Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#4241 Share rapaczp

rapaczp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 luty 2015 - 16:14

Żywienie bydła mlecznego

czyli zakiszacz  rozrabiasz probiotykiem??? bosą też zakiszacze  z EM-ów i myślałem dać je w tym roku do kuku ale zostałem przy starym zakiszaczu bo jestem z niego zadowolony podajże SIL jak dobrze pamiętam nazwę.

a ten EM probiotyk zacząłem dawać gdzieś od czerwca ze względu na somatyke. zapaleń nie było jako takich witocznych a somatyka katastrofa poprostu i nic nie pomagało szadne szczepionki anibolusy czy leczenie poszczególnych sztuk antybiotykiem. a po EM stopniowo zaczeł spadać i teraz jest ok byle tak dalej. a pierwszym efektem widocznym od razu był zimny TMR nawet jak po całym dniu.

a czy nie uważacie że  w przypadku @rapacz   tych treściwych jest za dużo w stosunku do wydajności??  te litry to z objętościowych powinny byś. według mnie warto  tać jakiś bufor. a i przypadkiem nie dajesz tych treściwych na pusty żłób??? 

To ile według Ciebie powinno być tej paszy treściwej??? I co rozumiesz przez zadawanie n pusty żłób???

Rano dostają sianokiszonkę i zaraz każda swoją porcję treściwej, co prawda one zazwyczaj nie jedzą tego siana, tylko czekają na tą treściwą.

A no i proszę powiedz co to są te bufory ew. podaj jakiś konkretny produkt. Bo ja daję tylko JOSERA MIRAMIN

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 16:29
  •  

#4242 Share kiler1982

kiler1982

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:02

Żywienie bydła mlecznego

co sadzicie o tych paszach.....jak wygladaja na tle innych firm...http://fermpasz.pl/b...-mlecznych.html

#4243 Share rapaczp

rapaczp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:30

Żywienie bydła mlecznego

Bufory neutralizują kwasy w żwaczu, zapobiegają kwasicy u krow. Gdy zapytasz w sklepie z paszami o bufor na pewno coś dostaniesz. Najtanszym buforem jest kwasny weglan sodu.

To ten kwaśny węglan sodu jest w składzie JOSERA MIRAMIN drożdże też tam są
To nie wiem czy jeszcze osobno dodawać???

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4244 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:36

Żywienie bydła mlecznego

myślę że kluczowe u ciebie jest poprawienie pasz obietosciowych no i praca genetyczna. nauczenie sie rozdajania krów. temat rzeka. przeczytaj cały temat to wiele się nauczysz.

@Krzeniek dobry krok z tym probiotykiem. tez tak robię. do jednej pryzmy w roku zwykle do pierwszego pokosu do zakiszaczy zamiast wody daje EM probiotyk. wydaje mi się że pozytywnie wplywa to na moje krówki. choć koszonka ma takie dziwne białe plamki czasami. od tych probiotykow.
u Ciebie też?

Ja dodałem niedużo tego probiotyku em 15, bo tylko 20l na pryzme z 4 hektarów, ale super kukurydzy .Białych plamek  raczej nie widze

#4245 Share dannygumis

dannygumis

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:37

Żywienie bydła mlecznego em w podlaskim handluje izba rolnicza

#4246 Share dy27

dy27

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 46 postów

Napisany 06 luty 2015 - 17:50

Żywienie bydła mlecznego

To ten kwaśny węglan sodu jest w składzie JOSERA MIRAMIN drożdże też tam są
To nie wiem czy jeszcze osobno dodawać???

Jaki masz mocznik/białko w mleku?

#4247 Share TomaszKysiski

TomaszKysiski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 06 luty 2015 - 18:16

Żywienie bydła mlecznego

czyli posypujesz trećsiwą  na sianokiszoke?? jesli tak to ok bo chodzi o to żeby nie jadły samej ospy tylko razem z objętościowymi. staraj się ją tak posypywac zeby mieszała sie z sianokiszoką. a ten MIRAMIN ma 20% kwaśnego więc przy 200gr jak dajesz to kwaśnego wychodzi ok 40gr czyli mało bo można spokojnie dać go 200gr. i z tego co wiem to makuch nie jest najlepszy dla krów bo ma sporo oleju lepsza jest śruta. jeśli jestem w błędzie to niech mnie ktoś mądrzejszy poprawi.

#4248 Share rapaczp

rapaczp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 luty 2015 - 18:16

Żywienie bydła mlecznego

Nie mam stada pod oceną. Nie wiem jakie jest białko i mocznik. Z mleczarni mam tylko info o tłuszczu 3.8%.

