Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6343 odpowiedzi na ten temat

#3401 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 21 styczeń 2014 - 21:41

Żywienie bydła mlecznego dokładnie tak

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 03:46
  •  

#3402 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 21 styczeń 2014 - 22:46

Żywienie bydła mlecznego

Kol. Pasibrzuch podpisuję się pod wszystkim co napisałeś, prócz ostatniego zdania - wg mnie wróżenie choroby ze stosunku tłuszczu do białka to jak wróżenie z fusów i nigdy nie podjełabym leczenia opierając się na takiej diagnozie.

Źle się wyraziłem. Chodziło mi bardziej o prewencje przeciwko tym chorobom metabolicznym. Czyli obserwacje zwierząt parametrów mleka i odpowiednie manipulowanie dawką pokarmową. Stosunek tłuszczu do mleka może sygnalizować że dany problem istnieje lub może istnieć. Żeby podjąć leczenie to fakt trzeba dobre rozpoznanie zrobić. W sumie w uproszczeniu można powiedzieć że każdy czynnik może powodować każdą chorobę. Lepiej zapobiegać niż leczyć

#3403 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 13:41

Żywienie bydła mlecznego tak się czepiam tylko ;)
kiedyś zapytałam takiego jednego profesorka od żywienia na wykładach czy jesli stosunek tłuszczu do białka jest mniejszy niż 1 to wskazuje na kwasicę u krowy? Facet się zaśmiał i zapytał mnie kto mi tak powiedział. No mówię że żywieniowiec. A on na to "to może trzeba zmienić żywieniowca?" Pozdr.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3404 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 14:55

Żywienie bydła mlecznego witam

Pisałem w temacie o hodowli opasów ale pewnie tutaj szybciej dostanę odpowiedź. Gdzie można kupić drożdże paszowe luzem/big bag? (wlkp.) tak żeby cena była inna niż za te w workach po 25kg :P
z góry dzieki za odp. :)

#3405 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 22 styczeń 2014 - 15:32

Żywienie bydła mlecznego To ile Ty masz kolego dojnych że potrzebujesz drożdży luzem? :o :D

#3406 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 18:17

Żywienie bydła mlecznego Drożdży daje się 50g na dzień po co ci takie ilości ?

#3407 Share Pasibrzuch

Pasibrzuch

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 24 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 18:41

Żywienie bydła mlecznego

tak się czepiam tylko ;)
kiedyś zapytałam takiego jednego profesorka od żywienia na wykładach czy jesli stosunek tłuszczu do białka jest mniejszy niż 1 to wskazuje na kwasicę u krowy? Facet się zaśmiał i zapytał mnie kto mi tak powiedział. No mówię że żywieniowiec. A on na to "to może trzeba zmienić żywieniowca?" Pozdr.

NIe no spoko. Ale z drugiej strony w książkach pojawia się taka informacja. Że stosunek tłuszczu do białka wychodzący poza pewną granicę może świadczyć o kwasicy czy ketozie. Z tym że zwierzęta wykazują różne predyspozycje zdrowotne i w praktyce może różnie to wyglądać. Ale w oparciu to co się do tej pory dowiedziałem ufam że jest to przydatny wskaźnik w ocenie żywienia stada. Z fizjologicznego punktu widzenia ta teoria ma sens ale życie jeszcze nie raz nas zaskoczy.

#3408 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 506 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 22:55

Żywienie bydła mlecznego dokładnie tak jak piszesz :P ja tez często patrzę na ten wskaźnik, białko nigdy tak nie skacze jak tłuszcz

Drożdży daje się 50g na dzień [...]

kupiłam drożdże z Dolfosa - Dolcell i tam dawkowanie jest 60g, jednocześnie stosuję z Diamonda i tu daje się ich 140g na krowę. Za Dolcell zapłaciłam 112zł a za Diamonda 124zł, tyle że to drugie daje się ponad 2x więcej i taniej wychodzi Dolcell.
Rzeczywiście jestem ciekawa jak kalkulowałby sie taki big-bag.

