Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6373 odpowiedzi na ten temat

#3361 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 20:39

Żywienie bydła mlecznego Problem w tym, że najbliższy sąsiad który ma ocenę mieszka 2 km dalej :wacko: a mam dużo bliższych sąsiadów którzy mają podobne gospodarstwa i nikt się do oceny nie wyrywa <_<

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 19:54
  •  

#3362 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 21:18

Żywienie bydła mlecznego Pod oceną w Polsce jest objętych około 1/3 stad, i powoli jest ich co raz więcej, Z tych ocenianych obór jest wydajność trochę ponad 7tys, to sprzedaży wyjdzie trochę ponad 6tys, a pod oceną to są najczęściej najlepsze stada w Polsce bo ocena pomaga zarządzać stadem. I teraz mówimy że jakieś stado pod oceną ma wydajność 6-7tys i to mało czy coś, w porównaniu do tego co można osiągnąć to pewnie trochę przymało, ale porównać to do wszystkich stad w Polsce to takie stadka to można je zaliczyć do czołówki Polskiej. Więc teraz uszereguj na tej drabince swoich sąsiadów co się nie kwapią pod ocenę :)

#3363 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów
  • Zainteresowania:bydło mleczne

Napisany 16 styczeń 2014 - 21:32

Żywienie bydła mlecznego Ale mi się zdaję tak że do 6,7 tys to można chyba samemu jakoś się obsługiwać bez oceny a później to już jest ona przydatna tą wydajność którą napisałem to da się zrobić i bez tego ale tak jak piszę przedmówca wyżej dalej gorzej .

Teraz moje pytanie :
Jeśli będziemy dawać tak jak napisałem niżej to będzie dobry stosunek chodzi mi tylko o treściwą.Nie uwzględniłem tutaj kukurydzy i sianokiszonki bo sianokiszonkę daję się z beli to nie wiem ile to może być ,kukurydzę mógł bym zważyć , ale zrobię to jutro jeśli będzie trzeba .A teraz napiszcie czy to dobry stosunek czy czegoś za dużo lub zbyt mało . I ile z tego wzwyżki średnio wyciągnie dziękuję.

Kukurydzy ok 15kg
Sianokiszonki ok 14,15 kg.
2kg otrąb przennych
1.2kg ospa z owsu
1kg rzepaku
1kg soi
100g witamin

Mam nadzieję że teraz będzie lepiej ustalić co i jak :)

Edytowany przez poziomka, 17 styczeń 2014 - 19:39.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3364 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 22:03

Żywienie bydła mlecznego Jeśli myślisz że 7 tyś można ta łatwo osiągnąć to sie grubo mylisz, proponuje przejść pod ocenę i osiągnąć te siedem bez problemu i tu się wypowiedzieć.

#3365 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 22:23

Żywienie bydła mlecznego Poziomka a gdzie w tej paszy treściwej masz energię bo białka to masz np.możesz takie coś zrobić 25%rzepakowej
5%-10% soi 55%własnego zboża i reszta otręby 18%białka wyjdzie

Edytowany przez mammut1, 16 styczeń 2014 - 22:26.

#3366 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 16 styczeń 2014 - 23:45

Żywienie bydła mlecznego czy zamiast ziarna kukurydzy mogę zrobić starter: 1kg soja+ 2kg wysłodki toffi?

#3367 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 06:58

Żywienie bydła mlecznego mammut1 tak jak pisałem mamy kukurydzę ale jej tutaj nie uwzględniłem podam ile kg na dzień idzie ale to później .

Edit:Zapomiałem dodać że mamy jeszcze zboże owies. Więc rozpisz jak by to wyglądało wagowo .

waldifox wiadomo że z oceną masz lepiej bo wszystko widzisz każde wahania itd ale można to zrobić i bez oceny i nie mówmy że to jest coś strasznie trudnego ,może jest to nie łatwe ale i nie zbyt trudne.

