Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6331 odpowiedzi na ten temat

#3601 Share mikaro

mikaro

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 95 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:26

Żywienie bydła mlecznego a8185 jak możesz to napisz ogólnie wszystko, to każdy sobie sam to przemyśli.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 18:55
  •  

#3602 Share cinek7

cinek7

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 57 postów
  • Zainteresowania:Muzyka, Motoryzacja, Hodowla zwierząt

Napisany 11 luty 2014 - 21:32

Żywienie bydła mlecznego

Uff dużo tego ale chetnie sie tym podziele. Tam akurat 3 tygodnie chodziłem zaglądałem w kazdą dziure :P Ale może jakieś pytania to bedzie mi łatwiej. Czy tak ogólnie opisać jak wygląda żywienie??

Praktyki tam miałeś?
Opisz nawet ogólnie, każde doświadczenie się przyda ;)
...być kimś, będąc jednocześnie sobą...

#3603 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 luty 2014 - 21:44

Żywienie bydła mlecznego

Uff dużo tego ale chetnie sie tym podziele. Tam akurat 3 tygodnie chodziłem zaglądałem w kazdą dziure :P Ale może jakieś pytania to bedzie mi łatwiej. Czy tak ogólnie opisać jak wygląda żywienie??

napisz najciekawsze rzeczy, a najlepiej jak jakies foty to zrób z togo bloga, chętnie poczyta,

A jaką paszę rozdrabiałeś, w jaki sposób i do jakiej wielkości. Bo słyszałem o tym ale na żadne badania nie mogę trafić.

przepraszam byłem zamyślony o czym innym akurat kierowca dzwonił ze granulat dziś przywiezie, i zrobiłem błąd w druku,

chodziło mi o TMR a właściwie to PMR do obliczonej dawki, wtedy zacząłem dodawać dodatek rajbowanej dyni, tak po około 100 kg, ciagnełem to przez 3 miesiące, muszę powiedzieć ze bardzo jestem z tego zadowolony bo poprawiło to bardzo sytuacje na stadzie,

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3604 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 11 luty 2014 - 21:46

Żywienie bydła mlecznego

umie krzyczą za tonę 1380 zł tylko ze w workach, ja jeszcze myślę dorzucić do tej lactomy protamilk hp

No tak 1340 w promocji u mnie. Zamiast protamilku kup lepiej soje.

#3605 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:52

Żywienie bydła mlecznego

A jaką paszę rozdrabiałeś, w jaki sposób i do jakiej wielkości. Bo słyszałem o tym ale na żadne badania nie mogę trafić.

okej, to moze tak: jaka wielkosc stada, podzial na grupy, wydajnosc (mleka nie laktacyjnie) dawki stosunek kuku:trawy, lucerny, jakie pasze w tmrze, czy jest stacja, technologia przygotowania pasz, jak zywione zasuszone itd :) poemat mozna napisac, ale chetnie sie poczyta jak to jest w gosp gdzie siedzi ciagle zootechnik i jest inne podejscie do zywienia, bo tutaj to kazdy sobie zywieniowcem. A ta dynia to kupowana @rolstudent co ci to poprawilo i jaka cena

#3606 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 11 luty 2014 - 22:03

Żywienie bydła mlecznego Cała spółka składa się z 3 gospodarstw każde handluje z inną firmą W Jankowicach jest De Heus (ponad 300szt)., w Lisnowie chyba Cargil(ok 250 szt) w Szarnosiu - Sano (ok 100 szt). Ale z rozmowy wynikało ze wybór firmy zależy od tego jak są traktowani i jakiego żywieniowca dostaną i oczywiście cena. Uważają ze wszystkie firmy z "górnej półki" są na podobnym poziomie i nie fałszują pasz.
Pasze objętościowe są takie same. Kiszonka z kukyrydzy, kiszonka z lucerny, LKS, słoma, GPS. A także śruta sojowa, rzepakowa, witaminy i gotowe pasze z zakupu ale ich stosują nie wiele. (Jak coś pominąłem to dopiszę) Dużą uwagę przywiązują do LKS. Bardzo dbają o jakość zadawanych pasz objetościowych. Jak w silosie silosie trafił się kawałek zgnitego to ok 0,5m wokół tego miejsca odrzucono. Kiszonkę z lucerny, GPS i LKS sporządzają w rękawach i tam praktycznie nie ma żadnych strat.