To ile Ty masz kolego dojnych że potrzebujesz drożdży luzem? :o :D

niekoniecznie on sam.
Ja z szwagrem bierzemy np. nasiona qq albo pasze razem, on ma spore stado, ja też, na ilości większy upust jest i taniej wychodzi. To kwestia tylko dogadania się. W tamtym roku wzieliśmy razem tira 26ton śruty rzepakowej luzem z Bodaczowa.
Drożdzami też można się podzielić ;)

#3409 Share damianzetor9540

damianzetor9540

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 541 postów
  • Zainteresowania:Południe Łódzkiego

Napisany 22 styczeń 2014 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego No fakt, o tym nie pomyślałem :D

#3410 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 22 styczeń 2014 - 23:49

Żywienie bydła mlecznego

witam

Pisałem w temacie o hodowli opasów ale pewnie tutaj szybciej dostanę odpowiedź. Gdzie można kupić drożdże paszowe luzem/big bag? (wlkp.) tak żeby cena była inna niż za te w workach po 25kg :P
z góry dzieki za odp. :)

kenovitamin ma drozdze paszowe w big bagach wejdz na ich strone i znajdziesz kontakt

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3411 Share mat22889

mat22889

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 412 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 00:58

Żywienie bydła mlecznego tak jak piszecie nie sam będę to pasł :) razem można więcej a w big bag taniej wyjdzie tzn tak myślę i mam taką nadzieję :)

#3412 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 23 styczeń 2014 - 07:50

Żywienie bydła mlecznego Heh widze ze powstają nowe teorie ale słusznie ktoś zauważył białko nie skacze tak mocno jak tłuszcz. Polecam książkę do fizjologi i dowiedziec sie w jaki sposób powstaje tłuszcz w mleku i białko, to troche skomplikowane na poczatku ale w zyciu duzo ułatwia. A dlaczego o tym piszę?? Otóż z tymi stosunkami tluszczu do białka to nie takie proste i zgadza sie na papierze. To jest coś w stylu białka ogólnego. Na papierze jest a fizycznie coś takiego jak białko ogólne nie istnieje. Nie wolno sie tym kierować. ;)

Podam przykład : Mamy stado chore na ketoze. stosunek tł/bi powyzej 1,5. Czesto zdaża się ze gospodarz braki energii i apetytu uzupelnia tresciwymi, a wiec krowy popadają w kwasice i stosunek zaczyna zmieniać sie stopniowo w kierunku <1, załóżmy (czysto hipotetycznie) o 0,1 na dzień. Przyjezdza niedouczony zywieniowiec 3 dnia gdy stosunek jest juz 1,2 i twardo trzymając sie tabelki powie "gratuluje ma pan swietne krowy nic tu nie trzeba robić" :P chociaż wiemy ze jest inaczej

#3413 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 08:42

Żywienie bydła mlecznego ale ten żywieniowiec moze a raczej powinien się pokusić o indywidualne wyniki mleka od każdej krowy i wtedy ....., oczywiście jezeli jest się pod oceną

#3414 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 23 styczeń 2014 - 08:59

Żywienie bydła mlecznego a jak ocenisz stosunek tłuszczu do białka bez zbadania mleka??

#3415 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 09:12

Żywienie bydła mlecznego zawsze moze podzielic ogolne wyniki z mleczarni :)

#3416 Share KARGO

KARGO

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1157 postów
  • Zainteresowania:technika rolnicza , produkcja zwierzęca

Napisany 23 styczeń 2014 - 09:23

Żywienie bydła mlecznego Bylem wczoraj na szkoleniu gdzie szkolenie prowadzili izrealici z firmy Afimilk i duzo było o zywieniu i włsnie wachaniach tłuszczu przytaczali przykłady ze podaczas 3krotnego doju za kazdym razem wartośc tłuszczu rózniła sie dośc znacznie w jednym gospodastwie a w innym była na bardzo podobnym poziomie róznica polegała na tym ze w tym drugim przed każdym dojem był zadawany TMR co znacznie podnosilo paramatry mleka. Bylo jeszcze duzo ciekawostek ale dlugo by pisac.

