Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6362 odpowiedzi na ten temat

#401 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 14 wrzesień 2011 - 21:12

Żywienie bydła mlecznego

Kolego prześlij mi swój adres meilowy bo niemogę wstawić w agrofoto pliku z dawką do ciebie

bercikoo@o2.pl

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 08:50
  •  

#402 Share Raczkujacy

Raczkujacy

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 6 postów

Napisany 16 wrzesień 2011 - 16:30

Żywienie bydła mlecznego Witam mam spory probem z wydajnscia u krow.
Mianowicie posiadam stado 33 krow dojnych i 15 sztuk mlodziezy. Rocznie oddaje okolo 80-85tys l mleka... wiec to raczej marnie... Mam tez spory problem z zacieleniami (duza liczba powtorek) czesc krow wysoki % hf(80-95), czesc mniejszy.

Obecnie zywienie przebiega tak:
krowy do 4 mies po wycieleniu 1,5kg pelnoporcjowki z dossche 18 ze zwiekszona energia
reszta po 1kg
pozniej wypas do oporu okolo 11h
na wieczor zieonka.
witaminy z nutreny z podwjnym magnezem 100g/sztuke oraz wapno pastewne 150g/sztuke

tluszcz 3,64
bialko 2,92
wiec chyba w normnie poniewaz stsunek % bialka do tluszczu wynosi okolo 0,8

Oraz pytanie na zime bardziej opaclany jest zakup wyslodkow mokrych czy mlota browarnego?

Bylbym wdzieczny jezlei ktos by sie zainteresowal moim problemem.

#403 Share ppp

ppp

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 286 postów

Napisany 25 wrzesień 2011 - 18:39

Żywienie bydła mlecznego

Witam mam spory probem z wydajnscia u krow.
Mianowicie posiadam stado 33 krow dojnych i 15 sztuk mlodziezy. Rocznie oddaje okolo 80-85tys l mleka... wiec to raczej marnie... Mam tez spory problem z zacieleniami (duza liczba powtorek) czesc krow wysoki % hf(80-95), czesc mniejszy.

Obecnie zywienie przebiega tak:
krowy do 4 mies po wycieleniu 1,5kg pelnoporcjowki z dossche 18 ze zwiekszona energia
reszta po 1kg
pozniej wypas do oporu okolo 11h
na wieczor zieonka.
witaminy z nutreny z podwjnym magnezem 100g/sztuke oraz wapno pastewne 150g/sztuke

tluszcz 3,64
bialko 2,92
wiec chyba w normnie poniewaz stsunek % bialka do tluszczu wynosi okolo 0,8

Oraz pytanie na zime bardziej opaclany jest zakup wyslodkow mokrych czy mlota browarnego?

Bylbym wdzieczny jezlei ktos by sie zainteresowal moim problemem.

