Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6353 odpowiedzi na ten temat

#4061 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 12 grudzień 2014 - 09:26

Żywienie bydła mlecznego Kilacid to chyba bufor z drożdżach a nie drożdże tak mi się wydaje
Skoro tak napisali ze przerwać to tym bardziej bufor przyomina dobre drożdże to same drozdze a to już kosztuje

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 16:37
  •  

#4062 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 19:19

Żywienie bydła mlecznego

witam a co sadzicie o strawnosci kiszonkiz kukurydzy ...  ja w tym roku sialem p8567  z pioniera i  od 2 miesiecy zaczelismy skarmiac i nie wiem czy to od tej kiszonki czy od pozostaych pasz   ale wieczorem 20  mialem 2 a teraz w grudniu 4 ponad 20  najlepsza 27   w doju porannym czasowo u mnie teraz wychodzi kolo 11 :13 czas do dojenia 

#4063 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3185 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 21:28

Żywienie bydła mlecznego

Możesz napisać to po polsku w bardziej zrozumiały sposób?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#4064 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 21:33

Żywienie bydła mlecznego

witam a co sadzicie o strawnosci kiszonkiz kukurydzy ...  ja w tym roku sialem p8567  z pioniera i  od 2 miesiecy zaczelismy skarmiac i nie wiem czy to od tej kiszonki czy od pozostaych pasz   ale wieczorem 20  mialem 2 a teraz w grudniu 4 ponad 20  najlepsza 27   w doju porannym czasowo u mnie teraz wychodzi kolo 11 :13 czas do dojenia 

kolego nie pij tyle jak wchodzisz na forum i napisz jeszcze raz o co ci chodziło  na trzezwo...

#4065 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 21:54

Żywienie bydła mlecznego

co nie skumaliscie ;]

pytam o wasze wnioski na temat :  wplyw strawnosci kiszonki z kukurydzy w zywieniu krow mlecznych

wydaje mi sie ze u mnie wlasnie to spowodowalo znaczny wzrost mleka .... hmm

#4066 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów
  • Zainteresowania:Produkcja mleka, cukiernictwo artystyczne

Napisany 13 grudzień 2014 - 22:28

Żywienie bydła mlecznego

Dumałam, co oznaczają cyferki... teraz chyba rozumiem.

Dobra qq jest niezastąpiona. Jeśli jest w dobrym momencie ścięta i ma dużo energii to krówki leją, jak trzeba. U mnie w szczycie też tak było. Teraz mam dużo z wiosenno-letnich wycieleń, ale średnio dają 22 l/ dzień, więc jestem z nich bardzo dumna.

Właśnie otrzymałam wyniki laboratoryjne pasz. Qq wyszła najlepiej. Wszystko książkowo tyko 30 % sm to o 5% za mało. Niestety deszcz padał w trakcie cięcia, a robotę niebardzo przerywać.

Drożdże, jak znajdę opakowanie, podam nazwę. Są po 40 dag specjalnie do TMR. Ja domieszuję do własnej trściwej. Namieszane na tydzień i torebka do śmieci poszła. Więcej muszę kupić.

Edytowany przez przezuwaczka, 13 grudzień 2014 - 22:32.

#4067 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 13 grudzień 2014 - 23:44

Żywienie bydła mlecznego

wasnie mam dylemat ....

1  kukurydza strawna 8na 9  w katalogu pioner kiszona

2 dodatek drozdzy  (josery)

3 trawa z pola pokos 2  zamiast trawy z TUZ

4 dosc duzy dodatek bialka soja rzepak

tyle zmienilo sie u mnie od pazdziernika   zootechnik zmierzyl u najlepszej 27  co dalo na rw 51litrow   a wg    http://wycena.izoo.k...ndex.php?item=1     krowka ma  -500kg  wydajnosc po ojcu

dotychczas  zdazalo sie doic do 20 na doj  nic ponad to

#4068 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2150 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 14 grudzień 2014 - 07:00

Żywienie bydła mlecznego

witam a co sadzicie o strawnosci kiszonkiz kukurydzy ... ja w tym roku sialem p8567 z pioniera i od 2 miesiecy zaczelismy skarmiac i nie wiem czy to od tej kiszonki czy od pozostaych pasz ale wieczorem 20 mialem 2 a teraz w grudniu 4 ponad 20 najlepsza 27 w doju porannym czasowo u mnie teraz wychodzi kolo 11 :13 czas do dojenia

Grzesiu przecież od zawsze bylo wiadomo ze inwestowanie w dobrej jakosci pasze się oplaca. mam tu na myśli dobór odpowiednich odmian czy mieszanek traw. nawożenie i zbilansowanie tego wszystkiego.

sprawność to tylko jeden z ocenianych elementów. pamiętaj ze do efektu zawsze liczy się więcej czynnikow. jak masz dużo skrobi o dużej strawnosci zawsze przekłada się to na mleko. Ogólnie w kuku bardziej strawne sa rosliny jak to sie tłumaczy na polskie stale zielone.

#4069 Share Rolnik2900

Rolnik2900

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 39 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 07:15

Żywienie bydła mlecznego

wasnie mam dylemat ....

1  kukurydza strawna 8na 9  w katalogu pioner kiszona

2 dodatek drozdzy  (josery)

3 trawa z pola pokos 2  zamiast trawy z TUZ

4 dosc duzy dodatek bialka soja rzepak

tyle zmienilo sie u mnie od pazdziernika   zootechnik zmierzyl u najlepszej 27  co dalo na rw 51litrow   a wg    http://wycena.izoo.k...ndex.php?item=1     krowka ma  -500kg  wydajnosc po ojcu

dotychczas  zdazalo sie doic do 20 na doj  nic ponad to

i na czym polega Twój dylemat , na tym ze zaczeły wiecej mleka dawac??  krowa o krtorej piszesz dała 51 ale jej pol siostry po tym samym byku moga dawac po 12 l na udój badz mniej srednio i moze tak wychodzic a jeszcze inne moga pod 60 dobijac , napisz cos wiecej o swoim zywieniu  i co chcesz tu zmienic ...

