Skocz do zawartości

Zdjęcie

Żywienie bydła mlecznego

6361 odpowiedzi na ten temat

#3321 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:23

Żywienie bydła mlecznego

A że tak zapytam skąd to wiesz tzn jest jakaś książka na to, program..., Chciałbym móc w przyszłości sam sobie odpowiadać na takie pytania

http://www.kpodr.pl/...rowotnoci-stada Tu masz co nie co.
@Damian jeśli dajesz dużo treściwych to można, inaczej nie ma sensu.

Edytowany przez lamboEVO100, 11 styczeń 2014 - 22:27.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Żywienie bydła mlecznego Dzisiaj, 06:07
  •  

#3322 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:29

Żywienie bydła mlecznego Ja nie widzę takiej potrzeby. Jałówki powinny rosnąć na sianokiszonce i ewentualnie jak niektórzy dają( np. ja) kiszonce z kukurydzy. Te pasze nie zakwaszają, więc nie widzę sensu. Jałówka, czy krowa przeżuwając tę sianokiszonkę wytwarza wystarczająca ilość śliny, aby dostatecznie buforować treść żwacza. Dawkowanie sody(kwaśnego węglanu) też ma swoją granicę w przypadku krów.

#3323 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:32

Żywienie bydła mlecznego

mówiąc pełnoporcjówkę to myślisz o gotowej paszy z firmy jakiejś czy sam robisz?

Firefox czy dobrze Cię zrozumiałem, proponujesz dawać krowie 6kg paszy treściwej w dzień porodu?

mówię o gotowej z firmy, a dokładnie to wimilk 22% komplet z wipaszu. ( całkowity brak zboża zadecydował a nie sporządzaniu własnej treściwej)

ja 2 tygodnie przed wycieleniem zaczynam stosować to co krowom dojnym, lecz w mniejszej ilości, i daje 1 kg tej pęłnoporcjowej, oczywiście powoli zwiększając.
do tego chce dołożyć 1 kg tego starteru... co myślisz o jego składzie?

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#3324 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 22:59

Żywienie bydła mlecznego

co myślicie żeby zrobić starter dla krów mlecznych do 100 dnia o składzie:
1,1kg mielone ziarno kukurydzy
0,4 soja
0,4 startmilk z wipaszu
0,05kg tłuszcz chroniony
0,05kg witaminy z beta karotenem

Łącznie 2 kg
Natomiast krowom 2 tygodnie przed wycieleniem połowę tej dawki?

Ja tam nie jestem za kupowaniem gotowych pasz, no ale jak chcesz, ja też nie mam zboża i jakoś nie kupuję gotowych treściwych. Co do Twojego starteru to niby jest tam to co powinna ta krowa dostawać po porodzie czyli sojowa, ziarno kuku karoten, tylko jest pytanie, czy Ci to się zbilansuje. Bo treściwą się bilansuje razem z sianokiszonką i kiszonką z kukurydzy, a ja nie wiem ile czego dajesz i jaka jest tego wartość i jak na to krowy reagują, jak Ci się to zbilansuje i krowy po porodzie od tego będą dawały Ci dużo mleka, za dużo Ci nie wychudną i ładnie się zacielą tzn że dobry starter dajesz :P Ja jak już bym premiował krowy to w stosunku do wydajności a nie ilości dni, czyli dał bym te 100 dni dla wszystkich a tym najlepszym dalej bym dawał. Jak dajesz kiszonkę z kukurydzy przed porodem to ziarna już nie musisz dawać, soje trzeba dać żeby się przyzwyczaiły, tłuszcz chroniony to też chyba nie potrzebny krowom przed porodem, karoten czy tak mocno potrzebny przed porodem, ciężko powiedzieć...