#3417 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 15:16

Żywienie bydła mlecznego mam wykonane analizy kiszonek, czy ktoś chciałby mi pomóc i ułozyć dawkę dla krów?

#3418 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:00

Żywienie bydła mlecznego wrzuc je zawsze ktos cos pomoze

#3419 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:03

Żywienie bydła mlecznego Sianokiszonka:
Sucha masa 33,73
Białko ogólne 14.12
Włukno 31.36
Ph 6.22

Kukurydza:
Sucha masza 38
Białko ogólne 7.33
Skrobia 32.54
Ph=4.05

W tej chwili Moja dawka na 25l wygląda tak:
100gram witamin
100gram kwaśny węglan
50 gram drożdże
50 gram mocznik
4kg pełnoporcjówki wipasz 22 komplet http://www.wipasz.pl...wimilk-komplet/
1kg soja
1kg śruta rzepakowa
2kg wysłodku toffi gold ( a niedługa zaczne karmić mokre z balotów)
i do tego kukurydza:trawa 2:1 nie piszę Ci ile kg, bo dostają to w takim stosunku, a ile to zalezy jak jedzą :) myslę że tak 25:13
Jeśli krowa daje 30l, to jedynie dostaje dodatkowo 2 kg pełnoporcjówki.

Teraz zacząłem dodatkowo podawać mieszankę dla krów 2 tygodnie przed porodem i bedę ją dawał przez 3 miesiące, ale dopiero zacząłęm więc efekty będą później
Każda krowa otrzymuje łącznie 1kg a w nim:
500g ziarna kukurydzy
200g soja
200g startmilk z wipaszu
50g tłuszcz chroniony
50g witamin z beta karotenem

Edytowany przez akernolat, 23 styczeń 2014 - 19:07.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3420 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 23 styczeń 2014 - 19:22

Żywienie bydła mlecznego

Skład mojej mieszanki ułożyła nasza 7891Firefox. Mieszankę daje od 3 dni, więc ciężko coś stwierdzić. Na pewno do poszczególnych składników żwacz nie musi się "przyzwyczajać", bo to samo miły w Z18. Koszt 1kg wyszedł mi jak się nie rąbnąłem w obliczeniach 1,22 zł za 22% białka. Radical 22% z Agrocentrum kosztuje ok 1.46 za kg. Dostaną w tym składzie jeszcze jakiś czas, ale myślę, że trzeba będzie rzepakowej podciągnąć do 1 kg. Poniżej jest akurat przykładowa dawka na 3 kg SM. 3 kg dlatego, że tyle dostawały Z 18, ale to jest na razie wyjściowy skład. Później będzie pewnie modyfikowany.
jęczmień - 1kg - stanowi 33,4%
QQcorn - 0,9kg - stanowi 30%
sojowa - 0,5kg - stanowi 16,6%
rzepakowa - 0,6kg - stanowi 20%
Nie wiem czy DGGSu nie miał kiedyś Brodzik. Pytałem o porę pobierania próbek, bo ostatnio dowiedziałem sie, że największa koncentracja mocznika jest po 6-8 godz. od ostatniego karmienia.
Widzę, że ojciec dobrze kasę liczy. Szkoda, kiedyś mleko było tańsze a oceny nie miał nic, bo jak pisałeś nikt nie potrafił czytać raportów mimo to byliście 2 lata. Jakbyś udowodnił, że jesteś w stanie podciągnąć mleko po wprowadzeniu swojej receptury to może zmieni zdanie. To tylko 100 zł miesięcznie więcej. Ludzi za więcej tygodniowo wypalają pety.

ta mieszanka ma 21,3 % białka ogolnego i 7,15 mj energii