Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6311 odpowiedzi na ten temat

#381 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 20:25

Żywienie bydła mlecznego Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam srednio 17 litrów mleka od krowy daje;
kiszonka z kukurydzy 30 kg
kiszonka z traw 1 pokos 10kg
pasza neorol totalmlek 22% 4kg

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 11:36
  •  

#382 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 21:15

Żywienie bydła mlecznego a u nas w tym roku nie mamy wcale siana w tamtym miałem trochę z 2 pokosu ale nie było nic warte na koniec dałem je bykom. Nie mamy łąk tylko mieszanki trawy i koniczyny żeby to ususzyć musi być tydzień dobrej pogody a to raczej się nie zdarza. A nawet jak się zdarzy to trzeba to 3-4 razy przerzucić a koniczyna się kruszy. Moim zdaniem najlepszą jest sucha sianokiszonka. Jak ktoś nie wierzy to niech da krowie wybór zawsze najpierw zje sianokiszonke. A buraki pastewne powodują zaburzenia trawienią i nie mają żadnej wartości. Nie dajemy ich już 5lat. Moim zdaniem podstawą dla krowy to kiszonka z kukurydzy plus sucha sianokiszonka. I do tego dodatek paszy treściwej.

Edytowany przez damian40000, 29 sierpień 2011 - 21:18.

#383 Share qqrydz

qqrydz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 08:37

Żywienie bydła mlecznego dla mnie sucha sianokiszonka to siano :P i właśnie kiedyś narobiliśmy takiej suchej to krowy chętniej wcinały siano niż to "coś". tak tak nic nie ma żadnej wartości wysłodki też niby są o kanty d*py roztrzaskać a co drugi je dawkuje. aktualnie nie siejemy już też 5 lat buraków tylko ze względu na ilość pracy potrzebnej przy zbiorze i brak jakiejkolwiek możliwości najęcia siły roboczej na tydzień czasu. i to jest jedyny powód rezygnacji.a przez 50 lat jak ojciec i dziadek gospodarzyli żadnych zaburzeń trawiennych nie było. i nie były dawkowane jako jedyna pasza w niewiadomo jakiej ilości (około 10-12kg na sztuke dziennie)i krowy dawały mleko i byki jakoś też mimo tych bezwartościowych pasz lepiej rosły :lol:. mogę iść o zakład z tobą kolego ze damian ze mimo tego żywienia jakie stosujemy mam mniej problemów ze stadem niż ty ;)i może nawet mimo mniejszej wydajności osiągam lepszy wynik ekonomiczny :D pozdrawiam.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#384 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 20:10

Żywienie bydła mlecznego z tym że sucha sianokiszonka to siano to się mylisz kolego. Ja robię sianokiszonke tak że kosze roztrzasam pająkiem i leży 1-3 dni zależnie od pogody i od tego czy jest ładna czy słaba. Spróbuj to na siano sprasować to wszystko splesnieje. Typowych łąk nie mam więc się nie wypowiadan na temat tego co tam rośnie i co z tego zrobić. Wysłodki buraczane sam daje i są bardzo dobre na urozmaicenie dla krów. Ze zdrowotnością stada nie mamy problemów bo od maja do listopada wychodzą na pastwisko. Ale karmione są tak jak zimą a trawa to taki dodatek tylko. Jałówki cielne i krowy zasuszone są jak tylko nie ma mrozu cały czas na okólniku tak że z wycieleniami nie ma problemów.

Edytowany przez damian40000, 30 sierpień 2011 - 20:13.

#385 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 30 sierpień 2011 - 20:12

Żywienie bydła mlecznego Pomóżcie mi ułożyć dawkę bo mam srednio 17 litrów mleka od krowy daje;
kiszonka z kukurydzy 30 kg
kiszonka z traw 1 pokos 10kg
pasza neorol totalmlek 22% 4kg
słoma 1kg

#386 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 31 sierpień 2011 - 15:18

Żywienie bydła mlecznego Witam bercikoo
Abym mógł Ci jakoś doradzić to musisz coś więcej podać:
-1 Ostatni tabulogram (strona głowna napoczątek wystarczy)
-2 Kondycja stada jeśli umiesz mozesz podać BCS (chodzi mi czy są chude średnie grube)
-3 Potrzebna jest wilgotnosc pasz objętościowych (lub SM Kiszonek)
-4 z jakich traw ta kiszonka i w jakiej fazie kiszona
-5 słoma z jakiego zboża (podejrzewam że jenczmienna)
-6 ile energi ma ta pasza najlepiej dokładny skład tej paszy.
-7 rodzaj obory i kolejnośc zadawania pasz objętościowych i treściwych.
Jeśli mi to podasz to postaram się ci pomóc jednak że co pisałem kilkukrotnie konsultujcie się żywieniowców z firm od kórych kupujecie pasze, koncentraty, premiksy, jesli oni nie potrafią wam dobrze doradzić to zmiencie firme na taką która ma dobre doradztwo w danym terenie.