#3325 Share akernolat

akernolat

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 605 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 23:15

Żywienie bydła mlecznego moim zdaniem potrzebny, bo karoten bardzo powoli się przyswaja... a dużo sztuk juz zacielam około 60 i to z pozytywnym skutkiem. Co do kiszonek to je juz mam w miarę zbilansowane z treściwymi. A ten starter ma być takim dodatkiem, co do przedłużenia niektórym krowom to też o tym myślałem...
dzięki wielkie za podpowiedzi

#3326 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 11 styczeń 2014 - 23:20

Żywienie bydła mlecznego Witamina A bardzo korzystnie wpływa na jakość siary po porodzie.

#3327 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 11 styczeń 2014 - 23:46

Żywienie bydła mlecznego @stolarz88 tak jest, ok 6 kg treściwej na cały dzień, czyli 3kg rano i 3 wieczorem, lub po 2kg trzy razy na dzień. Ale oczywiście nie przez cały okres zasuszenia, tylko już przed samym terminem na 2 -3 dni przed ocieleniem. Kiedyś rozmawiałam o tym z żywieniowcem z federacji, ze w okresie zasuszenia można między jednym a następnym dniem dzienną dawkę treściwej zwiększać maksymalnie o 0,5kg. Poprostu bakterie nie będa w stanie tego przyswoić jak dziś dasz kilo a jutro 3 na raz, wszystko pójdzie w kał i jeszcze żwacz stanie w poprzek ;) U mnie tak dostają stopniowo i maja się świetnie. Startują w laktację całkowicie przygotowane, i następnego dnia po porodzie dostają 6 kilo treściwej którą dalej zwiększam stopniowo do 10kg, w zależności ile krowa mleka daje, tak aby nie przesadzić.
Mam obecnie właśnie taką hfkę która zjadza 10kg na dzień już 4-ty miech i daje równo mleka 37-39 l. Kał ma super, mleko też, ziarek w kale nie ma, już miesiąc jak zacielona bez powtórek. Ach żeby wszystkie takie moje były ^^ pozdr

tak jeszcze dodam coś, że kiedyś miałam taki przypadek, krowa sie wycieliła, i dostała przez niedopatrzenie podwójną porcję treściwej (tak się zdarza jak więcej niż jedna osoba chodzi przy mućkach :ph34r: ) i niestety, przestała żreć, żwacz stanął jej w poprzek, a za tydzień weterynarz sprowadzał jej trawieniec na swoje miejsce... więc dziś zawsze po ocieleniu dostają pójło, ale gdy pora ocielenia pokrywa się z wieczornym lub porannym obrokiem to treściwą dostaje następnego dnia.
pozdr idę spać bo pobudke mam rano :P
pozdr

#3328 Share chopal

chopal

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 5 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 00:30

Żywienie bydła mlecznego witam doradca proponuje mi mydło wapienne jako dodatek dla rekordzistek mozna to czymś innym zastapic? śr obory 28l 4.5 tł 3.4 bi

#3329 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 11:27

Żywienie bydła mlecznego 7891Firefox

a możesz podać skład tej Twojej treściwej? To licząc po 7 dniach najlepsze krowy u Ciebie jedzą 10kg treściwej. że chcą to jeść i się nie zakwaszają... Bo wiesz, że to wychodzi wtedy gdzieś pół na pół czyli 10kg treściwej i 10kg objętościowej zjada bo taki ma mały żwacz po porodzie, bo maksymalnie dzienne spożycie paszy osiąga około 2 miesiąca po porodzie, bo mówi się że w 3 miesiącu powinna mieć szczyt laktacji, to wynika z tego właśnie, ale wiadomo to sprawdza się tylko przy bardzo dobrym żywieniu, bo na ogół w 3 miesiącu to mleko już spada.
chopal

a to nie chodzi po prostu o tłuszcz chroniony?

