bydła mlecznego Kolego nie od okopowych, tylko od odpadów z marchwi. Czytaj ze zrozumieniem! W tym roku oprócz wyslotek zamówiłem marchew. Przestałem ją dawać i somatyka spadła więc, od czego, jak nie od marchwi. Zamówilem całą łodkę tej mazi i po kilku dniach ładnie zakisła. Zwierzaki się o nią zabijały, ale podskoczyła mi somatyka. Nie jestem alfą i omegą, ale tak bylo. A i to samo było u innych rolników..... Jeżeli komuś się sprawdza, to ja nie bronię, ale u mnie i u kilku innych, co dawali odpady z marchwi byl taki przypadek. Więcej nie zamówię tego g....

#4386 Share karolek321

karolek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:00

Żywienie bydła mlecznego Mam pytanie chciałbym sam zrobic pasze tresciwa dla krow tylko nie mam juz zboza jaki byscie polecili skład?

#4387 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:02

Żywienie bydła mlecznego

to jak nie masz zboza to co chcesz zmieszac?:D

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#4388 Share karolek321

karolek321

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:13

Żywienie bydła mlecznego Pszenżyto tylko mi zostało

#4389 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:23

Żywienie bydła mlecznego

ja juz poraz kolejny raz mówię, że skoro nie ma się własnego zboża, to zamiast kupować zboża, wszystkie dodatki i mieszalnik, doliczyć do tego czas i energią na sporządzenie paszy - to lepiej kupić gotową, gdzie jest dokładnie wszystko wymieszane i mamy dokładna skład paszy, w której partie paszy się nie różnią składem

#4390 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:29

Żywienie bydła mlecznego

Witam ja daje swoim krową kiszonkę z kuku i do tego

mięszankę zbóż (owies, jęczmień, pszenica) 1,5kg

owies                                                              4 kg

śruta żepakowa                                              1,7 kg

soja                                                                 1,2 kg

pro spezial                                                        250 g

multi buffer plant                                               200g

pansen pilot                                                      200g 

to jest dawka dzienna co byście zmienili czy wszystko jest dobrze a i mam jeszcze takie pytanie czy jak krowy pójdą na pastwisko to też mogą dostawać taką pasze czy coś zmienić

co sądzicie o takim żywieniu

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4391 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:32

Żywienie bydła mlecznego

zamieniłbym proporcje soji do rzepaku, soji powinno byc 1,7 a rzepaku 1,2

No i kto Ci tyle witamin wsadzil?????? Pro special 150 gram wystarczy, i bufforu 100 gram. Jesli cos sie zmieni na krowach to zmien witaminy po prostu. Bardzo drogo Ci wychodza przy takich dawkach.

Moim zdaniem troche duzo zboza, nawet bardzo dużo. Mogą sie przykwaszac

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#4392 Share SOKAN

SOKAN

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 577 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:32

Żywienie bydła mlecznego

Kolego nie od okopowych, tylko od odpadów z marchwi. Czytaj ze zrozumieniem! W tym roku oprócz wyslotek zamówiłem marchew. Przestałem ją dawać i somatyka spadła więc, od czego, jak nie od marchwi. Zamówilem całą łodkę tej mazi i po kilku dniach ładnie zakisła. Zwierzaki się o nią zabijały, ale podskoczyła mi somatyka. Nie jestem alfą i omegą, ale tak bylo. A i to samo było u innych rolników..... Jeżeli komuś się sprawdza, to ja nie bronię, ale u mnie i u kilku innych, co dawali odpady z marchwi byl taki przypadek. Więcej nie zamówię tego g....

Kolego to ty czytasz nie dokładnie, a innych pouczasz.

Odpad z marchwi to korzeń tego warzywa nie odpowiadający normom w skupie. A nie jakaś mazia z przetwórni.

Edytowany przez SOKAN, 19 kwiecień 2015 - 20:42.