Stosunek białka do tłuszczu może i ok, ale parametry są BARDZO niskie. Na moje oko to masz przede wszystkim za mało energii w dawce (nie masz kukurydzy?) Poza tym 1,5kg pełnoporcjówki zabezpiecza Twoje krowy na produkcję około 3-max 4 kg mleka. Z super jakości kiszonek możesz uzyskać około 15kg mleka(kiszonka z kukurydzy + kiszonka z traw)więc masz max 19kg mleka na dzień. Co do mokrych wysłodek- kiedyś kupowaliśmy, ale to kasa wyrzucona w błoto (zaraz znajdą się krytycy)ale taka jest prawda. Mokre wysłodki mają około 8% suchej masy(jeśli dobrze pamiętam) więc płacisz za WODĘ, którą krowa powinna mieć w poidle. Jeśli już to wysłodki prasowane- one są porównywalne do dobrej kiszonki z kukurydzy. Młóta nigdy nie kupowaliśmy. Przemyśl żywienie. Moi rodzice sprzedają około 85 tys kilogramów rocznie od 12-13 krów, a wydajność cały czas nas nie zadowala...Nie mamy krów pod oceną, ale mamy sztuki dające około 11tys kg na rok... Żywienie wygląda tak, że dostają pół na pół(mniej więcej) kiszonkę z PRZEWIĘDNIĘTEJ trawy (nie suchą sianokiszonkę) i kiszonkę z kukurydzy(razem ok 40kg/dzień). Do tego dochodzi mieszanka własnych zbóż- owies, pszenica, jęczmień, pszenżyto + śruta rzepakowa i otręby pszenne. (sztuki dające powyżej 35kg dziennie dostają nawet 10 kg treściwego- w 3-4 odpasach- zawsze zmieszane z kiszonką z kukurydzy)do tego witaminy z promleko i drożdże na lepsze trawienie. Dodam jeszcze,że parametry jakie osiągają to mniej więcej tłuszcz: 4,2-4,7 białko 3,4-3,6. (w tym momencie nie przytoczę dokładnych danych, ale pamiętam minę kolesia z firmy paszowej zachwalającego swoje mieszanki jak mu powiedzieliśmy jakie mamy parametry bez ich cud produktów ;) )

Przepraszam z długi post, mam nadzieję,że coś pomoże.:)

Edytowany przez ppp, 25 wrzesień 2011 - 18:41.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#404 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 29 wrzesień 2011 - 18:40

Żywienie bydła mlecznego Może ktoś wie do jakiego wieku cielęta trawią nie gniecione ziarno kukurydzy?

#405 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 30 wrzesień 2011 - 07:42

Żywienie bydła mlecznego Nie pamiętam dokładnie ale chyba jest to do 6 miesięcy, ale jest to proste do określenia jeśli w kale u cielaków bedzą całe ziarna kukurydzy to znaczy że juz nie trawia i musisz przestać dawać nie gniecione ziarno i przejść na innną CJ dla starszych cielaków.

Edytowany przez milanreal1, 30 wrzesień 2011 - 19:04.
cytowanie poprzedniego posta

#406 Share dawid013

dawid013

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 18 październik 2011 - 21:21

Żywienie bydła mlecznego Witam.Chciałbym poznać wasze opinie o otrębach pszennych jako składniku osypki.

#407 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 18 październik 2011 - 21:47

Żywienie bydła mlecznego cielęta trawią całe ziarno do momentu końca odpajania mlekiem, kończy się mleko kończy się trawinie całego ziarna

#408 Share miroM1984

miroM1984

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 266 postów

Napisany 19 październik 2011 - 14:24

Żywienie bydła mlecznego @rolstudent ale preparaty mlekozastepcze tez podchodza pod to czy masz na mysli tylko mleko od krowy?

#409 Share janczar810

janczar810

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1477 postów

Napisany 19 październik 2011 - 15:27

Żywienie bydła mlecznego A mozecie mi powiedziec ile nalezało bym zasiac QQ dla 10sztuk krów mlecznych
I jeszcze jedno czy jak zasieje kukurydze to warto takze robic sianokiszonke

#410 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 październik 2011 - 15:59

Żywienie bydła mlecznego na 10szt to 2 ha ci wystarczy. A sianokiszonke też rób bo krowy mleczne lubią różnorodna pasze.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#411 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 19 październik 2011 - 18:06

Żywienie bydła mlecznego A białko w jakiej postaci chciałbyś im dawać?

#412 Share szatek

szatek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 144 postów

Napisany 19 październik 2011 - 18:11

Żywienie bydła mlecznego Tu nie chodzi o różnorodność, tylko o strukturę dawki. Krowa musi mieć co przeżuwać. Gdyby tak nie było, to karmilibyśmy je zbożem :) Kiszonka z kukurydzy jest zbyt drobno posiekana, a więc kiszonka z traw powinna być OK. Ewentualnie pocięta słoma zmieszana z kukurydzą, ale podejrzewam, że krowy by segregowały pasze. Poza tym niezbędny jest wóz paszowy. A więc siano, sianokiszonka, kiszonka z traw to dobry pomysł.