Koledzy dyskutujecie siano czy sianokiszonka a tak naprawdę to obie pasze objętościowe są potrzebne tylko w odpowiednich proporcjach i o wysokiej jakości. Jeśli chodzi o krowy wysoko mleczne to siano musi być ograniczone na korzyść sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy natomiast pod koniec i w zasuzeniu odwrotnie ( to tak w wielkim uproszczeniu). Bardzo dobrą sianokiszonkę jest trudniej zrobić niż siano B) , bo jeśli chcesz zrobić siano to tylko wystarczy ci szczęście do pogody :P Niestety nie jest tak z sianokiszonką bo tu potrzebujesz szczęścia do pogody, umiejętności, doświadczenia, wiedza jak to zrobić i dobry sprzęt na podwórku :D . Mianowicie trawa dla wysokiej jakości sianokiszonkę (wys. jak. to dużo białka i energii i mało zanieczyszczeń) musi być:
a) w odpowiedniej fazie zebrana - ma to być młoda trawa przed szczelaniem w źdzbło wtedy jest najwięcej białka i energii,

B) musi mieć odpowiednią SM (sucha masa) która powinna wynosić około 45% sianokiszonkę o takiej SM krowy najchętniej jedzą,

c) w odpowiedni sposób zebrać - baloty lub pryzma (kwestia sprzętu i wielkości gospodarstwa) to do wybory ale w jednej i drugiej technologii trzeba bardzo mocno zagęścić zebrany materiał i zabezpieczyć go przed dostępem powietrza aby w odpowiedni sposób się zakisiła. Można też skorzystać z różnego rodzaju zakiszaczy,

d) trzeba też pamiętać o tym aby dobrze zrobioną sianokiszonkę nie zmarnować podczas skarmiania. Jesli są to baloty to żeby w ciagu max 2 dni balot był skarmiony a na pryzmie by sianokiszonka była wcinana wycinakiem aby był ograniczony dostęp tlenu do wnętrza pryzmy jest to bardzo istotne latem

Edytowany przez milanreal1, 31 sierpień 2011 - 21:46.
cytowanie poprzedniego posta

#387 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 01 wrzesień 2011 - 10:00

Żywienie bydła mlecznego 1 krow nie mam pod ocena
2 krowy sa raczej chude
3 sucha masa kiszonki z traw wynosi 29,8 % włókno 22,27 %, białko 13,15 % kiszonki z kukurydzy sucha masa 33,7 %, włókno 20,88%, białko 7,56%
4 trawa była koszona terminowo 25 maja
5 słoma przenzytnia
6 pasza: energia 6,8 MJ, włókno 8%, białko 22%, sucha masa 88%, aktywne zywe drozdze
7 obora uwieziowa rano dostaja tmr z 3 kilami paszy na wieczór dostaja pasze z reki około 1 kg

#388 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 03 wrzesień 2011 - 20:24

Żywienie bydła mlecznego 1 krow nie mam pod ocena
2 krowy sa raczej chude
3 sucha masa kiszonki z traw wynosi 29,8 % włókno 22,27 %, białko 13,15 % kiszonki z kukurydzy sucha masa 33,7 %, włókno 20,88%, białko 7,56%
5 słoma przenzytnia
6 pasza: energia 6,8 MJ, włókno 8%, białko 22%, sucha masa 88%, aktywne zywe drozdze
7 obora uwieziowa rano dostaja tmr z 3 kilami paszy na wieczór dostaja pasze z reki około 1 kg

#389 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 05 wrzesień 2011 - 08:15

Żywienie bydła mlecznego

1 krow nie mam pod ocena
2 krowy sa raczej chude
5 słoma przenzytnia

Kolego podaj mi jeszcze tłuszcz i białko z mleczarni.
ps. podam ci dawkę pod koniec tygodnia bo jestem zawaliny robotą a to jednak trzeba dokładnie przeliczyć dawke przesle ci prywatną wiadomością:)

#390 Share Luk24

Luk24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 05 wrzesień 2011 - 16:29