Treściwą podaje im każdej osobno w wiadrach.Robię mieszanke, dodaję wody i mieszam. Nie posypuje sianokiszonki bo wtedy bardzo dużo treściwej zostaje nie zjedzonej.

Edytowany przez rapaczp, 06 luty 2015 - 18:21.

#4249 Share Bovu

Bovu

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 23 postów

Napisany 06 luty 2015 - 18:30

Żywienie bydła mlecznego

Witam wszystkich. Zwracam się do was z pytaniem odnośnie pewnych preparatów. Mam dostęp do do mleka modyfikowanego, kaszek mlecznych, bezmlecznych (dla dzieci). I zastanawiam się nad wprowadzeniem tych produktów w swojej hodowli. Patrząc na cenę mleka zastepczego to oferta takiego mleka czy kaszki jest całkiem. Tylko się zastanawiam na ile jest bezpiecznie żeby cos takiego testować. Mozecie coś poradzić?

#4250 Share TomaszKysiski

TomaszKysiski

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 06 luty 2015 - 18:36

Żywienie bydła mlecznego

czyli praktycznie  na pusty żoład jedzą tą treściwą to wielki bład daj mniej sianokiszoki i posyp ospę jak coś nie zjedzą  tej trściwej to zostanie i wyjedzą z kiszoną z kukurydzy

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4251 Share rapaczp

rapaczp

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 14 postów

Napisany 06 luty 2015 - 19:59

Żywienie bydła mlecznego

Zastanawiam się nad tą śrutą rzepakową? To chyba niemożliwe aby makuch miał więcej olejów niż sruta. Przecież on jest już przetworzony. Biore makuch z Bielmaru. No to oni już przecież wycisną z niego olej.

#4252 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 06 luty 2015 - 20:09

Żywienie bydła mlecznego

ok

Edytowany przez Centergen, 07 luty 2015 - 22:43.

#4253 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 08 luty 2015 - 10:24

Żywienie bydła mlecznego

Jak posiadam  zbóż do oporu i zawsze sprzedaję po kilkadziesiąt ton to nie będę kupował koncentratu lub pełnoporcjówki bo:

1- pełnoporcowa pasza droższa od własnej to oczywiste

2- w większości dodają do nich dużo tańsze i gorsze źródła pasz tylko żeby uzyskać określony skład jak najtaniej

3- własna pasza dobrze zrobiona zawsze lepsza niż kupna

Stosowałem na próbę kiedyś pasze pełnoporcjowe i koncentraty DE HEUS mleko na podobnym poziomie może troszkę lepiej doiły ale wystąpiły duże problemy z racicami było to u wielu rolników zrezygnowałem widząc skutki uboczne koszt także wyższy, przyszedł czas na Blattin też nie rewelacje myślę że wszyscy podobnie robią jak najtaniej mają tam w większości makuch minimum śr sojowej otręby, jak tanio kupimy to dorzucą mocznika żeby mocniej sabotaż zrobić ogólnie większość słabych pasz i jest koncentrat lub pełno porcjowa.

A ja mając paszowóz i duży zapas pasz daję śrutę kukurydzianą, śrutę pszenżyta i po mniejszej części jęczmienna do tego dokupi się hurtem witaminy (ilość paletowa) śruta sojowa +śruta rzepakowa i mam taką mieszankę że bajka

ceny: śruta rzepakowa 950brutto, śruta sojowa 1970zł brutto, kwaśny węglan sodu 30kg 44zł brutto, kreda 30kg 9zł, moje zboża były w cenach ten tydzień: jęczmień 530zł/t brutto, pszenżyto 530zł/t brutto pszenica 550/t brutto paszówka a kukurydza mokra ledwie po 300zł chcieli dać więc swoje mam oddać za WSZY a kupować co ktoś namieszał kto wie czego.

Jak najprostsze komponenty do wozu paszowego i gitara nie trzeba co tydzień analizować najlepszy żywieniowiec to ten który żywi swoje krowy i widzi ich kondycję:kał:ile jedzą: wskaźnik rozrodu: ilość zatrzymanych łożysk: ketozy: trawieniec:... nie ma filozofii i dużych różnic zboża mają swoje +- małe różnice soja i rzepak również ustalam dawkę i widzę czy jest ok czy nie a nie jakiś Pan w krawacie nas nauczy co dla naszego bydła najlepsze no oczywiste pasza z danej firmy.

