Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#3581 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 luty 2014 - 13:08

Żywienie bydła mlecznego

to przy ręcznym zadawaniu paszy nie uzyskam 6-7tys od krowy?
u mnie dostają :
kukurydza ok 25kg
śrut z dodatkami ok 2.5-3kg(soja,rzepak, bufor(lidermix),witaminy(optifosa E) kreda, węglan
to rano i popołudniu a po doju wieczornym jeszcze siano, najlepsze po wycieleniu 35-38l na dobe

Przeczytaj mój post dokładnie, nic takiego nie napisałem. Chodziło mi o to, że krowa przy tradycyjnym żywieniu ma niejednolitą dawkę i dostaję naraz dużo treściwych.

Kilka tygodni temu pisałem w tym temacie w jaki sposób osiąga się takie wydajności. Przede wszystkim Prawidłowo zbilansowana dawka i maksymalizacja jej pobierania. Nie ok 23 kg SM a zdecydowanie wiecej nawet do 28 i to jest droga do sukcesu taniego żywienia. Jeżeli krowy pobierają tak duże iliści to nie potrzeba żadnych drożdzy. Bufory tez są zbędne jeżeli stado jest podzielone na grupy. Czyli kolejne oszczedności. Koszt dawki kilograma paszy w Nowych Jankowicach 0,53 zł. Srednia w stadzie ponad 12 tys. Bez drozdzy i buforów.

Tak pamiętam jak to pisałeś, ale o to robią, że krowy mają takie pobranie sm nic nie napisałeś. Oczywiście można zamiast buforu dać słomę i też będzie buforować dawkę ale jak dasz słomę to masz z całej dawki mniej mleka, bo zmniejszy jej wartość. I aby ją uzupełnić do tego samego poziomu musisz dać treściwe. I teraz sobie policz co wyjdzie taniej ?

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 21:21
  •  

#3582 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 11 luty 2014 - 13:18

Żywienie bydła mlecznego Dobrze mówisz, trzeba Ci polać. Tylko nad takimi wynikami pracuje cały sztab szpeniorów wraz z całym zapleczem.

#3583 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2014 - 13:20

Żywienie bydła mlecznego Witam aktualnie stosuje pasze z agrocentrum pmr-21 i zastanawiam sie nad zmiano na sano lactoma, proszę o opinie osób które stosuje lactome, czy waszym zdaniem warto dokonać takiej zmiany ?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Jak zakiszać zielonki? zobacz »

•  

#3584 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów
  • Zainteresowania:Niezawodne maszyny rolnicze. Hodowla bydła mlecznego. Nowoczesna uprawa.

Napisany 11 luty 2014 - 13:40

Żywienie bydła mlecznego Mają promocje na lactome także możesz spróbować. Ja kiedys dawałem, ale jak mi zboże się skonczylo.

#3585 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2014 - 14:37

Żywienie bydła mlecznego w jakiej cenie teraz jest lactoma i ile ona ma bialka bo na stronce nie moge znalesc

i jak zadowolony z niej byles ??

#3586 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 11 luty 2014 - 14:47

Żywienie bydła mlecznego 19% białka masz i jakieś 1300/t. Dawałem przez krótki okres, ale nie miałem zastrzeżeń. Musisz sam przetestować.

#3587 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2014 - 16:08

Żywienie bydła mlecznego ale to chyba cena netto ? jak stosowałeś to pasze to mocznik ci nie skakał w mleku ?

#3588 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 11 luty 2014 - 16:09

Żywienie bydła mlecznego

nikt mi nie będzie pierd..., że ma wydajnosc 14 tys bez zadnych dodatków typu jak wcześniej napisałem, hoduję krowy to wiem!

bo napisałeś wyraźnie, że można mieć wydajnosć 14 tys bez tych dodatków

To najwyrazniej masz bardzo słabe pasze albo nedzną genetyke. I mi tez nikt mi nie bedzie pierd*lił ze sie nie da

Oczywiście można zamiast buforu dać słomę i też będzie buforować dawkę ale jak dasz słomę to masz z całej dawki mniej mleka, bo zmniejszy jej wartość. I aby ją uzupełnić do tego samego poziomu musisz dać treściwe. I teraz sobie policz co wyjdzie taniej ?

