Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6372 odpowiedzi na ten temat

#361 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 25 czerwiec 2011 - 18:10

Żywienie bydła mlecznego Witam kolegów. MAm taki problem z moimi krówkami. Ostatnio coraz częsciej pojawiają sie problemy z racicami. Tzn zdaza sie czas ze krowa kuleje potem jej to przechodzi, dodatkowo, nie u wszystkich ale u niektórych jest ciezko wykryc ruje. Moim zdaniem jest to brak witamin. I tu moje pytanie, czy moglibyscie mnie naprowadzic jaką pasze mam zastosowac zeby zaspokoic braki witaminowe. Dodam ze dla mnie najlepiej było by korzystac z pasz z firmy de heuse i ewentualnie sano. (Teraz krowy nie dostają zadnych dodatków. Z góry dziekuje za pomoc

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 18:15
  •  

#362 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów
  • Zainteresowania:Taniec Rozrywka i Luz

Napisany 26 czerwiec 2011 - 20:21

Żywienie bydła mlecznego Kolego jeśli stosujesz pasze wyżej wymienionych firm i coś takiego się dzieje to bym zastanowił czy warto z nimi współpracować jeśli doradzcy z tych firm nic mądrego nie mogą ci doradzić. Moim zdaniem zastosuj paszę dehujsa i premiks z Josery (Miramin bądz LactoPlus) bądz podobne o podobnym składzie. Problemem prawdopodobnie brak witaminy E (powinno jej być w premiksie około 5000mg), biotyny, niacyny, witamin z grupy B i Cynku, Miedzi, Żelaza (powinny być łatwo przysfajalne czyli w postaci helatu)

Edytowany przez milanreal1, 26 czerwiec 2011 - 20:42.
cytowanie poprzedniego posta

#363 Share Filipo

Filipo

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 357 postów

Napisany 26 czerwiec 2011 - 21:46

Żywienie bydła mlecznego Nie nie, narazie krówki nie dostaja zadnej z tych pasz. Napisałem tylko ze z tymi firmami mam mozliwosc współpracy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#364 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 27 czerwiec 2011 - 06:43

Żywienie bydła mlecznego OK. to ja polecam dehujsa i premiks z Josery i będzie dobrze śmigało pod warunkiem że odpowiedno zbilansowana dawka.
PS. Pamiętaj że możesz krową żarcie posypywać nawet złotem i czekoladą i nic to nie pomoże jeśli nie będziesz maiał wysokiej jakości kiszonek.

Edytowany przez michal1313, 27 czerwiec 2011 - 06:44.

#365 Share majs

majs

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 02 lipiec 2011 - 20:20

Żywienie bydła mlecznego Zastanów się kolego czy to na pewno wina witamin. Jeśli zaczynają Ci kuleć zaprzestajesz podawać pasze treściwą i im przechodzi to może być kwasica. Trudno stwierdzić od czego to jest po tym co napisałeś. Nie wiadomo jaki stan jest racic, dobrostan itp. Zadzwonisz po weterynarza to jak każdy z nich zapyta co jest, powiesz: Brak witamin i wpakuje Ci wiadro B complite. To każdy z nich umie robić. Kase weźnie krowie nie zaszkodzi a może mu się uda pomóc. Teraz Rolnik jest mądry i nie da się tak w konia robić. Niedobór witamin nie ujawnia się od razu - krowa kuleje. Na początku jest spadek wydajności, wzrost pobrania paszy, często jest tak, że jedzą obornik, wybierają jakieś syfy, gryzą beton itp. Jeśli masz lisawki mało prawdopodobne, że brakuj im wit. Wit są w każdej paszy dlatego ich niedobór nie występuje tak często tym bardzie u krów o średniej lub niskiej wydajności ( nie wiem jaką masz )Zrób badanie mleka i to będą wstępne inf czy masz dobrze zbilansowaną dawkę - mocznik.

#366 Share prezes644

prezes644

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 31 lipiec 2011 - 16:37

Żywienie bydła mlecznego witam wszystkich:) ja mam problem z brakiem śruty kukurydzianej i tu moja ogromna prośba do was abyśćie mi podpowiedzieli co mogę podawać im w zamian... podawałbym dalej kukurydze ale nigdzie nie mogę już jej dostać... dopowiem tylko ze śruta QQ była tylko dodatkiem do paszy bo moje stado potrzebuje duzej dawki energii... co poradzicie??

#367 Share farmersNHtd95d

farmersNHtd95d

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 802 postów
  • Zainteresowania:Fan marki NH i ogólnie nowinki techniczne o maszynach rolniczych.

