Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6309 odpowiedzi na ten temat

#3721 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 18 marzec 2014 - 21:21

Żywienie bydła mlecznego Oba te produkty są wysoce energetyczne. Gliceryna jest podobno słodsza, ale słabiej działa niż glikol. Należy też pamiętać o max. bezpiecznej dawce glikolu. Gliceryna czy glikol to trochę droga zabawa. Dlaczego nie zastosujecie mielonej kukurydzy?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 17:25
  •  

#3722 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 18 marzec 2014 - 23:05

Żywienie bydła mlecznego

Witam,ile ma ta pasza białka 50 kg kukurydzy 50 pszenżyta 50 owsa 50 rzepaku 25 soji.

Około 18% Białka

21% b.o i 6,9 Mj NEL

wszystko zależy od tego z jakich pasz korzysta kol. @Ptasie mleczko W zależności od tego jaka jest wartośc B.O. w poszczególnych komponentach moze to być 18, ale też i 21%.
Wiem bo ostatnio jednemu Koledze przeliczałam mieszankę, wg norm Inra wyszła 32% b.o., a np. wg pasz rzeczywiście stosowanych (rzepak z Bodaczowa, soja z AgroCorn) mieszanka miała 26% b.o.
pozdrawiam.

Edytowany przez 7891Firefox, 18 marzec 2014 - 23:12.

#3723 Share Arkadi

Arkadi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo:)

Napisany 19 marzec 2014 - 08:53

Żywienie bydła mlecznego z tego co wiem gliceryna jest tańsza ale ze 100g krowa wykorzystuje ok 20 % wiec lepiej zastosować glikol lecz trzeba go stosować jako wlewkę bo nie jest tak chętnie pobierany jak gliceryna, ale pamiętajmy że to tylko dodatki i tak jak pisze @Thomas2135 najlepiej i najtaniej wychodzi mielone ziarno kukurydzy.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3724 Share node3mer

node3mer

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 243 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 09:43

Żywienie bydła mlecznego A czy to mielone ziarno kukurydzy można podawać w okresie letnim aby zminimalizować niedobór energii przy żywieniu pastwiskowym? Pytam bo kiszonka z qq bardzo mi się psuje nawet zimą a latem straty były by już za duże.
Nie jest to chyba kwestia złego ubicia tylko powolnego wybierania

#3725 Share Arkadi

Arkadi

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 51 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo:)

Napisany 19 marzec 2014 - 13:11

Żywienie bydła mlecznego można to przecież normalna pasza treściwa energetyczna. Musisz robić niską i długą pryzmę może to pomoże :)

#3726 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 13:38

Żywienie bydła mlecznego Ja tez kupuje mielone ziarno kukurydzy ale jest ono jak dla mnie bardzo slabo zmielone(tych grubych i twardych kawalkow krowa i tak chyba nie strawi), wiec Waszym zdaniem lepiej jeszcze raz w domu przepuscic przez mlynek czy takie powienno byc grubo mielone ? A jesli zmielic jeszcze raz to tak zeby byla jak normalna sruta czy zeby wygladala jak maka kukurydziana ? ;)

Edytowany przez emattti, 19 marzec 2014 - 13:50.

#3727 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 13:58

Żywienie bydła mlecznego Jeśli masz kupować mielone ziarno które jest droższe od całego o ok 60zł na tonie i jeszcze masz raz to śrutować to bez sensu. Kup lepeij całe ziarno, ześrutuj na sicie 3 i będzie dobrze.
node3mer na pewno popełniasz jakiś błąd w kiszeniu jeśli psuje się zimą. U mnie w tym roku jak nigdy 0 strat a I raz robiona pryzma na ziemi a nie w dole i boki nie do końca dobrze ubite z braku czasu, bo pryzma miała ponad 1,3 m wys. Nie nadążyliśmy ugniatać, bo co chwilę był kolejny transport. W tym roku jednak zamiast jednorzędówki była samobieżna sieczkarnia i zastosowałem zakiszacz.

#3728 Share emattti

emattti

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 172 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 16:17

Żywienie bydła mlecznego No w sumie racja ;) ale jak bede mielil to chyba najlepiej jak najdrobniej, chyba nawet na jeszcze mniejszym sicie jesli da rade ?