W dówch gospodarstwach wydzielane są grupy zywieniowe (45 ,35 i 25 litrów) w trzecim jest jedna dawka, dlatego ze pierwsze obiekty są wolnostanowiskowe. Nie ma stacji paszowych uważają je za zło, (chociaż wg mnie w niektórych przypadkach są konieczne) Z tego trzeciego mam chyba nawet wyniki uzytkowości mlecznej. Krowy jedzą naprawde poteżne ilości paszy. Trudno powiedzieć ile dokładnie ale paszowóz mieszają 29 kg SM na sztukę i na stole rano zostaje naprawdę niewiele. Pasze mieszają 2 razy dziennie.

Co najważniejsze w tak ogromnych stadach nie ma prtaktycznie chorób metabolicznych. Miesięcznie zdarza się ok 5-8 zapaleń / 250 sztuk. Zdarzają sie sztuki w zbyt dobrej kondycji ale to pojedyncze przypadki. Nie chcą stosować w żywieniu mocznika. Dlaczego - "skoro jest dobrze to po co kombinować". Wg mnie obniżyło by to koszty i nie wiem czego sie tu bać.

W kazdym gospodarstwie jest jeden zootechnik i mieszka na miejscu.

#3607 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:21

Żywienie bydła mlecznego odpowiem ci prosto mocznik to pasza rozkładalna w żwaczu z która trzeba bardzo uważać, jak oni skarmiaj dużo lucerny zapotrzebowanie na białko żwaczowe maja wysycone do maksimum dodatkowo lucerna robi fajna strukturę, dodanie mocznika w tym przypadku może więcej zaszkodzić, a kiszonka z lucerny to i tak tanie źródło białka

a wracając do mojego doświadczenia,
dynie urosła mi na 0,7 ha
poprawiło się przed wszystkim mleko, białko złapało 3,4 tłuszcz 4,2 i średnia od krów wzrosła o 2 litry, somatyka spadła o 50 tyś,
wciągu 3 miesięcy udało się skutecznie zacielić wszystkie krowy które w tym okresie były do zacielane,

#3608 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 11 luty 2014 - 22:36

Żywienie bydła mlecznego Ale jak ta dynie s i e zbiera i jak przygotowuje? ? Rozumiem ze nie dajesz bo się skończyła? Tzn u nas jesien tez jest zawsze specyficzna bo poprawia się somatyka i lapia lepiej , w tamtym roku mualem 8 sztuk zacielonych jednego dnia co prawda z ustawienia ale to i tak zadko sie zdarza to bylo koniec pozdziernika a jak w tym roku listopadowe zac badalismy ti na 10 jedna niecielna

#3609 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 11 luty 2014 - 23:14

Żywienie bydła mlecznego @a8151 przed takim gospodarstwem chylę czoło, choć przyznaję że czytam to z lekkim niedowierzaniem i usmiechem na twarzy, ale warto takich sobie brać za przykład i dążyć do ideału.
Wnioskuję że owe gospodarstwo nie funkcjonuje "od wczoraj", i krowy (domyslam się że HFy czystej krwi - hehe jak to fajnie brzmi :D) są już przeselekcjonowane. Brak jakichkolwiek schorzeń i chorób przy podziałach na grupy produkcyjne świadczy o doskonałym zestawieniu zwierząt pod względem takiej samej wydajności oraz identycznych kalibrów ciała. Mniemam że nie są to małe krówki, ok 700kg masy ciała, ponieważ napisałeś że są w stanie pobrać, i rzeczywiście to zauważyłeś na stole paszowym, 29kg s.m. paszy. Optymalny poziom suchej masy w TMRze dla krów w pierwszej fazie produkcyjnej to ok. 50%, czyli taka krówka musiałaby zjeść aż 58kg paszy.
Wysoka poprzeczka do pokonania, przyznaję.