#413 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 19 październik 2011 - 19:36

Żywienie bydła mlecznego wiem że muszą mieć co przezuwać ale może to być siano czy słoma opasom to wystarczy. A krowa mleczna to inna bajka i musi dostawać różnorodne pasze.

#414 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 19 październik 2011 - 21:32

Żywienie bydła mlecznego

@rolstudent ale preparaty mlekozastepcze tez podchodza pod to czy masz na mysli tylko mleko od krowy?

tak preparaty mlekozastępcze też podchodzą pod mleko

kukurydza to pasza energetyczna musi być tez pasza białkowa jaką jest dobrej jakości siano kiszonka,
inaczej przy tak małej ilości krów żywienie opierał bym o trawy a nie kukurydze

#415 Share kool

kool

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 28 postów

Napisany 01 listopad 2011 - 11:06

Żywienie bydła mlecznego A co sadzicie o pulpie ziemniaczanej (wycierka ziemniaczana) dla krów mlecznych. Ma to jakąś wartość, warto to podawać krową czy lepiej kupić wysłodki buraczane.

#416 Share andrzej25

andrzej25

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 03 listopad 2011 - 21:24

Żywienie bydła mlecznego

Poszukuje doradcy żywieniowego z Podlasia? Chcę osiągnąć wydajność7500l od 28 krów ale ciężko mi to idzie :)

znam takiego który to robi

#417 Share simental22

simental22

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 41 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 20:08

Żywienie bydła mlecznego Witam czy ktoś mógłby mi pomóc ustalić odpowiednią dawkę żywieniową dla moich krówek.Dają średnio 15l na dzień.Staram się to zwiększać ale chciałbym zasięgnąć porady od innych.Dostają
1. 25kg kiszonki z kukurydzy
2. ok. 10-15 kiszonki z traw
3. mieszanka peełnoporcjowa B z 18% białka
4. koncentrat PROTAMILK
5. Siano

#418 Share daniel18

daniel18

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 128 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 20:59

Żywienie bydła mlecznego Witam
Mam pytanie co myślicie o takiej paszy pełnoporcjowej. Czy wyjdzie to krowom na zdrowie :)

40% ziarnka kukurydzy
40% otrąb pszennych
20% śruty rzepakowej
premiks B Caroten De heus
kreda pastewna

#419 Share czadowywicek

czadowywicek

Zaawansowany

• Validating
  • PipPipPip
  • 235 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 21:36

Żywienie bydła mlecznego Jaka jest konkretna różnica między sianokiszonką a kiszonką z trawy (dziś koszone jutro zbierane )dla krów ?.Nie podsuszona trawa lepiej mi się przechowuje.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#420 Share danielek24

danielek24

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 311 postów

Napisany 05 listopad 2011 - 22:04

Żywienie bydła mlecznego mógłby mi ktoś poradzic ile sypać protamilku aby uzyskać poprawe mleczności?
pytam konkretnie o protamilk bo mój system żywieniowy nie jest jakis wyrafinowany tak jakie można tu spotkać i jakich wam zazdroszcze ale cóż... U mnie na 26 krów na 2 odpasy(rano i wieczór) idzie
2 taczki śruty z pszenżyta80% i mieszanki zbożowej20%
6 taczek takich z 20cm nadstawkami i zgórką(tak tak istnieje taczka z nadstawkami :)
1 bela siana(siano idzie teś dla opasów i mlodzierzy-razem z krowami49 szt ale krowy biorą większość)
1 bela sianokiszonki dawka jak w przypadku siana
i właśnie moje pytanie-czy tym protamilkiem da się chociaż troche poprawić mleczność,i ile sypać(waga) jednej krowie.a może jest coś lepszego w podobnej cenie bo protamilk kosztuje 53zł