Edytowany przez poziomka, 17 styczeń 2014 - 06:59.

#3368 Share waldifox

waldifox

Użytkownik

• Members
  • PipPip
  • 96 postów

Napisany 17 styczeń 2014 - 11:16

Żywienie bydła mlecznego Kilkanaście lat temu jak wchodziło się pod ocenę też tak myślałem ale spróbuj utrzymac te ok. 24 l dziennie przez 10 miesięcy.

Edytowany przez waldifox, 17 styczeń 2014 - 11:17.

#3369 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 17 styczeń 2014 - 12:01

Żywienie bydła mlecznego oj ciężko ;) potwierdzam, nie tylko z powodu złej dawki, wystarczy jakaś nagła zmiana paszy, mastitis, schorzenie metab. i koniec, krowa urywa mleko i często nie powraca już do tej samej ilości mleka.
U mnie poidło nawaliło tylko na jeden dzień, dodatkowo burza przewaliła drzewo i prądu nie było, krowy dostały tak silnego stresu z powodu braku wody i braku udoju że urwały mleko na kilka nastepnych dni. Do ilości mleka wcześniejszej powróciły tylko dwie które akurat były w szczycie laktacji. Inne zmniejszyły mleko, nawet gdy wiecej treściwej im podsypywałam.

#3370 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 12:34

Żywienie bydła mlecznego Z edytowałem mój post dotyczący żywienia i czekam w dalszym ciągu na wytyczne , jest już tam chyba wszystko zawarte :)

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3371 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 18 styczeń 2014 - 17:04

Żywienie bydła mlecznego Poziomka, czy Ci się to zbilansuje? A kto to może wiedzieć? tak na oko to powinno być 2 razy więcej kiszonki z kukurydzy do sianokiszonki, ale to jak się ma paszowóz, a jak się nie ma to ciężko tyle kukurydzy dać. Jak nie wiadomo jakiej jakości są Twoje pasze to nic nie wiadomo... U mnie ostatnio kończyłem stary silos z kukurydzy który nie miał za dużo wartości, został otwarty nowy i przy takiej samej dawce mocznik na stadzie spadł o 40-50 jednostek.

#3372 Share st220

st220

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 1028 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:18

Żywienie bydła mlecznego

Jeśli myślisz że 7 tyś można ta łatwo osiągnąć to sie grubo mylisz, proponuje przejść pod ocenę i osiągnąć te siedem bez problemu i tu się wypowiedzieć.

Jeśli te 7k ma być na papierze to żaden problem, co innego jeśli to ma być ilość mleka oddana od jednej krowy do mleczarni.

#3373 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 10:25

Żywienie bydła mlecznego
stolarz88 z tym się zgadzam co napisałeś, ale tak na twoje oko według samej tej treściwej to będzie dobrze czy czegoś będzie za dużo lub zbyt mało ,żebyśmy nie zaczeli dawać i były jakieś nieprzyjemne konsekwencję , czy można powoli zaczynać dawać i stopniowo dawać do takiej dawki jak napisałem .Wiem że nie zagwarantuje mi nikt ,że nic się nie stanie bo nikt nie zajrzy w nasze krowy ale tak według Ciebie z tego co jest odpowiedz.

#3374 Share statek

statek

wieczny student

• Members
  • PipPipPip
  • 1667 postów
  • Zainteresowania:Piłka nożna, elektronika, komputery

Napisany 19 styczeń 2014 - 11:02

Żywienie bydła mlecznego poziomka dawka jest ok w grubsza. Ale dałbym wiecej qq. 25kg na dwa rozdania, na to osypka z rzepakiem i soja. Dla lepszych granulat.

Fendt 412 TUZ WOM TI TMS, MF 5435 z ładowaczem Stoll 15, NH T5060, JCB 527-58, Zetor 7211, wóz sano 10m3 agregat ares l/z siewnik famarol i gaspardo SP4, Joskin Modulo2 8400l, gruber Rolmako 3m, sieczkarnia Claas Jaguar 840 + kemper 3000, pług kverneland AB 100. 130ha i 200 krówek

#3375 Share kat

kat

R.I.P.