A co do LKS to sama się zastanawiałam żeby w tym roku zrobić coś podobnego, z tym że cięcie nie pod samymi kolbami, a nieco niżej, na wysokości tak ok. 50cm od ziemi, może 45, zależy jak się uda sieczkarnię ustawić, z jednorzędówką z tym jest ciężko, może zalezy jeszcze jakiej firmy.

Edytowany przez 7891Firefox, 11 luty 2014 - 23:18.

#3610 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 12 luty 2014 - 00:02

Żywienie bydła mlecznego Ale LKS to z tego co zawsze czytałem to czyste kolby, ccm łatwiej zrobić bo przyjedzie młynek i zapakuje od razu w rękaw a w sumie jak te całe kolby się później tnie? ?

Edytowany przez savas, 12 luty 2014 - 00:03.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3611 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 12 luty 2014 - 00:09

Żywienie bydła mlecznego a8185, a jak u nich z rozrodem?

#3612 Share Mateusz1q

Mateusz1q

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 500 postów

Napisany 12 luty 2014 - 00:34

Żywienie bydła mlecznego Z przyjemnoscia czytam temat rozwijajacy sie na ostatnich stronach i mam nadzieje, ze bedziecie go kontyuowali bo mozna sie tego i owego dowiedziec.

Chcialbym tylko poruszyc jedna kwestie. Mowicie tu o buforze. Przedstawie sytuacje u mnie. Krowki dostaja pasze z reki, kiszonka+wyslodki+kiszonka z kończyny+ tresciwe ok 5 kg(koncentrat+sruta zbozowa+drozdze) . Udalo sie uzyskac jakies 25 l srednio, ale zaczely sie pojawiac problemy po wycieleniach z pobieraniem pasz. Mysle, ze to wina zwiekszenia tresciwych. I tutaj dochodze do tego buforu (jestem laikiem w tym temacie). Co stosujecie? Co polecacie i w jakich ilosciach ?

#3613 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 luty 2014 - 07:37

Żywienie bydła mlecznego @7891Firefox
Genetyka jest na wysokim poziomie, buhaje z najwyzszej półki, ale brakuje jałowic wiec dokupują czyli o selekcji za bardzo nie ma mowy. Krowy i pierwiastki wchodzące w laktacje stanowią oddzielną grupę "fresh". Zywione są taką samą dawką, ale fizycznie są oddzielone. Owszem sztuki są potężne to jeden z głownych warunków pobierania wysokiej ilości paszy, ale to akurat mnie nie dziwi.

Z rozrodem wg mnie jest srednio chociaż oni uwazają ze jest dobrze. Ok 2,5 porcji nasienia na sztukę na jałówki ok 1,8 (nasienie seksowane). Inseminacją zajmuje się ich dojarz, ale facet jest zajeb*ście ogarniety w temacie. Jako ciekawostkę dodam ze dostaje 40 zł za pierwsze skuteczne zacielenie. Krowy mają na nogach transpondery ale kiepsko się sprawdzają. Dlatego często obserwują stado. Hala jest polaczona z systemem zarzadzania stadem i jezeli krowa urywa mleko to zazwyczaj ma ruję ewentualnie jest chora. Wszystko widać na komputerze, to naprawdę swietne ułatwienie

#3614 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 12 luty 2014 - 08:09

Żywienie bydła mlecznego Jakto dokupują jołowice?? Powinni raczej sprzedawać chyba, że zwiększają pogłowie. Nie napisałeś ile laktacji wytrzymują a to też istotne.

#3615 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 luty 2014 - 08:33

Żywienie bydła mlecznego Tak dokupują. Jak byłem przyszedł transport z podlasia. Pogłowia nie zwiekszają bo to wiązałoby się budową nowej obory ale na razie nie planują takich inwestycji. Srednio sztuka wytrzymuje ok 3 laktacji.

