Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6373 odpowiedzi na ten temat

#4101 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 15:02

Żywienie bydła mlecznego

niecwiem jak tam u was ale u mnie przy 35 procentach sm krowy nie zjadza wiecej jak 45 kg tmr. gdzie
kuku jest 25 kg. a sianokiszonki 13.

No widzisz u mnie też podobnie plus tresciwe to i tak wychodzi sporo ale widać słabi z nas hodowcy i mało wiemy :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 19:53
  •  

#4102 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 18:13

Żywienie bydła mlecznego

jakie prawidłowe parametry mleka powinny byc by nie było problemy z rozrodem..? mam 4,3 tłuszcz a białko 3.3.czy jest ok czy cos trzeba dodac a cos ująć w zywieniu???????

pilonuj by u sztuk po wycieleniu parametr białka nie spadał duzo ponizej 3 ,0 a najlepiej jak by sie utrzymywał zalezy jeszcze ile te krowy mleka  bo rozumiem ze to wynik ogolny z mleczarni z calego stada 

#4103 Share nikolas29

nikolas29

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1059 postów
  • Zainteresowania:gra na instrumentach muzycznych///rolnictwo

Napisany 19 grudzień 2014 - 18:20

Żywienie bydła mlecznego

tak to wynik ogólny ze stada.. krowy roznie daja i 30 i 25 i tak w dół,,nie daje im tak bo kwota....

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4104 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 18:21

Żywienie bydła mlecznego

osobiscie daje 26 kg kiszonki z kukurydzy ktora ma 33 % sm  , a z tych 40 kg  to juz by mi wychodziło ok 13 kg suchej masy samej kiszonki z kukurydzy na dzien plus tak jak kolezanka pisze 9 kg tresciwej ok 88% sm to juz sie robi 20 kg plus jakies siano to wychodza chore liczby nie do zjedzenia na dobe przez krowe ...

to zwroc uwage na te po wycieleniu i sprawdz jaki maja parametr białka jak maja niski to  zwieksz im energii 

#4105 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 19 grudzień 2014 - 19:55

Żywienie bydła mlecznego

No widzisz u mnie też podobnie plus tresciwe to i tak wychodzi sporo ale widać słabi z nas hodowcy i mało wiemy :)

No teraz to mi przy*raliście, dzięki :P

Powiem tylko Panom Niedowiarkom, że średnio w całym stadzie qq schodzi mi dużo mniej. Krowa - matka stada ma ok 700 kg, jej córka jest trochę większa razem jedzo tyle, co 5 szt. stojących dalej. Ich córki pierwiastki naprzeciwko to samo. Są jeszcze większe po 800 kg mogą mieć. Jedna w 100 dni dała 3500 l, druga dopiero zaczyna i pobór sm ma dużo mniejszy, ale 30 kg qq dziennie zje bez problemu.

Dla mnie długi, wysoki i głeboki hf to coś wspaniałego. Marzę, żeby wszystkie krowy mieć takie. Małe też potrafią dobrze dawać, ale nie przerobią tyle paszy.  

Mój znajamy w TMR daje 40 kg qq średnio, ja tylko pojedynczym w szczycie. On ma 60 szt. o śr. wydajności 10500 kg , ja mam takich zaledwie kilka... Nie wiem czemu to takie dziwne. Dla mnie wspaniałe.

Qq ma 30% sm, bele 40-45 % sm, siana 2-3 kg dostaja, . Apetyt mają genialny, ketozy brak. 20 szt można dopieścić to przecież nie 200.

Wg Kowaskiego pobranie sm u hf wzrosło przez 10 lat średnio z 22 kg do 30 i więcej...

Edytowany przez przezuwaczka, 19 grudzień 2014 - 20:15.

#4106 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 20:02

Żywienie bydła mlecznego

30 kg przy 30 % to moga zjesc ...

#4107 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 20:45

Żywienie bydła mlecznego

30 kg przy 30 % to moga zjesc ...

Przed cięciem miała 35%, ale deszcz popadał w trakcie. Dojrzałość i strawność dobra i 42% skrobi w sm. Pachnie ładnie, że sama bym ją jadła ;)  

Zdrowa, duża haefka w szczycie zje i 40 kg. Mój mąż się zdziwił, że nie wierzycie, ale on 2 lata temu sam nie wierzył. Zootechnik nam mówił, że  doił takie po 30 l mleka na raz o przerobie jeszcze większym, ale w to i mnie ciężko uwierzyć.

#4108 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 21:09

Żywienie bydła mlecznego

jak bys miała suchsza kukurydze to by nie zjadła  , jak dasz jeszcze 15-16 sianokiszonki i 9 tresciwej  toi tak  juz musi byc duza sztuka ... 

#4109 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 21:35

Żywienie bydła mlecznego Bez przesady nikt się nie czepia tylko sobie rozmawiamy, każdy żywi tak żeby było dobrze tyle że taka ilości może dziwić, ja daje 26 kg o zw. sm 34 i sMo 78 i doje po 40+ czy 50+ kg na dobę i uważam że wystarczy, kiedyś dostawały 30 kg kk ale już do tego nie wrócę.