#4393 Share 1said1

1said1

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:39

Żywienie bydła mlecznego

ja juz poraz kolejny raz mówię, że skoro nie ma się własnego zboża, to zamiast kupować zboża, wszystkie dodatki i mieszalnik, doliczyć do tego czas i energią na sporządzenie paszy - to lepiej kupić gotową, gdzie jest dokładnie wszystko wymieszane i mamy dokładna skład paszy, w której partie paszy się nie różnią składem

a ja mam odmienne zdanie bo nawet przy kupnie zboża i wszystkich dodatków mnie za 1 tonę paszy 21 % białka wychodzi 1100 zł, a za kupowaną 18% ostatnio płaciłem 1060 zł  chyba nie jest, aż taka różnica w cenie 

#4394 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:43

Żywienie bydła mlecznego

i masz mieszalnik planetarny zeby tak wymieszac jak robi to wytwórnia?

#4395 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:46

Żywienie bydła mlecznego

Kolego to ty czytasz nie dokładnie czytasz, a innych pouczasz.
Odpad z marchwi to korzeń tego warzywa nie odpowiadający normom w skupie. A nie jakaś mazia z przetwórni.

Sorry, myślałem, że chodzi Ci o odpady z przetwórni. Chyba dobrze, że dzielę się tym co wiem i zaobserwowałem? Nie mam najmniejszego zamiaru nikogo pouczać!

Edytowany przez ZbigniewByku, 19 kwiecień 2015 - 20:49.

#4396 Share Hubert21

Hubert21

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 277 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 20:58

Żywienie bydła mlecznego

zamieniłbym proporcje soji do rzepaku, soji powinno byc 1,7 a rzepaku 1,2

No i kto Ci tyle witamin wsadzil?????? Pro special 150 gram wystarczy, i bufforu 100 gram. Jesli cos sie zmieni na krowach to zmien witaminy po prostu. Bardzo drogo Ci wychodza przy takich dawkach.

Moim zdaniem troche duzo zboza, nawet bardzo dużo. Mogą sie przykwaszac

a co byś polecił innego kolego i w jakich proporcjach żeby było lepiej

#4397 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:06

Żywienie bydła mlecznego

jesli z josery to nie prospecial tylko lactoplus w dawce 100-150 gram, na pewno wyjdzie lepiej dla krow a podobnie dla kieszenia, zamiast bufforu daj tlenek magnezu 50 gram, drozdze mozesz zostawic.

a soja 1,7 rzepak 1,2

#4398 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:18

Żywienie bydła mlecznego Nie znasz obiętociowych, a polecasz soje. Soja to dla kur...:)))
Jak ktoś sobie zrobi to wie co ma. Odkąd zobaczyłem z czego jest robiona pasza, to przestałem kupować gotową. To odpad, plewa, najgorsze ziarno i nigdy nie zamawiałam granulatow, żeby widzieć co jest w paszy, a raz trafiły się zmiotki. Oczywiście wymienili mi cały paletę... W tej chwili kupuje śrutę rzepakową, otręby pszenne i witaminy. Całe zboże sprzedaje i nic nie mielę i nie mieszam. Najlepsze sztuki mają u mnie ponad 11 tyś. wydajności., średnio 8 tysi. Kiedyś doradzca z wipaszu siedział u mnie pół dnia i cedził gówna przez sita. To co mi doradził to jedynie trochę drożdży by dołożył. Zapytał mnie kto tak panu paszę bilansowal.. Hahaha;) Powiadziałem mu, że jeśli zwiększy mi wydajność i zdrowie krów się nie pogorszy a nie będzie to mnie kosztowało nieświadomo ile, to wszystko zamawiam u nich. Nie podjął się wyzwania.....

#4399 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego

bez wiedzy o objetościowej 1,7 rzepaku jest za wysoką dawką. Chyba ze masz inne propozycje?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4400 Share ZbigniewByku

ZbigniewByku

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 30 postów

Napisany 19 kwiecień 2015 - 21:37

Żywienie bydła mlecznego No właśnie nie mam propozycji, bo nie wiem jaką ma obietosciawą. Musialbym zobaczyć kiszonki. Ja nie daje soji, bo mam bardzo dobre objętościowe, a dodanie rzepakowej uzależnione jest właśnie od wartości pasz obietosciowych. Trzeba się tego nauczyć i obserwować krowy. Niech kolega poda jakie ma białko, tłuszcz i mocznik, to będzie o wiele łatwiej cokolwiek powiedzieć....