Napisany 31 lipiec 2011 - 16:50

Żywienie bydła mlecznego Dużo energii ma melasa buraczana tylko ciężko się ją daje <_< Strasznie się lepi do wiaderka

#368 Share prezes644

prezes644

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 12 postów

Napisany 31 lipiec 2011 - 18:47

Żywienie bydła mlecznego a słyszał ktoś o śrucie archaidowej?? polecacie ją?

Edytowany przez prezes644, 11 sierpień 2011 - 19:24.

#369 Share gazela77

gazela77

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 290 postów
  • Zainteresowania:muzyka trance, fotografia, łowiectwo

Napisany 16 sierpień 2011 - 20:20

Żywienie bydła mlecznego No właśnie. Jaką pasze treściwą (oprócz kukurydzy) lub jaką objętościową(oprócz kiszonki z kukurydzy) dodać do dziennej dawki żywieniowej krów mlecznych aby uzupełnić niedobór energii??

#370 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 20 sierpień 2011 - 14:33

Żywienie bydła mlecznego A ja chciałbym zapytać w jakiej ilości dawkować krową śrutę sojową?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#371 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 21 sierpień 2011 - 09:02

Żywienie bydła mlecznego

witam wszystkich:) ja mam problem z brakiem śruty kukurydzianej i tu moja ogromna prośba do was abyśćie mi podpowiedzieli co mogę podawać im w zamian... podawałbym dalej kukurydze ale nigdzie nie mogę już jej dostać... dopowiem tylko ze śruta QQ była tylko dodatkiem do paszy bo moje stado potrzebuje duzej dawki energii... co poradzicie??

kolego trzeba dodać tłuszcz chroniony ale jest to drogie niestety jednak pamiętaj POWTAŻAM TO WIELE RAZY NIE RÓBCIE NIC NA WŁASNĄ RĘKE TYKLO SKONSULTUJCIE SIĘ Z DORADZCĄ ZYWIENIOWYM.
Ps Dobrym produktem jest Megapro firmy Orfa ewentualnie lakto start z Josery. Mozesz tez dodawac glikol do dawki ok 0,2l dziennie na sztuką.

#372 Share massey4455

massey4455

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 23 sierpień 2011 - 20:59

Żywienie bydła mlecznego Witam wszystkich.. Opisze jak karmimy swoje bydło w sumie to odkad pamietam... Tak jak bardzo stary profesorek na uniwersytecie przyrodniczym mówił ze dla krowy jest tylko jedno lekarstwo na wszystko i jako dodatek dosc w duzym stopniu do zywienia powoduje o wiele dłuzsze "służenie" bydła w gospodarstwie... ten magiczny specyfik to poprostu siano... I tak.. u nas praktycznie wszystko jest swoje.. sruta z jeczmienia owsa i pszenicy, jakies witaminy tylko i lizawki kupujemy... kiszonki no to z kukurydzy i baloty lucerny z trawą, (kiedys jeszcze były liscie z buraków), wysłodki i mokre i suszone, miedzy czasie robimy tez mnóstwo siana... od poczatku sezonu zielonkowego codziennie krowy i jałówki dostaja swieża zielonkę... krowy lucerne jałówki bardziej trawiaste dawki no to nie powioem bo nigdy tego nie mierzyłem ale jeżeli chodzi o jałówki to aby zaczna beczec to odrazu dostaja zielonke i spokój.... do tego karmienia w zimie jeszce dochodza buraki pastewne u krów nie ma żadnych niedoborów... mamy kilka sztuk które ładuja po trzydziesci kilka litrów po ocieleniu i mają ponad 10 lat... takie sztuki które jakby okryc to by tonowej wagi zabrakło... problemów z zacieleniami wiekszych nie ma żadnych problemów z watrobami, ksiegami zwaczem itp mimo ze powoli wkrada sie hf... na wieczór krowy dostaja pożadną porcje siana na całą noc... powiem tak ... jak sie popatrzec na tych zadłużonych którzy sprzedają zborze za grosze zaraz po zniwach a kupują pasze i tylko tym karmia bydło to az szkoda tych krów które maksymalnie wytrzymuja trzy lata... Nigdy nie zmienie sposopbu zywienia bydła, a napewno z siana nie zrezygnuje... bo co jest lepszego dla krowy zaszuszonej albo takiej po samaym ocieleniu... ja akurat nie jestem stary wrecz przeciwnie, ale kto troche starszy to wie jak było i napewno przyzna mi racje... Jezeli chodzi o opłacalność to z pewnością jest o wilele lepiej niz na paszach z sano dosche itd itp... zywotność krów o wiele lepsza a wydajność satysfakcjonująca...