Żywienie bydła mlecznego Witam.
Panowie mam taki dylemat ze swoimi krowami.Mam ich 20.Krowy są z dolewem HF od 50 do 80%.Wydajność od 3.5 do 5 tyś. mleka, ogólnie są w dobrej kondycji.Teraz chodzą całe dnie na pastwiskach,a na wieczór dostają kiszonkę z II pokosu i 2.5 kg. śruty (śruta z mieszanką i otręby).Niektóre zaszły poniżej 15 litrów dziennie więc pomyślałem że dodam 30% śruty rzepakowej i sojowej żeby troch zwiększyć wydajność.Teraz dostają 1 kg.śruty z mieszanki 0.8kg otrąb,0.4kg śruty rzepakowej,0.3kg śruty sojowej, 0.1kg dolfos.Przez 2 tygodnie podawania śruty wysoko białkowej mleka w zbiorniku nie przybyło nawet o 1 litr dlaczego???

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#391 Share damian40000

damian40000

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3200 postów

Napisany 05 wrzesień 2011 - 22:00

Żywienie bydła mlecznego musisz im dać kukurydzy bo mają za mało energii. Jak nie masz kiszonki to tnij im na zielono i dawaj. Mi kiszonka z kukurydzy skończyła się na początku sierpnia mleko spadło mi z dnia na dzień o 20% mimo że trawy i sianokiszonki dostawały do woli. Teraz dostała zielona kukurydze i mleko wróciło do normy.

#392 Share Luk24

Luk24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 06 wrzesień 2011 - 16:23

Żywienie bydła mlecznego Kiszonka z kukurydza dobra sprawa ale ja jej nie sieje bo z dzikami nie można sobie poradzić.A co zamiast kiszonki z kukurydzy może zamiast otrąb czy mieszanki dać 1kg śruty z ziarna z kukurydzy,czy może zastąpić śrutę wysoko białkową jakimś koncentratem?Czy też zamiast tego dać 2.5 kg pełno-porcjówki?Tylko jakiej???

Edytowany przez Luk24, 06 wrzesień 2011 - 18:48.

#393 Share lukasz20

lukasz20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Zainteresowania:sport, technika rolnicza, hodowla bydła

Napisany 06 wrzesień 2011 - 21:11

Żywienie bydła mlecznego Śruta kukurydziana to dobre rozwiązanie w tej sytuacji. Pamiętaj, że jeśli krowy nie będą miały energii w paszy to nie będą w stanie wykorzystać i strawić białka. Przy dużym niedoborze energii pełnoporcjówka nie będzie wykorzystana.
Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

#394 Share bercikoo

bercikoo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 126 postów

Napisany 07 wrzesień 2011 - 13:23

Żywienie bydła mlecznego

Kolego podaj mi jeszcze tłuszcz i białko z mleczarni.
ps. podam ci dawkę pod koniec tygodnia bo jestem zawaliny robotą a to jednak trzeba dokładnie przeliczyć dawke przesle ci prywatną wiadomością:)

białko 3,2 a tłuszcz 3,7

#395 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 07:56

Żywienie bydła mlecznego Czy krowom można dać zwykłe drożdże ze sklepu spożywczego ?

#396 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 09 wrzesień 2011 - 08:05

Żywienie bydła mlecznego Tak można dać krowie zwykłe drożdże z sklepu

#397 Share kreda79

kreda79

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 08:27

Żywienie bydła mlecznego A w jakiej ilości i w jaki sposób najlepiej podać?

Edytowany przez milanreal1, 11 wrzesień 2011 - 22:34.
cytowanie poprzedniego posta

#398 Share Luk24

Luk24

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 09 wrzesień 2011 - 15:17

Żywienie bydła mlecznego jeżeli zamiast śruty z qq dałbym koncentrat kromilk energia to by coś zmieniło w niedoborze energi

#399 Share Duzy1

Duzy1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 498 postów
  • Zainteresowania:rolnictwo, nowe technologie

Napisany 10 wrzesień 2011 - 19:26

Żywienie bydła mlecznego

A w jakiej ilości i w jaki sposób najlepiej podać?

Najlepiej rozpuścić w ciepłej wodzie i wlać po pyska
Można dać 5-10 opakowań spokojnie

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#400 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 12 wrzesień 2011 - 07:38

Żywienie bydła mlecznego

białko 3,2 a tłuszcz 3,7

Kolego prześlij mi swój adres meilowy bo niemogę wstawić w agrofoto pliku z dawką do ciebie