#3729 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3175 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 18:19

Żywienie bydła mlecznego Śrutowałem jęczmień i pszenżyto na 3 to zostaje z niego mąka niemal. Z kukurydzą powinno był podobnie. QQ i na 4 byś wystarczająco ześrutował.

#3730 Share krzeniek

krzeniek

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 175 postów

Napisany 19 marzec 2014 - 21:22

Żywienie bydła mlecznego kukurydza na sitach 2 inaczej będzie nie strawiona wiem bo sam kupuje ziarno i śrutuje otoczka ziarna jest bardzo twarda i musi być śrutowane drobno , kupujcie ziarno i śrutujcie samemu bo w śrutowanym mogą być jakieś domieszki innego ziarna .

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3731 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 19:06

Żywienie bydła mlecznego hej chlopaki a czy mozna by było rozpuscic mocznik w wodzie i wlac do bali z kiszonki z traw i wten sposob zwiekszyc % białka?? mieszkam na podhalu i mam kiepskie trawy i dlatego pytam nad tym mocznikiem czy byloby to dobre na poprawienie jakosci kiszonki i tym sposobem zwiekszyc wydajnosc krów, co wy na to?? beda taka kiszonke krowy jadły i bedzie to bezpieczne dla nich czy nie za bardzo??

#3732 Share kkrzysiekk

kkrzysiekk

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 71 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 21:24

Żywienie bydła mlecznego Będzie się opłacało i nic nie będzie szkodzić. Ale w tym wypadku to apteka jak przesadzisz to krowy albo nie będą jadły albo biegunki dostaną od zbyt dużej zawartości mocznika a co za tym idzie źle to wpłynie na wątrobę. Pomyśl może nad poprawą całej dawki żywieniowej dla krów a nie tylko sianokiszonki jak chcesz zwiększyć wydajność.

#3733 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 20 marzec 2014 - 22:20

Żywienie bydła mlecznego jeden bel wazy okolo 500kg 35%sm a wiec okolo 180kg, chcialbym zeby po dodaniu do bela mocznika kiszonka miala ok 20% bialka wiec policzylem ze moja kiszonka slaba ma ok 12-14% bialka wiec powinienem do jednego bela dodac okolo 6kg mocznika, czy to jest dobre obliczenie czy raczej powinienem zaczac od mniejszej dawki? wiem ze krowy beda mialy wtedy bardzo duzo energi, dawalbym im wtedy jeszcze zwykle siano i ze 3 kg wyslodkow melasowanych i 3 kg sroty(pszenica1/3, jeczmien1/3, owies1/3

#3734 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 01:21

Żywienie bydła mlecznego Ja osobiscie uwazam ze lepiej by bylo dodac do tej sruty ze zboz srute rzepakowa i ew troszke sojowej i ziarna kukurydzy i zobaczyc co bedzie sie dzialo z mlekiem pozniej ew mocznik i witaminy z biotyna na ochrone watroby ....

#3735 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 21 marzec 2014 - 05:53

Żywienie bydła mlecznego node3mer tak jak napisał Arkadi pomimo tego że zrobisz niższą i dłuższą to nie znaczy że się nie popsuję owszem jest to duży plus bo szybszy pobór ale bez dobrego ugniecenia nie da rady, u nas w tym roku cały dzień w deszcz była koszona, i leży dobrze bo była dobrze ugnieciona.
Romek120 radzę Ci tak samo jak kolega wyżej my zaczeliśmy dawać od początku laktacji krowom rzepak soje witaminy otrębe przenną i mielony owies i mleko poszło w górę, ważne jest żeby stopniowo zwiększać dawkę bo jak odrazu zawalisz nie wiadomo ile to krowa nie strawi, musi żwacz się przystosować do tego.