#3330 Share Case90

Case90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 13:32

Żywienie bydła mlecznego Siemka,
potrzeby produkcyjne dla 1 kg mleka o zawartości 4% tłuszczu i 3,1% białka wynosi
energia =0,44 JPM
Białko =48 g BTJ
Znacie jeszcze jakieś inne wzory? Przydał by się na 4 % tłuszczu i 3,2-3,3 białka. Pozdrawiam

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3331 Share a8185

a8185

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów
  • Zainteresowania:Motoryzacja
    Hodowla bydła

Napisany 12 styczeń 2014 - 13:39

Żywienie bydła mlecznego @7891Firefox 10 kg treściwej i tylko 37-39 l mleka?? To strasznie drogo ci te zywienie wychodzi !? :blink:

#3332 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 12 styczeń 2014 - 17:00

Żywienie bydła mlecznego @8185 tak jest jak sie ma słabe pasze objętościowe, niestety QQ była koszona dość późno, przebadana i nie do końca jestem zadowolona z takiej paszy. Sianokiszonki to samo, robione późno, białko słabe. Trzeba nadrobić wtedy treściwą. Sporo można paszy białkowej zaoszczędzić gdy sianokiszonki są super. Tak samo z QQ. Niestety, ja gdy przejmowałam gospodarstwo 5 lat temu to przejęłam 8 bawołów nizinnych które miały wydajność ok 4 tys kg mleka. Dla mnie po tych latach udoskonalania stada krowa która daje mi jeszcze 37-39 l mleka w 4 miesiącu laktacji to wielki sukces. Dla tych co przejmują gotowe stado hf-ek po rodzicach rzeczywiście szału nie ma, ale dla mnie znaczy to dużo, bo sama pracuje nad wydajnością stada i z perspektywy czasu juz widać efekty.
@stolarz88 po 7 dniach gdybym dała 10 kilo to napewno tak jak mówisz, kwasica murowana. Te 10 kilo dostają wtedy jak na nie zasłużą, czyli nie dla wszystkich. Każda dostaje osobno pod pysk wg jej wydajności.
no i oczywiście stopniowo. Nie potrafie może tego tak dokładnie opisać, ale to wygląda tak że jak widzę że zwiększa mleko to zwiększam i treściwą, aby nie dopuścić do nadmiernego schudnięcia.
Pewien doktor na uczelni, zajmujący się konkretnie białogrzbietkami powiedział mi że jeśli hodowca oszczędzi na paszy w momencie kiedy krowa startuje w laktację, to później nic tego nie wróci, a problemów tylko nałapie. Ale wiadomo, nie dam nie wiadomo ile mieszanki jeśli krowa daje 10l na udój po wycieleniu juz drugi miesiąc( tez taką mam na stadzie) bo to rzeczywiście, kasa w błoto. Pasza na miarę możliwości krowy.

Siemka,
potrzeby produkcyjne dla 1 kg mleka o zawartości 4% tłuszczu i 3,1% białka wynosi
energia =0,44 JPM
Białko =48 g BTJ
Znacie jeszcze jakieś inne wzory? Przydał by się na 4 % tłuszczu i 3,2-3,3 białka. Pozdrawiam

(0,44*(0,15*T+0,4)) wzór na ilość energii potrzebnej na wyprodukowanie 1kg mleka o innym tłuszczu niż 4,0% , gdzie T oznacza zawartość tłuszczu inna niż 4

(B%*10)/0,64 wzór na ilość białka potrzebnego na wyprodukowanie 1kg mleka o innej zawart. białka niż 3,1, gdzie B% oznacza zawartość białka inna niż 3,1

z "IZ INRA"

pozdr

Edytowany przez danielhaker, 13 styczeń 2014 - 14:24.

#3333 Share Case90

Case90

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 11 postów

Napisany 12 styczeń 2014 - 20:49

Żywienie bydła mlecznego
7891Firefox dzięki wielkie. Pozdrawiam

#3334 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 12:09

Żywienie bydła mlecznego Otrzymałem odpowiedź w sprawie tych Azotestów. "Niestety od dawna nie posiadamy już w swojej ofercie azotesu i nie mam informacji czy ktokolwiek to w Polsce sprzedaje."