Jak przeczytaliście to całe to dziękuje prosze o swoje opinie na ten temat i pozdrawiam... sukcesów życze wsysztkim i tym naturalnie karmiącym i tym jadącym na paszach..

pozdrawiam

#373 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2151 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 23 sierpień 2011 - 22:04

Żywienie bydła mlecznego siano to znakomita pasza, przez hodowców traktowana jako lekarstwo,
tak się zdarzyło ze spasam teraz mokra kiszonkę z lucerny i traw i mokra kukurydzę, narobiło mi się sporo problemów
i własne dodatkiem siana do wozu sprytnie to naprawiam,

#374 Share massey4455

massey4455

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 16:57

Żywienie bydła mlecznego @rolstudent ... widze ze nie jestem sam... dzięki za poparcie. pzdr

#375 Share Pawel20

Pawel20

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 928 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 18:51

Żywienie bydła mlecznego Tylko taki problem, zeby zrobić sianokisznkę z torfowej łąki potrzeba 1/2 dni ładnej pogody, żeby zrobić z niej siano trzeba tej pogody 3/4 dni, a każdy chyba wie jak z ta pogoda jest, ciężko zrobić wartościowe nie zmoczone siano, a z łąk sianych na gruntach ornych wręcz jest to niemożliwością bo weź i tu bujną pastewna trawę podsusz w 2 czy 3 dni pogody. U nas takim "lekarstwem" jest słoma ze zbóż jarych, a siano to tylko dla młodzieży niestety.

#376 Share massey4455

massey4455

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 24 sierpień 2011 - 19:59

Żywienie bydła mlecznego Powiem tak... u nas w tym roku z dwoch pokosów zebraliśmy siano które suszyło sie około 5 dni lucerna z trawą i ani jedno ani drugie nie było na żadnym desczu... teraz mamy wykoszone to było dopiero na jednym ale jak było jescze zielone to jakby pogoda wytrzymała to jutro bedzie w stodole... Zbiór siana to zależy tylko od pogody no bo wiadomo jak to teraz jest... trzeba słuchać pogody.. sprawdzac w internecie... jeżeli jest coś niepewne to robić sianokiszonke i nieryzykować... ale jak jest możliwośc i zapowiadają jakies susze czy coś to z suszy można tyle skorzystac że można sobie zebrac pieknego pachnącego i wartościowego siana.. ja na prognozach z internetu nie zawodze sie zbyt czesto dlatego już troche ładnego siana mamy z tego roku... ale zawsze jak można to warto robić bo czassem może byc na dwa lata.. nie każdy rok daje zebrac siano wiec warto mieć jakiś zapas... Nie rezygnujcie z siana dla sianokiszonki gdy jest ładna słloneczna pogoda.. na tym nikt nie zyska tym bardziej ze jak kltoś robi kiszonke w belach to jeszce drożej wychodzi a wartości wcale nie ma lepszych.. wiadomo że dla krów mlecznych kiszopnka tez pptrzeban ale NIE SAMA...

aha... i jeszce jedna cenna informacja jakby ktos nie wiedział... pierwszy pokos z samej wiosny ppotrzebuje conajmniej 1 dzien dłużej leżec żeby wyschło gdzyz ma dużo wiecej soków i zazwyczaj jest bujniejsze nastepne juz szybciej schną...

pzdr

Ogólnie mówiąc to aby hodowla bydła mlecznego była opłacalna to nalezy wiekszośc pasz miec swoich... jeszce raz wymienie co powinno krowa jeść żeby długo słuzyła i była dość wydajna...:

-sruta: pszenica, owies jeczmien moze byc pszenżyto, kukurydza tez by nie zaszkodziła chociaz sam nie mam
-kiszonka z kukurydzy
-siano czy z łąk czy z kulturalnych pól czyli jakies wartościowe trawy czy lucerna... i kończyna też
-sianokiszonka-najlepsza jest z mieszanki : 60-70% lucerna lub kończyna i do tego troche trawy
-swieże, zielone czyli lucerna lub kończyna swiezo koszona zbierana i codzienjie dawana krowom( dojącym się) a trawa jałówkom...
-buraki pastewne dla wszystkich sztuk.. opasy, jałówki krowy...
-wysłodki do mieszania z kukurydzą...
a z kupnych rzeczy to tylko to:
- witaminy dla krów
-lizawki dla wszystkich
-koncentraty dla małych srednich i dużych opasów, koncentraty dla małych sztuk można tez dawac jałóweczkom z otrębami na samym poczatku i przez kilka pierwszych miesiecy... lepiej sie rozwijają, a mleczny zapach powoduje ze chetniej jedzą...

Jezeli chodzi o śrute to kto nie ma to najlepiej zainwestowac w gniotownik....

jestem pewien ze nic więcej nie potrzeba bydłu... żdnych drogich pasz typu sano itp...

Edytowany przez massey4455, 24 sierpień 2011 - 19:46.