#4070 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:12

Żywienie bydła mlecznego

No pochwalić się chce i ma czym. Ja od moich wycisnęłam w tym roku max, cel na przyszły: poprawić rozród i utrzymać wydajność. Wydajność p

oprawić mogę tylko genetyką i paszowozem kiedyś:)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4071 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2150 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 14 grudzień 2014 - 19:49

Żywienie bydła mlecznego genetyke zawsze trzeba poprawiać tak samo jak i dbać o wydajność i rozrod. i ogulnie o długowieczność. moj cel w ubylych 60 tyś litrow mleka.

#4072 Share przezuwaczka

przezuwaczka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 19:18

Żywienie bydła mlecznego

Życzę spełnienia ambicji.

Moje cele:

1. Nauczyć się żywić(czym więcej wiem, to myślę, że więcej muszę się nauczyć).

2. Mieć (zasłużyć na) wysoko wydajne krowy(inwestuje w najlepsze nasienie, więc małymi kroczkami do celu).

3. Wybudować nową oborę.

4. Mieć satysfakcję...

#4073 Share grzegorz132

grzegorz132

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 613 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 19:41

Żywienie bydła mlecznego

a propos zywienia mam taki przykad z dzis :

krowka ocielona 6.12    do tej pory dosc ladnie pobierala pasze i proidukowala mleczko  az tu wczortaj wieczorem oraz dzis rano widze kiszonka z kuku nie dojedzona pasza tresciwa tylko troszke zjedzona za to bardzo smakuje slome  i kiszonke z traw  

diagnoza  brak energii  spowodowal uwolnienie zapasow tluszowych i krowa odczuwa nie chec do pobierania energetycznych pasz

podane z rana glikol  i woczorem juz widze dobry apetyt

a propos pasz na nowy sezon  jakie odmiany kuku polecacie   ... mam na mysli lepsze domiany np  pioner maisadour lg itd      ale o podwyzszonej  strawnosci   fao 230-270

#4074 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 20:48

Żywienie bydła mlecznego Typowy przykład deficytu energetycznego i witaj ketozo ale tak to jest jak się doi po 30 czy 40 litrów w kilka dni po wycieleniu. Co do kukurydzy to ja sieje A98 z pionier i jest super wg mnie, strawność wysoka z analizy paszy.

#4075 Share BartlomiejMOW

BartlomiejMOW

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 20:49

Żywienie bydła mlecznego Witam, mam kilka pytań odnośnie żywienia krów śrutą zbożową. U nas od zawsze dawało się mieszankę pszenżyto/zyto+owies/jęczmień bo ojciec był tak nauczony i nadal sobie nie wyobraża żywienia bez tego. Teraz zadajemy systemem TMR i tez sie dosypuje śrutę. Jednak musimy zwiększyć powierzchnie uprawy kukurydzy i chce to zrobic kosztem zboża o czym mój starszy nie chce słyszeć. Jaką rolę odgrywa w żywieniu śruta zbożowa? Jakie posiada wartości? Czy jest konieczna i czym ją ewentualnie zastąpić?
Tego samego też chciałbym się dowiedzieć o otrębach pszennych w ktore starszy od zawsze się zaopatruje?

#4076 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 21:16

Żywienie bydła mlecznego Najważniejsze są pasze obiętościowe tj.kiszonka z kukurydzy i sianokiszonka do tego pasze białkowe. Co do ziarna które wymieniłeś to zrezygnuj z żyta bo z nim to tylko problem w żywieniu bydła reszta może być. Ja osobiście sieje znikome ilości zbóż na rzecz kukurydzy bo ona jest najważniejsza.

#4077 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 15 grudzień 2014 - 21:41

Żywienie bydła mlecznego

waldifox mnie uprzedził ale ma 100% racji. Zbóż wcale nie uprawiamy. Uprawiamy tylko trawę i kukurydze. Tez ciężko było do tego przekonać starsze pokolenie ale inaczej nie da się wyżywić stada. Zboże dobrej jakości i inne dodatki można dokupić ale dobrych objętościowych nikt Ci nie zrobi i sprzeda a to od nich zależy sukces w żywieniu.

Zamiast zboża krówki dostają mieloną kukurydze. Myślę że nie warto podawać krowom słabych pasz treściwych bo tylko je zapychamy i zmniejszamy pobór objętościowych.

#4078 Share szymi4512

szymi4512

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 196 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Hodowla bydła mlecznego, Muzyka electro house..:)

Napisany 16 grudzień 2014 - 17:32

Żywienie bydła mlecznego

Witam. Czy jest jakaś różnica w zadawaniu TMRU rano a wieczorem? kiedy lepiej to robić czy niema to najmniejszego znaczenia? ;)

Pozdrawiam

Przepraszam za ortografie, nigdy nie byłem w tym dobry ;P

#4079 Share BartlomiejMOW

BartlomiejMOW

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 18:54

Żywienie bydła mlecznego Pozostaje mi sukcesywnie walczyć z przyzwyczajeniami ojca i tyle :-D A co z otrębami pszennymi? Warto je dosypywac do paszowozu przy cenie 500 zł za 1t? Posiadają jakieś użyteczne wartości?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#4080 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3185 postów

Napisany 16 grudzień 2014 - 19:43

Żywienie bydła mlecznego Zadawać najlepiej w środku dnia, a nie po nocy.