• Members
  • PipPipPip
  • 1847 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 17:40

Żywienie bydła mlecznego Witam.
Jestem zmuszony zmniejszyć dawkę kiszonki z kuku o jakieś 10-15%. I zastanawiam się czym wyrównać tą stratę energii. Śrutowane ziarno kukurydzy, ddgs, wytłoki tofi? Czy może jeszcze coś innego?

#3376 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 17:57

Żywienie bydła mlecznego Poziomka, zaczynaj zwiększać kiszonki z kukurydzy i zobaczysz do ilu kg dziennie potrafią Ci tego zjeść,(co do tych 5kg treściwej za długo nie będziesz musiał tych krów przyzwyczajać bo to nie są duże ilości), z drugiej strony jak będziesz dawał te 15kg kukurydzy i silos ma Ci starczyć na cały rok, to więcej nie dawaj, tylko krowom najlepszym dorzuć do tego z 1 kg śrutowanego ziarna kukurydzy. No i na pewno te 2 kg śruty sojowej i rzepakowej to za mało białka jest, możesz zwiększyć dawkę tego rzepaku i soi, albo dorzucić jeszcze DDGSu.
Kat ja bym dorzucił ziarno kukurydzy, jest chyba najtańsze z tego co napisałeś i chyba ma najwięcej energii...

#3377 Share poziomka

poziomka

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 304 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 18:15

Żywienie bydła mlecznego statek

stolarz88

Postaramy się zwiększyć do maxymalnej ilości kukurydzy ile będzie dało rady

stolarz88 ale jak krowa przykładowo dajmy na to daje 10,15 l a z tego będzie dawać nie wiem 25,20 to żwacz jej się skręci w ósemkę jak od razu tyle dostanie .
Nie wiem jak nie pomoże lub nie da wymiernego efektu to co teraz kupiliśmy to przerzucimy się na to co proponujecie .A narazię dziękuję za odpowiedzi .

#3378 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 19:50

Żywienie bydła mlecznego W piątek zrobiłem analizy mleka i dziwią mnie parametry przy takim żywieniu jakiem mam. wziąłem 3 próbki- ogólnie ze zbiornika, od krów niedawno wycielonych i od krowy u której podejrzewałem ketozę. I wyszło odpowiednio
bł. 3,34 tł. 3,97 mocznik 88, bł. 3.27 tł. 3,98 mocznik 75, bł. 2,86 tł 4,42 mocznik 178
Mocznik z 2 próbki bardzo niski, wszystkie krowy od których jest te mleko dostają śrutę rzepakową w ilości 1- 2 kg. Nie mam pomysłu już jak podgonić ten mocznik, chyba spróbuję z nawozowym. Generalnie tłuszcz też do poprawy tylko jak to zrobić ? Dostają kukurydzę ponad 20 kg i do oporu wyrośniętą sianokiszonkę .

#3379 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:12

Żywienie bydła mlecznego Patrzę Poziomka że chcesz dać 1kg rzepaku i 1kg soi i podnieść wydajność o 10 litrów na sztukę dziennie :) patrzę optymistą jesteś wielkim, życzę powodzenia :P
Do lamboEVO , Ty też raczej 2 kg rzepaku nie zaspokoisz potrzeb białkowych swoich krów, nawet jak dasz mocznika nawozowego to i tak będzie za mało...

Edytowany przez stolarz88, 19 styczeń 2014 - 20:13.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3380 Share mammut1

mammut1

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 393 postów

Napisany 19 styczeń 2014 - 20:15

Żywienie bydła mlecznego Musisz dać białka kiszonka "wyrośnięta" to znaczy że z przerośniętych traw późno koszta ma mało białka dobrze to zrozumiałem ?

Edytowany przez mammut1, 19 styczeń 2014 - 20:21.