W Niemieckich gospodarstwach z tego co wiem mają fajne bydło długo wieczne a patrzymy na dawkę a tam nie ma koncentratu, soi a jest 4kg śruty rzepakowej GPS kuku i parę prostych składników a krówki jak z obrazka, ale nie oni policzyli koszta ustalili fajną dawkę na porządnych własnych paszach objętościowych i treściwych i pieniążki mają w kieszeni. Ale wywodzik.

Edytowany przez krzysiu, 08 luty 2015 - 10:26.

#4254 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 08 luty 2015 - 10:35

Żywienie bydła mlecznego

@krzysiu Widać że znasz się na rzeczy. Można zapytać jaką masz wydajność stada i jakie masz proporcje składników w swojej paszy treściwej? :)

#4255 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 604 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:23

Żywienie bydła mlecznego

ja nie jestem ekspertem, więc nie powinienem się wypowiadać, ale dużo tutaj od wielu użytkowników się dowiedziałem:) i teraz efekty sa już całkiem fajne:)

ja nie mam wogóle zbóż, obora narazie uwięźniowa, wiec karmienie z ręki.

Dla mnie najlepszym, najekonomiczniejszym, najefektywniejszym jest ustalenie 1 dawki ( np na 25 l - bez użycia typowych zbóż, a z ziarnem kukurydzy) a do tego na każde 2 l dodatkowy 1 kg paszy pełnoporcjowej

#4256 Share BartlomiejMOW

BartlomiejMOW

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 08 luty 2015 - 11:41

Żywienie bydła mlecznego @krzysiu co dodajesz do paszowozu do pasz obietosciowych? i jaką robisz mieszankę treściwą premiować wydajniejsze krowy? W pełni się z Tobą zgadzam, też uważam że najpewniejszym i najtańszym sposobem jest sporządzanie dawek pokarmowych z udzialem własnych pasz.

#4257 Share krzysiu

krzysiu

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 643 postów

Napisany 08 luty 2015 - 12:26

Żywienie bydła mlecznego

Wynik TMR: SM 38%

Białko ogólne 175g w kg SM

Włókno surowe 182g w kg SM

Skrobia 212g w kg SM

NDF 378g w kg SM

ADF207g w kg SM

Dane wyliczone NEL MJ/kg 6,67  czyli ładnie z grubsza w paszowozie wyniki takie wychodzą.

Całej dawki nie ujawnię ale daję  700kg sianokiszonki składającej się z dwóch części 350kg balot z trawy grunt orny futertrio+ wyka wiosenny 1pokos i 350kg trawa z kończyną 1pokos, do tego 1250kg kiszonka z kukurydzy odmiana SUSAN, 380-400kg młóto kiszone, 100kg śruta rzepakowa, śruta sojowa ileś tam się daje, kreda 5kg, kw węglan sodu 2,5kg, śruta zbożowa 40kg kukurydza, reszta pszenżyto z jęczmieniem .... a baloty posiekane prasą 17noży waga 1sztuki to 1,1t. wóz paszowy miesza około 35min na dużych obrotach sortowanie pasz praktycznie nie istnieje Drobny TMR. Jedna grupa na TMR premiujemy lepsze krówki 3 razy dziennie z ręki, a zasuszone w innym budynku.

Mieszanka pasz treściwych premiujących też nic nadzwyczajnego +- 200kg kukurydza, 200kg pszenżyto, 200kg jęczmień; 150kg śr rzepakowa; 200kg śruta sojowa; 25kg Witaminy mocne nie wymieniając firmy z drożdżami, 25kg kw węglan. Może dobrze może źle u mnie sprawdza się. Jak coś podmienić to piszcie zrobię korekty mam opór każdego ze zbóż kiszonek na dużym zapasie więc można zmieniać ale wiem że jest raczej względnie ok. no może na dziś jest to za mocna dawka ale jedziemy jeszcze tak jak jest

#4258 Share krecio123

krecio123

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 19 postów

Napisany 08 luty 2015 - 19:37

Żywienie bydła mlecznego

ile masz litrow z tego tmru?

#4259 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 612 postów

Napisany 08 luty 2015 - 20:31

Żywienie bydła mlecznego

a co podajecie  na grype   krowom ??

ta kaszle tamta kaszle    tamta miala zapalenie ploc wg weta co podajecie witaminowo  ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4260 Share Brounter

Brounter

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 391 postów

Napisany 08 luty 2015 - 20:39

Żywienie bydła mlecznego

Z witaminek to możesz jakiegos bolusa na wzmocnienie podać jednak kaszel jest lepiej wyleczyc, bo przenosi się na inne, zdrowe sztuki a wtedy będziesz już miał problem na całe stado