#3736 Share Romek120

Romek120

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 53 postów

Napisany 21 marzec 2014 - 16:17

Żywienie bydła mlecznego chlopaki, mam dwa ha zboz i planuje za dwa lata zasiac na nic lucerne mieszancowa, pytan o nia tutaj bo w tamtym temacie o lucernie nikt nie odpisuje. sa to ziemie IV klasy, sa one tak srednio i nawet ciezko zakwaszone, ile potrzebowalbym wapna na te 2ha, wiem ze daje sie tez gnojowice i to tez polewam pod zboza, co proponujecie jeszcze dodac zeby urosla lucerna na 3-4 pokosy??? a co do tamtego to jakbym dawal tylko kiszonke z tym mocznikiem to wiadomo ze z krowami bedzie zle, i wiem ze musze dodac energi wiec dlatego ta srota i wyslodki, jak sie wszystko wyrowna i mocznik bedzie na poziomie 200 to wtedy bede dodawal dalsze sroty bialkowe rzepak albo soje w zaleznosci od wydajnosci krow, ja chcialbym sie przede wszystkim dowiedziec czy te 6kg mocznika na 1 bela czy nie bedzie za duzo? chce byc pewny czy to krowom befzie smakowalo a jak nie to zmniejsze dawke, dajcie odp na te pytania?

#3737 Share Profil usunięty Profil usunięty

Profil usunięty
  • thumbphoto
  • Guests

Napisany 26 marzec 2014 - 08:14

Żywienie bydła mlecznego

chlopaki, mam dwa ha zboz i planuje za dwa lata zasiac na nic lucerne mieszancowa, pytan o nia tutaj bo w tamtym temacie o lucernie nikt nie odpisuje. sa to ziemie IV klasy, sa one tak srednio i nawet ciezko zakwaszone, ile potrzebowalbym wapna na te 2ha, wiem ze daje sie tez gnojowice i to tez polewam pod zboza, co proponujecie jeszcze dodac zeby urosla lucerna na 3-4 pokosy??? a co do tamtego to jakbym dawal tylko kiszonke z tym mocznikiem to wiadomo ze z krowami bedzie zle, i wiem ze musze dodac energi wiec dlatego ta srota i wyslodki, jak sie wszystko wyrowna i mocznik bedzie na poziomie 200 to wtedy bede dodawal dalsze sroty bialkowe rzepak albo soje w zaleznosci od wydajnosci krow, ja chcialbym sie przede wszystkim dowiedziec czy te 6kg mocznika na 1 bela czy nie bedzie za duzo? chce byc pewny czy to krowom befzie smakowalo a jak nie to zmniejsze dawke, dajcie odp na te pytania?

dla krowy bezpieczna dawka mocznika to 100 gr ma dzień przy żywieniu np. k.kukurydzy w 70% czyli mi wychodzi niecałe 4, i ostrożnie z tym mocznikiem, zbilansuj najpierw dawkę za pomocą programu jak już masz przebadane kiszonki i monitoruj mocznik w mleku żeby nie przekraczał 220

Edytowany przez BlomiSS, 26 marzec 2014 - 08:23.

#3738 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 28 marzec 2014 - 17:36

Żywienie bydła mlecznego statek daję mocznik więc On moze pomóc wydaję mi się że 100g to stanowczo za dużo na początek

#3739 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 17:53

Żywienie bydła mlecznego Witam, dziś przyszły pierwsze wyniki z pfhbm i jest masakra mocznik od 280 do 580 :blink:
i np jedna ma takie parametry:
ml-20,8
%tł-5.85
% białka -4.22
ks-169
mocznik- 479
i był żywieniowiec i stwierdził, że sianokiszonka jest przenawożona azotem czy to możliwe, akurat tej krowie daję sianokiszonkę do oporu i śruty 2x 2kg o składzie: 10% DDGS, 10% śrutowane ziarno kukurydzy, 10%otręby pszenne, 10% pszenżyta, 20 % koncentratu 38%b.o z neorolu, 37 % owsa i 3% witamin. Dlaczego jest taki wysoki mocznik bo najwyższy od krowy to 622! Pilne

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3740 Share kamil6251

kamil6251

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 69 postów

Napisany 28 marzec 2014 - 20:30

Żywienie bydła mlecznego to zależy który dzień laktacji ale mocznik jest zawysoki a ta sianokiszonka ile mam % białka