#3335 Share marcin2057

marcin2057

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 893 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 17:51

Żywienie bydła mlecznego

Jednak daj tak 300 kg mieszanki, 100 kg pszenżyta, 200kg kuku, 150kg rzepakowej, 200 kg DGGS i worek witamin, kwaśny węglan 15kg , kreda 15kg. białko ok. 16 % a energi nie mam jak policzyć.

ile dawać takiej paszy dla krów co dają 15-20l i dla tych co 25-30l dodam, że daję jeszcze wysłodki toffi gold od 1-2kg/ dzień i sianokiszonka do oporu

#3336 Share lamboEVO100

lamboEVO100

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 877 postów

Napisany 13 styczeń 2014 - 21:10

Żywienie bydła mlecznego Szkoda, myślałem że te azotesty by trochę uprościły sprawę.
Wszystko zależy jaką masz sianokiszonkę, ale tak mniej więcej to tym co dają po 20l to dawaj 2 kg tej mieszanki i 1 kg toffi, a tym co 30l to ze 4kg i 2 kg tofii

#3337 Share aster453

aster453

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 727 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 12:39

Żywienie bydła mlecznego
Dodany obrazekaster453, o 10 grudzień 2013 - 07:23, powiedział:

Mam problem :
Do niedawna krowy dostawały: 12l qq, 5,6l młóta browarniango, 3-5 śruty (głównie własna produkcją pszenica, jęczmień, otręby pszenne, dodatki ruty rzepakowej, koncentraty mlekoma, kraftmilk) do tego siano ok 1,5 beli na dwa dni (35 krów) i 1,5 lucerny (balotowane) też na dwa dni. Krowy mają zadawane 2 x dnia rano 5-6, wieczór ok 6-7. Dodatkowo po wieczornym doju albo tuż przed i w południe dostają słomę.
I nic by nie było w tym złego Dawały ok 450 l dziennie. Do dawki żywieniowej jw. od niedawna zaczęliśmy dodawać wysłodki burczane (5l) i co krowy obcięły mleko 300 l czyli ponad 150 w dół (krowy są dojone 3 x: 6,13,21) i nie wiem co jest wiadomo zmiana a le po woli powinno się poprawiać a tutaj nic oraz gorzej co to może być czy za dużo razy dojone czy coś nie tak w żyweniu

Te 12l to ok 8 kg
Dodatkowo wydaje mi się że krowy mi się pasą tzn. są grube i mam coraz większy problem z zacieleniem . Krowy zwykle doganiamy ok 4 miesiąca po wycieleniu i tutaj pojawia się problem mało która "łapie" od pierwszego zazwyczaj 2, 3 raz rekord to 5. Zastanawiam się czy problemem jest dieta czy unasiennianie zwłaszcza że krowy zacielane są od ładnych 6 7 lat przez tą samą firmę czy tutaj nie jest czasem problem ?
Edytowany przez aster453, 07 styczeń 2014 - 14:48.

Czyli co nie wiecie co może być problemem z zacielaniem krów mocznik 261 mg/l, białko (poprawka 3,5) tłuszcz 4

Edytowany przez aster453, 14 styczeń 2014 - 12:41.

#3338 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3190 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 15:05

Żywienie bydła mlecznego Inseminatora masz dobrego? Sprawdza jajniki przez inseminacją? Podaje jakieś hormony, an wywołanie rui, podtrzymanie czy usunięcie cyst? Krowy mogą mieć problemy z jajnikami i niekoniecznie może to być złe żywienie. Zatuczone krowy bardzo często mają problemy ze skuteczną inseminacją.

#3339 Share zetorr6441

zetorr6441

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 572 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 16:06

Żywienie bydła mlecznego Aster453 jeśli chodzi o zacielenia i ruje to proponuje kupić jakiś dobry karoten, U siebie teraz jeśli krowa w ciągu 2 miesięcy nie poluje to sam wywołuje im ruje Tobie proponuje to samo

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#3340 Share savas

savas

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 230 postów

Napisany 14 styczeń 2014 - 21:17

Żywienie bydła mlecznego @aster przy niecalych 15 litrach na dobe doisz 3 razy, przeciez wy sie zameczycie, js nie widze zadnego uzssadnienia 3 krotnego doju gdybys mial od tych 35-40 lktrow na dobe to tak. Przemysl to