Prawidłowo zywiona krowa produkuje jakies 300l sliny czyli ok 7 kg kwasnego weglanu sodu i innych zwiazków buforujących, zle zywiona produkuje zdecydowanie mniej. Wiec założmy ze twoje krowy nie dostają słomy i produkują 250 - 270l sliny to daje to nam ok 6 kg. Wiec wnioski wyciągnij sam

#3589 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 luty 2014 - 16:54

Żywienie bydła mlecznego Tylko weź po uwagę to co napisałem, bufor podajesz wtedy jak dajesz treściwe i jak dasz jej 3kg na raz to sam naturalny bufor tzn. ślina nie da rady wyrównać pH żwacza w momencie kiedy rozkład cukrów będzie największy i masz pH żwacza obniżone. Dlatego dajemy bufor.

#3590 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 luty 2014 - 17:36

Żywienie bydła mlecznego Panowie nie kłóćcie się czy się da cz się nie da tylko doradzajcie sobie, co zrobić żeby te krowy rzeczywiście więcej jadły, a ile kosztuje kilogram TMR to jeszcze nic nie mówi, tu liczy sie raczej kszt wyprodukowania jednego litra mleka, i to w zbiorniku na mleko a nie na papierze ;-)

bo można wybrać rożne warianty strategiczne, i każdy z nich będzie miał swoje wytłumaczenie i na swój sposób będzie słuszny,

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3591 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 11 luty 2014 - 18:39

Żywienie bydła mlecznego Zgadzam sie z Tobą ale jak widzisz nie każdy dopuszcza do siebie ze tak sie da. Przyszedłem tu po to zeby z kims porozmawiać i wymienic sie argumentami bo nie jestem jakimś profesorem zeby się mądrzyć . Masz racje liczy sie to co zostaje w portfelu, ale wydajność przy niskich kosztach zywienia mówi sama za siebie. Powiem szczerze, ze byłem w wielu gospodarstwach ale najwiekszą rewolucje wywołały Jankowice. "Jeszcze" dość nietypowy model niz stosują inne równie wydajne gospodarstwa. Mieszkam na podlasiu w promieniu 20 km każdy rolnik zajmuje się produkcją mleka. Jest ogromne zróżnicowanie wydajności i wielkości produkcji, ale sposób żywienia zazwyczaj jest drogi.

#3592 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2014 - 19:07

Żywienie bydła mlecznego a ty Members z jakiej firmy bierzesz pasze pełno porcjowo ?

#3593 Share koma666

koma666

Zaawansowany

• userphoto
  • Members
  • PipPipPip
  • 902 postów

Napisany 11 luty 2014 - 19:19

Żywienie bydła mlecznego jasne ze sie da osiagnac 14 tys litrów od krowy
a ja mam sredni plon 10 ton pszenicy na 5 i 6 klasie
nie wierzy ktos ?

#3594 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 11 luty 2014 - 19:45

Żywienie bydła mlecznego @a8185 jak mozesz to opisz co widziales w tych jankowicach, tylko troche szerzej jezeli masz troche czasu ;)

#3595 Share harytubewardziu

harytubewardziu

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 61 postów

Napisany 11 luty 2014 - 20:26

Żywienie bydła mlecznego

ale to chyba cena netto ? jak stosowałeś to pasze to mocznik ci nie skakał w mleku ?

nie no brutto, to ile byś chciał płacić za pełno porcjowke 19%?? Nie pamiętam jaki mocznik bo to ze 2 lata w tył i czemu miałby skakać jak skład masz ciągle jeden i ten sam.