#377 Share qqrydz

qqrydz

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 32 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 12:34

Żywienie bydła mlecznego a mi wszyscy w okolicy mówią że tylko my mamy taki "prehistoryczny" sposób żywienia bydła mlecznego :D i pukają się w głowę jak 2 razy dziennie jeździmy po zielonkę dla bydła bo po co to robić jak można narobić sianokiszonki w belach. podobnie jest z siano bo po co jak można też narobić sianokiszonki. a le ci ludzie nie patrzą się na jakość towaru jaki my skarmiamy a jaki oni przeznaczają na sianokiszonkę bo zdarzają się tacy w których darni praktycznie nie występuje trawa ani motylkowe a są też jeszcze lepsi którzy z koszenia łąk na programy rolnosrodowiskowe w lipcu i sierpniu zawijają to w folie :lol: ten model gospodarowania i żywienia jaki opisał kolega massey oczywiście jest bardziej pracochłonny ale jak widać przynosi nie tylko u niego wymierne rezultaty. jeśli można wiedzieć kolego massey4455 jakiej wielkości posiadasz stado? i w jaki sposób pozyskujesz buraki pastewne? były u nas również uprawiane ale ta pracochłonność spowodowała że odstawiliśmy je na bok bo ręczne pozyskanie 1 ha buraków pastewnych było czuć w krzyżu przez 3/4 zimy :lol: teraz jako alternatywę siejemy dynie pastewną którą znacznie mniej czuć w krzyżu :P jednak to nie to samo bo całą zimę jej nie jesteśmy w stanie przechować a tym samym skarmiać ;[ pozdrawiam.

#378 Share massey4455

massey4455

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 28 sierpień 2011 - 17:44

Żywienie bydła mlecznego @qqrydz... Co do pracochłonności przy wożeniu zielonki to nie jest tak źle... pożadna samozbierka i miejsce blisko obory jak ktos nie ma przejazdowej do zżucenia tego... Ja szczerze mówiąc to co roku miałem coś około 60 balotów... w tym roku nie mam ani jednego bo juz z 3 pokosów zebrałem piekne sianko,ostatnie 3 dni temu. z ostatniego pokosu siana raczej nie da rady bo to juz nie taka pogoda i temperatura to napewno nie bede robił balotów ale może zbiore orkanem i zrobie kupke z lucerny zjezdze i ukisze... to wyniesie mnie jedna trzecvia tego co robic baloty a efekt nie gorszy a nawet lepszy bo jak sie przysypie ziemia dobrze to nic sie nie zepsuje.. a jak folia w balocie sie przedrze albo niedajboże jaka mysza sie wpieprzy to sporo odchodzi. U mnie stado nie jest wielkie bo około 17 dojnych 4 opasy i 9 czy tam 10 jałówek... Buraki no to tradycyjnie zbieramy rekami ale nie ma ich duzo bo około 30 arów...

Chciałbym sie zapytac jeszcze czy stosujesz w swoim karmieniu jakies sztuczne pasze czy wszystko co tylko sie da masz swoje??
Czy jest tak samo jak u mnie ze tylko ewentualnie jakis koncentrat dla byków i cielaków i witaminy +lizawki szczególnie dla krów??

pzdr

I jezeli mogę zapytac jak w twoim przypadku jest z opłacalnością takiej gospodarki... czy da sie odłożyć troche pieniedzy np na nowy sprzet do ciągnika lub nawet ciągnik??? Bo nie ma sie co dziwić jak komus caigle brakuje kasy bo tak jak mówiłem zboże sprzedaje a kupuje gotowe pasze za 3 razy tyle które ani nie sa zdrowsze ani w żadnym przypadku nie sa bardziej opłacalne...

#379 Share michal1313

michal1313

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 163 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 14:19

Żywienie bydła mlecznego koledzy massey4455 i qqrydz najważniejsze że taka technologia się wam opłaca i krówki dobrze się mają. Przy stadach takich jakie macie da radę to zrobić bo jeśli byscie mieli około 100 krówek dojnych to było by cięzko. Jeśli chodzi o te buraki pastewne to do daj obie spokuj niema sensu tylko się narobisz a mleka z nich niema lepiej w to miejsce zasiej kukurydzy albo marchewki pastewnej jest za***ista na poprawienie plodności krów (naturalny betakaroten). Macie racje że najlepiej samemu przygotowywać większość pasz bo tylko na tym się zarabia przy mleku.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#380 Share massey4455

massey4455

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 21 postów

Napisany 29 sierpień 2011 - 19:41

Żywienie bydła mlecznego Buraki to taki dodatek smakowy szczególnie dla opasów.. nawet jesli by było 100 sztuk to wtedy obora napewno przejazdowa to było by jeszcze łatwiej jesli chodzi o zielonke... kosiarka na przednim tuzie, z tyłu samozbierka i było by jesczze szybciej...

pzdr