#4110 Share aras8593

aras8593

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 21:45

Żywienie bydła mlecznego

Bez przesady nikt się nie czepia tylko sobie rozmawiamy, każdy żywi tak żeby było dobrze tyle że taka ilości może dziwić, ja daje 26 kg o zw. sm 34 i sMo 78 i doje po 40+ czy 50+ kg na dobę i uważam że wystarczy, kiedyś dostawały 30 kg kk ale już do tego nie wrócę.

i na te 40 litrów co jeszcze dajesz oprócz 26 kg kukurydzy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4111 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 19 grudzień 2014 - 21:49

Żywienie bydła mlecznego ja to samo. 2 czy 3 kg siana nie zrobi struktury. u mnie dostaja 13 kg lucerny plus kg słomy. i to z tym problem. ale to chyba wada systemu tmr.

ale tak piza tym. man sztuke ktora wazy 880 kg. w pierwszej laktacji na 305 dni dala 13000. tyle ze bylo mega dużo walki bo co chwile dostawala ketozy. za to w tej laktacji jest juz latwiej je wiecej i chetniej. podejrzewam ze zje za dwie krowy. nic tylko z niej zarodki płakać.

#4112 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego Gratuluję sztuki, mimo problemów super wynik.
aras8593 dostają sianokiszonke z traw i motylkowym oraz szczypte siana, wysłodki suche, śrutę kukurydza bądź kiszone ziarno jak jest, rzepak, soja, pełnoporcjówka, witaminy, drożdże, tłuszcz chroniony i gliceryne.

#4113 Share aras8593

aras8593

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 22:39

Żywienie bydła mlecznego

waldifox a jakąś śrutę zbożową? ja daję do 5 kg śruty(pszenżyto, owies, pszenica) i nie wiem czy czasem nie przeginam z taką ilością?

#4114 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 22:54

Żywienie bydła mlecznego Jeśli na raz to za dużo. Kiedyś dawałem z pszenżyto ale stwierdziłem że nie warto i zrezygnowałem na rzecz kukurydzy. Ale np. Jak masz zboże to dorzuc coś z białkowyk rzepak, soja, slonecznik czy dggs i zrób sobie 20% pasze.

#4115 Share aras8593

aras8593

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego

W dwóch odpasach sypię na kukurydzę... Jak zniosą kwoty, to na pewno dokupię śruty rzepakowej albo sojowej. W ogóle to się zastanawiam, czy nie sprzedać części zboża i za to kupić coś lepszego dla krów.

#4116 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 19 grudzień 2014 - 23:33

Żywienie bydła mlecznego

TMR to inna bajka niż dawanie z ręki. Ja staję na głowie, żeby wtłoczyć im jak najwięcej obj i energetycznych, bo tak najtaniej i bez ketoz. śrutą nadrobić najłatwiej,ale najdrożej. Wy macie dawkę uśrednioną, lepiej zbiasowaną i strukturalną. Ale nie wiecie, ile mogłyby zjeść najlepsze sztuki(wolnostanwiskowa), za to ja bym nie ogarnęła w moim trybie pracy tylu sztuk co wy.

Jeśli ktoś ma uwięziówkę i daje z ręki, niech karmi indywidualnie, zależnie od wydajności i miesiąca laktacji. U mnie 20tki dostają 2x mniej qq i treściwej niż 40tki, bo się otłuszczają, a zasuszone resztki lub bela i dobijają słomą z mieszanki.

aras8593 lepiej zasuszyć wcześniej te najsłabsze i na diętę aż do 3 tyg przed wycieleniem, a najlepszym w szczycie dać rzepaku chociaż. 30 l już na soję i mieloną kukurydzę zasługuje, ale brak kwoty do tego nie zachęca.

#4117 Share aras8593

aras8593

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 62 postów

Napisany 20 grudzień 2014 - 09:13

Żywienie bydła mlecznego

przezuwaczka no tak właśnie muszę robić, bo już i tak przekroczę kwotę przy minimalnej produkcji o jakieś kilkanaście tysięcy litrów.

a zboże się nadaję do zwiększania ilości białka w paszy? wyczytałem coś że białko zbóż ma słaby skład aminokwasowy

#4118 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 20 grudzień 2014 - 09:53

Żywienie bydła mlecznego zboże ma okoko 11 procent bialka. i dużo skrobi jest więc pasza energetyczna.
rośliny straczkowe sa bialkowymi.

#4119 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 20 grudzień 2014 - 10:04

Żywienie bydła mlecznego

ja też przekroczę. Nie mogę jednak głodzić tych do 100 dni. Jedynym tanim żródłem białka(jelitowego) jest młóto i mocznik(żwaczowego), o motylkowych nie wspominam, bo teraz nie urosną, a kupić ciężko. Mocznika pół kieliszka dziennie na śrutę. I tylko tym najlepszym. 40tki to 100 ml na dobę mogą.

Najlepszy byłby rzepak. Jałówki też na rzepaku rosną pięknie ;)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4120 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 20 grudzień 2014 - 17:33

Żywienie bydła mlecznego

przy podawniu mocznika nie zapomnij o  energi moze byc ziarno kukurydzy... i wprowadzaj stopniowo  nie szalej z mocznikiem i pamietaj by nie był zbrylony