#3596 Share rolstudent

rolstudent

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 2149 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła mlecznego :)
    Nowoczesne techniki uprawy

Napisany 11 luty 2014 - 20:26

Żywienie bydła mlecznego

Zgadzam sie z Tobą ale jak widzisz nie każdy dopuszcza do siebie ze tak sie da. Przyszedłem tu po to zeby z kims porozmawiać i wymienic sie argumentami bo nie jestem jakimś profesorem zeby się mądrzyć . Masz racje liczy sie to co zostaje w portfelu, ale wydajność przy niskich kosztach zywienia mówi sama za siebie. Powiem szczerze, ze byłem w wielu gospodarstwach ale najwiekszą rewolucje wywołały Jankowice. "Jeszcze" dość nietypowy model niz stosują inne równie wydajne gospodarstwa. Mieszkam na podlasiu w promieniu 20 km każdy rolnik zajmuje się produkcją mleka. Jest ogromne zróżnicowanie wydajności i wielkości produkcji, ale sposób żywienia zazwyczaj jest drogi.

jest wiele rozwiązań które pomagają krowa jeść więcej, ja np na jesieni na 3 tony paszy dodawałem około 100 kg rozdrobionej dyni , po 2 tygodniach krowy jadły 500 kg więcej, w niemczech często dodaje się dla krów w laktacji 1-2 kg machowi, a dla krów zasuszonych 2 kg czerwonych buraczków, widziałem też ze dają krajankę z buraków cukrowych, wszystkie te mozna powiedziec dodatki naturalne maja pozytywny wpływ na pobieranie SM, i działają prozdrowotne,

marchew- beta karoten witamina a i b oraz inne
czerwone buraczki- pochodne choliny wzmocnienie wątroby, poprawa gospodarki wodno elektrolitowej, oczyszczanie organizmu,
buraki cukrowe, potężna dawka słodyczy dla krowy, uzupełnienie Energi w dawce lepsze wykorzystanie skrobi zapobieganie ketozie
dynie, beta karoten witaminy, pestki dyni maja działanie odrobaczające

Edytowany przez rolstudent, 11 luty 2014 - 21:38.

#3597 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:01

Żywienie bydła mlecznego umie krzyczą za tonę 1380 zł tylko ze w workach, ja jeszcze myślę dorzucić do tej lactomy protamilk hp

#3598 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
    Hodowla bydła

Napisany 11 luty 2014 - 21:12

Żywienie bydła mlecznego

@a8185 jak mozesz to opisz co widziales w tych jankowicach, tylko troche szerzej jezeli masz troche czasu ;)

Uff dużo tego ale chetnie sie tym podziele. Tam akurat 3 tygodnie chodziłem zaglądałem w kazdą dziure :P Ale może jakieś pytania to bedzie mi łatwiej. Czy tak ogólnie opisać jak wygląda żywienie??

a np na jesieni na 3 tony paszy dodawałem około 100 kg rozdrobionej paszy, po 2 tygodniach krowy jadły 500 kg więcej

A jaką paszę rozdrabiałeś, w jaki sposób i do jakiej wielkości. Bo słyszałem o tym ale na żadne badania nie mogę trafić.

Edytowany przez a8185, 11 luty 2014 - 21:15.

#3599 Share mlody5674

mlody5674

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 67 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:15

Żywienie bydła mlecznego napisz jakie pasze stosują i z jakich firm

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3600 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 luty 2014 - 21:19

Żywienie bydła mlecznego

Zgadzam sie z Tobą ale jak widzisz nie każdy dopuszcza do siebie ze tak sie da.

Nigdzie nie napisałem że się nie da. Jest wiele sposobów np stacja paszowa - małe dawki treściwej, podział na grupy i jednolita dawka z wozu. Mi chodzi o zadawaniu pasz ręcznie i dawaniu sporej ilości treściwych. Każdy ma swoje zdanie, dla mnie koniec tematu.