#3616 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów

Napisany 12 luty 2014 - 09:00

Żywienie bydła mlecznego czyli jednak nie jest tak kolorowo, 2,5 porcji na krowę to sporo, a 1,8 na jałówkę też dużo, i to ze na takim stadzie dokupuje się jałowice, przy kryciu nasieniem seksownym tez dobrze nie świadczy, no ale każdy ma inną politykę, A mam jeszcze takie pytanie, ile krów przekroczyło wydajność życiowa 80 tyś albo chociaż 60 tyś litrów mleka?

ja chciałbym utrzymywać krowy 5 pełnych laktacji, obecnie mam prawie 4, przez 10 lat nie kupiłem żadnej jałówki, dopiero rok temu zakupiliśmy 40 sztuk, ale to inna bajka że tak powiem
średnia ze stada przez długi czas miałem na poziomie 9 tyś spadała ona drastycznie 3 lata temu jak nieświadomie zatrułem krowy kiszonka z kwasem octowym, wciągu pół roku ze stada ubyło 40 sztuk, po tym tragicznym przeżyciu dopiero teraz wracamy z wydajnością,

#3617 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 12 luty 2014 - 09:22

Żywienie bydła mlecznego Do zakiszania bylo dodawane i poszlo za duzo, czy jak to sie stalo, bardzo szkoda, wypadek. @a8185 pamietasz moze jakies sklady tmr, sa grupy tylko na lucernie czy wszystkie tez maja trawe? Teraz czytalem ze przechodzi sie na stos qq:trawa 3:1. Jak wyglada.higiena doju, sa samosciagacze i czy sa uzywane czy krowy sa pozniej jeszcze recznie dociskane aparatami, jak wyglada odchow cielat? Moim zdaniem 2,5 porcji to jeszcxe nie jest zle

#3618 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 12 luty 2014 - 09:35

Żywienie bydła mlecznego @rolstudent, jesteś pewien że kwasem octowym? Może czym innym, bo kwas octowy jest naturalnym produktem fermentacji w kiszonkach, obok kwasu propionowego masłowego i głównie mlekowego.

ale w przeciągu pół roku stracić 40 sztuk to rzeczywiście przykra sprawa

[...] zaczely sie pojawiac problemy po wycieleniach z pobieraniem pasz. Mysle, ze to wina zwiekszenia tresciwych. I tutaj dochodze do tego buforu (jestem laikiem w tym temacie). Co stosujecie? Co polecacie i w jakich ilosciach ?

zmniejszenie pobrania paszy po porodzie wynika z nadmiernej mobilizacji tłuszczu (obecność wolnych kw. tł. w krwi pochodzących z wątroby sprawia że krowa nie ma apetytu) i nie je co skutkuje ujemnym bilansem energ. Sprawa może się dodatkowo skomplikować jeśli dochodzi do przebierania w paszy, bo krowa sama nie wie czy ma jeść czy nie, i gmera w żłobie, wówczas moze dojść i kwasica.
W tym przypadku zależy czy te krówki prawidłowo zostały przygotowane do laktacji i czy nie były zatuczone w momencie startu w laktację.

Ja u siebie stosuje zwykły kwaśny węglan sodu. Dodaję go do mieszanek robionych w betoniarce. Około 150g/sztukę dla tych do szczytu, a 100g po szczycie. Różnica wynika z ilości treściwej jaką spozywają na dzień moje krówki.

#3619 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 12 luty 2014 - 09:53

Żywienie bydła mlecznego @rolstudent Nie wiem ile krów przekroczyło wydajność życiową 80 tys wiem jedynie ze srednia w stadzie wynosi cos ok 40 tys czyli nie najgorzej. Mam do ciebie pytanie gdzie kupiłeś te krowy??

@savas Nie mają trawy. Dawki są czesto korygowane ale jezeli chodzi o stosunek to własnie 3:1. Mam dawke z najsłabszego gospodarstwa 27 kg kkukurydzy, 5kg LKS, 8 kg lucerny , 2kg lactomy, multisan i jakies witaminy to tak z grubsza. Hala jest z samosciągaczami. Odchowem cieląt zajmuje się gospodarstwo w Lisnowie. Jest całą "wioska cielęca" Jałówki dostają podobny TMR jak krowy w najniższej grupie zywieniowej.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3620 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 12 luty 2014 - 10:34

Żywienie bydła mlecznego Mówisz, że bez drożdży a wynalazki ze sano maja w składzie żywe drożdże- nie dużo, ale zawsze.